Článek

Ministr Výborný: Dopis ministra zemědělství zemědělcům

 
Ministr Výborný reaguje na protesty a požadavky zemědělců.
10.03.2024 18:10 |

podobné články

Podobné články

Smutný výstup z vlády: Potraviny od ledna zdraží

 
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na brífinku po jednání se zástupci obchodních řetězců konstatoval, že potraviny v Česku od ledna zdraží. Výbornému se to podle jeho slov pranic nelíbí, ale jako ministr zemědělství s tím nemůže nic dělat. „Já bohužel jako ministr zemědělství nemám přímý vliv na tvorbu cen, nástroje na určování cen nemám, ale je mým úkolem, abych prostřednictvím těchto jednání jasně sděloval, že některé kroky řetězců jsou pro mě jako ministra zemědělství zcela neakceptovatelné,“ uvedl Výborný.
04.12.2023 17:05 |

podobné články

Zemědělci, připravte si pera a formuláře. Toman z ČT vykládal, co všechno se bude kompenzovat

 
Vláda sečetla, že červnové živly způsobily zemědělcům na jihu Moravy a také na Lounsku škody za 1,5 miliardy, stejnou částku proto vyčlenila na kompenzace. Ode dneška až do konce srpna je možné o tyto kompenzace žádat. O tom, zda bude toto číslo konečné, v pořadu Interview ČT24 hovořil ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Pomoc zemědělcům podle něj bude každopádně rychlá, aby mohli začít co nejdříve normálně fungovat dál. „Snažíme se, aby se pomoc dostala všem, nejen zemědělcům,“ uvedl.
12.07.2021 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (214 článků)

Dotace budou, ohlásil zemědělcům z rádia Výborný

 
243 milionů korun. Tolik si mezi sebou můžou na mimořádných dotacích rozdělit zemědělci. Původně měli dostat v rámci evropské podpory 163 milionů korun. Ministerstvo zemědělství dojednalo navýšení částky o dalších 80 milionů ze státního rozpočtu. O tomto tématu hovořil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve vysílání Českého rozhlasu Plus.
28.08.2023 17:50 |

podobné články

Vláda nahrává menším zemědělcům, mají dostat vyšší podíl z přímé platby. „Výsměch!“ zuří kritici

 
Přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. V úterý večer se na tom shodla koaliční rada, informoval dnes ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR protestovalo několik tisíc lidí. Dohodu za výsměch všem zemědělcům považuje pak Agrární komora a Zemědělský svaz. Pokud vláda nezmění přístup, chystají další protesty.
12.01.2022 09:25 |

podobné články

Podle Prouzy brání ministerstvo zemědělství pohybu potravin přes hranice

 
Ministerstvo zemědělství (MZe) podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáše Prouzy brání volnému pohybu potravin z EU přes české hranice. Napsal to dnes na sociální síti X. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) k tomu na sociální síti uvedl, že podle stanoviska ministerstva se předpisy EU neporušují. Prouza kritizuje vyhlášku, podle které se musí dovozy například ovoce, zeleniny nebo masa nahlašovat 24 hodin předem úřadům. Kritizoval také vyjádření ministra týkající se kvality potravin ze zahraničí, za což po něm Výborný chce omluvu. Prouza následně ČTK řekl, že neví, za co by se měl omlouvat.
05.01.2024 14:30 |

podobné články

Ministr Jurečka: Zemědělcům postiženým krizí navrhuji dočasně snížit daně

 
Aktuální situací v zemědělství se na svém jednání zabývala vláda. Ministr zemědělství Marian Jurečka v reakci na kritickou situaci některých producentů připravil sérii opatření na pomoc českým zemědělcům.
11.06.2016 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (1169 článků)

To si pomohli, učitel bude řídit zemědělství. Smích vzdělání Výborného, ale Pekarová ho chválí

