Článek

Moji rodiče znali Havla a vstup do politiky mu rozmlouvali. Lidé v roce 1989 křičeli "Dubček na Hrad". Vzpomíná exministr kultury Jiří Balvín

 
OSMDESÁTINY VÁCLAVA HAVLA Jiří Balvín, exministr kultury a někdejší generální ředitel České televize, v rozhovoru ParlamentníchListů.cz říká, že si dnes už málokdo vzpomene, že lidé na Václavském náměstí v listopadu 1989 vlastně skandovali „Dubček na Hrad“, protože Václava Havla prostý lid vůbec neznal. „Ale Dubček byl reformní komunista a tady bylo potřeba postavit do čela někoho se zajímavým a ještě dramatickým životním příběhem...,“ uvádí Balvín s tím, že jeho rodiče dokonce Havla znali osobně a prý mu napsali koncem roku 1989 dopis, ve kterém mu rozmlouvali jak vstup do politiky, tak i na prezidentský post.
14.10.2016 04:45 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5759 článků) , Jiří Balvín (114 článků)
Podobné články

Ministr kultury Balvín rozzuřil politiky i divadelníky: Způsobil chaos, rozčiluje se Pospíšil!

 
Svým rozhodnutím odvolat šéfa Národního divadla Jana Buriana rozlítil ministr kultury úřednické vlády Jiří Balvín řadu politiků, ale i divadelníků. Vedení Opery Národního divadla i Státní opery se dokonce rozhodlo rezignovat na své funkce. A kritikou nešeřil ani oblíbený exministr Jiří Pospíšil (ODS). Balvín je navíc po ministrovi Fischerovi dalším, kdo ubírá body Rusnokově úřednické vládě...
01.08.2013 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2078 článků) , Jiří Pospíšil (2078 článků) , Jan Burian (191 článků) , Jiří Balvín (114 článků) , Jan Fischer (1758 článků)

V kauze "prodeje" zámku ČRo prý figuruje i exministr Balvín

 
Mezi obviněnými v kauze prodeje zámku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem jsou bývalý náměstek ČRo Michal Koliandr a někdejší ministr kultury Jiří Balvín. Na poslaneckém volebním výboru to dnes řekl předseda Rady ČRo Michal Stehlík s odvoláním na informace policie. Třetího obviněného nejmenoval. Český rozhlas o prodeji zámku zatím nerozhodl, proto rada podle Stehlíka neshledala nic, co by ovlivnilo hospodaření ČRo. Koliandr ani Balvín údajné obvinění nechtějí komentovat. Také pražská policie to odmítla, protože věc je zatím v přípravném řízení.
11.11.2015 16:46 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Média ovládají svět, propaganda se šíří strašně snadno. Exministr Balvín připomíná projev Donalda Trumpa o manipulaci s lidmi, který veřejnoprávní televize úzkostlivě tají

 
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Tomáš Ortel a jeho úspěch v Českém slavíku je podle někdejšího generálního ředitele ČT a exministra kultury Jiřího Balvína poměrně složitou otázkou, která však souvisí s naprosto nepřijatelným řešením migrační krize. „Kdyby jí nebylo, nebyl by Ortel,“ tvrdí Balvín v rozhovoru ParlamentníchListů.cz. Nejnovější aféra s bývalým šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem je podle jeho mínění především „prasárna“. „Jindru Forejta jsem znal osobně a mnoho let. Byl to výborný protokolista, ale pro mě až moc vepředu,“ říká Balvín, který před prezidentskými volbami v roce 2013 radil Miloši Zemanovi s vystupováním v médiích.
11.12.2016 00:00 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5095 článků) , Tomáš Ortel (74 článků) , Jiří Zeman (1243 článků)

Balvín přijal nabídku na křeslo ministra kultury

 
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín přijal místo ministra kultury ve vládě Jiřího Rusnoka. Řekl to dnes novinářům při odchodu z Kramářovy vily. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu. Balvín řekl, že by chtěl prosadit, aby bylo na kulturu víc peněz. Rusnok třetí den pokračuje v jednáních s možnými ministerskými adepty. Pozdě odpoledne přijal bývalého premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera.
28.06.2013 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1758 článků) , Jiří Rusnok (1882 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Exředitel České televize Balvín bude ministrem kultury

