Článek

Mořeplavec Konkolski by na oceánech devětkrát obeplul rovník

 
Vyučil se zedníkem a vystudoval stavební průmyslovku. Velkou část svého života se ale legendární mořeplavec Richard Konkolski věnoval jachtingu. Během své kariéry vyhrál spoustu prestižních závodů a také se dočkal uznání od dvou prezidentů – Ronalda Reagana a Miloše Zemana.
07.02.2020 11:21 |

podobné články

Osobnosti: Ronald Reagan (108 článků) , Miloš Zeman (23480 článků)
Podobné články

Slavnou loď Niké uvidíte na výstavě: Mořeplavec Konkolski na ni obeplul svět

 
Slavná loď Niké, na které mořeplavec a cestovatel Richard Konkolski (76) obeplul svět, bude od března vystavena v Malém světě techniky U6 v Dolních Vítkovicích (DOV).
12.01.2020 13:30 |

podobné články

Mořeplavec Konkolski představil legendární Niké: Obeplula svět, zakotvila na Letné!

 
Český mořeplavec Richard Konkolski (74) na Niké obeplul zeměkouli hned třikrát. Včera ji představil v Národním technickém muzeu.
06.09.2017 12:10 |

podobné články

Legendární plachetnice československého mořeplavce Richarda Konkolského (74): Niké kotví na Letné!

 
I ze země bez moře a oceánu může pocházet legenda mezi mořeplavci. Tou se stal Čech Richard Konkolski (74). Třikrát obeplul zeměkouli na vlastnoručně postavené jachtě Niké. Ode dneška ji vystavuje Národní technické muzeum.
06.09.2017 09:40 |

podobné články

Mořeplavec, který zajistil Evropě pepř, nikdy neviděl moře

 
Portugalskému princi JInřichovi se říkalo Mořeplavec, vlny širého oceánu na vlastní oči ale nikdy nespatřil.
13.11.2010 07:55 |

podobné články

Eduard Ingriš – dobrodružný mořeplavec i operetní skladatel

 
Záběr Eduarda Ingriše byl neuvěřitelně široký – jako by se spousta životů natěsnala do jednoho velmi pestrého. Byl hudební skladatel, uznávaný fotograf a filmař, mořeplavec a dobrodruh. Žil v Čechách, v Jižní Americe, v USA a všude se dokázal prosadit.
14.09.2011 11:30 |

podobné články

Eduard Ingriš – dobrodružný mořeplavec i operetní skladatel

 
Záběr Eduarda Ingriše byl neuvěřitelně široký – jako by se spousta životů natěsnala do jednoho velmi pestrého. Byl hudební skladatel, uznávaný fotograf a filmař, mořeplavec a dobrodruh. Žil v Čechách, v Jižní Americe, v USA a všude se dokázal prosadit.
14.09.2011 11:50 |

podobné články

Mořeplavec chtěl překonat rekord v přeplutí Pacifiku. Našli po něm jen loď

 
Americká pobřežní stráž pátrá po trosečníkovi. Čínský mořeplavec Kuo Čchuan, který se pokoušel překonat časový rekord v přeplutí Tichého oceánu, totiž zmizel poblíž Havajských ostrovů. Jeho loď se našla prázdná.
29.10.2016 09:50 |

podobné články

Sedmnáctiletý Brit sám na jachtě obeplul svět

 
Sedmnáctiletý Brit Mike Perham se stal nejmladším člověkem na světě, který sám bez cizí pomoci na jachtě obeplul svět.
27.08.2009 15:05 |

podobné články

Brit Mike Perham (17): Je nejmladší člověk, který obeplul svět!

 
VIDEO: Je mu sedmnáct a stal se nejmladším člověkem, který obeplul zeměkouli. Mike Perham v sobotu dorazil do britského přístavu Portsmouth, odkud na svou plavbu vyrazil 15. listopadu 2008.
29.08.2009 18:35 |

podobné články

Fenomenální výkon! Jachtař Gabart obeplul svět nejrychleji ze všech

 
Teď vám představíme příběh jachtaře Francois Gabart. Ten obeplul svět v novém světovém rekordu, když na moři strávil jen 78 dní. Doma ve Francii ho vítaly stovky lidí.
29.01.2013 08:20 |

