Článek

Ministr Vojtěch: Reagujeme na výskyt nové mutace z jižní Afriky

 
V reakci na šíření nové varianty viru přichází Ministerstvo zdravotnictví s krizovým opatřením, které od soboty 27. listopadu zakazuje vstup do České republiky občanům třetích států, pobývajících v posledních 14 dnech déle než 12 hodin na území Jihoafrické republiky, Namibie, Lesotha, Eswatini/Svazijska, Zimbabwe, Botswany, Zambie a Mosambiku. Českým občanům se zároveň nedoporučuje do těchto zemí cestovat.
27.11.2021 09:25 |

podobné články

Podobné články

Česko má první případ nové mutace delta plus

 
V České republice byl zaznamenán první výskyt nové mutace koronaviru nazvané delta plus. Konstatuje to pondělní zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle které zároveň většina lidí nově nakažených koronavirem v Česku chytla variantu delta. Její výskyt činí 70 až 80 procent.
19.07.2021 14:10 |

podobné články

Hrozivá mutace z Afriky. Vláda koná, omezila lety

 
Ministr zdravotnictví za hnutí ANO v demisi Adam Vojtěch na sociálních sítích upozornil, že na jihu Afriky se šíří nová mutace koronaviru, které je třeba čelit, protože by mohla být nebezpečná. Ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) proto ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví od soboty zakázal přílety z některých afrických zemích.
26.11.2021 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků)

Jak se dostal omikron do Brna? Hygiena má podezření na vodní pólisty z JAR

 
Zdá se, že se po jižní Moravě šíří mutace covidu známá pod označením omnikron. Mutace, která je podle vědců podstatně nakažlivější, než jiné variace viru SARS-CoV-2. V tuto chvíli ale nemohou ještě jasně říci, zda je tato mutace nebezpečnější než jiné. Je také možné, že nemoc covid-19 vyvolaná mutací omikron bude mít mírnější průběh. Ale jak se jihoafrická mutace vlastně mohla dostat do Brna? Nahlédněte.
10.12.2021 09:35 |

podobné články

Medik radí - 10. díl - Chřipka a ledová čísla

 
Víte, že chřipka je jednou z nejnakažlivějších nemocí vůbec? Chřipka může být dokonce i smrtelné onemocnění?Co to chřipka vlastně je? A co vše o ní víte? Čtěte dál a znásobte své znalosti o této nemoci. Chřipka je závažné onemocnění respiračního systému postihující celou vnímavou populaci. Její výskyt je datován již od středověku. Tehdy, ale nebyl výskyt tak velký(malá populace). V současnosti však již můžeme sledovat výskyt skutečné chřipky, nikoliv jiných viróz, které jsou často mylně laiky za chřipku vydávány. Pro chřipku je typický náhlý výskyt, který postihuje dsopělé i děti. Postihuje celé skupiny, vesnice a města, všichni mají stejné potíže. Typický je náhlý začátek, 18-48hodin po nákaze, s prudkým vzestupem teplot 38-41° C, zimnice, malátnost, bolest kloubů a svalů, výrazná bolest hlavy a suchý dráždivý kašel. Zásadně se v této fázi neobjevuje rýma! Chřipka sice může probíhat nekomplikovaně, ale u dětí a starých osob se komplikace objevují. Jsou to různé pneumonie, střevní potíže nebo záněty průdušek. Ty vyvolávají dýchací potíže. Může také dojít k otoku plic a zhoršení oběhových funkcí. Na následné bakteriální záněty plic a oběhové komplikace starší nemocní i umírají. (V ČR se jedná zhruba o 1000 úmrtí ročně). Rovněž tak může dojít i k postižení srdečního svalu či postižení mozku virem. Často se jedná i o poruchy krevní srážlivosti. Chřipku proto nemůžeme považovat za banální onemocnění. Zvláště pak u dětí a starších osob. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
08.09.2009 07:20 |

podobné články

Nebezpečné mutace koronaviru: Co o nich víme a jak moc jsou nakažlivé?

