Článek

Mutace covidu nejsou strašidelné zombie, uklidňuje primář infekčního oddělení

 
Téměř všichni odborníci se shodují, že očkování je jediným řešením, jak ukončit pandemii koronaviru. Věří v to i primář infekčního oddělení Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. "V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že kvůli opožděným dodávkám od výrobců bude očkování trvat mnohem déle, než bylo v plánu, tak jsem se málem zhroutil," říká lékař. Zároveň ale věří, že situaci už nijak výrazně nezkomplikují nové mutace covidu a v létě bychom si tak mohli konečně alespoň trochu odpočinout.
13.02.2021 07:30 |

podobné články

Podobné články

Zdravotníci jsou vyčerpaní. Každé úmrtí nesou velmi těžce, říká primář infekčního oddělení

 
Koronavirová situace v Česku je bezútěšná. Počty nově nakažených sice příliš nerostou, ale ani neklesají, podobné je to i s množstvím hospitalizovaných pacientů v nemocnicích. Ti ale podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého nejsou tím nejzávažnějším problémem. Vrásky na čele mu totiž přidává hlavně nedostatek zdravotníků. "Museli jsme zapojit sestřičky a lékaře, kteří v životě nic takového nedělali, třeba se až dosud nikdy nestarali o infekčního pacienta s těžkým zápalem plic. Pocházejí z gynekologie, psychiatrie, onkologie či traumatologie," vysvětluje Dlouhý.
11.02.2021 07:31 |

podobné články

Tři vyléčení z Ústí: Viru se zbavili sami, popsal primář infekčního oddělení

 
Do nemocnice se dostali o několik dní později než první Čech nakažený koronavirem. Přesto už jsou v pořádku doma a zcela zdraví. Primář ústeckého infekčního oddělení Pavel Dlouhý popsal jejich léčbu.
18.03.2020 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Čech (161 článků)

Covid šetří důchody? Nechci slyšet. Primář vzkazuje do Prahy. Lidi se mu propadají před očima

 
ROZHOVOR „My na izolačních odděleních nemocnic vidíme těžké stavy, vidíme úmrtí, jsme svědky nepříjemné ruské rulety, která si bez větších pravidel vybírá své oběti, a proto vždy budeme stát na straně těch, jež hledají zbraně pro omezení pandemie, která dokáže ukrást to nejcennější, co máme, tedy zdraví,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě a předseda Akreditační komise infekčního lékařství při Ministerstvu zdravotnictví ČR.
19.11.2020 08:45 |

podobné články

Žloutenka u 12 lidí z jednoho paneláku vyvolala v Ústí obavy z nákazy

 
Dvanáct lidí z jednoho panelového domu v ústecké čtvrti Krásné Březno obývaného sociálně slabými leží na izolaci infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Nakazili se žloutenkou typu A známou jako nemoc špinavých rukou. Právu to ve čtvrtek sdělil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý s tím, že část nakažených nemá skoro žádné potíže, lékaři je v karanténě izolovali jen proto, aby žloutenku nešířili dál.
29.10.2009 16:35 |

podobné články

Epicentrum: S primářem infekčního oddělení o roku s covidem, prvních pacientech i plných nemocnicích

 
Česko se s novým typem koronaviru potýká už rok. Situace se ale nijak nelepší - právě naopak. Stali jsme se jednou z vůbec nejpostiženějších zemí světa a kapacita nemocnic je na hraně. Nejen o extrémní zátěži na zdravotníky byla řeč v Epicentru Blesku s lékařem, na jehož oddělení se léčili vůbec první covidoví pacienti u nás - primářem infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavlem Dlouhým.
23.02.2021 15:05 |

podobné články

Děsivá britská mutace covidu? Zbytečná panika, je to jinak, říká virolog

 
„Domnívám se, že ta panika kolem zavírání hranic a izolace Velké Británie je trošku zbytečná, protože tato mutace je tu od poloviny září a kromě Velké Británie byla popsána v Nizozemsku apod.,“ vyjádřil se pro server Blesk Zprávy virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Dle něho nová mutace, i přes rychlejší šíření, přináší též pozitivní zprávy. Nezpůsobila totiž neúčinnost vakcíny a navíc se u nakažených projevují jen lehčí formy covidu-19.
25.12.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (175 článků) , Jiří Černý (175 článků)

Nebezpečné mutace koronaviru: Co o nich víme a jak moc jsou nakažlivé?

 
Covid-19 mutuje. Dosud byly detekovány tři nové varianty viru SARS-CoV-2: britská, jihoafrická a brazilská. Nejrozšířenější je britská mutace, která je podle odborníků nakažlivější než původní vir a šíří se rychleji. V Česku se britská mutace objevila už na začátku prosince 2020 a experti se obávají, že brzy bude tento kmen dominantní. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo nové mutace jako nebezpečné a vydalo sérii doporučení pro členské státy Evropské unie (EU).
29.01.2021 12:16 |

podobné články

Svět děsí další nebezpečná mutace. Šíří se mnohem rychleji, varují v Mexiku

 
V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.
26.02.2021 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Ernesto Ramírez (1 článek) , José José (304 článků)

„Na ventilátoru přežije sotva půlka lidí“. Lékařům z první linie už jen potlesk nestačí

 
Před podceňováním nemoci covid-19 varovali na sociálních sítích lékaři infekčních oddělení několika nemocnic. Požádali vládu, aby zajistila dostatek léku Remdesivir, a lékaře, kteří se nespecializují na infekční nemoci, aby nekomentovali závažnost koronavirové pandemie. Prohlášení zveřejnili dva vedoucí lékaři JIP infekčních oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a Fakultní nemocnice Ostrava, Hynek Bartoš a Jiří Sagan, a primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Aleš Chrdle. Podle nich potlesk jako výraz vděku z první vlny už tentokrát stačit nebude.
06.10.2020 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Hynek (44 článků)

Třináctiletý kluk utekl z infekčního oddělení nemocnice! Neviděli jste ho?

