Článek

Ministerstvo zahraničí: Prohlášení u příležitosti 1. výročí prezidentských voleb v Bělorusku

 
V těchto dnech si připomínáme jeden rok, který uplynul od prezidentských voleb v Bělorusku, jejichž výsledky ČR ani EU neuznaly a které byly následované týdny a měsíci demonstrací proti zmanipulovaným volbám a za demokratizaci země.
09.08.2021 19:40 |

podobné články

Podobné články

Teror v Bělorusku? Lukašenko oficiálně vítězem, Babiš volá po opakování voleb

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru s polským premiérem Mateuszem Morawieckým podpořil jeho návrh na svolání Evropské rady k situaci v Bělorusku, kde režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb. Babiš míní, že se volby v Bělorusku mají opakovat. Běloruská volební komise přitom dnes vyhlásila konečné vásledky. Alexandr Lukašenko získal 80,1 procenta hlasů, jeho rivlka 10,1 procenta.
14.08.2020 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24022 článků)

Ministerstvo zahraničí: Prohlášení k prezidentským volbám v Bělorusku

 
Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje znepokojení nad průběhem letošních prezidentských voleb v Bělorusku.
11.08.2020 08:25 |

podobné články

ODA: Průběh prezidentských voleb v Bělorusku je naprosto nepřijatelný

 
ODA považuje průběh letošních prezidentských voleb v Bělorusku za naprosto nepřijatelný. Ukazuje se, že zde nebyly naplněny základní náležitosti demokratických voleb a došlo k potlačování občanských práv a svobod.
12.08.2020 11:45 |

podobné články

V Minsku pokračují protesty a zatýkání, policie přitvrzuje. Babiš: Skandál

 
V Bělorusku už třetí noc pokračovaly protesty proti průběhu a falšování výsledků nedělních prezidentských voleb, v nichž podle centrální volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Zásahy speciálních policejních oddílů byly i v úterý večer a během následující noci brutální, jak dokumentují záběry zveřejněné na sociálních sítích. Státní agentura Belta napsala, že v Minsku byli zatčeni koordinátoři protestů a že škody způsobené během nepokojů v hlavním městě dosáhly půl milionu běloruských rublů (4,5 milionu korun). Lidé, kteří protestují v Bělorusku kvůli podezření na zmanipulování prezidentských voleb ve prospěch současné hlavy státu Alexandra Lukašenka, by měli být chráněni, ne zraňováni. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle Babiše musí Evropa zareagovat konkrétními kroky, ne jen deklaracemi. Jde o skandál, míní.
12.08.2020 15:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24022 článků) , Alexandr Lukašenko (236 článků) , Mike Mike (111 článků)

Za protesty vězení, za nadávky „flastr“. Politik rozkryl represe v Bělorusku

 
Stejně jako v Česku za minulého režimu se teď cítí někteří lidé v Bělorusku. Předseda tamní křesťanské demokracie Vital Rymaševski, která s režimem diktátora Alexandra Lukašenka nesouhlasí, například skončil na dva týdny za mřížemi. Účastnil se poklidné demonstrace. Takových jako on je za posledních pár týdnů v Bělorusku zhruba tisícovka. Opoziční předák dorazil spolu se dvěma kolegy hledat podporu na kongres Evropské lidové strany na Maltě. V rozhovoru pro Blesk.cz poodhalil každodenní realitu v Bělorusku i to, že jsou lidé zavíraní například za nadávání na ulici.
30.03.2017 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (236 článků)

Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat

 
V Bělorusku se musejí opakovat volby, napsal v pátek na Twitteru premiér Andrej Babiš. Současně podpořil návrh polského ministerského předsedy Mateusze Morawieckého na svolání Evropské rady k situaci v Bělorusku, kde režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb. Oba premiéři společně požádají předsedu Evropské rady Charlese Michela o urgentní svolání videokonference členů rady.
14.08.2020 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24022 článků)

