Článek

Na Karvinsku se to uklidňuje, ale stát se může cokoli, říká ředitelka krajské hygieny v Ostravě

 
Pozitivní test na koronavirus má přes 1500 obyvatel Karvinska, valná většina přitom souvisí s rozšířením nákazy mezi horníky v dolech těžební firmy OKD. Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová přiznala, že ohnisko na Karvinsku objevili hygienici jen díky hromadnému testování. Téměř všichni to jsou pracovníci dolů a jejich rodinné kontakty, potvrdila.
08.07.2020 10:00 |

podobné články

Podobné články

Nákaza na Karvinsku se šíří i mimo horníky. Hejtman má obavy, Vojtěch má přitvrzení v záloze

 
Situace týkající se koronavirové nákazy na Karvinsku se zhoršuje. Mezi lidmi, u nichž se nově prokázala nákaza koronavirem, už nejsou jen horníci, ohnisko se přenáší do komunity. Případnou karanténu pro okres ale vedení Moravskoslezského kraje nařídit nemůže, ta je v kompetenci hygieniků. ČTK to v neděli řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Ředitelka Krajské hygienické stanice ale míní, že současný nárůst případů covidu-19 na Karvinsku se od předchozích dní mimořádně neliší. Pode ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jde o krajní řešení.
05.07.2020 10:55 |

podobné články

Lidé jsou stále méně vstřícní, řekla ředitelka pražské hygieny Jágrová

 
Ředitelka Pražské hygieny Zdeňka Jágrová v rozhovoru o reakcích lidí na opatření kvůli koronaviru.
10.02.2021 15:15 |

podobné články

FN Brno: Mezinárodní den hygieny rukou 5. května 2017

 
Oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny FN Brno pořádá 5. května 2017 tradiční akci v rámci Mezinárodního dne hygieny rukou.
02.05.2017 09:40 |

podobné články

„Nestíháme,“ přiznala šéfka pražské hygieny. To se podle Prymuly změní, slíbil trasování do 48 hodin

 
Velké potíže s trasováním mají hygienici v hlavním městě! Nestíhají dohledávat místa nákazy covidem kromě domova či zaměstnání ani nakažené kontaktovat do 48 hodin, uvedla šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová poslední zářijový den. To by se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mělo změnit. V posledních dnech prý byly kapacity hygieny posíleny a další posílení je ještě v plánu.
30.09.2020 13:55 |

podobné články

Až 80 % infekčních nemocí včetně covidu-19 se přenáší rukama: Umíte si je správně umýt?

 
Na dnešní den připadá Světový den hygieny rukou. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) už třináct let a kampaň vždy nese nové poselství. Letošní heslo zní „Vteřiny zachraňují životy – umývej si ruce“. Heslo má podpořit zdravotníky i veřejnost v praktikování správné hygieny rukou nejen ve zdravotnických zařízeních, a snížit tak riziko vzájemného přenosu infekce. Podle WHO se totiž díky osvětě hygieny rukou ve zdravotnictví podařilo zachránit už miliony životů. Za poslední rok pandemie je správné mytí rukou ještě aktuálnější. Umíte si správně mýt ruce?
05.05.2021 05:50 |

podobné články

Víta zřejmě vystřídá šéf liberecké krajské hygieny Valenta

 
Hlavního hygienika Michaela Víta, jehož odvolání chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), zřejmě vystřídá šéf liberecké krajské hygieny Vladimír Valenta. Návrh na odvolání Víta a jmenování Valenty je podle informací ČTK připraven na jednání vlády. Zprávu o svém postupu odmítl Valenta na dotaz ČTK komentovat.
08.10.2012 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Valenta (69 článků) , Leoš Heger (1275 článků)

Horníky uctí na půlnočních mších. OKD obnoví těžbu v zasaženém dole po Vánocích

 
Památku třinácti horníků, kteří ve čtvrtek zemřeli při výbuchu metanu a následném požáru v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, dnes večer uctí lidé na půlnočních mších ve Stonavě na Karvinsku i v Ostravě. Ve Stonavě bude dokonce oltář svaté Barbory, patronky horníků, střežit hlídka v hornických uniformách. ČTK to řekl stonavský farář Roland Manowski. Těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku bude obnovena 27. prosince. Speciálními hrázemi zůstane na několik týdnů uzavřen jen prostor, který ve čtvrtek odpoledne zasáhl výbuch metanu a následný požár.
24.12.2018 10:20 |

podobné články

I vy budete jednou staří! Covid: Nezlobte se, řekla šéfka hygieny. A popsala, co vidí

