Článek

Na pražském Rohanském ostrově umístí zvon připomínající zvůli nacistů

 
Na Rohanském ostrově, kde společnost Sekyra Group mění zanedbané území v moderní pražskou čtvrť nazvanou Rohan City, bude umístěn nový zvon o hmotnosti 9801 kilogramů, který po několika měsících příprav odlili ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku. Zvon #9801 a stejnojmenná iniciativa připomínají zvony zrekvírované během druhé světové války. Zvony byly do hamburských válečných továren odváženy z místa na Rohanském ostrově, které bylo označováno jako hřbitov zvonů. Projekt Rohan City na tomto místě počítá s parkem a zvon se tak stane součástí veřejného prostoru.
23.06.2022 21:40 |

podobné články

Podobné články

Zvon na Rohanském ostrově připomene tisíce zvonů zničených nacisty. Vážit bude 10 tun

 
Nový zvon, který měl by být umístěný na pražském Rohanském ostrově, ozdobí fragmenty ze zvonů, které byly za druhé světové války zničeny. Plášť zvonu bude podle návrhu pražských zvoníků Kryštofa Čižinského a Jakuba Kamínka ozvláštněný patinou a grafitem a hlavním motivem výzdoby bude přerod starého a zničeného v nové. Na výrobu zvonu, který by měl vážit 9801 kilogramů, zatím lidé ve sbírce darovali asi třetinu potřebné částky, tedy 3,9 milionu korun, sdělili iniciátoři projektu ze spolku Sanctus Castulus.
04.04.2022 14:55 |

podobné články

Na Rohanském ostrově stávala první lesní školka v Praze: Výstava také prozradí, na jakou zvěř tu narazíte

 
Rohanský ostrov má nejen zajímavou historii, ale čekají ho i velké změny do budoucna. Kromě jiného by tu měl vzniknout obří park, navíc se má stát i součástí protipovodňové ochrany města. Plány na jeho revitalizaci jsou veliké, proto je v dnešních dnech na ostrově k vidění interaktivní výstava, která přiblíží rozmanitost tohoto rozsáhlého území. Už jen málokdo dnes ví, že na Rohanském ostrově v předválečných letech fungovala přírodní škola Eduarda Štorcha.
06.06.2021 06:50 |

podobné články

Rohanský ostrov v Praze ozdobí desetitunový zvon. Připomene všechny válečné ztráty

 
Lidé mohou nově přispívat na vznik zvonu, který má připomínat zvony, které z českých kostelů, radnic a návsí zabavili za druhé světové války nacisté, aby z nich vyrobili zbraně. Zvon by měl vážit 9 801 kilogramů a měl by být umístěný na pražském Rohanském ostrově. Vznik zvonu, který by byl po zvonu Zikmund druhým největším v metropoli, je iniciativou spolku Sanctus Castulus. Novinářům to dnes sdělili iniciátoři projektu.
03.02.2022 12:50 |

podobné články

Pitomost, mrtvola. Nejsem opilý. Kaplického chobotnice má podporu Zemana a takto na to reaguje Jandák

 
Kaplického chobotnička na Letné či na Rohanském ostrově? Podle exministra kultury Vítězslava Jandáka naprostá blbost. „To je pitomost, to je mrtvola, to už bych neoživoval. Úředníci Prahy už tady propásli šanci,“ reagoval Jandák na informace z pondělní reportáže pořadu Reportéři ČT. Zatímco blob by rád viděl na Letné prezident Miloš Zeman, ministr kultury Daniel Herman je naopak pro výstavbu menší chobotničky na Rohanském ostrově, informovala televize.
03.06.2014 14:26 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Jandák (422 článků) , Miloš Zeman (27344 článků) , Daniel Herman (1130 článků)

Lepší svezení pro cyklisty, bruslaře i kočárky: Stezku na Rohanském ostrově vyasfaltují