podobné články

Vlivem oteplování se v oceánech zmenšují ryby, tvrdí vědci

 
Ryby, bakterie i řasy v oceánech se kvůli oteplování klimatu zmenšují. Zjistili to na základě několikaletých měření v Severním a Baltském moři vědci z Leibnitzova ústavu pro mořské vědy (IFM-GEOMAR) v německém Kielu ve spolupráci s francouzskými kolegy. Změny ovzduší podle nich ovlivňují i sladkovodní organismy.
23.07.2009 22:50 |

podobné články

V oceánech ubylo vody, tvrdí vědci

 
Ve světových oceánech je méně vody než bylo dříve, uvádí nová studie, která analyzovala globální satelitní data. Další přidává, že roste teplota oceánů.
23.05.2010 08:35 |

podobné články

Z oceánů by prý kvůli kyselosti vod mohlo zmizet 30 procent druhů

 
Voda v oceánech se okyseluje nejrychlejším tempem za posledních 300 milionů let. Odborníci počítají s tím, že do roku roku 2100 se toto okyselování zvýší o 170 procent. V takovém prostředí zřejmě nebude schopno přežít na 30 procent současných mořských druhů. S odvoláním na zprávu odborníků na život v oceánech o tom dnes informovala zpravodajská stanice BBC.
14.11.2013 10:56 |

podobné články

Návrhářka Stella Mccartney vytvoří módní kolekci z plastů vylovených v oceánech

 
Britská módní návrhářka Stella McCartney většinu své kariéry podporuje ekologické projekty a ochranu zvířat. Sama je vegankou a jako taková už mnoho let odmítá jakékoli živočišné materiály ve svých kolekcích. Teď se rozhodla ale upozornit na jeden z největších ekologických problémů dneška – odpad v oceánech. Z plastů, kterých je ve světových mořích víc než ryb, vyrobí celou kolekci.
16.06.2017 12:30 |

podobné články

Mrtvé zóny v oceánech se stále rozšiřují

 
Klimatická změna, odpadní vody a umělá hnojiva způsobují drastické rozšiřování mrtvých zón ve světových oceánech. Masové vymírání života v oblastech, kde mořská voda nemá dostatek kyslíku, se přirovnává k suchozemských pouštím. A v Mexickém zálivu je dnes největší biologická poušť na světě. V této lokalitě nežije vůbec nic.
16.08.2017 13:30 |

podobné články

Plasty v oceánech voní rybám jako chutná potrava

 
Bezohledností vůči přírodě a svému okolí škodí člověk nejvíce sám sobě. A dokazují to výzkumy na mořských rybách. Člověk do moře vyhazuje takové kvantum odpadů, že jeho objem už převyšuje objem v oceánech žijících ryb. Jenže plasty se v mořích rozpadají na drobné částečky, které se stávají kořistí mnoha mořských živočichů, jež člověk konzumuje. Plasty přitom do těchto tvorů uvolňují pro naše zdraví nebezpečné látky, které nás činí neplodnými a vyvolávají řadu závažných onemocnění.
22.08.2017 13:30 |

podobné články

Člověkem produkovaný hluk v oceánech mění řeč kytovců

 
Hluk, který člověk produkuje v oceánech a na pobřeží, znemožňuje kytovcům kvalitní komunikaci, na kterou byli zvyklí během milionů let své evoluce. A podle nejnovějších výzkumů se velryby a plejtváci snaží přizpůsobit měnícímu se prostředí tím, že pozměňují svou řeč. Místo vysokých tónů se vodami Pacifiku či Atlantiku ozývají frekvence výrazně nižší.
30.08.2017 13:30 |

podobné články

V oceánech je více plastových odpadů než ryb!

 
Ve světových oceánech je dnes prý hmotnostně více plastových odpadů než ryb. Situace je skutečně vážná, protože vědci objevili plasty také ve velmi odlehlých oblastech Arktidy mezi ledovcovými krami. Stovky kilometrů daleko od pevniny byly nalezeny vznášející se kusy polystyrenu.
29.09.2017 09:30 |

podobné články

Blíží se ekologická katastrofa? Plastových odpadků v oceánech stále přibývá!

 
Plastové odpadky v oceánech a mořích působí ekologickou katastrofu v mnoha směrech. Nově popsaným je rozšiřování invazivních druhů napříč celou planetou. Pobřežní druhy typické pro určité oblasti se tak dostávají tisíce kilometrů do míst, kde na ně ekosystém není připraven.
03.10.2017 09:30 |

podobné články