Článek

Nejhorší týdny za celou pandemii: Páté vlně se dalo zabránit už v září, vyčítají vládě praktici

 
Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) se ve víkendové debatě ČT pustil do praktických lékařů. Podle něj se dostatečně nezapojují do očkování proti covidu-19. Předseda praktiků Petr Šonka uvedl, že ordinace praktiků jsou zahlceny pacienty s respiračními chorobami, navíc praktici dělají i odběry pro PCR testy. Jeho slova potvrzují tři praktici, které Blesk Zprávy oslovily. Jak řekl např. MUDr. David Halata ze Zlínského kraje, podle něj jsou poslední tři týdny nejhorší za celou pandemii.
23.11.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Kuba (505 článků) , David Kuba (3 články) , David David (1067 článků) , David David (799 článků)
Podobné články

Praktici pod náporem: Obrací se na ně stovky Čechů, sami přitom nemají ochranné pomůcky

 
Češi, kteří se o víkendu vrátili z Itálie, by se podle nařízení ministerstva zdravotnictví měli hlásit u svých praktických lékařů a nastoupit dvoutýdenní karanténu. Nově praktici budou posílat do karantény i lidi, kteří přišli do kontaktu s nakaženými koronavirem. Jak potvrdil Blesk Zprávám Petr Šonka ze Sdružení praktických lékařů, Češi do ordinací volají. Přesto praktici ještě nemají ochranné pomůcky, ty dostanou během tohoto týdne.
09.03.2020 20:20 |

podobné články

Praktici varují před online diagnózami: Poradny „na dálku“ mohou být nebezpečné

 
Během pandemie musela řada praktických lékařů ordinovat na dálku, většinou po telefonu. Praktici ale upozorňují, že česká legislativa telemedicínu neřeší, na rozdíl třeba od Německa. Telemedicína je užitečná, osobní kontakt lékaře s pacientem ale nenahradí, říkají praktici. Určovat diagnózu na dálku, i když z videa nebo obrázku, může být podle nich dokonce nebezpečné. Sdružení praktických lékařů v prohlášení uvedlo, že nepodporují projekty Virtuální čekárna a uLékaře.cz. Myslí si, že portál nemá opravnění zdravotnické služby poskytovat a zbavuje se odpovědnosti za případná rizika. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, který by mělo elektronické zdravotnictví regulovat. .
21.06.2020 06:15 |

podobné články

Praktici se obávají, že k nim vakcína dorazí pozdě

 
Praktické lékaře v úterý zaskočil apel premiéra Andreje Babiše (ANO), aby dočasně neočkovali pacienty proti covidu mimo očkovací místa. Praktici se zlobí, ale přitom dosud pacienty až na výjimky neočkovali, protože vakcína Pfizer/BioNTech vyžaduje speciální zacházení při minus 70 stupních, což praktici nemohou splnit.
03.02.2021 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23801 článků)

Praktici konečně dostali vakcíny. Jenže brzy projdou a pacienti o ně už nestojí

 
Praktičtí lékaři měsíce bojovali o vakcíny pro své pacienty, kteří se nechtěli očkovat ve velkých centrech. Nyní už mají někteří praktici vakcín dostatek - jenže je nemají komu dát. Pacienti čekání vzdali a odebrali se do očkovacích center, další si očkování rozmysleli. Jak řekl Blesk Zprávám MUDr. Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, praktici navíc dostali vakcíny Moderna, ta má ale expiraci na konci června.
09.06.2021 05:05 |

podobné články

Očkování zbrzdilo málo vakcín v ordinacích, myslí si praktici. Teď už nabízí i třetí dávku

 
Česko mohlo být mnohem více proočkované, kdyby se mohli do procesu dříve zapojit praktici. Myslí si to Sdružení praktických lékařů. Ti tvrdí, že lidi, kteří se chtěli nechat očkovat u praktiků, zabrzdilo například i pomalé tempo distribuce. Nyní už praktici nabízí i třetí dávku vakcíny proti covid-19. Pacienty přitom oslovují, někteří se ale ozvou sami. Typ vakcíny si dokonce můžete vybrat.
04.11.2021 05:10 |

podobné články

O manželce napsal vrah z Brodu povídku: Psycholožka se jí bála - dalo se tragédii zabránit?