Putin podpořil plán na ruskou vojenskou základnu v Bělorusku

 
Ruský prezident Vladimir Putin podpořil plán ruského ministerstva obrany vybudovat v Bělorusku vlastní ruskou vojenskou základnu. Putin pověřil ministerstva obrany a zahraničí, aby o tom sjednala dohodu se svými běloruskými protějšky, uvedla agentura AP. Ruská základna v Bělorusku je nejnovějším krokem k posílení ruského vlivu v zahraničí a zřejmě prohloubí bezpečnostní obavy Polska a pobaltských zemí.
20.09.2015 06:05 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3725 článků)

Zeman se připojil k prohlášení prezidentů V4 k Bělorusku. Výzva k novým volbám z textu zmizela

 
Prezidenti zemí visegrádské čtyřky včetně Miloše Zemana se ve středu vyslovili k situaci v Bělorusku, kde probíhají občanské nepokoje po prezidentských volbách. Hlavy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska v prohlášení mimo jiné podporují právo Bělorusů na svobodné a demokratické volby. Ve verzi, již původně zveřejnil Pražský hrad, byla i výzva k novým volbám, ta však v opraveném textu není.
19.08.2020 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26962 článků)

Hrad: Prohlášení prezidentů zemí Visegrádské skupiny o Bělorusku

 
Vyjadřujíce naše nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností, uznávajíce oprávněné touhy běloruského lidu, my, prezidenti České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, členové EU i NATO, a zaměřujíce se na mírové a zákonné řešení současné krize v Bělorusku,
19.08.2020 11:50 |

podobné články

Češka Veronika, kterou unesli v Bělorusku: Lukašenko je psychopat, brutalita mě vyděsila

 
Češka Veronika Kiruščanka, která s manželem Bělorusem 3 a půl roku žila nedaleko Minsku, pro Blesk Zprávy popsala, jak vnímá současnou situaci v Bělorusku. Sama se stala obětí represí, které probíhaly v době před prezidentskými volbami. V červnu byla unesena a odvlečena na ministerstvo vnitra, kde ji drželi 4 hodiny. Domnívá, že byla propuštěna na svobodu jen proto, že běloruské úřady nenašly žádné legální důvody, proč by ji mohly zadržet. Výsledky voleb považuje za jasně zfalšované a vypuknutí protestů za logické. Na demonstrace z počátku, hlavně kvůli brutalitě ozbrojených složek, hleděla trochu se strachem, nyní s nadějí. Zdůraznila, že Bělorusové jsou jako národ velmi mírní a klidní, až „nepolitičtí“. „Už před volbami chtěli, aby jejich hlas byl vyslyšen. To chtějí i teď. Chtějí dosáhnout vyhlášení nových, legitimních a hlavně čestných voleb,“ tvrdí Kiruščanka.
17.08.2020 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Sam Sam (547 článků)

Člověk v tísni upozorňuje na porušování fair-play v Bělorusku

 
Člověk v tísni zahájil před mistrovstvím světa v hokeji kampaň o porušování lidských práv v pořadatelském Bělorusku. Její součástí jsou webové stránky beloruskastridacka.cz, videospot a pro hokejové fanoušky jsou připraveny fandící plácačky s heslem kampaně: Fandím lidským právům v Bělorusku.
06.05.2014 09:55 |

podobné články

Stanovisko vedení TOP 09 k situaci v Bělorusku

 
Považujeme za zcela nepřijatelné omezování shromažďovacího práva a odsuzujeme represivní zásahy proti demonstrantům v Bělorusku. Vyzýváme Vládu ČR, aby podpořila svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by se situací v Bělorusku zabýval.
11.08.2020 21:30 |

podobné články

Šándor: V Bělorusku nejsou zásadní protiruské síly. Tlak EU je žene k Rusku. Účinný krok Lukašenka

