Článek

Mutace delta v Česku už nemá soupeře. Laboratoře navíc odhalily její další variantu

 
V Česku již zcela dominuje varianta delta, která vytlačuje další varianty nového typu koronaviru. Státní zdravotní ústavy (SZÚ) uvedl ve své týdenní zprávě, že až 97 % testovaných vzorků vykazují přítomnost varianty delta. Dříve dominantní alfa nyní zabírá méně než 4 % vzorků. Detekovány byla i varianta delty, označováná jako AY.3, a to zpětným zkoumáním starších vzorků novým algoritmem.
09.08.2021 16:25 |

podobné články

Podobné články

Indická mutace už v Česku převládla. Na Karlovarsku mají 20 podezření na deltu+

 
V Česku se šíří především varianta koronaviru delta, dříve nazývaná indická. V posledních dvou týdnech ji laboratoře odhalily u 80 až 90 procent z téměř 2200 vzorků. Ve dvou desítkách případů existuje podezření na zatím málo známou variantu delta plus, která byla v Česku dosud potvrzena v jediném případě, uvedl dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ) v tiskové zprávě.
26.07.2021 17:00 |

podobné články

Nová mutace koronaviru v Česku: Lidé ji asi přivezli z dovolených

 
V pondělí Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval, že laboratoře v ČR odhalily osm vzorků neznámé mutace covidu-19. Podle zástupců ústavu je mohli dovézt lidé ze svých dovolených. V Česku je i nadále dominantní nakažlivější mutace delta, je ve zhruba 95 procentech pozitivních testů na koronavirus, které má Státní zdravotní ústav (SZÚ) k dispozici. Je to o dva procentní body méně než před týdnem.
16.08.2021 20:40 |

podobné články

Česko má první případ nové mutace delta plus

 
V České republice byl zaznamenán první výskyt nové mutace koronaviru nazvané delta plus. Konstatuje to pondělní zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle které zároveň většina lidí nově nakažených koronavirem v Česku chytla variantu delta. Její výskyt činí 70 až 80 procent.
19.07.2021 14:10 |

podobné články

Z indické varianty se vyvinula nová mutace. Experti bedlivě sledují deltu-plus

 
Vědci nyní zkoumají novou variantu mutace Delta nazvanou Delta-plus. Doposud se mutace koronaviru objevila v Indii, Nepálu, Japonsku, Polsku, Portugalsku a Spojených státech. Podle úřadů zodpovědných za trasování viru se zatím jako místo vzniku delty-plus jeví Nepál. Informoval o tom server Firstpost.
22.06.2021 05:05 |

podobné články

Zákeřnost mutace delta: Tváří se jako „rýmička“, mladí lidé proto příznaky podceňují

 
Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí 28. června jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Britský epidemiolog Tim Spector pro BBC uvedl, že zákeřnost varianty delta tkví v tom, že zejména u mladých lidí se může projevit jen jako silnější „rýmička“.
05.07.2021 05:25 |

podobné články

Kvůli šíření mutace delta se zavírá Sydney, britský ministr zdravotnictví porušil pravidla a odchází

 
Sydney dnes zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Rusko zase hlásí nový nejvyšší počet úmrtí nakažených covidem za jediný den. Mutace delta zřejmě začala převažovat v Jihoafrické republice.
26.06.2021 13:50 |

podobné články

Mutace delta drtí neočkované: Riziko hospitalizace je u ní až dvojnásobné, ukázala studie

 
Za jednu z největší hrozeb v současné fázi pandemie covidu-19 jsou považovány mutace viru, dominantní je nyní varianta delta. Ta byla původně nazývána indická mutace, právě v Indii totiž na jaře způsobila smrtící druhou vlnu nákazy. Varianta delta je předmětem mnoha výzkumů, ten poslední ukázal, že oproti variantě alfa je u delty až dvakrát větší riziko, že nakažený skončí v nemocnici, informoval list Daily Mail.
31.08.2021 13:00 |

podobné články

Jaroslav Flegr o mutaci delta: Musíme povinně očkovat, jinak nás téměř jistě čekají další lockdowny

 
Koronavirová mutace delta přidělává vrásky na čele jak členům vlády, tak odborníkům. Její reprodukční číslo je 8, což z ní dělá jednu z nejnakažlivějších verzí, se kterou se lidé zatím setkali. Podle biologa Jaroslava Flegra tak hrozí další vlna a s ní i lockdowny. "Infekčnost mutace delta je totiž tak vysoká, že její šíření zastaví až proočkovanost či promořenost přes 90 %," říká parazitolog, který navrhuje povinné očkování.
30.06.2021 11:25 |

podobné články

Zákeřná delta může nakažené ošálit: Tyhle základní symptomy covidu u ní nejsou

 
Kmen koronaviru s označením delta není jen výrazně infekčnější než původní varianta patogenu, ale šíří se stejným způsobem jako původní virus - včetně mikroskopických kapének přenášených vzduchem v podobě aerosolu. Variantu koronaviru delta, původně označovanou jako indická, vědci poprvé objevili loni v říjnu v Indii. Více se pak rozšířila letos v únoru a je považována za částečně zodpovědnou za druhou vlnu epidemie v Indii. Tamní úřady v březnu oznámily, že bojují s dvojitou mutací. Indický virolog Šahíd Džamíl ji charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. U delty navíc častěji chybí ty nejznámější symptomy, tedy ztráta čichu a chuti.
27.06.2021 13:05 |

podobné články

Mutace Delta už řádí v Česku: Kde je situace s prudce nakažlivou variantou nejhorší

