Článek

NASA vypsala soutěž pro vesmírné instalatéry: Navrhněte měsíční záchod

 
Vyvíjet rakety a vesmírné lodě je fascinující řemeslo, ale k dobývání vesmíru patří i méně »sexy« zařízení. Agentura NASA vypsala soutěž pro koumáky z řad veřejnosti: má odměnu 35 tisíc dolarů (835 tisíc Kč) pro nejlepší toalety pro měsíční misi Artemis.
06.07.2020 12:10 |

podobné články

Podobné články

Navrhněte si zahradu v PC programu

 
Přemýšlíte nad úpravou vaší stávající zahrady? Navrhněte si ji nejprve v počítači.
07.12.2011 01:25 |

podobné články

2,5 tuny zásob. Kosmonautům na vesmírné stanici přistál předčasný „Ježíšek“

 
K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes po třídenním letu dorazila nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX. Na orbitální komplex dopravila 2,5 tuny zásob, náhradních dílů a materiálu pro vědecké experimenty. Přiblížení a připojení lodě, které vysílala v přímém přenosu televize americké vesmírné agentury NASA, se pozdrželo kvůli komunikačnímu výpadku.
08.12.2018 14:05 |

podobné články

Start vesmírné lodě Dragon se nezdařil: Nosná raketa explodovala

 
Start nákladní lodě Dragon soukromé společnosti SpaceX z Mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes odpoledne SELČ nezdařil. Podle sdělení americké vesmírné agentury NASA nosná raketa Falcon 9 z dosud neznámých příčin explodovala zhruba dvě minuty po vypuštění.
28.06.2015 17:25 |

podobné články

NASA ztratila notebook s kontrolními kódy k vesmírné stanici ISS

 
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) přiznal, že loni ztracený notebook nebyl chráněný heslem. V počítači byly uloženy kontrolní kódy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), informují v pátek portály stanic NDTV a MSNBC a časopisu PC Magazine.
02.03.2012 12:30 |

podobné články

O krok blíž k Marsu! NASA vyzkouší novou loď pro vesmírnou cestu

 
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskuteční 4. prosince první zkušební let nové vesmírné lodi Orion, která by jednou měla dopravovat astronauty na Měsíc a na Mars. Zkušební let bude bez lidské posádky. "Půjde o první krok na naší cestě na Mars," prohlásil před novináři William Hill z vedení NASA.
07.11.2014 08:20 |

podobné články

Osobnosti: William Hill (5 článků) , William Hill (5 článků)

Na oběžnou dráhu bude létat vesmírné taxi, sveze i turisty

 
Americká společnost Boeing, která v úterý získala kontrakt NASA na zajištění přepravy posádek do vesmíru, hodlá na oběžnou dráhu dopravovat i vesmírné turisty. Smlouva s NASA v hodnotě 4,2 miliardy dolarů to prý umožňuje.
18.09.2014 06:55 |

podobné články

Discovery dostal zelenou k poslednímu startu

 
Americká vesmírná agentura NASA povolila let raketoplánu Discovery. Bude to labutí píseň vesmírné lodi, která je v NASA nazývána "workhorse" (pracant, dříč), informuje NASA na svém webu.
26.10.2010 03:20 |

podobné články

Pýcha Vršovic: Půjde k zemi, nebo se pro KD Eden najde využití? Praha 10 vypsala architektonickou soutěž

 
Když hledala loni na jaře vršovická radnice příslovečnou dominantu Prahy 10, mezi navrženými kandidáty byl i kulturní dům Eden. Ten stojí od 80. let minulého století nedaleko radnice, v těsném sousedství relativně nedávno postaveného obchodního centra Eden. Brutalistní budova, kde bylo kino, víceúčelový sál i restaurace, je však od roku 2005 uzavřena a chátrá. Nyní vypsala radnice Prahy 10 architektonickou soutěž na jeho rekonstrukci a hlavně budoucí využití. Může se ale i stát, že bude budova kompletně zbourána.
16.06.2021 05:25 |

podobné články

U stanice metra D vznikne nová budova. Firma vypsala soutěž, architekti mají volné ruce

 
Developerská firma Velska vypsala architektonickou soutěž na stavbu, kterou plánuje postavit na pozemku u budoucí stanice metra D Olbrachtova. Sdělil to ředitel společnosti Tomáš Fencl. Ze soutěže, jejíž výsledky by měly být známé v říjnu, vzejde výška i další parametry budovy. Společnost téměř hektarový pozemek s administrativní budovou koupila loni v dražbě za 497 milionů korun.
20.04.2021 11:35 |

podobné články

Nový "důchoďák" v ulici Pod Lipami: Ten starý půjde k zemi, vypsala Praha 3 soutěž na novostavbu

