Článek

MeSES: K léčbě nemoci covid-19 monoklonálními protilátkami

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) zveřejnila doporučení ohledně využití preparátů na bázi monoklonálních protilátek. Konkrétně se jedná o v ČR dostupný bamlanivimab společnosti Elli Lilly a o kombinaci casirivimab/imdevimab (nazývaný REGEN-CoV) od firmy Regeneron.
01.04.2021 21:10 |

podobné články

Podobné články

Smejkal ukázal na speciální léky a chce je pro víc nemocných: Vyšší cena se i tak vyplatí, tvrdí experti

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace, uvedla skupina v tiskové zprávě. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.
31.03.2021 17:45 |

podobné články

Nový český lék na koronavirus? V Thomayerově nemocnici podávají plazmu s protilátkami

 
K odvážnému kroku se rozhodli v Thomayerově nemocnici v Praze, kde nově léčí osoby s onemocněním covid-19 plazmou s protilátkami proti koronaviru. K dnešnímu dni byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Jestli však bude metoda úspěšná, to se zatím neví, jde totiž o experimentální metodu.
22.04.2020 15:45 |

podobné články

Testování ve firmách je vysoce efektivní, míní experti. Chtějí ale častější odběry

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů. Jako zlepšení v pondělí zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test. Ani pro jedno z těchto řešení se nicméně vláda v pondělí nerozhodla.
22.03.2021 19:05 |

podobné články

Další lék proti koronaviru: První pacient v Thomayerově nemocnici dostal japonský favipiravir

 
Na českém trhu pro pacienty nakažené covid-19 ve vážném stavu je další experimentální lék. Po remdesiviru, který pomohl v léčbě například třiapadesátiletému taxikáři hospitalizovanému ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, začali v Thomayerově nemocnici aplikovat japonský lék favipiravir. Lékaři v nemocnici v Krči k léčbě také například použili například plazmu s vytvořenými protilátkami proti covidové infekci či lék Plaquenil.
30.04.2020 11:05 |

podobné články

Plazma pro nejtěžší případy už za dva týdny

 
Čeští lékaři už nebudou při léčbě pacientů s těžkou podobou nemoci covid-19 závislí pouze na zahraničních lécích. Do čtrnácti dnů by první lidé zápasící se zápalem plic na ventilačních přístrojích mohli dostat krevní plazmu s protilátkami, kterou darují ti, kteří už koronavirovou nákazu prodělali.
15.04.2020 18:25 |

podobné články

Plazma pro nejtěžší případy už za dva týdny

 
Čeští lékaři už nebudou při léčbě pacientů s těžkou podobou nemoci covid-19 závislí pouze na zahraničních lécích. Do čtrnácti dnů by první lidé zápasící se zápalem plic na ventilačních přístrojích mohli dostat krevní plazmu s protilátkami, kterou darují ti, kteří už koronavirovou nákazu prodělali.
20.04.2020 10:46 |

podobné články

MeSES: Ve firmách je třeba testovat ne jednou, ale dvakrát týdně

 
Vyjádření Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) k plošnému testování ve firmách
22.03.2021 14:05 |

podobné články

Doporučení dali pozdě, vysvětlil Babiš zmatky se setkáváním lidí

 
Skupina MeSES kolem doktora Petra Smejkala musí svá doporučení dávat dřív, aby je měla k dispozici už vláda na svém jednání, a nepřicházet s nimi až ve chvíli, kdy vláda rozhodne. Řekl to v neděli premiér Andrej Babiš. Narážel tak na situaci, kdy vláda v pondělí schválila setkávání 10 lidí uvnitř a 20 venku, což následně kritizoval ministr zdravotnictví Petr Arenberger s odvoláním právě na skupinu MeSES.
11.04.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21708 článků)

Babiš si zkouší usmířit naštvané sportovce. A Čechy podle něj čeká každoroční očkování

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla. V neděli to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Uvedl to v souvislosti s tím, že vláda původně 6. dubna schválila od nadcházejícího pondělí možnost setkávání deseti lidí uvnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek oznámil, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit pravidlo pro setkávání na dva lidi venku i uvnitř. Babiš v neděli vpodvečer zasedl k jednání se zástupci sportovních svazů, uvedla CNN Prima News, ty požadují úpravu pravidel. A šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička ještě věří v obrat.
11.04.2021 19:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21708 článků) , Petr Prima (47 článků)