 
Po třináctiletém Davidu Richtovi z Opavy, který v neděli utekl z infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice, pátrá policie. Chlapec se měl v pondělí vrátit do Dětského výchovného ústavu v Bohumíně, informovala policejní mluvčí Dagmar Schindlerová.
07.11.2011 13:35 |

podobné články

Nemocnice České Budějovice: Své ano si řekli na JIPce Infekčního oddělení

 
V českobudějovické nemocnici se minulý týden udála velice nestandardní událost. Přímo na jednotce intenzivní péče Infekčního oddělení v sobotu proběhl svatební obřad. Své ano si řekli pacient v závažném, ale stabilizovaném stavu, a jeho snoubenka. Oddávajícím byl nemocniční kaplan, svědky ošetřující lékař a sestra ve službě.
24.05.2018 17:15 |

podobné články

Neděsme lidi, covid zvládáme, řekla primářka infekčního oddělení Bulovky

 
Zdravotníci se musí chovat racionálně a být připraveni, že nápor nemocných zvládnou, řekla Právu primářka infekčního oddělení pražské Nemocnice na Bulovce Hana Roháčová.
25.10.2020 05:25 |

podobné články

V čem jsou Rusové dobří. Primář za vakcínu Sputnik nastavil vlastní kůži

 
„Vakcína Sputnik V je velmi podobná vakcíně AstraZeneca, jde rovněž o velmi dobře vymyšlenou vakcínu, kdy úsek mRNA koronaviru je zakomponován do adenoviru. Virologové v Rusku mají s vývojem tohoto typu vakcín modifikovaných adenovirů dlouhodobé, ne-li nejdelší zkušenosti,“ sdělil ParlamentnímListům.cz primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Ruským výrobkem se sám rád nechá očkovat.
09.02.2021 11:45 |

podobné články

Jihoafrická mutace covidu v Brně: Odborníci zkoumají další tři vzorky! Zatím vychází pozitivně

 
Jihoafrická mutace koronaviru uzavřela do karantény mateřskou školu v Brně-Líšni. Podezření se tam potvrdilo u dvou dětí a dvou učitelek. Mutace je zákeřnější v tom, že je odolnější vůči očkování.
25.02.2021 13:25 |

podobné články

Hejtman Kuba: V průběhu ledna bychom měli dostat dalších 11 700 vakcín

 
Na jihu Čech začalo očkování proti covidu-19. První vakcínu dostal emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice.
31.12.2020 18:20 |

podobné články

Primář Uherskohradišťské nemocnice má koronavirus, zavřeli celé oddělení

 
Primář neurologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice měl ve čtvrtek dopoledne pozitivní test na koronavirus. Vedení nemocnice oddělení ještě během dne uzavřelo. Do domácí karantény hygienici poslali pět lékařů a čtrnáct zdravotních sester a dalších nelékařských pracovníků.
26.03.2020 16:40 |

podobné články

Nejezděte do lázní, je to sebevražda: Primář, který vyléčil první nakažené, varuje seniory

 
Lidé a zejména senioři by podle primáře Pavla Dlouhého z infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice neměli využívat voucher a jezdit do lázní. Je to téměř sebevražda, řekl portálu iDNES.cz. Zmínil hlavně Františkovy Lázně, ve kterých se nakazilo přes 200 lidí. Na infekčním oddělení v Ústí nyní leží 35 pacientů, jejich průměrný věk je 72 let. Podle Dlouhého ti, co zemřeli, se nakazili v lázních. V jednom případě se jednalo o manželský pár ve věku 82 a 88 let. Varování je na místě i podle ministra zdtavotnictví Romana Prymuly (za ANO).
25.09.2020 16:30 |

podobné články

Jak překonat problémy s alkoholem během Vánoc? Primář radí

 
Vánoční večírky jsou velkým rizikem pro lidi, kteří bojují se závislostí na alkoholu. Primář oddělení závislostí Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov jim radí, aby z oslav včas odešli. Pokud okolí o jejich problému s alkoholem ví, omluvu pochopí. Když to lidé kolem nevědí, stačí říci, že dnes pít nebudou. Výmluvy primář nedoporučuje, člověk se jen zaplete do lží, ze kterých se těžko dostává.
17.12.2011 12:15 |

podobné články

Profesor Hořejší: Mutace covidu z Británie? Očkování bude fungovat

 
Kvůli nové mutaci koronaviru jsou od pondělního poledne zastaveny všechny lety z Velké Británie do České republiky. K podobnému kroku přistupují i některé další evropské státy. Nová mutace, která se šíří po Anglii, je podle expertů nakažlivější než již známý typ covidu-19. Podle imunologa Václava Hořejšího by to mohlo v Čechách radikálně zhoršit epidemiologickou situaci.
21.12.2020 13:45 |

podobné články