Článek

Na Magnesii Literu byli nominováni Borkovec, Hořava či Špitálníková

 
Nominace na literární cenu Magnesia Litera 2021 byly v úterý vyhlášeny ve všech kategoriích. V nejsledovanější kategorii prózy figurují novinky Petra Borkovce Sebrat klacek či Matěje Hořavy Mezipřístání.
06.04.2021 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Borkovec (42 článků)
Podobné články

Nominace na Magnesii Literu odtajněny: Naději na prestižní ocenění mají stálice i nováčci

 
Ocenění v rámci 17. ročníku knižních cen Magnesia Litera může stejně jako loni získat 27 knih a šest blogů. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 382 přihlášených knih ze 139 nakladatelství či jiných subjektů. Mezi nimi jsou například prvotina Anny Bolavé Ke dnu nebo Transport za věčnost Františka Tichého aspirující na Literu za knihu pro děti a mládež. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Novináře o tom informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys.
06.03.2018 15:45 |

podobné články

Osobnosti: František Tichý (31 článků)

Básník píše prózu. V remízku za městem Borkovec nachází celý vesmír

 
Včera byl nominován na Magnesii Literu za soubor textů Sebrat klacek. Je to jemná hra se světlem a stíny možností fikce.
07.04.2021 10:30 |

podobné články

Mezi nominovanými na Magnesii Literu jsou Stránský, Ajvaz či Kratochvil

 
Na ocenění v kategorii próza jsou v letošním ročníku ceny Magnesia Litera nominováni Michal Ajvaz, Sylva Fischerová, Jiří Kratochvil, Josef Moník, Jiří Stránský a Marek Šindelka. Pořadatelé ceny to ve čtvrtek oznámili na tiskové konferenci.
23.02.2012 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Stránský (69 článků) , Jiří Kratochvil (3 články) , Michal Ajvaz (7 článků) , Jiří Marek (426 článků) , Jiří Marek (426 článků) , Marek Stránský (2 články)

Petr Borkovec neunesl vzkaz od Kataríny Knechtové! Ruší vystoupení a neví jak dál!

 
Finalista SuperStar 2018 Petr Borkovec (19) to má s Katarínou Knechtovou (37) jak na houpačce. Nejdřív oba vztah tajili, poté se to provalilo a následně se ozvala nespokojená matka Petra, která slovenské zpěvačce a porotkyni SuperStar 2018 Knechtové posílala vulgární vzkazy. Poté, co Katarína napsala emotivní vzkaz, Borkovec ruší koncerty, co se to děje?!
06.12.2018 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Katarína Knechtová (127 článků) , Petr Borkovec (42 článků)

Vyhaslá SuperStar Petr Borkovec prolomil hradbu mlčení: Nejasný vzkaz plný smutku a bolesti

 
Už to budou pomalu tři roky od doby, kde se v SuperStar objevil nadaný zpěvák z Jablunkova Petr Borkovec. Prakticky celá porota z něj byla unesena a jeho nezaměnitelný hlas ho vynesl až do finálové desítky. Po skončení pěvecké show místo tvrdé dřiny a práce na sobě začal Borkovec obrážet hospody, pít, dělat dluhy a dopouštět se trestné činnosti. V prosinci minulého roku poskytl zpěvák redakci eXtra.cz exkluzivní rozhovor, ve kterém vysvětloval příčiny a důvody všech problémů. Pak se po něm ovšem slehla zem. Po více než půl roce o sobě dal vědět na sociálních sítích podivným vzkazem.
01.08.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Borkovec (42 článků)

Strhaný a se skleničkou v ruce: Finalista SuperStar Petr Borkovec přišel o poslední živobytí

 
Finalista SuperStar 2018 Petr Borkovec (20) je smutnou ukázkou toho, jak někteří mladí začínající zpěváci mohou skončit, když nezvládnou ukočírovat pět minut své slávy a spadnou na úplné dno. Borkovec je nadějný zpěvák, který své vlohy nedokázal zúročit. V posledních měsících to s ním jde od desíti k pěti. Zpěvák začal mít velké problémy s alkoholem, kvůli kterému také skončil na psychiatrii a v cele předběžného zadržení. Po slovech omluvy a slibované nápravy se po něm slehla zem a nedávno přišel o poslední cennou věc, která mu zbyla jako smutná vzpomínka na slávu a uznání, které mohl mít.
05.09.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Borkovec (42 článků)

Nominace na Literu má 24 knih, cenu může získat Reiner či Kahuda

 
Čtyřiadvacet knih vydaných v loňském roce má nominace na ocenění v soutěži Magnesia Litera. V šesti kategoriích pořadatelé oznámili po třech nominacích, na Literu za prózu je nominováno šest titulů. Je mezi nimi úspěšná publikace Martina Reinera o básníkovi Ivanu Blatném, která loni vyhrála tradiční anketu Kniha roku, nebo obsáhlý román Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost, který v anketě obsadil páté místo.
10.03.2015 14:10 |

podobné články

Magnesii Literu za Knihu roku dostal Michal Ajvaz

 
Knihou roku 2012 se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada. Autor získal hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera, jejíž výsledky dnes pořadatelé vyhlásili na Nové scéně Národního divadla. Do jedenáctého ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 325 knih.
04.04.2012 22:50 |

podobné články

Osobnosti: Michal Ajvaz (7 článků)