 
Covid-19 mutuje. Dosud byly detekovány tři nové varianty viru SARS-CoV-2: britská, jihoafrická a brazilská. Nejrozšířenější je britská mutace, která je podle odborníků nakažlivější než původní vir a šíří se rychleji. V Česku se britská mutace objevila už na začátku prosince 2020 a experti se obávají, že brzy bude tento kmen dominantní. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnotilo nové mutace jako nebezpečné a vydalo sérii doporučení pro členské státy Evropské unie (EU).
29.01.2021 12:16 |

podobné články

Imunolog: Britské mutace je tu mnohem více, než se tvrdí. Někdy možná i přes polovinu nakažených

 
Imunolog Zdeněk Hel varuje, že by podle zatím předběžných neoficiálních výsledků měla být britská mutace koronaviru v České republice zastoupena v některých oblastech zřejmě i více než v polovině případů, a brzy se tak u nás tato nakažlivější varianta stane dominantně přenášeným typem. V malé míře k nám již prý doputovala i mutace z Jižní Afriky.
07.02.2021 16:10 |

podobné články

Imunolog: Britské mutace je tu mnohem více, než se tvrdí. Někde možná i přes polovinu nakažených

 
Imunolog Zdeněk Hel varuje, že by podle zatím předběžných neoficiálních výsledků měla být britská mutace koronaviru v České republice zastoupena v některých oblastech zřejmě i více než v polovině případů, a brzy se tak u nás tato nakažlivější varianta stane dominantně přenášeným typem. V malé míře k nám již prý doputovala i mutace z Jižní Afriky.
07.02.2021 16:30 |

podobné články

Soudce, všeználek nebo závodník: 7 typů řidičů! Jaký jste vy?

 
Za volantem se mění naše chování. Podle studie Londýnské školy ekonomie a politických věd a společnosti Goodyear reagujeme na ostatní řidiče každý jinak. Jedni se snaží ostatní poučovat, jiní trestat a dalším je okolí úplně ukradené. Psychologové vypozorovali, že podle toho, jak reagujeme na okolní provoz, je takových typů celkem sedm. Poznáváte se?
11.09.2015 10:03 |

podobné články

Pražští hygienici zaznamenali výskyt indické mutace

 
V Praze se u osoby z Indie potvrdila tzv. indická mutace koronaviru. Ve čtvrtek to oznámila pražská hygienická stanice. Již minulý týden se mutace potvrdila u studentek z Hradce Králové, které se vrátily z Indie.
29.04.2021 14:35 |

podobné články

Děs z nové mutace v JAR: Nejezděte tam, varuje Čechy Vojtěch. Maďar zmínil rizika

 
Jihoafrické úřady ve čtvrtek potvrdily, že se v zemi šíří nová varianta koronaviru. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější. Světová zdravotnická organizace ji označila za znepokojivou a přiřadila jí řecké písmeno omikron. Všichni Češi vracející se z JAR a dalších zemích v regionu budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace, schválila kvůli mutaci vláda. Evropská komise navrhla zastavit lety z jihu Afriky. Epidemiolog Rastislav Maďar varoval: „Rychlost s jakou nastoupila výrazně předčila i deltu.“ Opatření se řeší i v Česku, potvrdil Adam Vojtěch (za ANO).
25.11.2021 18:30 |

podobné články

Svět děsí další nebezpečná mutace. Šíří se mnohem rychleji, varují v Mexiku

 
V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.
26.02.2021 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Ernesto Ramírez (1 článek) , José José (313 článků)

Dvojitá mutace koronaviru pronikla do USA. Odborník zmínil obavy z překonání protilátek

 
Vědci z kalifornské Stanfordovy univerzity potvrdili, že se ve Spojených státech objevil první případ tzv. dvojité mutace, která byla v březnu identifikována v Indii. Indické ministerstvo zdravotnictví použilo ne zcela vědecký termín dvojitá mutace, protože se na tomtéž viru vyskytují společně dvě mutace. Experti uvedli, že varianta se šíří rychleji než ostatní formy koronaviru, zatím ale nejsou důkazy o tom, že by snižovala účinnost vakcín, uvedl list Daily Mail.
08.04.2021 09:45 |

podobné články

Postrach pro Pfizer i Modernu. Varianta epsilon v sobě má hned tři mutace koronaviru