 
Dalo se loňské tragédii v Uherském Brodě zabránit? Policisté i psychiatrička pochybení vylučují. Jenže z dokumentů, které má k dispozici deník MF Dnes, je jasně vidět, že se smrti devíti lidí, včetně Zdeňka Kováře zabránit dalo. Kdo ale selhal?
12.02.2016 12:55 |

podobné články

Selhání ledvin, infarkt, deprese, nádory: Lidé odkládají prohlídky, praktici odhalili následky

 
Lidé kvůli pandemii koronaviru odkládají preventivní prohlídky u praktických lékařů. Ti přes krizovou situaci připomínají, že jejich péče není přerušena, a zůstávají k dispozici svým pacientům. Kontroly bohužel zanedbávají i chronicky nemocní pacienti, a tak se praktici ve svých ordinacích už setkali se zhoršením zdravotního stavu u diabetiků, pacientů s vysokým tlakem, otálejí lidé s příznaky hrozícího infarktu a u některých se vyvinulo i nádorové onemocnění. Lékaři také zaznamenali nárůst pacientů s depresemi.
19.11.2020 05:30 |

podobné články

Jak zabránit vykradení?

 
Letní dovolená či zimní pobyt na horách na prodloužený víkend – ať už vyrážíme kamkoli, v každém případě bychom se měli zamyslet nad tím, jak zabránit vykradení a předejít tak odcizení našeho majetku či jeho poškození. Pokud někam s rodinou odjíždíte a necháváte tak svůj domov bez dozoru, neměli byste nic ponechat náhodě. Kriminální živly jsou čím dál vynalézavější, drzejší, ničeho se nebojí a jen tak něco je nezastaví. Nezáleží na tom, na jak dlouhou dobu odjíždíte – zabezpečením domácnosti chráníte nejen svůj majetek, ale především své soukromí! Víte, jak zabránit vykradení? Když za sebou zavíráte domovní dveře, klíče ukládáte do kapsy nebo do kabelky a míříte vstříc práci, zábavě nebo odpočinku – napadne vás zamyslet se nad tím, jak od svého domovu odlákat nezvané hosty? Nebo jste se upřímně nad tímto problémem nikdy nepozastavili? A víte vůbec, jak zabránit vykradení, které by pro vás znamenalo nejen zásah do soukromí, ale i ztrátu majetku či jiné finanční škody? Zamkněte na deset západů! Když se na to podíváme logicky, jako první nás napadnou vchodové dveře. Ty jsou bránou do vašeho domu, vašeho soukromí, vašeho bezpečí. Možná byste se divili, jak snadné je dostat se skrze klasické vchodové dveře – kolikrát stačí pár šikovných pohybů a zloděj je u vás doma dříve, nežli byste stačili mrknout. Není proto na škodu investovat a pořídit si bezpečnostní dveře, které mají hned několik výhod. Hlavní výhody bezpečnostních dveří: jisticí bod do podlahy, digitální kukátko, protipožární odolnost, zvuková izolace, moderní design, možnost instalace dalších bezpečnostních prvků. Nezapomínejte na otevřená okna! Zvláště v letních měsících, kdy venku panují nesnesitelná vedra a doma je doslova na padnutí, často větráme – a právě otevřená okna, na která ve spěchu při odchodu z domu zapomeneme, jsou velmi častou chybou. Lupičům pak nedělá problém dostat se skrze škvírky v oknech dovnitř... Čtěte více Příspěvek Jak zabránit vykradení? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
31.01.2017 09:15 |

podobné články

Prokeš: Vláda jako řezník, který operuje čtyřnásobný koronární bypass.

 
Většina lidí v první vlně dodržovala pravidla a vládě věřila. Ve druhé vlně ztrácí vláda důvěryhodnost a věří jí jen někdo. Ve třetí vlně si už nevěří ani ve vládě a lidé se bouří.
30.01.2021 13:10 |

podobné články

Někteří praktici se bojí léčit, dostanou manuál

 
V redakční poště deníku Právo se množí stížnosti lidí na lékaře, kteří je odmítli prohlédnout. V době karantén si mnozí na „léčení po telefonu“ zvykli, a to nejen pacienti, ale i praktici. V tuto chvíli by ale měly ordinace podle Petra Šonky, předsedy Sdružení praktických lékařů ČR, fungovat v běžném režimu a léčit vše, včetně prevence a očkování.
10.09.2020 06:15 |

podobné články

Čekací doba na odběr až 10 dnů: Praktici popsali problémy na vesnicích. Pomůžou nemocnicím?

