Článek

Ministr Síkela: Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem

 
Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Zároveň vláda v rámci pomoci firmám i domácnostem schválila, že jim budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie. Celkem vláda na opatření v tzv. válečném balíčku poskytne až 66 miliard korun.
24.06.2022 05:45 |

podobné články

Podobné články

Záchrana? Úsporný tarif pro domácnosti: Jak bude vypadat a kolik můžete ušetřit

 
Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po dnešním jednání vlády pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard Kč, uvedl dnes Síkela po jednání vlády. Vládní úsporný tarif pro domácnosti postižené zdražováním energií mezitím nabývá konkrétnějších obrysů. Koho všeho by se měl týkat a kolik budou moci lidé ušetřit?
22.06.2022 17:20 |

podobné články

Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 miliardami korun

 
Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.
28.05.2022 21:15 |

podobné články

Ostrá přestřelka: Síkela se opřel do Babiše za plýtvání, Jurečka zmínil „snůšku blábolů“

 
Principem vládnutí bývalé koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) bylo kupovat si voliče a rozdávat peníze. Bývalá vláda přitom neřešila, zda postupuje účelně. Ve Sněmovně to dnes prohlásil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v debatě před mimořádnou schůzí, na níž chtěla opoziční hnutí ANO řešit rostoucí ceny energií a pomoc podnikatelům. Síkela bývalou vládu zkritizoval za plýtvání penězi. Babiš vzápětí odmítl, že by jeho vláda mohla za zdražení energií a růst inflace. Kabinet Petra Fialy (ODS) naopak obvinil z neschopnosti a nekompetentnosti. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Babišovo vystoupení za snůšku neuvěřitelných blábolů.
17.02.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24455 článků) , Petr Fiala (3698 článků) , Marian Jurečka (957 článků)

Najděte řešení do dvou týdnů: Ministr Síkela zaúkoloval ERÚ kvůli cenám energií

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) požaduje od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby předložil návrhy řešení současné situace na energetickém trhu. Úřad je má dodat do 14 dnů. Do jednoho měsíce pak Síkela chce dostat strategický výhled, případně i konkrétní legislativní návrhy. Řekl to dnes novinářům po jednání se zástupci ERÚ.
11.01.2022 11:35 |

podobné články

Vypínání plynu lidem. „Peklo.“ U Moravce jasné slovo

 
Ruská federace dnes hraje vabank, přerušení dodávek ruských paliv může přijít nečekaně, upozornil v Otázkách Václava Moravce na ČT24 ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Česko prý intenzivně plní zásobníky plynu, aby bylo připraveno. Opřel se ostře do expremiéra Andreje Babiše, že chrlí rady, ale problematice dostatečně nerozumí. „Mám dokonce pochybnosti, zda ví, že se plyn píše s tvrdým ‚y‘,“ rýpl do expremiéra. Vypínání plynu domácnostem nicméně v žádném případě nehrozí, slíbil jasně Síkela.
01.05.2022 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24455 článků)

Rakušan stanul u hrobu prezidenta. Se Zemanem řešil Síkela podporu menších podniků i Green Deal

 
Osmým dnem ve středu pokračovaly rozhovory kandidátů na ministry ve vládě nového premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Po schůzce v Lánech už mají kandidáti na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN), který v rámci agendy svého resortu zkritizoval situaci v České poště a načrtl své plány pro vnitro, a také adept na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Rakušan do Lán dorazil v předstihu, stavil se za prezidentem i na hřbitově - je tu pochovaný Tomáš Garrigue Masaryk. Síkela se Zemanem řešil podporu malých a středních podniků, Green Deal či energetickou soběstačnost.
08.12.2021 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3698 článků) , Miloš Zeman (27344 článků) , Vít Rakušan (451 článků)

„Neznámý“ Síkela byl u Zemana. Lipavský by mohl závidět. Padl konkrétní návrh pro Česko

 
Kandidát na ministra obchodu a průmyslu Jozef Síkela (za STAN) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem hovořil zejména o nutnosti transformace české ekonomiky, což podle něj musí být provázáno s evropským green dealem. „Je to šance k transformaci českého průmyslu a energetiky, pokud ji nevyužijeme, ekonomické náklady budou velmi vysoké, protože ztratíme konkurenceschopnost,“ prohlásil Síkela.
08.12.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27344 článků)

Ať jde ten pán zpět do banky a neplete se do průmyslu. Síkela promluvil a makroekonom se chytá za hlavu

