Článek

Nejvyšší kontrolní úřad: Podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením stála téměř 22,4 miliardy korun. Na volný trh práce jim ale nepomohla

 
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil systém podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) v letech 2010 až 2015. Na tuto podporu vydalo MPSV v uvedených letech téměř 22,4 miliardy korun a částka v celém období průběžně rostla. NKÚ zkontroloval téměř 4,1 miliardy korun. Většina peněz, tj. 96 %, putovala zaměstnavatelům na chráněném trhu práce. Hlavní prioritou politiky zaměstnanosti u zaměstnávání OZP je přitom usnadnit těmto osobám přístup na volný trh práce. Podpora zaměřená na volný trh práce ale byla jen okrajová. Nepodařilo se také snížit podíl uchazečů o práci se zdravotním postižením na celkovém počtu nezaměstnaných. MPSV ani Úřad práce navíc oblast zaměstnávání OZP dostatečně nekontrolovaly.
06.02.2017 13:05 |

podobné články

Podobné články

Podpora zaměstnávání postižených stála přes 22 miliard. Nepomohlo to, tvrdí NKÚ

 
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vydalo v letech 2010 až 2015 na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) 22,4 miliardy korun, na volný trh práce jim ale nepomohlo. Nepodařilo se také snížit podíl uchazečů o práci se zdravotním postižením na celkovém počtu nezaměstnaných. MPSV ani Úřad práce navíc oblast zaměstnávání handicapovaných dostatečně nekontrolovaly. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo a Úřad práce zatím nereagovaly.
06.02.2017 08:55 |

podobné články

Ministerstvo práce a sociálních věcí: Tvrzení Nejvyššího kontrolního úřadu o podpoře zaměstnávání osob se zdravotním postižením jsou nepřesná a zavádějící

 
Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje na nepřesná a zavádějící tvrzení ze závěru kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který mimo jiné tvrdí, že hlavní prioritou by mělo být pouze usnadnění přístupu osob se zdravotním postižením na volný trh práce, nikoliv na chráněný trh práce, v rámci něhož jsou podporováni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením (OZP) z celkového počtu svých zaměstnanců.
06.02.2017 15:15 |

podobné články

Za uplynulý rok úřad práce na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením poskytl 4,38 miliard korun

 
Ke konci ledna 2016 evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) 59 533 osob se zdravotním postižením (OZP), tedy 12,7 % z celkového počtu uchazečů. Na podporu jejich zaměstnávání poskytl během 12 měsíců loňského roku celkem 4,38 mld. Kč.
13.02.2016 15:35 |

podobné články

Ombudsman: Život klientů a klientek v domovech pro osoby se zdravotním postižením

 
Životem klientek a klientů v domovech pro osoby se zdravotním postižením se ombudsman zabývá již od roku 2006. Jelikož z dlouhodobých poznatků vyplývá, že realizace práv garantovaných Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením není naplňována, rozhodla se zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková systematicky zmapovat situaci v domovech pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Tématy výzkumu byly především otázky týkající se nastavení služby pro nezletilé, zaměstnávání klientů a zajištění zdravotní péče. Na základě výsledků šetření budou připravena doporučení pro tato zařízení. Osloveny byly všechny dané služby registrované k červnu 2019. Tři čtvrtiny z nich se výzkumu zúčastnilo, celkem tedy 156 zařízení.
14.02.2021 15:30 |

podobné články

MPSV: Novela zákona o zaměstnanosti přináší změny nejen u agenturního zaměstnávání