 
ROZHOVOR „Setkávám se bohužel s nedodržováním mnoha nařízení a doporučení, kdy lidé se shlukují, slaví, nedodržují rozestupy a mnohdy ani nenosí roušky. Vzkázala bych jim, že jsou bezohlední vůči svému okolí, vždyť i oni budou starší, zranitelnější, a tudíž rizikovou skupinou, pak budou vděční za to, pokud se okolí bude vůči nim chovat zodpovědně a nesobecky,“ uvedla pro ParlamentniListy.cz Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě.
12.11.2020 11:11 |

podobné články

Kancléř Mynář po zabijačce čelí kritice. Babiš chce zásah hygieny, Prymula zpochybnil testy

 
Zabijačka, která se v pátek pořádala v restauraci hradního kancléře Vratislava Mynáře, rozčílila řadu lidí i českých politiků. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v Osmětimanech zřejmě porušili nařízení, které po dobu nouzového stavu kvůli koronavirové krizi v Česku platí. Pochybnosti má i přední epidemiolog Roman Prymula. Mynář se brání tím, že prase bylo potřeba zabít a s někým z krajské hygieny se o tom před tím poradil. Oficiálně ale hygiena žádnou takovou informaci nemá.
19.04.2020 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21740 článků) , Vratislav Mynář (1207 článků)

Pomalé trasování a šíření covidu? Hygieny mají málo lidí, nepomohly ani peníze navíc

 
Týden čekání na test, čtyři dny čekání na výsledek a mezitím šíření koronaviru dál kvůli pomalému trasování - i to je někdy realita českého systému Chytrá karanténa. Kritizují to jak odborníci, tak opozice a hlavně lidé, kteří mají podezření na nákazu a celá věc se jich osobně dotýká. Už i šéfka pražské hygieny přiznala, že nestíhají, posily hledají i jiné krajské hygienické stanice. Nových míst se vypsalo 134, nováčků však nastoupilo jen 84. Na některé stanice se nepřihlásil vůbec nikdo. A to jim přitom nabídli stejně peněz jako těm, co už mají čtyřletou praxi.
23.08.2020 05:35 |

podobné články

Amatéři z radnice! Ředitelka turistického centra Brno Kačírková rezignovala

 
Ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková (ČSSD) k 2. lednu rezignovala. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) už v prosinci avizoval její odvolání, má výhrady k práci městské příspěvkové organizace. Městská rada Kačírkovou dosud formálně neodvolala, nyní tedy ředitelka končí sama. Zdůvodnila to tím, že radnice si při projednávání jejího odvolání počíná amatérsky. Uvedla, že turistické centrum mělo kladný hospodářský výsledek, obstálo při různých kontrolách a jako ředitelka se nikdy nesetkala s kritikou své práce.
05.01.2015 17:07 |

podobné články

„Na Karvinsko jste se vykašlali,“ schytala to vláda. Dusno bylo i kvůli školákům

 
Situace kolem koronaviru na Karvinsku se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uklidňuje. Nákaza se tam nekontrolovaně nešířila, řekl ministr poslancům na čtvrteční mimořádné schůzi. Covidem-19 onemocněli na Karvinsku hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin. Opozice ve Sněmovně neprosadila výzvu vládě, aby bylo možné provádět až 30 000 testů denně na koronavirus, ani žádný z dalších svých návrhů. Ministr zdravonictví v průběhu debaty neuměl říct, co přesně se bude dít ve školách na podzim, ministr školství Robert Plaga (za ANO) chyběl, a tak bylo o další porci kritiky postaráno.
09.07.2020 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1221 článků)

OKD přeruší těžbu ve všech dolech na Karvinsku. Podíl nakažených v dolech ČSM přesáhl dvacet procent

 
Společnost OKD přeruší od pátku na šest týdnů těžbu uhlí ve všech dolech na Karvinsku. Firma k tomu přistoupila po zjištění nepříznivých výsledků testování na koronavirus způsobující nemoc COVID-19 v dolech ČSM. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě řekl, že ze 3 403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 704 pozitivních. Podíl činí 20,7 procenta.
02.07.2020 20:50 |

podobné články

Naštvaní horníci. Promarněné tři měsíce! Pirátka Klusová o řádění viru v OKD

 
ROZHOVOR V Moravskoslezském kraji to vře kvůli špatnému podchycení šířící se nákazy v Ostravsko-karvinských dolech, která se potom dostala i do sousedních okresů. A také kvůli tvrdším bezpečnostním opatřením, jež ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě vyhlásila se souhlasem ministra zdravotnictví z hodiny na hodinu. Jak tyto kroky vnímají lidé na severní Moravě, jsme se zeptali Zuzany Klusové, zastupitelky v Karviné a lídryně Pirátů v tomto regionu, která na Karvinsku žije se svou rodinou už řadu let.
22.07.2020 22:05 |

podobné články

Ale to není podvod! uklidňuje diváky CNN. Vede Trump, ale...

