Článek

Ministr Síkela: Ruské energetické válce musí Evropa a USA čelit společně

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vystoupil během podnikatelské mise po USA na kulatém stole na půdě Hooverova institutu Stanfordské univerzity. Tématem diskuze byla energetika a ministr Síkela během ní představil úspěch EU i České republiky při zvládání končící zimy bez dodávek plynu z Ruska.
18.03.2023 17:20 |

podobné články

Podobné články

Strop na elektřinu? „Výrobci by odešli.“ Síkela vysílal a vrátilo se mu to

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se na sociálních sítích pokusil vysvětlit, že mýtus o tom, že by k vyřešení vysokých cen elektřiny stačilo „zastropovat cenu u výrobce“, připravit tak o zisky velké firmy a snížit tak výdaje spotřebitelů, je nesmysl. Výrobci elektřiny by podle něj odešli z ČR. A vrátilo se mu to. „Je to jenom o tom, že ti politici zjevně nejsou schopni a ochotni jít proti energetickým výrobcům. Pan ministr Síkela zjevně není ministrem průmyslu a obchodu, ale je ministrem energetických společností. Nic víc, nic míň,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert Pavel Janeček s tím, že ministrův příspěvek je jen dílem marketérů a odborně je to naprostý nesmysl. Padla i vážnější myšlenka: Síkela se jako kandidát na eurokomisaře chce blýsknout.
24.01.2024 04:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

Síkela už není v závětří. Šijí do něj z vládních řad. „Zaspal,“ ozvalo se

 
Ministr průmyslu za STAN Jozef Síkela dostává na frak. Teď už nejen od opozice, ale také od partnerů v koalici. Jak předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), tak europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) naznačují, že Síkela při řešení energetické krize zaspal.
31.08.2022 15:50 |

podobné články

ČPS: Vytváření energetické unie začíná na regionální úrovni

 
Návrh na vytvoření Energetické unie předložila Evropská komise (EK) 25. února. ČR se podařilo společně se zeměmi Visegrádské čtyřky prosadit do návrhu posílení energetické infrastruktury. Od roku 2016 by měly státy připravovat národní akční plány pro energetickou a klimatickou politiku, které budou EK odevzdávat. EK tak hodlá začít budovat systém řízení pro Energetickou unii. Český plynárenský svaz (ČPS) se domnívá, že energetický koncept, který by měla Evropa mít, opravdu chybí. ČPS souhlasí, že vytvoření Energetické unie by pomohlo zvýšit bezpečnost dodávek a jednota by posílila evropskou vyjednávací pozici. ČPS se připojilo také k deklarovaným opatřením zájmového sdružení „GasNaturally“.
23.06.2015 08:21 |

podobné články

Síkela nabádá: Bez amerického plynu bychom Rusko neodstřihli. Spolupráce musí pokračovat

 
Někdejší poslanec STAN Jan Farský vychválil ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkelu za to, jak za Česko zvládá řešení energetické krize. Ministr Síkela dal teď najevo, že energetická válka Ruska proti EU a USA pokračuje a že jak EU, tak USA v ní obstojí jen tehdy, potáhnou-li za jeden provaz.
19.03.2023 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Farský (326 článků)

Ministr Síkela: V USA a Kanadě mají o české firmy a startupy velký zájem

 
Boston, Toronto, Chicago a Seattle. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vedl rekordní podnikatelskou misi do USA a Kanady, které se zúčastnilo téměř 70 zástupců českých společností a startupů. Na Harvardu vystoupil na téma energetické bezpečnosti, s vedením významných společností jednal o investicích v České republice a v rámci politických jednání diskutoval o prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce. Na byznysových fórech a dalších akcích pak představil české firmy a jejich potenciál.
08.05.2024 10:25 |

podobné články

Síkela: Putin navyšuje ceny, aby poškodil občany ČR

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na svém Twitteru shrnul kroky, které jeho ministerstvo udělalo v boji s rostoucími cenami ruských energií. Hovořil o tzv. Putinově energetické válce. Co si pod tímto pojmem představit, nastínilo jeho ministerstvo v přehledných grafech.
18.08.2022 11:00 |

podobné články

Síkela chce svolat mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na svém twiterovém profilu hovořil o tom, že jsme v energetické válce s Ruskem. I kvůli tomu by mělo být dle jeho názoru svoláno mimořádné jednání Rady ministrů zemí EU pro energetiku.
26.08.2022 15:00 |

podobné články

Ministr Síkela: Společné prohlášení o energetické bezpečnosti s Německem

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes jednal se spolkovým ministrem hospodářství a ochrany klimatu Robertem Habeckem.
12.07.2022 06:35 |

podobné články

Najděte řešení do dvou týdnů: Ministr Síkela zaúkoloval ERÚ kvůli cenám energií

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) požaduje od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby předložil návrhy řešení současné situace na energetickém trhu. Úřad je má dodat do 14 dnů. Do jednoho měsíce pak Síkela chce dostat strategický výhled, případně i konkrétní legislativní návrhy. Řekl to dnes novinářům po jednání se zástupci ERÚ.
11.01.2022 11:35 |

podobné články

Ostrá přestřelka: Síkela se opřel do Babiše za plýtvání, Jurečka zmínil „snůšku blábolů“