 
Vláda se ošklíbá nad tím, že by stát měl do čehokoli mluvit a zasahovat. A to navzdory tomu, že tu je krizová situace, kdy klasický tržní mechanismus selhává. „A selhává i vláda tím, že nemá odbornou znalost, jak se takové situace řídí,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý dlouholetý makroekonom ČMKOS Jaroslav Šulc k nečinnosti Fialovy vlády při dramatickém růstu cen pohonných hmot. Vláda je tu podle něj od toho, aby vládla a pomáhala těm, kteří to v dané situaci potřebují. Pokud to ministr průmyslu Síkela nechápe, ať jde zpátky do banky a neplete se do řízení Ministerstva průmyslu.
01.04.2022 04:45 |

podobné články

Vláda vám zlevní solární panely. Síkela představil pomoc občanům. Je toho víc

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) informoval o připraveném balíčku opatření kvůli zdražování energií. Představil třináct kroků pro domácnosti, firmy i zvýšení energetické bezpečnosti České republiky. Mezi nimi je i podpora a rozvoj fotovoltaických elektráren nebo zvýšení kapacity ropovodu z italského Terstu.
30.03.2022 21:35 |

podobné články

Ministr Síkela: OSVČ a malé a střední podniky mohou využít novou záruku

 
Vyšší životní minimum i pomoc firmám. MPO představilo balíček opatření kvůli zdražení energií.
11.04.2022 20:05 |

podobné články

Poslanci schválili daňový balíček

 
Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček v senátní verzi. Nyní jej dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli řekl, že balíček nepodepíše, ale ani nebude vetovat. Balíček tak začne platit.
22.12.2020 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27344 článků)

Ministr Síkela píše čtenářům: Každá evropská země kouká nejprve na své občany

 
Současný ministr obchodu a průmyslu Jozef Síkela odpovídal voličům na serveru ParlamentníListy.cz. Ministr nastínil například scénáře a připravenost na možné zastavení dodávek plynu do ČR, nebo se vyjádřil k systému obchodování s energiemi. A nejen to.
25.05.2022 14:15 |

podobné články

Další balíček na podporu podnikání. Vláda sáhla ke snižování daní

 
Vláda v pondělí schválila „daňový balíček“, který má ulehčit podnikatelům, jež postihla koronavirová krize. Sníží se silniční daň, DPH na ubytování nebo vstupenky. Kabinet přijal i Antivirus C, díky kterému by za jistých podmínek mohl stát firmám do 50 zaměstnanců odpustit sociální odvody za červen až srpen. Informuje na svém webu ČT24.
25.05.2020 22:25 |

podobné články

MHMP: Hlavní město schválilo Balíček okamžité pomoci pro Pražany

 
Zastupitelé hlavního města dnes schválili Balíček okamžité pomoci pro Pražany v nouzi. Série opatření rychle a adresně pomůže těm pražským domácnostem, které jsou nejvíce ohrožené chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Finanční prostředky jim pomohou pokrýt například školní obědy, kroužky nebo rostoucí splátky hypoték. Praha na tuto pomoc vyčlenila přes 800 milionů korun.
17.06.2022 14:15 |

podobné články

Neděláme dost? Síkela položil na stůl čísla. Pravda o českém plynu

 
Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) a exministr průmyslu za ANO Karel Havlíček se do sebe tvrdě pustili kvůli dodávkám plynu do Česka. Havlíček obviňoval Vondru, že vláda pětikoalice v čele s Petrem Fialou (ODS) nedělá dost pro zajištění dodávek plynu do Česka. A současný ministr průmyslu za STAN Josef Síkela dal najevo, že už se na podobné výpady nemůže dívat a položil na stůl čísla. „Těch lživých poplašných zpráv šířených mým předchůdcem už bylo dost,“ zdůraznil.
29.04.2022 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (3698 článků) , Alexandr Vondra (1343 článků) , Karel Fiala (215 článků) , Karel Fiala (140 článků)

Síkela: Zdědili jsme plynové zásobníky v nejnižším stavu za 5 let

 
Vláda Andreje Babiše byla energeticky velmi nebezpečnou vládou, poznamenal na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Když nám předávala vládu, tak stav plynových zásobníků byl na nejnižší úrovni za posledních pět let,“ dodal také.
16.05.2022 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24455 článků)

Ministr Síkela: Připravíme sadu opatření, která zjednoduší podnikání

 
Rozvoj jaderné energetiky i digitální ekonomiky. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela představil své hlavní úkoly.
07.01.2022 19:30 |

podobné články

Ministr Síkela: Připravili jsme návod, který usnadní orientaci v pravidlech testování

 
Od pondělí 17. ledna 2022 začíná povinné testování zaměstnanců. Týká se všech bez výjimky – tedy i těch, kteří jsou očkováni. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela prostřednictvím datových schránek rozeslal podnikatelům vysvětlení pravidel testování formou otázek a odpovědí.
17.01.2022 11:00 |

podobné články

100 milionů pro Penam: Ministr Síkela žádá o posudky a hrozí řízením o odnětí dotace

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) zaslal Evropské komisi (EK) dopis, ve kterém žádá o posudky k dotaci na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka. Komise již dříve rozhodla, že 100 milionů korun neproplatí, projekt podle Bruselu nebyl inovativní. Pokud se prokáže, že dotace byla neoprávněná, chce ministerstvo po firmě požadovat vrácení peněz do státního rozpočtu. Zatím k tomu ale nemá dost materiálů. Penam patří do holdingu Agrofert.
20.01.2022 09:55 |

podobné články