Článek

Nečekaná výměna zajatců: Rusko propustilo vojáky z praporu Azov i Medvedčuka

 
Rusko nečekaně propustilo 215 Ukrajinců, kteří byli zajati během bitvy o přístavní město Mariupol. Kyjev na oplátku propustil 55 ruských zajatců, mezi nimiž byl i Viktor Medvedčuk, vůdce zakázané proruské strany, který čelil obvinění z velezrady, jak informoval Reuters.
22.09.2022 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Viktor Viktor (65 článků)
Podobné články

U nás by to byli nacisti. Ukrajinský Azov: Německá TV otevřeně

 
Těžké boje se nyní vedou o přístav Mariupol. Proti ruským silám v něm stojí paramilitární uskupení, prapor Azov. Právě na tuto skupinu se zaměřila německá televize Deustche Welle. Politolog Umland pro ni řekl, že v Německu by byl Azov považován za neonacistickou skupinu. Ale měl hned několik výhrad. A ozval se také bývalý europoslanec Štětina, že zakladatel praporu Azov Biletsky žádný nacista není.
17.03.2022 11:10 |

podobné články

Spadla klec: Ukrajina zadržela proruského politika Medvedčuka. Zelenskyj nastínil, co s ním bude dál

 
Ukrajina podle BBC zatkla uprchlého proruského politika Viktora Medvedčuka (67), který je považován za nejbližšího spojence prezidenta Vladimira Putina v zemi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl výměnu Medvedčuka za ukrajinské chlapce a dívky, kteří jsou nyní v ruském zajetí.
13.04.2022 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4607 článků)

Ukrajinci zadržený spojenec Putina: Kreml dává od Medvedčuka ruce pryč, není občanem Ruska

 
Ukrajinci by si měli dávat pozor, pohrozil v souvislosti se zadržením proruského ukrajinského politika Viktora Medvedčuka místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Kyjev v úterý oznámil zatčení proruského prominentního politika bezpečnostními složkami a prezident Volodymyr Zelenskyj následně navrhl Medvedčuka vyměnit za ženy a muže, kteří jsou v zajetí ruských sil. Není ruským občanem, reagoval dnes na tuto možnost mluvčí ruského prezidenta.
13.04.2022 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Dmitrij Medveděv (363 článků)

Nacisté na Ukrajině. Zní: „Vždyť je má i Rusko.“ „Už nemají vliv.“ Jenže jsou tu fotky...

 
Obránci Azovstalu se po dlouhém obléhání vzdali, tedy i příslušníci praporu Azov. Právě tento útvar leží Rusku v žaludku a je prohlašován za nacistický či neonacistický. Na jeho obranu vystoupil investigativní novinář Vladislav Davidzon, který tvrdí, že tak Azov začínal, ale vliv nacistů pak byl odstraněn. Že prapor Azov není nacistický, řekl pak i jeden jeho člen v roce 2014. Ovšem nacistické symboly se na Ukrajině u vojáků objevují a zdaleka nejen u Azova.
24.05.2022 11:30 |

podobné články

Štětina: Nacisti? Jejich vůdce mi řekl, že nejsou

 
Více než 250 ukrajinských bojovníků, mimo jiné i z obávaného pluku Azov se po týdnech odporu vzdalo ruským silám v ocelárnách Azovstal v Mariupolu. Zranění a vyčerpaní vojáci byli autobusy odvezeni do míst ovládaných ruskými silami. Prezident Vladimir Putin se prý osobně zaručil, že s vojáky bude zacházeno podle mezinárodních standardů. Právě pluk Azov je ale ruskou propagandou označován za nacisty, což vyvrací například bývalý válečný reportér a europoslanec Jaromír Štětina, který se v březnu setkal s velitelem pluku Azov Andrijem Bileckým.
18.05.2022 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4607 článků) , Jaromír Štětina (342 článků)

LEGO údajně vytvořilo edici s vojáky z pluku Azov: Je to hoax, ve skutečnosti jde o práci fanouška

 
Sociálními sítěmi se šíří příspěvek, že hračkářská společnost LEGO vytvořila figurky bojovníků z pluku Azov. Ve skutečnosti jde ale o dezinformaci. Figurky, které mají znázorňovat hrdiny obrany Mariupolu, nevytvořilo LEGO, ale fanoušek, který podle svého příspěvku na Twitteru chtěl vzdát vojákům hold. Ti, kteří padli do ruského zajetí, navíc budou čelit vysokým trestům, protože ruský soud dnes pluk Azov označil za teroristy. 
03.08.2022 11:10 |

podobné články

Svjatoslav Palamar z kontroverzního Praporu Azov: Mariupol je stále ukrajinský

 
Ocelárenský komplex Azovstal je posledním místem v Mariupolu, které kontrolují ukrajinští vojáci, mimo jiné i vojáci z kontroverzního praporu Azov. Jeden z nich poskytl rozhovor BBC. Nahlédněte.
22.04.2022 08:45 |

podobné články

Zmatená ukrajinská armáda. Někam se jí ztratilo šest zajatců!