 
Ve Spojených státech se sčítají hlasy voličů. Obhájí Donald Trump svůj mandát, nebo ho vystřídá Joe Biden? V tuto chvíli není nic jistého. Americká zpravodajská stanice CNN upozorňuje, že se možná bude muset čekat na započítání korespondenčních hlasů, a to může trvat několik dní. CNN v této souvislosti zdůrazňuje, že čekat na sečtení hlasů několik dní je v pořádku a v žádném případě nejde o znak nějakého volebního podvodu. Průběžné výsledky vypadají drtivě pro Trumpa, liberálně orientovaná stanice tedy diváky uklidňuje, že hlasy zaslané poštou situací ještě drtivě zahýbou.
04.11.2020 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5685 článků) , Joe Biden (469 článků)

Jak pečovat o chrup – zásady správné ústní hygieny

 
Jak pečovat o chrup, aby byl náš úsměv dokonalý a zoubky nám tak zářily na dálku? Co zabrání nevábně vonícímu dechu a čím předejdeme zubním kazům? Jak se vyhnout zubnímu kameni a co nám pomůže proti bolesti dásní? Na to se dnes společně podíváme, tak si následující řádky nenechte ujít! Jak pečovat o chrup se děti učí již ve školce, bohužel ale mnoho dospělých neví, jak správně na to. Často tak starost o ústní dutinu podceňují a následně se diví, že jejich dech dvakrát nevoní, na zubech se jim tvoří povlak, mají zubní kazy a k tomu všemu už jim možná nějaký ten zoubek dokonce i chybí! Jak pečovat o chrup Každý z nás touží po úsměvu, který dokáže upoutat na dálku. Zářivé bílé zuby a vonící dech – to je ta pravá kombinace, která nás na člověku dokáže upoutat. Jak tohoto stavu docílit? Jak čistit? Možná vám jako malým dětem maminka vtloukala do hlavy, že je nutné čistit si zuby 2x denně a to ráno a večer. Ačkoli odborníci a reklamy na zubní pasty nabádají k čištění zubů po každém jídle, ne každý na to má čas a je pravda, že ne každému by se chtělo po každém dlabanci hned letět do koupelny a drhnout si ústa mentolem. Čištění zubů před spaním ale nepodceňujte, protože v noci zbytky potravin zůstávají přes noc na zubech, což se vám ráno odvděčí nevábným dechem. Jak dlouho čistit? Možná si i vy vybavíte onu povinnost čistit si zuby minimálně 3 minuty, kdy to u řady lidí dosáhlo takového extrému, že si k čištění zubů nastavovali i minutku. Věřte nebo ne, ale povídačky o třech minutách důsledného drhnutí zubů kartáčkem jsou jen fámy, protože vůbec nezáleží na tom, jak dlouho si zuby čistíte, ale především jak si je čistíte! Jaký používat kartáček? Bez zubního... Čtěte více Příspěvek Jak pečovat o chrup – zásady správné ústní hygieny pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
22.11.2016 06:20 |

podobné články

Koronavirus předčasně ukončil dětský tábor na Jablonecku. 58 lidí je v karanténě

 
V souvislosti s koronavirem před týdnem předčasně skončil dětský tábor na Jablonecku. Pozitivní test mělo po návratu domů dítě, které z jiných než zdravotních důvodů předčasně odjelo. U dalších 58 lidí byly výsledky negativní, vztahují se ale na ně karanténní opatření. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka odboru hygieny dětí a mládeže z Krajské hygienické stanice v Liberci Kateřina Hochmalová. „Vzhledem k tomu, že účastníci nebyli z Libereckého kraje, byly předány informace místně příslušným hygienickým stanicím,“ dodala.
03.08.2020 20:05 |

podobné články

Situace na řekách se uklidňuje. Varování před dešti a velkou vodou platí dál

 
Přestože v uplynulých 24 hodinách spadlo v Jizerských horách a Beskydech dalších 30 až 40 milimetrů srážek, situace na řekách se v pondělí ráno postupně uklidňuje. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. I dál ale platí výstraha před velkou vodou a vydatným deštěm. Více pršet může zejména na východě České republiky.
22.06.2020 08:10 |

podobné články

K lékaři, do lékárny i „důchoďáku“ s rouškou. Na Ústecku kvůli nákaze zpřísnili opatření

 
V Ústeckém kraji budou od pátku od 7:00 opět povinné roušky v ambulancích například praktických lékařů, v sociálních zařízeních a lékárnách. V nemocnicích jsou roušky povinné z důvodu nařízení vlády v polovině března. O zavedení roušek či jiném zakrytí úst rozhodla krajská hygiena kvůli většímu nárůstu nakažených covidem-19 za poslední týden. Novinářům to ve čtvrtek řekla ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková.
23.07.2020 10:55 |

podobné články