 
Nebezpečná mutace covidu 19 zvaná Delta už se podle všeho v tuzemsku naplno hlásí o slovo. Za víkend se počet případů vyšplhal ke stovce. Tato varianta je mimořádně nakažlivá, až o 60 procent více, než jiné mutace.
24.06.2021 12:40 |

podobné články

Delta v Česku stále dominuje, přibývá delty plus

 
Zhruba u 95 procent kontrolovaných pozitivních testů převažuje nakažlivější mutace koronaviru delta. Zbývající mutace představují jedno procento vzorků. Nárůst odborníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zaznamenali u subvarianty nazvané delta plus. Běžnou metodou nejde určit a je nutné provést složitější a přesnější sekvenaci.
23.08.2021 15:25 |

podobné články

Nakažlivá delta nabírá v Česku na síle, případů je skoro stovka. Nejvíc na severu Čech

 
Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická. V České televizi to ve čtvrtek uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová. K pátku minulého týdne laboratoře evidovaly 30 případů varianty, vyplývá z hlášení na stránkách SZÚ. Liberecký krajský hygienik Vladimír Valenta dnes v tiskové zprávě uvedl, že zvýšený záchyt v Libereckém kraji je daný tím, že jako jediní v zemi už řadu týdnů provádí takzvané diskriminační PCR u všech pozitivních vzorků.
24.06.2021 13:05 |

podobné články

Obavy z nakažlivé mutace: Přiživily je davy fandů fotbalu, případů přibývá na jihu i u sousedů

 
Evropané si na řadě míst užívají rozvolnění i probíhajícího Mistrovství Evropy ve fotbale, jenže po britských ostrovech i zemích EU obchází strašák indické mutace koronaviru, nově nazývané varianta delta. Převládla již v Portugalsku, kde museli sáhnout i k dílčím opatřením vlivem zhoršující se situace a nárůstu nakažených, došlo i na uzavírku Lisabonu. Delta se šíří v Itálii a také Německu a obavy z mutace zmiňují i české politické špičky. Na jihu Evropy pak vzbudily kontroverze právě fotbalové zápasy. A nájezdy tisícovek britských fanoušků, které k šíření viru mohou přispět.
23.06.2021 05:15 |

podobné články

„Manipulují s vámi.“ Profesor Beran: Pravda o mutaci delta. Očkování a důchodci

 
Delta mutace je zatím krátká na ty, kteří onemocnění prodělali, a je jedno, zda onemocnění bylo prokázáno pozitivním PCR testem na začátku nemoci, nebo zda šlo o průkaz jen na základě pozitivity protilátek po prodělaném onemocnění. Tak komentuje profesor Jiří Beran hlasy těch, kteří varují před delta variantou koronaviru, dříve označovanou jako indická mutace. Uznávaný epidemiolog a vakcinolog se také pozastavuje nad tím, že každodenně umírají osoby starší šedesáti let a my vesele očkujeme mladé a chystáme se i na kojence.
22.06.2021 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Beran (67 článků)

První případ mutace delta plus v České republice. Co to znamená pro nás? Vědci zatím mlčí...

 
Covid. Mutace delta v České republice podle vědců dominuje. Vyskytla se už prý i delta plus, ale vědci zatím nezveřejnili, co to znamená. Hamáček chce na deltu reagovat a vyzývá k očkování.
19.07.2021 16:35 |

podobné články

V Česku je potvrzeno 99 případů nakažlivé indické mutace delta

 
Čeští odborníci se shodují, že země nemá šanci se vyhnout novým mutacím covidu-19, z nichž největším strašákem, který řádí v Británii a například i v Izraeli, je mutace delta – indická varianta viru. Už nyní jsme na téměř stovce případů, které byly potvrzeny.
24.06.2021 10:35 |

podobné články

Profesor Grubhoffer: Nové mutace, koncem léta další vlna. Očkování nechrání úplně, ale jiná cesta není

 
Po deseti týdnech poklesu epidemie v Evropě jsou opět počty nakažených na vzestupu. I z velké části proočkované Británie se dominantně šíří nová indická mutace delta, která postupuje Evropou. Nevyhne se ani Česku. „Koncem léta očekávejme další vlnu, počítejme s tím, že budou vznikat stále nové mutace,“ uvedl v pořadu Interview ČT24 Libor Grubhoffer, ředitel biologického centra AV ČR. I když nás očkování nechrání před mutací dostatečně, je prý jedinou šancí, jak z tohoto kolotoče ven.
01.07.2021 21:40 |

podobné články

Varianta delta je v Česku u 90 procent vzorků covidu, dva případy jsou delta plus

 
Podezření na variantu koronaviru delta má podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě.
02.08.2021 17:40 |

podobné články

Strach z nové mutace koronaviru: Objevila se v Rusku, co víme o moskevské variantě?

 
Mutace koronaviru děsí svět, v současnosti je největší hrozbou pravděpodobně varianta delta, nazývaná také jako indická mutace. Ruští experti navíc nyní tvrdí, že se jim podařilo identifikovat další formu koronaviru, tzv. moskevskou mutaci. Rusko v posledních dnech zaznamenalo nárůst nakažených, za posledních 24 hodin to bylo přes 14 tisíc nových případů. Odborníci testují, zda jsou proti nové mutaci účinné vakcíny, včetně té domácí Sputnik V, uvedl list Daily Mail.
16.06.2021 21:30 |

podobné články