 
Principem vládnutí bývalé koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) bylo kupovat si voliče a rozdávat peníze. Bývalá vláda přitom neřešila, zda postupuje účelně. Ve Sněmovně to dnes prohlásil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v debatě před mimořádnou schůzí, na níž chtěla opoziční hnutí ANO řešit rostoucí ceny energií a pomoc podnikatelům. Síkela bývalou vládu zkritizoval za plýtvání penězi. Babiš vzápětí odmítl, že by jeho vláda mohla za zdražení energií a růst inflace. Kabinet Petra Fialy (ODS) naopak obvinil z neschopnosti a nekompetentnosti. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Babišovo vystoupení za snůšku neuvěřitelných blábolů.
17.02.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26328 článků) , Petr Fiala (6464 článků) , Marian Jurečka (1175 článků)

Ministr Síkela: „Ujistili mě, že nám vládní opatření a individuální úspory zajistí klidnou zimu.“

 
Česko je připraveno, předpokládejme „klidnou zimu“. Tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) tiší strach a obavy z nedostatku plynu, alespoň tedy pro letošní zimní sezónu. Přičemž doporučuje českým občanům na energiích dál šetřit. „Čím víc plynu bude v zásobnících na konci zimy, tím menší tlak bude na růst jeho ceny,“ vzkazuje Síkela na svém twitteru.
11.12.2022 11:50 |

podobné články

Za plyn už jenom v rublech? Pracujeme na scénáři, ujišťoval poslance Síkela

 
Evropa se nenechá vydírat, čeká ji ale velký problém, varují čeští i zahraniční politici. Prezident Ruské federace Vladimir Putin dnes oznámil, že podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Při zastavení dodávek plynu se musí udržet základní infrastruktura, uvedl dnes na jednání sněmovního hospodářského výboru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Německo i Francie se na zastavení dodávek ruského plynu připravují.
31.03.2022 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5368 článků)

Pan Síkela je jen sebestředný, toto jeho zásluha není. Šéf průmyslníků udělal jasno

 
Evropská unie jistě najde společnou odpověď na ruské požadavky ohledně plateb za plyn a vymaní se z energetické závislosti na Rusku, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. I když solidarita zemí v přerozdělování plynu podle něj bude dramatická. Plnění zásobníků v Česku podle něj není ale zásluhou ministra obchodu a průmyslu. „Pan Síkela je sebestředný, je to nařízení EU,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 Hanák s tím, že mu nedělá dobře, když vidí, že ministr neví, v jak vážné situaci průmysl je.
02.05.2022 20:35 |

podobné články

Tady si snad někdo přeje, abychom byli ve válce s Ruskem... Vitásková vynesla mrazivou úvahu

 
„Pravou příčinou energetické krize není Ruska federace, to je ideologie. Je jí špatně nastavená evropská energetická politika,“ řekla v pořadu Aby bylo jasno expertka na energetiku a bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. „My ve válce s Ruskem nejsme. Konflikt na Ukrajině jenom prohlubujeme,“ zdůraznila s tím, že Česká republika jako předsednická země EU by měla být mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou a hledat mírová řešení. Z energetické krize by nám podle ní pomohlo odstoupení od evropské energetické politiky.
13.10.2022 23:00 |

podobné články

Tady si snad někdo přeje, abychom byli ve válce s Ruskem... Vitásková vynesla mrazivou úvahu

 
„Pravou příčinou energetické krize není Ruska federace, to je ideologie. Je jí špatně nastavená evropská energetická politika,“ řekla v pořadu Aby bylo jasno expertka na energetiku a bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. „My ve válce s Ruskem nejsme. Konflikt na Ukrajině jenom prohlubujeme,“ zdůraznila s tím, že Česká republika jako předsednická země EU by měla být mediátorem mezi Ruskem a Ukrajinou a hledat mírová řešení. Z energetické krize by nám podle ní pomohlo odstoupení od evropské energetické politiky.
14.10.2022 14:55 |

podobné články

„Neznámý“ Síkela byl u Zemana. Lipavský by mohl závidět. Padl konkrétní návrh pro Česko

 
Kandidát na ministra obchodu a průmyslu Jozef Síkela (za STAN) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem hovořil zejména o nutnosti transformace české ekonomiky, což podle něj musí být provázáno s evropským green dealem. „Je to šance k transformaci českého průmyslu a energetiky, pokud ji nevyužijeme, ekonomické náklady budou velmi vysoké, protože ztratíme konkurenceschopnost,“ prohlásil Síkela.
08.12.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28084 článků)

Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 miliardami korun

 
Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.
28.05.2022 21:15 |

podobné články

Síkela: Kdyby bylo v koalici ANO, svět by obletěly fotky s vysmátým Lavrovem a Havlíčkem

 
„Češi se už nemusí za své představitele před zbytkem Evropy stydět,“ míní ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). Ten během dnešního jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě odrážel kritiku exministra Karla Havlíčka (ANO), že vláda nepřijala rady opozice. Síkela je rád, že vláda pětikoalice nešla maďarskou cestou, jež znamená „škemrat u Putina o plyn“.
01.09.2022 23:25 |

podobné články

Síkela po jednání ministrů v Bruselu. Von der Leyenová dostala tyto úkoly

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po jednání evropských ministrů pro energetiku uvedl, že Evropská komise dostala od ministrů za úkol do konce září přinést konkrétní opatření na zmírnění dopadů vysokých cen energií na občany EU. Síkela a ostatní mimo jiné navrhují zastropování příjmů a zavedení solidárních příspěvků výrobců elektřiny a firem z oblasti fosilních paliv.
09.09.2022 17:30 |

podobné články