Článek

Ministerstvo nekontrolovalo dotace potravinovým bankám. Resort proplácel i jízdní kola

 
Rozdělování dotací na podporu potravinových bank ministerstvem zemědělství provázela řada nedostatků.
06.12.2021 11:50 |

podobné články

Podobné články

Dvakrát víc potravin a dvě nová auta. Albert se zavázal potravinovým bankám

 
Více jídla pro lidi v nouzi. Albert se zavázal zdvojnásobit své dary potravinovým bankám. K potřebným se tak letos dostane 1 600 tun neprodaných potravin, tedy 3 200 000 porcí jídla. To je 64 plně naložených kamionů. Kromě toho daroval také dvě dodávky s chlazením. Každá uveze až čtyři palety čerstvého jídla.
06.05.2021 12:00 |

podobné články

Ministerstvo porušilo termíny dotací, využití nekontrolovalo, tvrdí NKÚ

 
Ministerstvo zdravotnictví podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) porušilo v letech 2010 a 2011 termíny pro udělení dotací, jejich využití navíc téměř nekontrolovalo. Uvádí to NKÚ ve zprávě, kterou poskytl ČTK. Kontroloři prověřovali čerpání a užití peněz státu určených na zdravotnické programy, které mají zlepšit podmínky a kvalitu života postižených a chronicky nemocných. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
09.07.2012 10:45 |

podobné články

Na dráze hrozí chaos, nové jízdní řády mají zpoždění

 
Jízdní řády na železnici jsou pro příští rok v ohrožení. Ministerstvo dopravy doposud nebylo schopné dodat Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) podklady k jejich vytvoření. Ta varuje, že pokud resort podklady urychleně nedodá, jízdní řády se nestačí sestavit, vytisknout a distribuovat. Nový jízdní řád má začít platit od poloviny prosince. Na problém upozornila Česká televize.
18.09.2011 19:25 |

podobné články

Když potraviny pomáhají. V sobotu to půjde ještě snáz

 
Ve ztížených podmínkách proběhne tuto sobotu 21. listopadu ve vybraných obchodech tradiční Sbírka potravin. Zapojit se a pomoci může každý. Potravinovým bankám pravidelně pomáhají prodejci potravin. Letos od začátku roku do října darovaly obchody Albert bankám 557 tun neprodaných potravin a další desítky tun drogistického zboží.
20.11.2020 11:56 |

podobné články

NKÚ: Dotace potravinovým bankám provázely systémové chyby

 
NKÚ zkontroloval peníze určené na potravinovou a materiální pomoc nejchudším osobám a na omezení plýtvání potravinami. Kontroloři prověřili, jak Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci národního dotačního programu1 rozdělovalo peníze na omezení plýtvání potravinami a podporu distribuce potravin lidem na hranici hmotné nouze.
06.12.2021 08:30 |

podobné články

Internet se baví potravinovým skandálem v supermarketech: To jsou ale koniny!

 
Potravinovým skandálem s koňským masem se baví celý svět. Poté, co se po Evropě objevilo v hamburgerech, masových kuličkách a lasagních, se koňská šlamastika stala vděčným tématem internetových vtipů.
03.03.2013 08:25 |

podobné články

Nese EU vinu na plýtvání s jídlem Česku? V ČT promluvil odborník

 
Češi vyhazují jídlo, ale v rámci EU ještě nejsou nejhorší. Ředitel České federace potravinových bank Fabrice Martin Plichta popsal, jak k tomuto fenoménu přispívá EU, supermarkety i české ministerstvo financí. Postěžoval si, že český stát potravinovým bankám spíše život ztěžuje, než aby jim pomáhal. Došlo i na odvetné ruské sankce.
17.10.2014 21:05 |

podobné články

Ministr Jurečka: Historicky poprvé z národních dotací finančně podporujeme potravinové banky

 
Ministerstvo zemědělství začalo přijímat žádosti o podporu z nového programu na pomoc potravinovým bankám a dalším humanitárním organizacím. Jeho účelem je snížit plýtvání potravinami a usnadnit distribuci jídla lidem na hranici hmotné nouze.
22.02.2016 15:15 |

podobné články

Ministr Toman: Podporu potravinovým bankám jsme letos zvýšili o téměř 12 milionů na 75 milionů korun

 
Téměř 75 miliony korun podpoří Ministerstvo zemědělství (MZe) v letošním roce potravinové banky.
19.05.2020 05:35 |

podobné články

Ministr Toman: Koordinujeme pomoc potravinovým bankám

 
Poté, co byly kvůli koronavirové situaci uzavřeny základní školy, snaží se Ministerstvo zemědělství (MZe) společně se Státním zemědělským intervenčním fondem pomoct subjektům, které dodávají schválené výrobky do škol v rámci školního projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol.
20.10.2020 05:35 |

podobné články

Chyby v agrodotacích vyjdou ČR draho. EU chce zpět miliardy

 
Evropská unie ostře zareagovala na způsob, jakým se v Česku rozdělují dotace pro zemědělce. Podle informací Hospodářských novin Evropská komise hrozí pokutou ve výši 7,5 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství odmítá nařčení, že dostatečně nekontrolovalo, zda se příjemci dotací skutečně věnují agrárnímu byznysu. Proti sankci se chce právně bránit.
12.06.2018 11:40 |

podobné články

Česko pořádně nekontrolovalo zemědělské dotace. Do bruselské kasy má vrátit miliardu