 
V některých krajích čekají pacienti na testování na covid-19 pět až deset dnů, na odběrové sanitky se čeká ještě déle. Uvedl to MUDr. David Halata, předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství SVL ČLS JEP. I když se situace nepatrně zlepšuje, připustil, že se praktici budou muset pustit do testování pacientů sami. MUDr. Ludmila Bezdíčková řekla, že někteří praktičtí lékaři své pacienty už testují, ale pouze ze své dobré vůle. Zároveň se vyjádřili k názoru, že by praktičtí lékaři měli pomáhat do nemocnic.
05.11.2020 09:15 |

podobné články

Osobnosti: David David (1067 článků) , David David (799 článků)

Mladí praktici píší premiérovi: Jsme zděšeni postupem očkování

 
Dopis sdružení Mladí praktici, adresovaný Andreji Babišovi jako hlavnímu koordinátorovi očkování a premiérovi ČR
20.02.2021 18:10 |

podobné články

Mladí praktici nabízejí zadarmo rozvoz vakcín. Premiér Babiš je proti

 
Sdružení Mladí praktici, k němuž se hlásí zhruba 500 praktických lékařů, kritizuje to, že oficiální distribuce vakcín proti covidu-19 do ordinací praktických lékařů začne až v březnu. Podle nich nyní vakcíny zbytečně leží nevyužité ve skladech. Stovky praktických lékařů jsou přitom ochotné vakcíny samy distribuovat, řekl dnes novinářům místopředseda sdružení Vojtěch Mucha. Premiér Andrej Babiš ale pomoc od Mladých praktiků nechce.
22.02.2021 22:11 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23801 článků)

Mladí praktici rozváželi vakcínu po Praze. Teď je za to vyšetřuje SÚKL, vyčinil jim i Blatný

 
Ve čtvrtek začala pod taktovkou pražského magistrátu distribuce vakcín AstraZeneca asi 170 praktickým lékařům v metropoli. S převozem však nepomáhala specializovaná lékárenská distribuční firma, ale spolek Mladí praktici s různými soukromými firmami. Postup tvrdě kritizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a od pátku se případem začal zabývat také Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
27.02.2021 13:40 |

podobné články

„Kapacitní sci-fi.“ Praktici odmítli nápad na zapojení do testování ve firmách

 
Firmy nad 250 zaměstnanců musely včera začít s testováním a zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Některé firmy nečekaly a na testování se připravily již předem. Jak ale řekli někteří praktičtí lékaři Blesk Zprávám, po pondělním rozhodnutí vlády se na ně začaly obracet firmy s prosbou o testování. Oslovení praktici se však shodují, že na něco takového nemají kapacity a že kolem testování panuje spousta nejasností.
04.03.2021 05:30 |

podobné články

Praktici se pozastavují nad očkováním v Kadani, věk tam nehrál roli

 
Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka se pozastavil nad očkováním, které proběhlo v Kadani na Chomutovsku. Během minulého víkendu tam bylo podáno přes 3900 dávek a navzdory regulím se mohl nechat naočkovat kdokoliv bez ohledu na věk. Šonka kritizoval, že očkovací látky nedostali praktici, kteří by očkovali seniory nad 70 let věku.
12.03.2021 14:15 |

podobné články

Praktici měli už od března očkovat seniory. Jenže mají problém. Místostarosta obce na Plzeňsku je šokován

 
REPORTÁŽ Ostrouhají praktici a s nimi i povětšinou starší lidé? Na hlasy z Plzeňska, které kritizují přílišnou benevolenci a upřednostňování očkovacích center na úkor praktických lékařů reagovala prostřednictvím serveru ParlamentníListy.cz hejtmanka a docentka Ilona Mauritzová (ODS). Její slova jsme doplnili názorem z obce, kde obvodní lékaři stále marně čekají na vakcínu, kde i to málo jim „sebrala“ očkovací centra.
16.03.2021 18:20 |

podobné články

Málo dávek, šílená distribuce a „zbytečná“ centra: Praktici o trnitém startu očkování

 
Rozjezd očkování proti nemoci covid-19 u praktických lékařů byl při nejmenším trnitý. Lékaři měli zájem zapojit se do vakcinování občanů, ale několik prvních týdnů bojovali s nedostatkem vakcín, komplikovanou distribucí i povinnými registracemi do systému ISIN, který často nefungoval. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šonky byly někdy rozvozy vakcín tak zpomalené, že si praktici pořídili chladicí boxy a jezdili si pro ně sami. Situace se ale lepší, říká lékař a odhalil, že některé ordinace už mají objednané jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson. Ukázal také na kraje, které praktikům vycházejí nejvíce vstříc.
13.04.2021 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Johnson Johnson (325 článků)

Hejtman Grolich: Praktici na jižní Moravě podali už 100 tisíc dávek

 
Magickou hranici 100 tisíc naočkovaných vakcín již překonali praktičtí lékaři na jihu Moravy. V kraji tak praktici očkují nejvíce ze všech krajů České republiky.
08.06.2021 13:55 |

podobné články