Článek

Migranti do ČR? „Rakušan dezinformoval.“ Právník vytáhl informace schované v paktu

 
Evropským parlamentem schválený tzv. migrační pakt není všemi vítán s nadšením, jako je tomu například u předsedkyně Evropského parlamentu Roberty Metsolaové nebo u českého ministra vnitra Víta Rakušana. „Je to jen další ze série legislativních zrůdností, byť rozsahem a povahou důležitých, přicházejících z Evropské unie. Pokud se však proti ní členské státy nevzepřou, může se nakonec stát historickým počinem v tom smyslu, že způsobí zaplavení celé Evropské unie migrací. A to je stav, ze kterého není návratu k civilizaci, kterou naši předkové budovali po staletí,“ říká pro ParlamentníListy.cz právník, politik a analytik Robert Kotzian.
11.04.2024 16:10 |

podobné články

Podobné články

Rakušan usvědčen. Kvóty tam jsou, schované v jazyce EU. Migranti mají cestu otevřenou

 
V červnu letošního roku ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) hlasoval pro takzvaný migrační pakt a ujišťoval veřejnost, že s migračním paktem nebyly schváleny i migrační kvóty. Právník Robert Kotzian však upozorňuje, že vládní politici, ale i některá média neříkají pravdu, pokud tvrdí, že kvóty jsou mrtvé, v migračním paktu totiž fakticky jsou.
29.12.2023 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (825 článků)

Vláda schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU

 
Vláda schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu Evropské unie. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zemi to zavazuje zavést do národní legislativy pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními paktu řídilo až po přijetí eura. Připojení ČR k paktu by podle ekonomů posílilo rozpočtovou zodpovědnost a zamezilo vládám nadměrně zadlužovat zemi. Smlouvu bude nutné schválit v Parlamentu ústavní většinou.
24.03.2014 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9583 článků)

Nynější podoba migračního paktu EU není ideální, řekl poslancům Rakušan

 
Nynější podoba migračního paktu EU není ideální, ale jde o posun dobrým směrem, řekl dnes poslancům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil nutnost celoevropského řešení migrace i to, že povinné přijímání migrantů pravidla neobsahují.
29.02.2024 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (825 článků)

Rakušan pod palbou z koalice: Jen nahrál dezinfo scéně

 
Už i politici vládních stran kritizují ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který podle nich podcenil politickou citlivost migračního paktu a nezvládl krizovou komunikaci a i kvůli nejasné interpretaci údajné české výjimky prý nabil dezinformační scéně a opozici. Rakušan dlouhodobě tvrdí, že Česko má výjimku v rámci migračního paktu, protože je na našem území velký počet ukrajinských uprchlíků. Kritici ale namítají, že o výjimku se musí pravidelně žádat a ukrajinští uprchlíci u nás nebudou věčně.
23.04.2024 18:30 |

podobné články

Tak už i nekvalifikované pracovní síly je málo, hlásí firmy

 
Firmám chybí už i nekvalifikovaní pracovníci a situace je jako před krizí v roce 2008. Shodli se na tom účastníci dnešní první výroční konference Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Ten sdružuje firmy, školy i úřady, které si v rámci paktu vyměňují informace a zkušenosti z pracovního trhu. Za rok činnosti má pakt přes 80 partnerů, hlavně průmyslových firem. Další rok přistoupí nejméně stejný počet členů, řekl dnes ČTK místopředseda představenstva krajské Hospodářské komory a člen výkonné rady paktu Zdeněk Mužík.
06.12.2018 22:35 |

podobné články

500 000 Kč. Tolik Rakušan schválil, že zaplatíme za migranta, kterého nechceme

 
Právník Robert Kotzian, který se v posledním roce specializuje na analýzu migračního paktu, varuje před povinnými kvótami, které jsou v paktu de facto zaneseny. „Je to schováno pod tím evropským byrokratickým novojazykem pod pojmem povinná solidarita,“ vysvětloval Kotzian, že teoreticky bude muset Česká republika každoročně přijmout stovky migrantů. „Takže tam ty povinné kvóty de facto jsou,“ uvedl Kotzian na Rádiu Prostor.
08.03.2024 14:25 |

