Článek

Názor dětí na léčbu i hospitalizaci je důležitý, vzkazuje lékařům zástupkyně ombudsmana

 
Nemocnice s dětskými psychiatrickými odděleními v Česku se rozcházejí v tom, jak při rozhodování o léčbě a hospitalizaci přistupují k názorům samotných dětí. Někdy podíl dětí na rozhodování zanedbávají, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Vydala proto doporučení, které by mělo práva dítěte posílit a sjednotit postup zdravotníků.
12.08.2021 14:15 |

podobné články

Podobné články

Senátoři navrhli na ombudsmana šest kandidátů

 
Senát ve čtvrtek zkompletoval kandidáty, které nominuje na uvolněný post ombudsmana. Jsou jimi bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, pražský advokát Jan Matys, dosavadní zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, advokátka Klára Veselá-Samková a předseda Židovské obce v Praze František Bányai.
19.08.2010 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (518 článků) , Anna Veselá (3 články)

Senát by mohl přidat Šabatovou mezi kandidáty na ombudsmana

 
Do hry o příštího ombudsmana kromě kandidátů, které chce navrhnout prezident Miloš Zeman, zřejmě vstoupí i Anna Šabatová. Ta byla zástupkyní ombudsmana v letech 2001–2007. Zeman v ČT uvedl, že na funkci ochránce lidských práv navrhne dosavadního zástupce ombudsmana Stanislava Křečka (exposlanec ČSSD) a bývalého šéfa Legislativní rady vlády Pavla Zářeckého.
15.01.2014 08:00 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (518 článků) , Stanislav Křeček (548 článků) , Miloš Zeman (26947 článků)

Zástupkyně ombudsmana nesouhlasí s ukončením bezplatného testování na covid-19 pro děti a mladistvé

 
Jako problematické vidí zástupkyně ombudsmana především plánované ukončení bezplatného testování na covid-19 pro mladistvé a děti starší dvanácti let. Jde totiž o skupiny, které mají Listinou základních práv a svobod garantovanou zvláštní ochranu.
19.08.2021 11:50 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Participace dítěte na rozhodování při hospitalizaci na psychiatrii

 
Ve středu 24. března uspořádali zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar online seminář, který se věnoval participaci dítěte na rozhodování v souvislosti s jeho hospitalizací na psychiatrii.
26.03.2021 14:50 |

podobné články

Svaz pacientů se chce obrátit na ombudsmana kvůli dojezdům k lékařům

 
Svaz pacientů ČR připomíná, že by se zásadní pravidla a zákony ve společnosti měly přijímat po diskusi se zástupci občanů a občanských sdružení. V západních evropských zemích se tak děje. Svaz se proto pozastavuje nad nařízením vlády o dojezdech k lékařům v časech, které jsou údajně vycucané z prstu. Kvůli tomu se chce obrátit na ombudsmana Pavla Varvařovského.
30.07.2012 16:15 |

podobné články

Léčebna Šternberk šlape po důstojnosti pacientů, zjistil úřad ombudsmana

 
Psychiatrická léčebna ve Šternberku podle kanceláře ombudsmana dlouhodobě nerespektuje práva pacientů. Ti bývají umisťováni do síťových lůžek a musí nosit nedůstojné ústavní oblečení. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová připomněla, že Úřad veřejného ochránce práv upozorňoval léčebnu na nedostatky od roku 2008. Nyní podruhé v historii přikročil k udělení sankce, kterou je zveřejnění celého případu. Léčebna nechce věc komentovat.
15.06.2010 11:10 |

podobné články

Jitka Seitlová se vzdala kandidatury na ombudsmana

 
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová se vzdala ve středu kandidatury na ombudsmana. Agentuře Mediafax to sdělil dobře informovaný zdroj.
25.08.2010 12:00 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana se obrátila na ministra zdravotnictví ohledně testování žáků

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se obrátila na ministra zdravotnictví ve věci testování žáků základních škol. V dopise vyjádřila své pochybnosti ohledně frekvence testování, místa testování, využití antigenních testů a otázky testování dětí s postižením. Požádala ministra o jeho vyjádření.
23.04.2021 21:35 |

podobné články

Těhotná žena v Brně nastoupila do basy a potratila: Návštěvu jejích dětí zakázali

 
Žena nastoupila v Brně do výkonu trestu odnětí svobody jako těhotná, ve vězení potratila. Podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové věznice selhala, nedala totiž o těhotenství ženy včas vědět soudu, který by jí trest přerušil. Zástupkyně ombudsmana se zabývala ženinou stížností. ČTK to zjistila z evidence stanovisek ombudsmana. Mluvčí věznice Tomáš Bábor pro ČTK řekl, že věc prošetřovali a nenašli žádné pochybení.
14.05.2021 17:10 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana vyzvala ČOI, aby stíhala přetáčení tachometrů ojetin

 
Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová v pátek na webu ombudsmana uvedla, že by Česká obchodní inspekce měla přitlačit na autobazary, které prodávají vozy s přetočenými tachometry. Podle ní to lze šetřit jako klamavé jednání a nekalé obchodní praktiky. ČOI podle ní na výzvu přistoupila.
16.07.2010 15:50 |

podobné články

Vesecká zástupkyní ombudsmana nebude. Vzdala se nominace

 
Bývalá státní zástupkyně Renata Vesecká se vzdala nominace do funkce zástupkyně ombudsmana. Upozornil na to internetový deník Insider.
19.03.2013 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Renata Vesecká (107 článků)

