Článek

Ministr Válek: Dlouhodobá expozice azbestu vede k vzniku nádoru

 
Projev na 6. schůzi Senátu 25. ledna 2023 k balíčku k ochraně před azbestem
25.01.2023 15:55 |

podobné články

Podobné články

Dobeš píše školám. Kvůli azbestu

 
Ministr školství Josef Dobeš (VV) obesílá šest tisíc škol kvůli výskytu azbestu v budovách; postiženým objektům nabídne finanční pomoc. Dobeš řekl, že když bude takových škol víc, požádá vládu o mimořádné peníze, "jako by šlo o povodně". V několika základních školách v Českých Budějovicích a v Praze bylo v posledních dnech zjištěno zvýšené množství škodlivého azbestu, jenž pochází z panelů hojně používaných při výstavbě v 70. a 80. letech.
30.11.2011 18:30 |

podobné články

MŠMT: Kvůli azbestu byl zahájen státní zdravotní dozor

 
V souvislosti s možným výskytem nebezpečného azbestu v budovách škol obdrželo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informaci od hlavního hygienika ČR Michaela Víta, že už tento týden byla zahájena dotazníková akce jako první etapa státního zdravotního dozoru. Akce by měla detailně zmapovat stav objektů, které vytipovala Česká školní inspekce vzhledem k azbestu jako rizikové.
24.12.2011 19:10 |

podobné články

Pagetova choroba prsu

 
Rakovina prsu patří k nejčastějším nádorovým onemocněním žen, ročně se v ČR zjistí asi 5000-6000 nových případů. Je třeba si ovšem uvědomit, že zdaleka neohrožuje jen ženy, rakovinou prsu může onemocnět i muž. Pagetova choroba prsu, nazývaná také Pagetova choroba bradavky, je vzácný typ rakoviny prsu, jde o duktální karcinom, který napadá zejména tkáň bradavky a okolního dvorce. Příznaky připomínají ekzém Příznaky Pagetovy choroby mohou zpočátku připomínat nějakou formu dermatitidy či ekzému. Tkáň na bradavce zarudne, odlupuje se, začne se vytvářet jakoby krusta, často je vše doprovázeno mokváním a svěděním. Následuje ztuhnutí pokožky na bradavce nebo blízko ní, její zploštění, nažloutlý nebo krvavý výtok z bradavky, citlivost na prsa a zvyšující se bolest. Obvyklé je, že se objeví pouze na jednom prsu, druhé zůstává zdravé. Důležitým vodítkem při diagnostikování Pagetovy choroby je skutečnost, že “ekzém” neraguje na léčbu mastmi, topické ošetření prostě nepomáhá. Jestliže vás trápí některý z těchto příznaků, je rychlá návštěva lékaře nevyhnutelná. Je průvodním jevem již existujícího nádoru Pagetova nemoc je v podstatě poslední varování, že v prsu už se zhoubný nádor nachází, vždy signalizuje přítomnost duktálního karcinomu v prsní tkáni. Důvod, proč se u některých žen objeví a u jiných ne, není znám, stejně jako faktory, které by mohly nemoc zhoršovat. Tato forma rakoviny vzniká, když buňky vnitřního nádoru migrují do tkáně bradavky. Ve chvíli, kdy navštívíte se svým podezřením na Pagetovu chorobu lékaře, jistě vás pošle na mamograf,  ultrazvuk nebo vyšetření MRI. Potvrzení nádoru zajistí biopsie vzorku tkáně, ta také poskytne další informace, například stiupeň vývoje nádoru, invazivitu a naznačí možné postupy léčby. Většinou se kombinuje několik metod, stejně jako u jiných nádorových bujení. Příspěvek Pagetova choroba prsu pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
01.06.2018 03:25 |

podobné články

Filmový hrob: osudy mnoha představitelů Hvězdných válek skončily hereckou smrtí

 
Snad jen málokdo od nejnovějšího dílu Hvězdných válek očekává kasovní nebo kritický neúspěch. Síla se probouzí má nastartovat novou trilogii, ale i pomoct vdechnout životu antalogii dalších filmů z předaleké galaxie. Ne vždy byl však sukces Hvězdných válek pro všechny dobrou zprávou. Minimálně řada herců z původní trilogie i prequelů totiž popularitě navzdory skončila kariérně na bodu mrazu. Výjimečně se filmy podepsaly i nad tragickým osudem jejich životů. V předvečer premiéry sedmého filmu z Hvězdných válek je tak dobré si na jejich příběhy po konci Hvězdných válek připomenout, že očekávání mají mnohdy velmi ironická zakončení. 
16.12.2015 16:00 |

podobné články

Chat s doc. Zikánem: Ptali jste se na genetickou zátěž a dědičnost rakoviny!