 
Pandemie covidu-19 svírá svět už více než rok a půl, od jejího počátku se nakazilo přes 185 milionů lidí, počty obětí tento týden překročily hranici čtyř milionů. Situaci ztěžují mutace původního viru, například americká Kalifornie se potýkala s variantou epsilon, v jejímž genomu se vyskytují hned tři mutace. Vědci se obávají, že by mohla být rezistentní vůči vakcínám, uvedl list Daily Mail. Kalifornská mutace se objevila i v Česku, v květnu 2021 ji například zaznamenala Fakultní nemocnice v Ostravě.
09.07.2021 05:15 |

podobné články

Nová mutace z Jižní Afriky: Je asi odolnější vůči vakcínám, nakažlivější a už je v Evropě

 
Vědci odhalili v Jižní Africe novou variantu koronaviru. Podle nich jde o jednu z nejvíce zmutovaných variant původního viru a mohla by být i nakažlivější. Nová mutace se objevila už v Anglii, Číně a dalších evropských zemích. Navíc by prý mohla být odolná proti očkování. Uvedl to portál Daily Mail.
31.08.2021 09:25 |

podobné články

Místo chvály přišlo odříznutí: Proč mají v JAR pocit, že jsou trestání za objev nové mutace?

 
Jihoafričané mají pocit, že jsou trestáni za objevení nové mutace covidu-19 zvané omikron. Výskyt nové varianty uvrhl svět do paniky, světové státy začaly přijímat přísnější restrikci, spousta se jich týká cestování. Vlády omezují či zakazují lety z afrických zemí včetně Jihoafrické republiky, což se výrazně podepíše na africké ekonomice, uvedl list Daily Mail. Případy varianty omikron jsou i v Česku, Německu nebo Británii.
28.11.2021 16:00 |

podobné články

Epicentrum: Profesor Hel o obávané variantě omikron a „černém scénáři“. Jak ven z pandemie?

 
V Česku byl v pondělí potvrzen první případ obávané varianty koronaviru, omikron. Světová zdravotnická organizace ji označila za velmi rizikovou a varovala před hrozbou jejího globálního šíření. Česko se navíc už několik dnů drží na předních příčkách světových statistik jak v počtu nově nakažených, tak i v počtech úmrtí s covidem-19. Mezi nově nakaženými je i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Máme důvody se obávat nové mutace z jižní Afriky? V čem spočívá její nebezpečnost? Kdy skončí koloběh lockdownů, restriktivních opatření a nouzových stavů? Nejen o tom v úterním Epicentru hovořil profesor na Alabamské univerzitě, zakladatel Iniciativy Sníh a imunolog Zdeněk Hel.
30.11.2021 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků)

Hejtman Holiš: Vzhledem k výskytu nové mutace musíme být maximálně obezřetní

 
Na včerejším jednání Krizového štábu Zlínského kraje potvrdila krajská hygienická stanice výskyt nové mutace koronaviru zvané omikron. V kraji je nový typ onemocnění aktuálně potvrzen u 21 osob.
31.12.2021 07:45 |

podobné články

Profesor Hel v Epicentru o nebezpečné mutaci z Afriky i cestě z pandemie. Ptejte se i vy!

 
Máme důvody se obávat nové mutace z jižní Afriky? V čem spočívá její nebezpečnost? Chrání před ní dostupné vakcíny? Měli bychom naočkovat naše děti a proč? Kdy skončí koloběh lockdownů, restriktivních opatření a nouzových stavů? Nejen na tyto otázky bude v úterním Epicentru odpovídat český imunolog a profesor Alabamské univerzity, Zdeněk Hel a tentokrát se můžete zeptat i vy! Vysíláme v úterý 30. listopadu od 15:00.
27.11.2021 05:05 |

podobné články

Strach z nové mutace koronaviru: Objevila se v Rusku, co víme o moskevské variantě?

 
Mutace koronaviru děsí svět, v současnosti je největší hrozbou pravděpodobně varianta delta, nazývaná také jako indická mutace. Ruští experti navíc nyní tvrdí, že se jim podařilo identifikovat další formu koronaviru, tzv. moskevskou mutaci. Rusko v posledních dnech zaznamenalo nárůst nakažených, za posledních 24 hodin to bylo přes 14 tisíc nových případů. Odborníci testují, zda jsou proti nové mutaci účinné vakcíny, včetně té domácí Sputnik V, uvedl list Daily Mail.
16.06.2021 21:30 |

podobné články