 
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín přijal místo ministra kultury ve vládě Jiřího Rusnoka. Řekl to dnes novinářům při odchodu z Kramářovy vily. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu. Balvín řekl, že by chtěl prosadit, aby bylo na kulturu víc peněz.
28.06.2013 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Rusnok (1882 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Ministr kultury na koberečku. Balvín vysvětloval přehmaty v ND

 
Ministr kultury Jiří Balvín se dnes snažil uklidnit poslance na sněmovním podvýboru pro kulturu, kteří chtěli vysvětlení neklidné situace v Národním divadle. Ta se od minulého čtvrtka vyhrotila poté, co nečekaně odvolal Jana Buriana v den, kdy nastoupil do funkce ředitele ND. V pátek jej sice do funkce vrátil, svým krokem však sklidil kritiku napříč uměleckou a politickou scénou. Do pátku by se měl Balvín s Burianem dohodnout na osmi podmínkách, za kterých ředitel v divadle zůstane. 
07.08.2013 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Burian (191 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Lidi si tu jezdí pro dávky mercedesem a na památky není, protestuje ministr Balvín

 
ROZHOVOR Jiří Balvín by byl rád, kdyby se mu za krátkou dobu v působení na pozici ministra kultury podařil změnit přístup státu k některým památkám, chtěl by pomoci vyřešit autorský zákon a zuby si brousí i na problém v Národní galerii. Naopak otázku církevních restitucí považuje již za uzavřenou. Co dalšího plánuje? To Balvín nastínil v rozhovoru ParlamentníchListů.cz.
01.07.2013 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Budoucí ministr Balvín se obhajuje: Janoušek nikdy nebyl můj přítel

 
Úzké vazby na lobbistu Romana Janouška musí vysvětlovat příští ministr kultury Jiří Balvín. Podle informací televize Nova byl s pražským kmotrem velmi zadobře a o dárku od Janouška napsal i ve své knize. Balvín ale veškeré významné kontakty s Janouškem popírá.
01.07.2013 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Ministr Balvín chce více peněz pro kulturu na úkor dávek

 
Ministr kultury Jiří Balvín se dnes ujal funkce. Novinářům řekl, že chce dokončit především nový autorský zákon a pobídky pro filmaře. Chce také navýšit peníze, které každoročně do tohoto resortu míří. Podle něj by se mohla část peněz vzít z "příliš štědrých" sociálních dávek. Podle odstupující ministryně Aleny Hanákové (STAN) by měl Balvín dotáhnout novelu památkového zákona. 
11.07.2013 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Alena Hanáková (319 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Výrok o štědrých dávkách nebyl povedený, uznal Balvín

 
Ministr kultury Jiří Balvín sklidil od levicových politiků kritiku za výrok o tom, že peníze na kulturu by mohly jít například ze štědrých sociálních dávek. Balvín uznává, že nešlo o povedené vyjádření a tvrdí, že výrok byl myšlen v nadsázce a směřován pouze na ty, kteří dávky zneužívají.
14.07.2013 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Moc se mi to nepovedlo, kál se Balvín za slova o štědrých dávkách

 
Ministr kultury Jiří Balvín sklidil od levicových politiků kritiku za výrok o tom, že peníze na kulturu by mohly jít například ze štědrých sociálních dávek. Novinky.cz s ním udělaly krátký rozhovor, ve kterém Balvín uznal, že nešlo o povedené vyjádření. Zároveň tvrdí, že výrok byl myšlen v nadsázce a směřoval pouze na ty, kteří dávky zneužívají.
14.07.2013 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Balvín v televizi vyprávěl: Tu větu s těmi dekrety jsem Milošovi poradil já

 
Jen co se Jiří Balvín stal ministrem kultury, začalo se o něm mluvit v souvislosti s výrokem o seškrtání „příliš štědrých sociálních dávek“. Nyní Balvín uznává, že nešlo o moc vhodný výrok. Stále si za ním ale stojí.
30.07.2013 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Ministr Balvín se dnes opět sejde s designovaným šéfem NG Fajtem