 
Novela zákona o zaměstnanosti nabývá účinnosti 29. července 2017. Změny nastávají zejména u agenturního zaměstnávání, zavádí se například kauce, kterou budou muset agentury práce složit. Novela dále ruší možnost přivydělat si v rámci nekolidujícího zaměstnávání na dohodu o provedení práce a přináší změny i v oblasti plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a u zprostředkování zaměstnání Úřadem práce ČR.
02.08.2017 15:40 |

podobné články

Nová Šumava pro osoby se zdravotním postižením

 
Správa NP a CHKO Šumava uzavřela memorandum s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR. Na jejím základě se Šumava začne více zpřístupňovat i osobám se zdravotním postižením. Návštěvníci se zdravotním postižením se tak mohou těšit na nový areál lesních her pro nevidomé, mluvící stromy nebo knihu v Braillově písmu.
27.08.2013 10:30 |

podobné články

Ombudsmanka: Společnost zatím neumí vnímat potřeby lidí se zdravotním postižením

 
Na práva osob se zdravotním postižením se začalo poukazovat teprve na začátku devadesátých let a od té doby prošla naše společnost významnými změnami v přístupu k lidem se zdravotním postižením. Mnohem častěji jsou aktivně zapojeni do společnosti, studují, vykonávají běžná zaměstnání. Přesto se ukazuje, že stále nedokážeme vnímat jejich odlišné potřeby a nahlížíme na ně pohledem lidí bez postižení. To je důvodem, proč u nás lidé se zdravotním postižením stále čelí překážkám v každodenním životě, a to i v tak klíčových oblastech, jako je vzdělání, zaměstnanost nebo bydlení.
16.03.2017 16:55 |

podobné články

Domov v Praze přijímá uprchlíky s postižením. Válka je pro ně velký stres, říká ředitelka

 
Válka na Ukrajině zasáhla do života všech. Utéci z válečného konfliktu musí také rodiny, které se starají o dítě se zdravotním postižením či příbuzného s handicapem. Pro osoby s mentálním postižením nebo například s poruchou autistického spektra (PAS) je to situace obzvlášť stresující, narušením jejich životních rituálů se může zhoršit jejich psychický stav. Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická v Praze již přijal 8 uprchlíků z Ukrajiny, některé i s jejich doprovodem. Někteří utekli pouze s jednou taškou nebo měli jen jedny boty. Ředitelka domova Lenka Kohoutová Blesk Zprávám řekla, jak vnímají válku právě osoby se zdravotním postižením.
30.03.2022 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Lenka Kohoutová (113 článků)

Praha: Konference Zaměstnávání osob se zdravotním postižením aneb diverzita po česku

 
Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda dnes v Rezidenci primátora zahájil unikátní konferenci Zaměstnávání osob se zdravotním postižením aneb diverzita po česku.
14.04.2011 21:35 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Svoboda (778 článků)

Blahová (KDU-ČSL): Zaměstnavatelé vidí překážky větší, než ve skutečnosti jsou

 
O tom, jak zlepšit podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením v době, kdy je velmi nízká nezaměstnanost a naopak citelně chybí pracovníci napříč obory, se radili účastníci Krajské konference o zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
23.06.2018 10:30 |

podobné články

MPSV: Ministryně Němcová jednala s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR

 
Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová se dnes sešla s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václavem Krásou. Společně jednali například o koordinaci rehabilitace osob se zdravotním postižením nebo o problematice poukázek, jimiž se povinně vyplácí část dávek pomoci v hmotné nouzi. Tématem debaty byla i lékařská posudková služba.
06.02.2018 21:50 |

podobné články

„Neberou ani povinná 4 procenta“. Stát zaměstnává málo postižených, říká expert

 
Mohlo by se zdát, že zaměstnávání lidí se zdravotním postižením je lukrativní a že každý handicapovaný už má svoji práci - firmy na lidi s tělesným postižením totiž mohou pobírat příspěvky. Je tomu ale přesně naopak. Spousta firem, ať už státních nebo soukromých, prý práci handicapovaným nenabízí, nebo takových míst nemá dostatek. Tvrdí to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Přitom každý zaměstnavatel nad 25 zaměstnanců by měl zaměstnávat čtyři procenta zdravotně postižených lidí. Což by pomohlo například neslyšícímu „ajťákovi“ Ondřejovi, který nemůže kvůli svému handicapu sehnat práci v oboru.
09.05.2018 06:25 |

podobné články

Úřad práce: Na podporu zaměstnávání OZP loni úřad poskytl 7,4 miliard a podpořil desítky tisíc lidí