 
Praha 3 vypsala architektonickou soutěž na výstavbu fungl nového domu sociálních služeb. Ten by měl vyrůst v ulici Pod Lipami v místech, kde podobné zařízení v současné době stojí, nevyhovuje však současným požadavkům na péči. Současný ošetřovatelský dům bude tedy zbourán a nahradí ho nová stavba. Záměr se shoduje i s plány hlavního města, které podobné projekty v jednotlivých městských částech podporuje. Cílem je zvýšit do roku 2024 počet lůžek v celé Praze až o 400.
27.07.2021 17:55 |

podobné články

Lesy ČR: Příležitost pro studenty – navrhněte stavbu s vůní dřeva a vyhrajte

 
Oblíbená soutěž pro studenty dřevěného stavění “Stavby s vůní dřeva” vstupuje do svého 5. ročníku. Soutěž umožňuje studentům ukázat veřejnosti své návrhy dřevěných staveb a konstrukcí a porovnat své dovednosti získané studiem. Vítězové, které vybírá odborná porota a letos nově i široká veřejnost, se mají na co těšit. V soutěži jsou ceny v celkové hodnotě 230 000 Kč!
06.03.2017 08:10 |

podobné články

Chcete vidět nejnebezpečnější záchod na světě? Tenhle je ve vzduchu nad 2600 metrů hlubokou propastí!

 
Došli byste si sem na "záchod":http://www.extra.cz/tema/zachod, i kdyby se vám hrozně moc chtělo?
28.11.2013 22:15 |

podobné články

Nejextrémnější záchod na světě na Sibiři: Latrína visí na skále v nadmořské výšce 2,6 km!

 
Na Sibiři mají jednoznačně nejextrémnější záchod na světě! Latrína v pohoří Altaj se nachází v nadmořské výšce 2,6 kilometru a slouží čtyřem vědcům na místní meteorologické stanici. Záchod s takovým luxusním výhledem nejspíš nikde na světě nenajdete, chce to ale odvahu vstoupit dovnitř.
04.03.2017 16:00 |

podobné články

Ind nepostavil v domě záchod. Jeho dcera ho za to chtěla nechat zatknout

 
Nepostavit v domě záchod se mohlo vymstít otci sedmileté indické dívky. Ta žádala jeho zatčení, protože nedodržel slib a nepostavil v domě záchod. S odkazem na indickou policii o tom informovala agentura Reuters.
12.12.2018 21:15 |

podobné články

NASA oprašuje starý nápad vyrábět z raket obytné stanice. Přímo na orbitě

 
Soukromá společnost SpaceX se proslavila snahou recyklovat první stupně svých raket Falcon 9 pro další lety. Po jejím boku však možná brzy stane i jiná "recyklační" iniciativa - americká NASA totiž vypsala desetimilionovou studii, která má řešit, zda je možné vrchní stupně nosičů upravovat pro obytné využití jako kosmické stanice. Nejde přitom o nový nápad, při současné poptávce o maximalizaci využívání kosmonautiky se však konečně může setkat s pozitivní odezvou.
27.07.2017 17:50 |

podobné články

Na ISS plné kosmonautů se rozbil záchod

 
Zatěžkávací zkouška Mezinárodní vesmírné stanice ISS v podobě 13 astronautů na palubě má pro ně nepříjemnou komplikaci. Přestal fungovat jeden záchod.
19.07.2009 22:35 |

podobné články

Astronauti na ISS rozbili záchod za 350 milionů

 
Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v neděli začali opravovat rozbitou toaletu. Zatím není jasné, kdy bude záchod za v přepočtu přibližně 350 milionů korun opět funkční.
20.07.2009 10:00 |

podobné články

Astronaut přiblížil život na ISS. Ukázal, jak se vaří káva a jak se chodí na záchod

 
Díky moderním technologiím mohl první britský astronaut Tim Peake ukázat světu, jak se žije na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Tentokrát se můžete podívat, jak se ve vesmíru připravuje káva a také získáte odpověď na jednu z nejčastěji pokládaných otázek: Jak ve vesmírné stanici funguje toaleta?
14.02.2016 15:05 |

podobné články

Více stromů, méně hluku v zatížené Slezské ulici: Praha 3 vypsala tendr na koncepční studii

 
Městská část Praha 3 vypsala veřejnou soutěž na vytvoření koncepční studie, která by upravila Slezskou ulici. Architektonický tým by měl připravit komplexní řešení dopravy i celého uličního prostoru. Zájemci mohou zasílat radnici své nabídky do konce července, studie by měla být hotová do února příštího roku. Poprvé u zakázky podobného typu Praha 3 také přistupuje k výběrovému řízení, kde o vítězi nerozhoduje jen cena.
22.07.2020 12:50 |

podobné články