 
Ministr kultury Jiří Balvín se dnes opět sejde s designovaným ředitelem Národní galerie (NG) v Praze Jiřím Fajtem. Po minulé schůzce na začátku srpna Balvín ještě nerozhodl o jeho definitivním uvedení do funkce ředitele NG.
13.08.2013 07:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Lavička Václava Havla, zahrada Václava Havla, náměstí Václava Havla. To vše je v Izraeli, uvedl ministr Herman u příležitosti otevření rozhledny

 
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedávno v Izraeli otevřel rozhlednu Václava Havla a připomněl, že právě kvůli prvnímu českému prezidentovi má Česká republika v Izraeli dobrý zvuk, Izraelci si prý cení myšlenek Václava Havla. Svědčí o tom i fakt, že v této zemi najdeme rozhlednu Václava Havla, zahradu Václava Havla i lavičku Václava Havla.
13.11.2017 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5759 článků) , Daniel Herman (633 článků) , Daniel Herman (1099 článků)

Exministr kultury Balvín se zpil do němoty: V prominentním baru Bechers dokonce usnul!

 
Jiří Balvín byl ministrem kultury na svém místě. Proto, když přijel na kulturní událost, kterou karlovarský filmový festival bezpochyby je, zamířil do prominentního baru Bechers, kde se opil takovým způsobem, že na židli u stolu tvrdě usnul, nehledě na hluk a dunící hudbu kolem něj. A nebylo to poprvé, co to ve společnosti nad skleničkou zalomil!
11.07.2014 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Slavní na prvním velkém koncertě Gotta po rakovině: Karla miluji, hlásí Janků i Ruml! Přišel i exministr kultury Balvín

 
Na pořádný koncert Karla Gotta (77) se těšily stovky fanoušků, a to i z řad známých tváří. Heidi Janků (54), Ondřej Ruml (35), ale i exmninistr kultury Jiří Balvín (63) nemohli dospat. Mistrových příznivců přišlo tolik, že měli problémy do hlediště v Divadle Hybernia vůbec usednout.
31.05.2017 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (5842 článků) , Heidi Janků (556 článků) , Ondřej Ruml (192 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Zemřel dramaturg a publicista Josef Balvín

 
Ve věku pětaosmdesáti let v neděli v Praze zemřel dramaturg, překladatel a publicista Josef Balvín. Informoval o tom jeho syn Jiří. Balvín proslul především svojí prací v divadelní sféře, známý je ale i svými překlady, především německé dramatické literatury, a publicistickou činností.
16.08.2009 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Balvín (114 článků)

Mohl bych být Zemanův odborník na média, připustil Balvín

 
Bývalý generální ředitel televize Óčko a ČT Jiří Balvín by se mohl stát kancléřem nového prezidenta Miloše Zemana. V pátek o tom napsaly Lidové noviny. Radil mu už během kampaně s mediálním vystupováním. V pořadu Události, komentáře Balvín ale vyloučil, že by dostal od Zemana konkrétní nabídku na spolupráci.
01.02.2013 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24027 článků) , Jiří Balvín (114 článků)

Zeman má jedinou slabinu, personální politiku. Jiří Balvín vzpomíná, co mu řekl o revolučním hnízdě na Kavčích horách

 
ROZHOVOR „Z mého pohledu dělá Miloš Zeman chybu v prezentaci panem Ovčáčkem. Věřím, že to dělá záměrně, ale já bych se takto ‚zastupovat‘ nenechal, protože pan Ovčáček Milošovi škodí. Miloš Zeman dělá nejlépe, když odpoví sám,“ míní někdejší generální ředitel České televize a bývalý ministr kultury Jiří Balvín. Souhlasí s tím, že Miloš Zeman má zdravotní problémy, ale ty se týkají pohybu. „Hlava pracuje stále výborně. On rozhodně není tím nejšílenějším prezidentem, co jsme kdy měli,“ tvrdí a navíc překvapuje: „V době mého ředitelování jsme se s Milošem Zemanem hodně sblížili. Tehdy k němu byla nálada mezi redaktory dosti přátelská, dokonce by se dalo říci, že byl ‚v kolektivu oblíben‘.“
14.07.2017 04:50 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24027 článků) , Jiří Balvín (114 článků)