 
Evropská komise (EK) chce po Česku vrátit 1,16 mld Kč kvůli chybám v zemědělských dotacích, píše irozhlas.cz. Ministerstvo nesouhlasí, chce smírčí řízení. Konečnou částku, o kterou by Česko mohlo nyní přijít, Brusel vyčíslil po jednání s českými úřady. Sdělení z Bruselu české úřady obdržely už 20. prosince.
09.01.2020 08:05 |

podobné články

Lidem z Modřan se ztrácela jízdní kola: Policisté je našli maskovaná v lese! Zloděje chytli

 
V Modřanech na Praze 4 se v posledních dnech ztrácela jízdní kola, která pachatelé kradli přímo z chodeb domů. Ukázalo se, že si je schovávali v lesoparku, kde je také nakonec policisté dopadli a čtyři horská kola vrátili majitelům.
03.07.2020 10:55 |

podobné články

Ministr Jurečka: Konečně začal fungovat systém darování jídla potravinovým bankám

 
Ministr zemědělství Marian Jurečka vyjádřil radost nad faktem, že se podařilo systémově rozjet podporu darování přebytečných potravin pro potravinové banky.
15.01.2015 19:52 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (956 článků)

Zákaz plýtvání jídlem má své mouchy. Nevztahuje se na procházející trvanlivé potraviny

 
Potraviny, které by jinak skončily na skládce, budou muset supermarkety povinně bezplatně odevzdávat potravinovým bankám. Přestože je zákon na první pohled přelomový a zamezí plýtvání jídlem, jeho dosah není tak velký, jak se může zdát. Nevztahuje se na potraviny s prošlou minimální trvanlivostí.
09.06.2016 15:36 |

podobné články

V Česku se měsíčně rozdá už přes 100 tun potravin potřebným, kapacity však nestačí!

 
Darování potravin potřebným probíhá v Česku především prostřednictvím tzv. potravinových bank. Ty svou pomoc přitom neprovádí jen během známé Národní potravinové sbírky, ale průběžně, každý den, a tam, kde je třeba. Aktuálně se tak měsíčně přerozdělí prostřednictvím 110 odběratelských organizací více než 100 tun potravin. Loni se v potravinových bankách podařilo získat 1 209 785 kg potravin, měsíčně pomohly 63 tisícům lidí. „Naši odběratelé i přesto stále nemají tolik potravin, kolik by potřebovali. Potravinovým bankám chybí finance na jejich provoz,“ uvádí k tomu Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky Praha.
09.09.2017 07:30 |

podobné články

Piráti zvou na nedělní guláš zdarma a vyzývají k pomoci potravinovým bankám

 
Pirátská strana na neděli chystá další akci s gulášem zdarma. Piráti se pravidelně dvakrát v měsíci setkávají u Hlavního nádraží v Praze, vaří guláš, nabízejí čaj a baví se živou muzikou. Jídlo zdarma rozdávají s pomocí potravinových bank a díky příspěvku pirátských poslanců. Ti tímto způsobem vrací odměny za výkon funkce zastupitelů na pražském magistrátu, úřad totiž vrácení odměn zamítl. Sponzorem této dobročinné neděle je poslanec za Piráty Ondřej Profant.
16.02.2018 09:05 |

podobné články

Povinnost předávat prošlé potraviny charitě není proti Ústavě, rozhodl soud. Senátor Valenta: Verdikt respektuji, nicméně nesouhlasím

 
Ústavní soud nevyhověl stížnosti skupiny senátorů vedené Ivo Valentou požadující zrušit povinné ustanovení, které v rámci zákona o potravinách a tabákových výrobcích velkým obchodním řetězcům ukládá povinnost předávat zdarma blíže specifikované potraviny (například prošlé či s poškozeným obalem) potravinovým bankám.
02.01.2019 15:26 |

podobné články

Řetězce musí dál odevzdávat zboží do potravinových bank. Vyvlastňování, čílí se senátor Valenta

 
Velké řetězce musí nadále bezplatně poskytovat část neprodejného zboží potravinovým bankám. Skupina senátorů v čele s Ivo Valentou (za Soukromníky) neuspěla u Ústavního soudu s návrhem na zrušení povinnosti, kterou považuje za nucený dar nebo specifickou potravinovou daň. Podle soudu nejde o protiústavní zásah do vlastnických práv ani do práva podnikat. Soud opatření označil za součást mezinárodních snah omezit plýtvání potravinami, snížit produkci odpadu, chránit životní prostředí a pomáhat sociálně slabým. Valenta rozhodnutí respektuje, povinnost ale nadále pokládá za vyvlastňování.
02.01.2019 13:10 |

podobné články