 
Pořádné zmatky provázejí výměnu zajatců mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Kyjevské armádě se totiž "někam ztratilo" šest zajatců! Výměna 36 zajatých separatistů za 36 zajatých vojáků se tak protáhne.
11.09.2014 11:40 |

podobné články

Ukrajinci slaví úspěch: Zadrželi Putinova spojence a oligarchu Medvedčuka. Skončil v poutech

 
Úspěch si připsala ukrajinská tajná služba SBU. Podařilo se jí zadržet Viktora Medvedčuka, proruského politika a oligarchu, který byl na Ukrajině významným spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Medvedčuk na Ukrajině čelí obvinění z vlastizrady, do února byl v domácím vězení, ze kterého ale uprchl. Na telegramu o tom informoval prezident Volodymyr Zelenskyj.
12.04.2022 21:20 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4607 článků)

Rusové zajali dva Brity. Ti požadují výměnu za oligarchu Medvedčuka

 
V ruské státní televizi se měly v pondělí objevit tváře dvou Britů, jak informoval web iDnes. Tito muži doposud bojovali po boku ukrajinských vojáků, ale následně byli zajati ruskou armádou. Britští vojáci nyní dle videa žádají, aby byli vyměněni za vězněného proruského politika Viktora Medvedčuka (67).
18.04.2022 19:30 |

podobné články

Povstalci propustili další tři ukrajinské vojáky a civilistu

 
Dnes byla na východě Ukrajiny završena výměna zajatců. Proruští separatisté propustili další tři zajaté ukrajinské vojáky a jednoho civilistu. Podle agentury Ukrinform to dnes na Facebooku oznámil náměstek ukrajinského ministra obrany Vasyl Budyk. Vydání této čtveřice by mělo ukončit výměnu zajatců, jejíž hlavní část se uskutečnila už v pátek.
27.12.2014 16:11 |

podobné články

Dosud největší výměna zajatců: Ukrajina a Rusko si předaly 172 osob, podmínkou byly ženy

 
Ukrajina a Rusko uskutečnily další výměnu zajatců, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Každá ze stran propustila 86 vojáků, píše web Ukrajinska pravda.
01.04.2022 19:25 |

podobné články

První výměna válečných zajatců: Jeden ruský voják za pět Ukrajinců

 
Ukrajinská média informují o výměně válečných zajatců v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Podle tamního gubernátora je to první taková výměna v regionu. Jeden ruský voják byl vyměněn za pět členů ukrajinské teritoriální obrany, oznámil na síti telegram šéf Sumské oblasti Dmytro Žyvyckyj. Ruská strana tuto informaci zatím nepotvrdila ani nekomentovala, podotkl ruskojazyčný server stanice BBC.
01.03.2022 17:30 |

podobné články

Kyjev a separatisté si vyměnili desítky zajatců

 
Ukrajinské vládní síly a proruští separatisté si v noci na dnešek vyměnili několik desítek zajatců. Oznámil to ukrajinský prezident Petro Porošenko. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří na východě Ukrajiny, uzavřená před týdnem v Minsku.
12.09.2014 10:45 |

podobné články

Američtí poslanci stopli výcvik ukrajinských extrémistů

 
Sněmovna reprezentantů v USA odhlasovala dodatek k zákonu o zahraniční pomoci, ve kterém zakazuje, aby se američtí instruktoři jakkoli podíleli na výcviku členů ukrajinského dobrovolnického praporu Azov. Příslušníky tohoto praporu pak američtí poslanci v dodatku označují za rasisty a neonacisty. 
12.06.2015 10:30 |

podobné články

Zastřelil jsem patnáct zajatců z Ukrajiny, přiznal se prý velitel separatistů na Donbasu

 
Velitel proruského praporu Sparta Arsenij Pavlov se v nahrávce pořízené ukrajinským deníkem Kyiv Post přiznal k tomu, že zavraždil 15 ukrajinských válečných zajatců. Dle expertů je možné tento záznam považovat za důkaz o spáchání válečných zločinů.
08.04.2015 11:56 |

podobné články

Rusko a Ukrajina by si mohly vyměnit zajatce, říká Sobotka

 
Řešením pro ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou, kterou dnes shledal ruský soud vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohla být výměna zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že s výměnou zajatců počítají minské dohody.
21.03.2016 15:21 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9578 článků)

Výměna zajatců: Rusko a Ukrajina si vyměnily zajaté vojáky

 
Do Ruska se podle ruského generála vrátili všichni ruští výsadkáři, zadržení nedávno na Ukrajině. Rusové naopak předali Ukrajincům 63 jejich vojáků. "My své vojáky neopouštíme," řekl agentuře ITAR-TASS generálmajor Alexej Ragozin, který je zástupcem velitele výsadkových vojsk.
31.08.2014 07:55 |

podobné články

Tváře zubožených ukrajinských zajatců: Z bojovníků v Azovstalu zbyla jen kost a kůže

 
Snímky zajatých obránců Azovstalu obletěly svět. Rusové propustili 188 z nich, zatímco Ukrajinci jich na oplátku propustili desítky, včetně Putinova oblíbence Viktora Medvedčuka. Z fotografií ukrajinských vojáků doslova mrazí, dříve statní muži zhubli desítky kilo a někteří jsou samá kost a kůže, jako například seržant 36. brigády námořní pechoty Mychajlo Djanov, jak píše Daily Mail.
24.09.2022 12:55 |

podobné články