 
MONITORING SÍTÍ Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) rezignoval na post ministra zemědělství, protože prý v poslední době necítil podporu vedení strany. Nahradit by ho měl šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný, který by se mohl úřadu ujmout k 1. červenci. Právě nominace vystudovaného teologa Výborného na post ministra zemědělství ale budí rozpaky.
14.06.2023 17:35 |

podobné články

Budu ministr zemědělců i spotřebitelů, věří Výborný. Takáč se musel smát

 
MONITORING MÉDIÍ Nový ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) je první den ve funkci; chce být ministrem zemědělců, lesáků, vodohospodářů a také spotřebitelů. „Musíme tu prostě hledat tu vyváženost, prostě nikdy nemůže ten zápas skonči 10:0,“ uvedl ministr v pořadu Interview ČT24. Moderátor Takáč se nad jeho plány chvílemi až pousmíval. Jeho cílem je především komunikace se všemi, což jeho předchůdce Zdeněk Nekula nezvládal úplně dobře. „Pokud někdo toto nezvládá, tak to vždy toho politika nebo tu politickou stranu poškozuje,“ připustil Výborný, jenž je připraven čelit lobbistickým tlakům.
29.06.2023 21:15 |

podobné články

Výborný ministrem zemědělství: Chce hledat cestu, aby lesy nesežral kůrovec

 
MONITORING Lidovec Marek Výborný na společné tiskové konferenci s premiérem Petrem Fialou (ODS) oznámil, že není ministrem zemědělství. A popsal, jak vidí svou pozici ve vládě. Premiér Fiala dal jasně najevo, že čeští občané očekávají, a očekává to tedy i on, že bude dál tlačit na pokles cen potravin. Výborný přislíbil, že tento tlak bude vyvíjet a konstatoval, že bude hledat i cesty k tomu, aby české lesy v budoucnu nesežral kůrovec.
29.06.2023 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6328 článků)

Na dorovnání plateb zemědělcům má stát 1,3 miliardy korun

 
Ministerstvo zemědělství má na dorovnání přímých plateb zemědělcům letos k dispozici 1,3 miliardy korun. Ve čtvrtek to ve svém projevu na sněmu Agrární komory ČR (AKČR) sdělil ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).
04.03.2011 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Fuksa (394 článků)

Bendl chce zjednodušit život zemědělcům. Uleví jim od byrokracie

 
Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce z předpisů ve svém rezortu odstranit vše, co je v nich nad rámec evropské legislativy. Ministerstvo zemědělství to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Bendl plánuje sloučit některé rezortní organizace, zefektivnit tak jejich činnost a ulevit zemědělcům, kteří si dlouhodobě stěžují na přebujelou byrokracii. Zjednodušování předpisů a slučování úřadů v odvětví patřilo mezi priority také u Bendlova předchůdce na MZe Ivana Fuksy (ODS).
07.11.2011 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Bendl (521 článků) , Ivan Fuksa (394 článků)

Tak kde se ta cena ztrácí? Výborný četl ceny potravin, Prouza se rozpačitě usmíval

 
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezident Hospodářské komory a poradce ministra průmyslu a obchodu Tomáš Prouza a předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha byli hosty pořadu ČT24 Otázky Václava Moravce. Výborný ve vysílání mimo jiné zopakoval, že není ministrem cenotvorby, chce nicméně na producenty i prodejce působit neformálně. Uvedl také, že neplánuje měnit zákon tak, aby se dotkl slevových akcí.
03.09.2023 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Marek (138 článků) , Tomáš Marek (138 článků) , Martin Marek (71 článků)

Výborný šel na testy na koronavirus. Exšéf lidovců: Markéta (†45) by byla na děti pyšná

 
Chvíle strachu z nákazy koronavirem zažíval i bývalý šéf KDU-ČSL Marek Výborný (43). Při léčbě chřipky totiž začal kašlat, byl proto na testech. V poslední době tráví čas především se svými třemi školou povinnými dětmi. Na Vendelína, Amálku a Míšu zůstal po loňské náhlé smrti manželky Markéty (†45) sám. Oproti jiným rodičům má ale při domácí výuce Výborný výhodu. V minulosti totiž pracoval jako ředitel gymnázia, a tak si s učením doma umí hravě poradit. Ve volných chvílích s dětmi šil roušky. Míša a Amálka je pak roznášeli potřebným. „Věřím, že to vše Markéta prožívá s námi,“ vzpomněl na manželku Výborný v roušce se srdíčky v rozhovoru pro Blesk Zprávy.
27.03.2020 06:20 |

podobné články

Ministerstvo zemědělství: Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Povodí Ohře