 
Během uplynulého roku podpořil Úřad práce ČR jen v rámci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti 8 137 osob se zdravotním postižením (OZP). Na chráněném trhu práce to pak byly další desítky tisíc osob. Na podporu zaměstnanosti OZP poskytl ÚP ČR za 12 měsíců celkem 7,4 mld. Kč (v roce 2018 – 6,77 mld. Kč, za rok 2017 pak – 5,7 mld. Kč).
03.02.2020 07:46 |

podobné články

Ombudsman bude moct lépe chránit osoby se zdravotním postižením

 
Od ledna 2018 bude mít veřejný ochránce oprávnění, která mu umožní lépe hájit práva osob se zdravotním postižením. Stane se totiž monitorovacím orgánem podle úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.
21.06.2017 22:30 |

podobné články

Ombudsman: Lidé s postižením chtějí být slyšet, je potřeba jim v tom pomoci

 
O tom, jak mohou lidé s postižením vést nezávislý život, diskutovali počátkem prosince v Uherském Hradišti nejen politici a zástupci místních samospráv, sociálních služeb nebo vlády, ale i přímo lidé s postižením a jejich blízcí. Nápad uspořádat spolu s veřejným ochráncem práv konferenci věnovanou životu lidí s postižením přitom vzešel od uherskohradišťské skupiny takzvaných sebeobhájců. Tito mladí lidé s psychosociálním postižením se snaží aktivně vystupovat a upozorňovat veřejnost na problémy, se kterými se lidé s postižením ve společnosti potýkají, i na úspěchy, kterých jsou s adekvátní podporou okolí schopni dosáhnout.
08.12.2022 21:05 |

podobné články

Nejvyšší kontrolní úřad: Ambiciózní projekt JIM na zjednodušení výběru daní a pojistného stál téměř 3,5 miliardy. Jeho dokončení je v nedohlednu

 
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil projekt jednoho inkasního místa (JIM), který měl zjednodušit a zefektivnit výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojistného. Jejich plátce je měl nově odvádět na jediné místo a prostřednictvím jediného formuláře a fakticky tak komunikovat s jedinou institucí namísto pěti1. Projekt JIM vláda schválila v roce 2008 a do ostrého provozu mělo JIM naběhnout původně od začátku roku 2014, pak vláda termín spuštění ještě o rok posunula. Přestože Generální finanční ředitelství (GFŘ), Ministerstvo financí (MF) a Generální ředitelství cel (GŘC) dosud na projekt vyčerpaly téměř 3,5 miliardy korun, JIM neexistuje a správa daní a pojistného se nezjednodušila. Vláda projekt neukončila, jen zrušila termín dokončení a o novém nerozhodla.
11.07.2016 13:15 |

podobné články

Státní úřad inspekce práce: Kontrolní akce Čokoláda mířila na nelegální zaměstnávání cizinců

 
Na podzim proběhla na Prachaticku společná bezpečnostní a kontrolní akce policistů z Odboru cizinecké policie Jihočeského kraje a Oblastního inspektorátu práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu zaměřená na nelegální zaměstnávání osob s cizí státní příslušností.
21.01.2018 10:40 |

podobné články

Šumava bude více sloužit tělesně postiženým

 
Ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Jiří Mánek a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása zde podepíší průlomové memorandum o vzájemné spolupráci. Díky této spolupráci se Šumava ještě více otevře osobám se zdravotním postižením. O konkrétních projektech a akcích, které Správa šumavského parku pro osoby se zdravotním postižením připraví, budeme novináře informovat přímo na tiskové konferenci, která bude následovat po podpisu memoranda.
20.08.2013 17:20 |

podobné články

Hejtman Vondrák: Snažíme se zlepšit postavení lidí se zdravotním postižením

 
Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje osoby se zdravotním postižením. Za výjimečnou činnost v této oblasti kraj získal ocenění MOSTY, které už 18 let každoročně uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky.
23.09.2021 09:10 |

podobné články