Povídky se blbě prodávají? Taky jsem slyšel, říká Emil Hakl

 
Loni vydal Emil Hakl novelu Skutečná událost, za kterou získal Magnesii Literu, nyní mu vychází soubor povídek Hovězí kostky.
21.04.2014 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Emil Hakl (29 článků)

Povídky se blbě prodávají? Taky jsem slyšel, říká Emil Hakl

 
Loni vydal Emil Hakl novelu Skutečná událost, za kterou získal Magnesii Literu, nyní mu vychází soubor povídek Hovězí kostky.
21.04.2014 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Emil Hakl (29 článků)

RECENZE: Literární výlet do jiných dimenzí

 
Ludvík Němec svou novou knihou Odpustky pro příští noc, kterou tvoří čtyři povídky, navazuje na sbírku předešlou, Láska na cizím hrobě, jež byla v loňském roce nominována na Magnesii Literu za prózu.
16.07.2015 09:36 |

podobné články

Recenze: Kniha Kafe a cigárko je důkazem, že Mařenka ze StarDance si svou Magnesii Literu zaslouží

 
Herečka a blogerka Marie Doležalová vydala své úspěšné „historky z hereckého podsvětí“ v knize Kafe a cigárko.
16.12.2015 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Marie Doležalová (281 článků)

RECENZE: Úspěšný rok završila Marie Doležalová knihou

 
Herečka Marie Doležalová má za sebou úspěšných dvanáct měsíců. Na jaře získala se svým blogem Kafe a cigárko Magnesii Literu, podzimem se protančila k vítězství ve StarDance a vydala knihu. I ta se jí mimořádně povedla.
15.01.2016 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Marie Doležalová (281 článků)

Nominace na Magnesii Literu odhaleny: Soutěží 24 titulů známých i neznámých autorů

 
Naději získat ocenění v rámci knižních cen Magnesia Litera má 24 knih a šest blogů. Je mezi nimi také zatím poslední laureátka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová se svou oceněnou knihou Doba z druhé ruky s podtitulem Konec rudého člověka. V každé ze sedmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Protože i nominovaným titulům se dostává větší pozornosti knihkupců, a tedy i čtenářů, chtějí tak organizátoři cen více propagovat kvalitní českou beletrii.
02.03.2016 16:40 |

podobné články

RECENZE: Daleko od jednoduchých pravd

 
Román Na útěku španělského autora Jesúse Carraska byl, po dle anotace, dosud přeložen do devatenácti jazyků a jeho český překlad byl nominován na Magnesii Literu. Příběh bezejmenného chlapce prchajícího vyprahlou krajinou je vizuálně a jazykově silnou výpovědí o potřebě vnitřní integrity, která sice nezaručuje, že se člověk v těžkých dobách nezlomí, ale poskytuje mu alespoň nějaký kompas.
24.03.2016 08:20 |

podobné články

Zeman je předzvěstí evropské budoucnosti. Tak zní jedna z tezí spisovatele Zábranského, který napsal divadelní hru o českých elitách

 
ROZHOVOR Zeman je symbol. Stejnou roli by v textu mohlo plnit slovo „Kaufland“ nebo otázka „Viděl jsi včera v televizi...?“ Moji druzi, umělci a intelektuálové, na Zemana, Kaufland a televizi reagují zhruba stejně, s podivem a zásadně odmítavě, a mě baví, mávat jim těmito červenými hadry před očima. Spisovatel David Zábranský hovoří o své divadelní hře, která bude ke konci roku uvedena v Praze. Autor, letos nominovaný na knižní cenu Magnesii Literu, mluví také o uprchlících a angažovaných umělcích.
18.05.2016 06:40 |

podobné články

Knihou roku se stala Taberyho Opuštěná společnost: Magnesii literu si odnesl i Josef Pánek či František Tichý

 
Knihou roku 2018 je publikace šéfredaktora Respektu Erika Taberyho Opuštěná společnost z nakladatelství Paseka. Zvítězila ve výročních knižních cenách Magnesia Litera, porotci ji vybrali jako nejlepší napříč kategoriemi. Pořadatelé dnes v Národním divadle vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu. V té nejsledovanější, v kategorii prózy, zvítězil Josef Pánek s románem Láska v době globálních klimatických změn.
05.04.2018 14:30 |

podobné články

Osobnosti: František Tichý (31 článků) , Josef František (227 článků) , Josef Láska (27 článků)

Prozaička Ema Labudová: Lákalo mě pojmout anorexii jako počasí

 
Je jí sotva dvaadvacet let a už získala nominaci na Magnesii Literu či se stala nejmladší vítězkou ceny Knižního klubu. Po dvou letech od prvotiny Tapetář, kterou zasadila do poválečné Anglie, vydala v únoru román Lada u ledu pojednávající o adolescentní dívce s diagnostikovanou poruchou příjmu potravy na pozadí normalizačního Československa.
16.03.2021 10:55 |

podobné články