 
S účinností k 31. říjnu letošního roku dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) odvolal dosavadního generálního ředitele státního podniku Povodí Ohře Zbyňka Folka. Výběrové řízení na uvolněný post vypíše Ministerstvo zemědělství do konce tohoto týdne.
26.08.2023 11:55 |

podobné články

Agrofert, smál se Výborný opoziční poslankyni. On je prý čistý list

 
MONITORING VYSÍLÁNÍ V názorovém duelu nedělního pořadu Partie vysílaném na CNN Prima News se proti sobě utkali ministr zemědělství z KDU-ČSL Marek Výborný a poslankyně za hnutí ANO, členka zemědělského výboru Markéta Balaštíková. Názorová výměna proběhla nad čerpáním dotací. „Nevychovaný ministře,“ čílila se Balaštíková, které Výborný vyčítal, že jedná v zájmu Agrofertu a zdůrazňoval, že šetřit musí všichni.
02.07.2023 12:55 |

podobné články

Vyklopili hnůj. „Porušili slib,“ stěžuje si Výborný. Jenže co ten Jurečkův? Je tu připomínka

 
Zemědělci ve čtvrtek opět přijeli do Prahy protestovat a mimo jiné vyklopili hromadu hnoje na silnici a koleje před Strakovou akademií. Ministr Výborný (KDU-ČSL) to považuje za porušení slibu demonstrantů, že nijak nenaruší dopravu v hlavním městě. Přitom jsou to podle poslankyně ANO Margity Balaštíkové spíše lidovci, kdo nedodržuje sliby, jak upozorňuje i Zemědělský svaz ČR. V roce 2022 totiž ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka slíbil zemědělcům řadu věcí, které ale dodnes vláda nenaplnila.
07.03.2024 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (1169 článků)

Česko žádá Evropskou komisi, aby snížila počet kontrol zemědělců

 
Česká republika žádá Evropskou komisi, aby snížila počet kontrol zemědělců. Na dnešním jednání v Bruselu to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Se zavedením satelitního sledování půdy mělo kontrol ubýt, v loňském roce se ale jejich počet naopak zdvojnásobil, což je podle českého ministra nepřijatelné. Český návrh, který se dnes řešil na setkání unijních ministrů zemědělství v Bruselu, podepsalo již dříve 17 členských zemí. Následně ho ale dnes podpořily všechny státy EU, řekl ČTK Výborný.
23.01.2024 13:10 |

podobné články

Škody z letošního sucha jsou až 12 miliard. Odškodnění od státu bude do 3 miliard, informoval ministr Toman

 
Letošní sucho způsobilo českým zemědělcům škody za 11 až 12 miliard korun. Odškodnění, které stát zemědělcům vyplatí, by se mělo pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami korun. Novinářům to dnes ve Zlíně řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na sčítání škod podle něj ministerstvo nadále pracuje, a to ve spolupráci s vědeckým týmem InterSucho.
22.09.2018 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Toman (214 článků)

Piráti: Zkušený pirátský farmář z Vysočiny je od 1. března náměstkem ministra zemědělství

 
Milan Daďourek z Počítek u Žďáru nad Sázavou se stal novým náměstkem ministra zemědělství za Českou pirátskou stranu. Daďourek je vyhledávaným odborníkem v oblasti zemědělství i ochrany přírody, sám od roku 2011 farmaří - věnuje se ekologickému chovu ovcí. Na ministerstvu se chce zaměřit především na udržitelnost zemědělství a hledat cesty, aby do zemědělství přicházeli noví lidé. Ve funkci nahrazuje současného náměstka Radka Holomčíka (Piráti), který odchází na otcovskou dovolenou, aby se mohl plně věnovat rodině.
05.03.2024 10:10 |

podobné články