Nesmíte říkat „blázen, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost zmizet. Jde jí například o slova hluchý či vozíčkář. Píše o tom server iDnes.cz. "Tento nesmyslný ideologický útok na český jazyk nic nepřináší. Je hloupý, zbytečný a navíc směšný," domnívá se v té souvislosti právník a akademik Tomáš Tyl.
05.06.2020 08:25 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana kritizuje moc přísná karanténní opatření. V zařízení pro cizince neměli dostatek čerstvého vzduchu

 
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že některá zařízení byla kvůli riziku koronaviru izolovaná až příliš. Podle jejích slov také pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Píše to server Týden.cz.
30.07.2020 13:05 |

podobné články

Zástupkyně ombudsmana se zastala batolete: Místo do dětského domova půjde k matce do vězení

 
Nepěknou vyhlídku dětství stráveného v dětském domově před sebou měla 17měsíční holčička, jejíž matka dostala 3,5 roku vězení. Její otec tragicky zemřel a nikdo jiný z příbuzných se o ni nemohl postarat. Batolete se ale zastala zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, podle které má dítě právo být se svou matkou, i když je to ve vězení.
13.10.2020 05:40 |

podobné články

Smrt Stanislava (†45) v Teplicích už má mezinárodní rozměr! Rada Evropy chce vyšetřování, zabývá se jí premiér i zástupkyně ombudsmana

 
Případ smrti Roma Stanislava (†45) v Teplicích po policejním zákroku získal už mezinárodní rozměr. Rada Evropy vyzvala k nezávislému vyšetření incidentu. Na místo tragédie dorazily stovky lidí, aby mrtvému vyjádřili úctu zapálením svíčky. K neštěstí se vyjádřil i český premiér a zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.
23.06.2021 16:00 |

podobné články

Vyšetřete smrt Roma v Teplicích, zahřmělo ze Štrasburku. I zástupkyně ombudsmana Šimunková se dala do díla

 
Mezinárodní organizace Rada Evropy vyzývá k „bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření“ smrti zfetovaného Roma v Teplicích, který krátce po policejním zákroku, během něhož agresivně napadal policisty, zemřel. „Záběry pořízené v Teplicích, ukazující zákrok policie proti Romovi, který později zemřel v sanitce, jsou znepokojující a vyvolávají mnoho otázek ohledně okolností tohoto tragického incidentu,“ zní z organizace k případu muže, jenž podle pitevní zprávy zemřel z důvodu předávkování drogami amfetaminové řady. Věci se chce chopit i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.
23.06.2021 18:30 |

podobné články

Děti možná získají vlastního ombudsmana: Bude řešit problémy s rodiči i šikanu

 
Desítky dětí, které jsou pod tlakem okolností a neví si rady, žádají každý rok o pomoc úřad ombudsmana. Trápí je nedostatek peněz, šikana, špatné zacházení v dětském domově nebo třeba problémy s rodiči. Pomoc však často není dostatečná a lidé z týmu veřejné ochránkyně Anny Šabatové pomáhají neformálně a nad rámec svých pravomocí. Už brzy by ale mohlo být vše jinak a v Česku by mohl vzniknout institut dětského ombudsmana.
14.06.2016 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (518 článků)

Exministr a bývalý šéf Bohnic sepsal, proč Šabatová prý nesmí být ombudsmankou

 
Exministr zdravotnictví a bývalý ředitel psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích Ivan David se na serveru Britské listy podělil o svůj názor na to, jaký člověk by měl zastávat post ombudsmana. Jeho osobní zkušenost je prý děsivá, realita totiž podle něj míjí veškerá očekávání. Velmi kriticky se vyjádřil na adresu někdejší zástupkyně ombudsmana a dnes kandidátky na tuto funkci Anny Šabatové.
05.02.2014 09:31 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (518 článků) , Ivan (22 článků) , David (23 článků) , Anna David (10 článků)

Násilné dobroserství pražské kavárny! Ivan Vyskočil udeřil: Volby nevyšly? Už je tu Milion „chlívek“. Volba ombudsmana? Havloidi leží na schodech. Volba Rady ČT? Kalousek vystupuje z církve, Němcová pláče...

 
NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Pozdvižení“, které se strhlo kolem výsledků voleb do rady ČT, se rozhodl okomentovat známý herec Ivan Vyskočil. „Zvolení Xavera Novotného jistě paní Němcová opláče,“ říká a v této souvislosti zmiňuje i Tomáše Halíka nebo „pražskou kavárnu“. „Jsem rád za tu obměnu v Radě ČT a doufám, že to bude mít vliv na konec jednostranného fandění,“ přidává i svůj osobní názor. Připomněl také další případy, jejichž výsledek „se nelíbil“, jako například volba nového ombudsmana a také to, co následovalo. V průběhu dnešního Nedělního rána pak rozebral i „trable se sochami“. „Jenom blbec kádruje sochy,“ vzkazuje.
07.06.2020 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Vyskočil (306 článků) , Ivan Vyskočil (305 článků) , Tomáš Halík (590 článků)