 
Vyskytuje se u vás v rodině rakovina? Onemocnělo touto nemocí více vašich blízkých? Máte strach, že číhá i na vás? Na to jste se ptali doc. MUDr. Michala Zikána, Ph. D. na chatu Blesku. Docent Zikán se věnuje dědičné dispozici ke vzniku zhoubných nádorů, rizikovým faktorům a prevenci karcinomu prsu a gynekologických nádorů a léčbě gynekologických nádorů, operační léčbě karcinomu prsu.
01.02.2013 16:30 |

podobné články

Chat s doc. Michalem Zikánem: Ptali jste se, jak ovlivní rakovinu geny!

 
Vyskytuje se u vás v rodině rakovina prsu nebo vaječníků? Onemocnělo touto nemocí více vašich blízkých? Zajímá vás, jaká je vaše genetická dispozice k onemocnění rakovinou? Na to jste se ptali doc. MUDr. Michala Zikána, Ph. D. na chatu Blesku. Docent Zikán se věnuje dědičné dispozici ke vzniku zhoubných nádorů, rizikovým faktorům a prevenci karcinomu prsu a gynekologických nádorů a léčbě gynekologických nádorů, operační léčbě karcinomu prsu.
15.05.2013 15:00 |

podobné články

Covid vleze na seniory. Honem, očkovat! Válek prosil

 
Hosty první hodiny Otázek Václava Moravcei byli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), stínový ministr zdravotnictví za ANO Julius Špičák a exministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. Válek upozornil, že příští středu bude počet pozitivních 80 tisíc denně, ale pak se bude situace lepšit. Zásadní problém je podle něj v tom, že covid se začne posouvat opět mezi nejstarší populaci. V jednu chvíli Válek z televize pozdravil svou těhotnou dceru. „Já se omlouvám, Aničko, zdravím.“ Špičák znovu a znovu volal po povinném očkování.
23.01.2022 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Svatopluk Němeček (389 článků) , Julius Julius (82 článků)

Pandemický zákon: Jak má Válek rozdané karty? Naběhl si a dostal facku, říká politolog

 
Pokud nebude pandemický zákon, budu muset žádat o nouzový stav. Tím včera v Senátu hrozil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jenže ani tato slova senátory nepřesvědčila a novela neprošla. Rozruch však vzbudila i aférka kolem fotky, na které hrál ministr Válek v senátní lavici karty. Podle politologa Jana Kubáčka si tím zbytečně naběhl, byť se senátoři pustili zveřejněním fotky na velmi tenký led a následně se i káli a Válkovi omlouvali. Při projednávání novely však dostal Válek v Senátu facku, míní Kubáček. Poučí se z ní?
11.02.2022 11:40 |

podobné články

UZAVŘELI ŠKOLY! Kvůli nebezpečnému azbestu

 
Tři základní školy v Českých Budějovicích budou od pondělí kvůli nálezu azbestu uzavřeny, rozhodlo o tom vedení města na základě měření Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Informoval o tom v sobotu primátor města Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).
26.11.2011 12:00 |

podobné články

Chládek: Ministře Dobeši, kontrola azbestu ve školách vyžaduje seriózní měření, ne pouhý dotazník!