podobné články

„Moc Rakušanovi nepomohla.“ Pravda o EU a migračním paktu

 
Ve stejný den, kdy ministři Rakušan a Dvořák ujišťovali, že v migračním paktu EU není nic o povinné solidaritě, evropská komisařka Johanssonová naopak jednoznačně řekla, že tento princip ve schvalované legislativě zakotven je. Právník Robert Kotzian vysvětluje, co to pro nás bude znamenat.
21.04.2024 07:15 |

podobné články

Migrace: Rakušan se vymlouvá na „Babišův mandát“. Když ho chtěl právník vidět, řekli mu, že je tajný

 
Migrační vlna do Evropy stále sílí a spolu s tím i kritika vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který za Česko kývl na reformu migračních pravidel Evropské unie. Rakušan ale hází odpovědnost na Babišovu vládu, když hovoří o migračním mandátu pro vyjednávání, jejž schválila. Dokument je ale tajný, jak zjistil politik a právník Robert Kotzian, podle kterého se Rakušan umí jen vymlouvat.
22.11.2023 19:35 |

podobné články

Migranti? Ne. Maďarsko zrušilo světovou dohodu o uprchlících. A my? Hodiny tikají. Aktuální informace

 
Maďarsko 24. 7. 2018 oznámilo, že odstupuje z jednání o Globálním paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a o Globálním paktu o uprchlících. Maďarská republika nemá zájem stát se smluvní stranou ani jedné z těchto mezinárodních smluv. Důvody, proč maďarská vláda odmítá podepsat obě smlouvy, které byly vypracovány na půdě OSN, přijede vysvětlit maďarský premiér Viktor Orbán (FIDES) na Valné shromáždění OSN, které bude zahájeno 25. 9. 2018. Oficiálním odstoupením Maďarska by měla skončit i snaha Evropské komise podepsat obě migrační smlouvy jménem EU. K takovému kroku je nutný jednomyslný souhlas všech členských států. Evropský parlament si „v odvetě za zmaření“ snahy učinit EU jako celek smluvní stranou dokumentů označovaných jako Globální kompakt o migraci pozval „na koberec“ maďarského premiéra Viktora Obrána. Dnes a zítra jej europoslanci hodlají „vyslýchat“ kvůli údajnému porušování lidských práv v Maďarsku.
11.09.2018 18:10 |

podobné články

Rakušan: Hledají na mě špínu. Slonková: Jde to od ANO

 
Předseda STAN Vít Rakušan prý už několik měsíců slýchává z různých směrů, že se na něj hledá „špína“, ve které bude vyválen těsně před volbami, aby klesly šance koalice Pirátů a Starostů na solidní volební zisk. Rakušan prý už učinil některá opatření, aby uchránil svou rodinu. Ačkoli sám Rakušan říká, že se k němu tyto informace dostávají z různých směrů, novinářka Sabina Slonková bez okolků ukázala prstem na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
11.08.2021 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26298 článků) , Sabina Slonková (215 článků) , Vít Rakušan (825 článků)

„Pomůže nám to se podělit.“ Rakušan se přihlásil k placení za migranty. Hrdě

 
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) prý dává ruce pryč od tzv. migračního paktu. Poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) veřejnost seznámila s tím, co ministr vnitra předvedl na sněmovním výboru pro bezpečnost. Zatímco Rakušan její tvrzení ve své reakci odmítá, poslanec a místopředseda výboru pro bezpečnost Jiří Mašek (ANO) slova Vildumetzové potvrzuje.
13.09.2023 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (825 článků)

Rakušan proti Vildumetzové. „500 000 Kč za jednoho.“ Migrace bylo ostré téma

 
V první hodině Otázek moderátor Václav Moravec řídil diskusi vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), členky sněmovního výboru pro bezpečnost Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) a politologa Miroslava Mareše. Mezi politiky to pořádně jiskřilo. Rakušan mluvil a Mračková Vildumetzová opakovaně vyrážela ke slovním protiútokům. „Přesně jste teď viděli tu aroganci a přezíravost vůči lidem!“ hřměla ve studiu. Další ránu mu zasadila kvůli tzv. migračnímu paktu, pro nějž Rakušan zvedl v EP ruku.
22.10.2023 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Moravec (763 článků) , Václav Mareš (71 článků)