 
ROZHOVOR „V Bělorusku nejsou žádné zásadní protiruské síly. Žádné fašistické síly v duchu toho, co jsme viděli na Ukrajině. Putin nemá žádný důvod vstupovat vojensky do Běloruska. To je zásadní zkreslení a vyvolává se tím úplně zbytečná hysterie, která vede k takovým reakcím, že se všechno přestřeluje a přehání,“ domnívá se bezpečnostní poradce, generál v záloze Andor Šándor. „Větší tlak Evropské unie vůči Bělorusku znamená větší příklon Běloruska k Rusku. K tomu je potřeba směřovat kroky Evropské unie. Jsem si téměř jist, že bojové nadšení našeho premiéra, jak se ho snaží prezentovat, nebude široce sdíleno na úrovni Evropské unie. Reakce EU nebude nijak dramatická,“ je přesvědčen.
19.08.2020 14:55 |

podobné články

Puč? Odstavený Lukašenko? Opozice v Bělorusku staví vlastní mocenské struktury

 
V Bělorusku vzniká paralelní opoziční struktura, která má usnadnit předání moci. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu, bývalý ministr kultury či dělník z továrny na traktory, to jsou někteří členové nově zvoleného vedení opoziční běloruské Koordinační rady pro předání moci. „Tito lidé mají právě teď neuvěřitelnou odpovědnost. V tuto chvíli reprezentují Nelukašenkovo Bělorusko,“ popsal je na Twitteru Franak Viačorka, který informoval o zvolení předsednictva této skupiny. Dosavadní prezident Alexandr Lukašenko o nich hovoří jako o otevřených nacistech. Dění v Bělorusku nabírá na obrátkách.
19.08.2020 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (236 článků)

Profesor Krejčí: Hra EU v Bělorusku, miliony eur a šíření nenávisti v médiích. Tři scénáře vývoje

 
ROZHOVOR Krev na bílých halenkách děvčat, čerstvě našité vlajky? Politolog Oskar Krejčí hovoří o situaci v Bělorusku. Lukašenko bude jistě nahrazen, otázkou je kdy a za koho. Padlo i srovnání s Vladimirem Mečiarem. Právě v boji proti němu se rodil scénář barevných revolucí. Podle Krejčího nelze vyloučit, že aktuální politické rozhodnutí EU běloruského prezidenta posílí. A podotýká: „Doufám, že málokdo zapomněl, jakým způsobem šířilo NATO demokracii v Jugoslávii. Že se to zdá dnes absurdní vůči Bělorusku? No, na jaře 1997 se zdálo absurdní, že za rok bude NATO bombardovat Bělehrad.“ Profesor analyzuje ruskou i americkou pozici a sleduje i dění v Parlamentu ČR.
21.08.2020 08:40 |

podobné články

Diplomat Bašta varuje před barevnou revolucí v Bělorusku. To si Rusko a Čína líbit nenechají, bude horko

 
Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta okomentoval situaci v Bělorusku. Vidí více možností, jak se může situace v Bělorusku vyvinout, a před jednou z těchto možností důrazně varuje.
23.08.2020 09:10 |

podobné články

Rusové si s tím Krymem moc nepomohli, dokazoval v ČT Dienstbier. Pak varoval před Putinovými tanky v Bělorusku

 
Senátoři Jiří Oberfalzer (ODS) a Jiří Dienstbier (ČSSD) se ve studiu České televize začali hádat kvůli roku 1968. A dostali se až k dnešní situaci v Bělorusku. Oberfalzer varoval, že Západ má vůči Bělorusku velice limitované možnosti.
23.08.2020 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Oberfalzer (59 článků)

„Násilí není odpověď.“ Evropa odsoudila zásah v Bělorusku. Přidal se i Babiš, Polsko chce summit

 
Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti demonstrantům v Bělorusku protestujícím proti oznámeným výsledkům prezidentských voleb. Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP kvůli těmto událostem vyzval k mimořádnému summitu EU. Násilí odsoudil i český premiér Andrej Babiš (ANO). Na twitteru uvedl, že Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii. Zásah běloruské policie kritizuje i česká opozice.
10.08.2020 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24022 článků) , Michel Michel (51 článků) , Michel Michel (51 článků) , Michel Michel (51 článků) , Mateusz Mateusz (29 článků)

Červíček (ODS): Brutální policejní zásah v Bělorusku absolutně odsuzujeme

 
V Bělorusku proběhly demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb, ve kterých opět zvítězil Alexandr Lukašenko. Policejní zásah v Minsku byl naprosto nepřiměřený a jednoznačně ho odsuzujeme.
10.08.2020 14:40 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (236 článků)