 
Dvanáct milionů plánuje Praha 8 investovat do cyklostezky A2 na Rohanském ostrově. Ta dostane nový povrch a osázejí ji lampami. Podle starosty radnice se tak otevře nově bruslařům a maminkám s kočárky.
31.01.2018 19:05 |

podobné články

Nový povrch i osvětlení: Cyklostezku na Rohanském ostrově opravili a rozšířili

 
Cyklisté, bruslaři nebo rodiče s kočárky se na cyklostezce označené A2 na Rohanském ostrově na Praze 8 mohou svézt či projít po novém povrch. Zhruba 1,1 kilometru dlouhý úsek mezi Libeňským mostem a Šaldovou ulicí dostal kromě nového povrchu také osvětlení a stezka byla rozšířena, sdělil mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Osmá městská část se chystá upravit a rozšířit také další části stezky A2.
26.05.2021 15:35 |

podobné články

Stavba nové čtvrti na Rohanském ostrově začala. Vyjde na 18 miliard, podívejte se, jak bude vypadat

 
Na Rohanském ostrově v Praze ve středu začíná stavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun. Součástí projektu je kilometrová pobřežní promenáda a rozsáhlý park. Developer to ve středu oznámil na tiskové konferenci. Výstavba čtvrti Rohan City potrvá v pěti etapách do roku 2033.
15.09.2021 13:40 |

podobné články

V Rakousku odlijí zvon na počest Havla, zaduní v pražském kostele

 
Na počest Václava Havla dnes odlije zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Ve své tiskové zprávě to uvedla Nadace Charty 77. Zprávu převzala ČTK.
16.12.2016 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6279 článků)

Zvoní, zvoní Havlův zvon, Havlův zvon... A z nové sbírky na odkaz zesnulého prezidenta mají legraci Jandák a Knížák

 
„Lidová sbírka“ na zvon zvaný Havel, který má viset v kostele sv. Havla v Havelské ulici na Starém Městě pražském a má uctít disidenta, dramatika a prezidenta Václava Havla, se zdá poslanci Vítězslavu Jandákovi jako „trošku infantilní nápad“. „Ty myšlenky Kim Ir-sena se šíří světem strašně moc a je to nakažlivé,“ ironizoval nápad Nadace 77 Jandák. „Směju se této akci,“ spustil k témuž bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák.
17.08.2016 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6279 článků) , Vítězslav Jandák (422 článků) , Kim Kim (1836 článků)

Zvon na počest Havla odlijí v Innsbrucku. Před 18 lety se tam podruhé narodil

 
Na počest Václava Havla v pátek odlije zvon Václav zvonařská dílna Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Bývalý československý a český prezident se v místní nemocnici před 18 lety podrobil operaci, která mu zachránila život. Zvon bude následně zavěšen a používán v pražském kostele sv. Havla. Ve své tiskové zprávě to uvedla Nadace Charty 77.
16.12.2016 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6279 článků)

Indoktrinace dětí. Jako v časech básniček o Leninovi. Norské fondy. Hovoří dětský psychiatr, kterému udělali peklo kvůli Gretě

 
Hostem pořadu Kupředu do minulosti, moderovaného Martinou Kociánovou, byl psychiatr pro děti a dorost Jaroslav Matýs. Za to, že děti se chovají, jak se chovají, a mají priority, jaké mají, mohou hlavně rodiče, kteří je nenaučili životním prioritám. „V rámci politické korektnosti a lidské nekorektnosti se děje to, že se omlouvá něco, co v minulosti bylo nemyslitelné,“ poznamenal Matýs. Téma se týkalo i indoktrinace mládeže a vstupu státu do výchovy dětí. Děti se opět učí podobné básničky jako kdysi: „Lenin – maják, Lenin – zvon, Lenin – maják, Lenin – zvon, Maják – zvon, Lenin.“ V USA plánují politici zrušit policii a její dosavadní působnost přidat psychoterapeutům a sociálním službám... A něco podobného mají i u nás prosazovat Norské fondy.
25.08.2020 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Martina Kociánová (67 článků)

Nacistický zločin: Ukradli tisíce zvonů! Na jejich památku vznikne v Praze fungl nový