To Rakušan nechtěl: Ve věci migrace úder z nečekané strany

 
Ministr vnitra Vít Rakušan neříká české veřejnosti pravdu o migračním paktu. Tvrdí to už i koaliční politici včetně europoslance Tomáše Zdechovského. Velké otazníky totiž visí nad částkou, kterou by se naše země každoročně vykupovala z povinnosti přijímat migranty. Rakušan mluví o půl miliardě korun, ale padla i suma 15 miliard Kč.
23.04.2024 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (825 článků)

Jednání se Sýrií a Libanonem. Rakušan o tom, kam se prý budou vracet uprchlíci

 
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) čelí salvě kritiky za to, že se důrazněji nepostavil proti přijetí tzv. migračního paktu. „Volby jsou o tom, jestli se uvede v život ten šílený migrační, já tomu spíš říkám vítační pakt pana Rakušana,“ zaznělo např. v debatě České televize ze strany ANO. Rakušan se brání, že migrační pakt je jen základ a teď je třeba podniknout další kroky. A popisuje, jaké to budou.
17.05.2024 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (825 článků)

Vláda se k rozpočtovému paktu jen tak nepřidá, tvrdí Nečas

 
Nynější česká vláda se podle premiéra Petra Nečase (ODS) v nejbližší budoucnosti nepřipojí k paktu, který v reakci na dluhovou krizi zpřísňuje rozpočtová pravidla v jednotlivých zemích Evropské unie. Nečas to uvedl v rozhovoru ve středečních Lidových novinách (LN), ačkoli pozdější přistoupení ČR ke smlouvě zcela nevyloučil. K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Británie svou účast na paktu odmítla už loni v prosinci.
01.02.2012 06:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9422 článků)

Děláme Britům "užitečné idioty", tvrdí Sobotka o českém postoji k paktu EU

 
Děláme Britům užitečné idioty, míní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka o postoji ČR k evropskému paktu rozpočtové odpovědnosti. Češi a Britové se k paktu odmítli připojit a Sobotka při debatě s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem uvedl, že Velká Británie sleduje vlastní zájmy a na českou pozici příliš hledět nebude.
12.03.2012 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9583 článků) , Petr Nečas (9422 článků)

Nečas: Nejdřív přijmeme finanční ústavu, pak až diskutujme o paktu EU

 
Až po přijetí finanční ústavy v českém Parlamentu má podle premiéra Petra Nečase (ODS) smysl vést debatu o připojení české republiky k evropskému fiskálnímu paktu. Předseda vlády to uvedl v prohlášení v reakci na dnešní požadavek TOP 09, která chce zakotvit přistoupení k paktu v letošním roce do nové koaliční smlouvy. V této souvislosti Nečas považuje též za potřebné přijetí ústavního zákona o referendu o přistoupení ke společné evropské měně. 
29.01.2013 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9422 článků)

ODS odmítá ultimátum TOP 09 o připojení k fiskálnímu paktu EU

 
ODS odmítá ultimátum TOP 09 o nutnosti přistoupení České republiky k fiskálnímu paktu EU. Podle dnešního usnesení grémia ODS připojení k paktu přichází v úvahu jedině poté, co bude v Česku schválena finanční ústava a ústavní zákon o referendu o přijetí eura. Bez toho to smysl nemá, řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Grémium se sešlo před odpolední koaliční schůzkou.
31.01.2013 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Marek Benda (681 článků)

Vláda bude znovu jednat o přistoupení ČR k fiskálnímu paktu EU

 
Vláda se bude v pondělí zabývat návrhem Ministerstva financí o přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Vláda tak naváže na debatu, kterou 19. února přerušila. Pakt zavazuje země EU k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. Česko by se hlavními opatřeními v paktu řídilo podle návrhu i dřívějšího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky až po přijetí eura.
23.03.2014 09:20 |

podobné články