 
Média v posledních dnech informovala o tom, že se na některých školách vyskytuje nebezpečné množství azbestu, který byl používán v dřívější době při jejich stavbě.
17.12.2011 18:15 |

podobné články

Začalo čištění budějovických škol od azbestu

 
Pracovníci ve speciálních ochranných oblecích a rouškách na obličeji, vytyčená kontrolovaná pásma, speciální odsávací přístroje s filtry. Tak to nyní vypadá v komplexu tří základních škol na českobudějovickém sídlišti Máj. Začala zde vlastní sanace zdraví nebezpečného azbestu.
26.01.2012 23:15 |

podobné články

Na Brněnsku zavřeli školu kvůli azbestu, žáci chodí na faru a na obecní úřad

 
Dva dny měly ředitelské volno více než dvě stovky žáků ZŠ a MŠ Želešice na Brněnsku. Nyní se učí v náhradní škole, na faře a v budově obecního úřadu. Škola je zavřena kvůli azbestu.
14.12.2016 10:35 |

podobné články

Kino Art je plné azbestu! Otevření se odkládá o měsíce, odstraňování bude stát 2,5 milionu

 
Téměř tři miliony korun bude stát likvidace azbestu v kině Art v Brně. Na jeho přítomnost se přišlo při rekonstrukci. Posune se tak i termín otevření, který byl plánovaný na letošní podzim.
23.08.2017 15:40 |

podobné články

Španělský sál už je bez azbestu a voní dřevem

 
Ve Španělském sále na Pražském hradě se od poloviny února činí řemeslníci. Vyměňují dřevěnou podlahu a zbavují sál nebezpečného azbestu. Z velké části už mají hotovo a největším reprezentačním prostorem Hradu se line vůně čerstvého dřeva.
14.08.2020 13:00 |

podobné články

Komplikace při opravě InterContinentalu: Našlo se 35 tun nebezpečného azbestu! Míří k likvidaci

 
Rekonstrukce pražského hotelu InterContinental, která začala v březnu, odhalila 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu, informovala firma Metrostav, která rekonstrukci pro majitele hotelu provádí. Firma nyní stavební prvky obsahující azbest při zachování všech bezpečnostních opatření převáží na specializované pracoviště k likvidaci. Podle zástupců firmy v okolí stavby nehrozí žádné nebezpečí, což potvrzují i měření přítomnosti látky v ovzduší.
25.05.2021 12:30 |

podobné články

Lidi v okolí hotelu InterContinental znepokojuje demontáž 35 tun azbestu

 
Demontáž mnoha tun nebezpečného azbestu použitého pod fasádou bývalého hotelu InterContinental znepokojuje okolní obyvatele. Dodavatel stavby, Metrostav i hlavní město sice tvrdí, že práce běží podle hygienických předpisů, ale místní lidé jsou svědky něčeho jiného.
25.05.2021 19:45 |

podobné články

Krotit covid po Vojtěchovi bude nový ministr. Adept Válek je pro změnu u antigenních testů

 
Pokud by se na tom předsedové stran vznikající vládní koalice shodli, poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) by nabídku na post ministra zdravotnictví přijal. Válek už ve čtvrtek mluvil s končícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a plánuje také telekonferenci se zástupci ministerstva zdravotnictví, na které společně proberou aktuální vývoj epidemie covidu-19. Informace pak chce předat takzvanému AntiCovid týmu koalice Spolu. Válek to ve čtvrtek řekl ČTK.
14.10.2021 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1784 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků)

Válek chce konec opatření v Česku nejpozději 1. dubna: Přeje si předcovidové Velikonoce

 
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře než dosud. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně po schválení novely pandemického zákona. Na jednání vlády chce Válek příští týden předložit návrh postupného uvolňování opatření. Válek uvedl, že by chtěl mít již předcovidové Velikonoce.
18.02.2022 14:30 |

podobné články

Musíme Romům najít lokalitu, kde budou moct vést svůj způsob života. Mimo Prahu, dodal rychle Válek

 
V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News diskutoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s poslancem a záchranářem Jiřím Maškem (za ANO). V Česku momentálně pobývá přes 300 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Válek ujišťoval, že se vše zvládne. „Já mohu garantovat, že se nestane, aby pro české občany nebyl k dispozici jakýkoliv lék nebo jakákoli péče,“ zdůraznil Válek. Ale v prvé řadě žádal své spoluobčany, aby měli pochopení i pro romské uprchlíky z Ukrajiny.
15.05.2022 12:35 |

podobné články