 
Během druhé světové války došlo k mnoha zločinům. Jedním z nich je i krádež 9801 zvonů z celého tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Jen samotná Praha přišla o 250 z nich. Zvony byly sváženy na sběrné místo do přístavu na Maninách, odkud je nákladní lodě převážely do Německa. Ve zdejších továrnách pak byly roztaveny a předělány na zbraně. Aby lidé zvony uchránili, často je zakopávali nebo potápěli, návrat všech se už pak nikdy nepodařil. Na památku všech ztichlých zvonů má na Rohanském ostrově vzniknout památeční zvon, který bude po Zikmundovi z katedrály sv. Víta druhý největší.
23.02.2022 17:45 |

podobné články

MHMP: Dopravní opatření na Rohanském nábřeží

 
Od 4. listopadu 2019 bude omezen provoz na Rohanském nábřeží v úseku ulic U Mlýnského kanálu – Za Invalidovnou. Důvodem je vybudování protipovodňových opatření na kanalizačních stokách. Práce potrvají přibližně do konce března příštího roku.
01.11.2019 20:35 |

podobné články

Prezident Porošenko: Nejsme žádní fašisté. Banderovci prý bojovali proti Hitlerovi jako jedni z prvních

 
Ukrajinský prezident Petro Porošenko 9. května připomněl, že se i ukrajinští vojáci podíleli na porážce nacistů. Není to prý tak, že Ukrajinská povstalecká armáda působila toliko ve prospěch nacistů, jak dnes naznačují Rusové. Ukrajinští vojáci se podle Porošenka podíleli např. na porážce nacistů v Africe. Analytik Tomáš Haas k tomu na sociální síti Facebook poznamenává, že Ukrajinci porazili Hitlera v Africe.
10.05.2015 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Petro Porošenko (163 článků)

Kalousek by se měl omluvit za slova o policejní zvůli, píší odbory. Ministr si stojí za svým

 
V souvislosti s kauzou Vlasty Parkanové se premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek podle policistů dopustili nevhodných výroků na adresu jejich práce. Policejní odboráři proto zaslali oběma politikům káravý dopis. Ministr financí Novinkám sdělil, že na dopis, v němž jej policisté kritizují za jeho slova o policejní zvůli, již zdvořile odpověděl a za svými výroky si stojí.
20.06.2012 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Vlasta Parkanová (721 článků) , Petr Nečas (9389 článků) , Miroslav Kalousek (7558 článků)

Více než deset tisíc lidí ve Washingtonu protestuje proti údajné zvůli policie

 
Přes 10.000 lidí se dnes sešlo ve Washingtonu na demonstraci proti údajné policejní zvůli vůči menšinám v USA. Do pochodu na centrální Pennsylvania Avenue, který se má odpoledne místního času (později večer SEČ) vydat směrem ke Kapitolu, se zapojili i pozůstalí po Michaelu Brownovi a Eriku Garnerovi, dvou černošských obětech údajného policejního násilí.
13.12.2014 21:16 |

podobné články

Policie zatkla bojovníka proti údajné zvůli české justice

 
VÍME PRVNÍ Policie v úterý odpoledne zadržela Jiřího Fialu, předsedu sdružení K213, který bojuje proti „justiční zvůli a vydírání“. Podle informací jeho advokáta policie vtrhla do jeho domu, vyrazila dveře do domu i na půdu.
01.04.2015 11:41 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Fiala (285 článků) , Jiří Fiala (285 článků)

Karel Januška: Pseudodemokracie

 
Stát má povinnost chránit občany před zvůlí jiných občanů, institucí a samozřejmě i před zvůlí samotného státu. Případ H-System je důkazem toho, že jsou porušovány základní principy právního státu.
05.10.2018 11:05 |

podobné články

Tisícikilogramový zvon putuje do katedrály sv. Víta

 
Zvonaři ze zvonařské dílny v Brodku u Přerova dnes odlili tisícikilogramový zvon s názvem svatý Dominik, který zaplní chybějící místo ve věži katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Ve stejné dílně v příštích dnech dokončí odborníci další dva zbývající zvony nazvané Ježíš a Panna Marie. Do katedrály by měly doputovat v dubnu. Rozeznít by se měly poprvé v polovině května při 450. výročí pražského arcibiskupství.
29.02.2012 16:20 |

podobné články