Středoškoláci v květnu, zahrádky v červnu, odhaduje epidemiolog Smejkal

 
Podle odhadu Petra Smejkala, který stojí v čele Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), by se středoškoláci mohli do lavic vrátit v květnu, v červnu by pak mohly být povoleny venkovní sporty či restaurační zahrádky. Smejkal to řekl rádiu Frekvence 1. MeSES radí ministru zdravotnictví, jak při epidemii postupovat.
16.04.2021 20:20 |

podobné články

Otevřete školy a neimprovizujte, doporučil MeSES vládě

 
Expertní mezioborová skupina MeSES upozornila, že pozvolný pokles epidemie koronaviru dává s ohledem na vývoj reprodukčního čísla jen velmi omezený prostor pro brzké rušení dalších restrikcí. Vládě odborníci doporučili držet se priority otevření všech typů škol a chovat se vůči veřejnosti předvídatelně.
29.04.2021 12:45 |

podobné články

Smejkalovi experti varují: Obchody by při otevírání neměly předběhnout školy. Počkají si týden?

 
Na hranici 100 případů za týden na 100 000 obyvatel bude ČR podle odborníků z poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) zřejmě kolem 10. května. Současný týdenní průměr je 146 případů. Otevření obchodů, které ministerstvo touto hranicí podmínilo, by podle názoru skupiny, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, nemělo předběhnout další vlnu rozvolnění ve školách. MeSES to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Také vláda již dříve avizovala, že otevření škol je priorita.
29.04.2021 13:45 |

podobné články

Přestaňte škudlit s drahými léky na covid, hospitalizace je dražší, vyzývá Smejkalova skupina

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučila zajistit maximální využití léků bamlanivimab a REGEN-CoV. Tyto léky, spadající do skupiny monoklonálních protilátek na covid, mohou pomoci lidem, kterým hrozí těžký průběh nemoci. Podání léků je bez ohledu na jejich vyšší cenu výhodnější než náklady na hospitalizace, připomněli.
31.03.2021 16:25 |

podobné články

Tom Hanks a Rita Wilson: Protilátky na COVID-19 mají i 9 měsíců po onemocnění

 
Poté, co v polovině března 2020 onemocněli na COVID-19, Tom Hanks (64) a Rita Wilson (64) tvrdí, že jejich organismy stále disponují protilátkami na tuto chorobu. Oba patří k těm šťastlivcům, kteří nákazou prošli naštěstí bez následků. Navíc jsou vůči viru (i po více než půl roce od nakažení) imunní. Co se během opakovaných vyšetření dozvěděli?
18.12.2020 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Tom Hanks (292 článků) , Rita Wilson (32 článků)

HZS ČR: Hasiči podpořili dobrou věc a darovali krevní plazmu

 
Nemocnice ve Zlínském kraji hledají dárce krevní plazmy od občanů, kteří prodělali infekci koronavirem a nyní jsou již zdraví. Jejich plazma může pomoci dalším pacientům, kteří touto nemocí onemocněli a jsou s vážným průběhem hospitalizováni v nemocnici. Těchto dárců je však velmi málo a lékařská zařízení tak mají velký nedostatek plazmy s protilátkami proti COVID – 19.
27.11.2020 16:20 |

podobné články

15 zásadních odpovědí na nejčastější otázky: Co všechno víme o koronaviru?

 
Pandemie koronaviru už víc než rok válcuje svět. Tisíce vědců z mnoha zemí ho zkoumají a hledají proti němu zbraně. Kde se vzal? Jak se šíří? Koho nakazí, komu hrozí nejčastěji komplikace nemoci covid-19? Jak je to s protilátkami, mají ochranný účinek? Co vše lidstvo o nákaze ví, zveřejnil Státní zdravotní ústav.
14.03.2021 05:20 |

podobné články

Sporťák Vágner nastoupil na covidovou jednotku: Osmihodinové služby ve skafandru jsou šílené, popsal

 
Má potřebu lidem pomáhat. V době, kdy hrál Petr Vágner  (43) v seriálu Ordinace v růžové zahradě lékaře Radima Nováka, zároveň jezdil se skutečnou sanitkou a pomáhal zachraňovat lidské životy. Moderátor a herec je také řadu let dobrovolným dárcem krve, kostní dřeně a po prodělání nemoci covid-19 i plazmy s protilátkami.
25.03.2021 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Vágner (278 článků) , Radim Novák (27 článků)

K léčbě Covid-19 by se v Česku mohla využít plazma vyléčených

 
Lékaři v Česku by mohli k léčbě nemoci Covid-19 brzy začít používat krevní plazmu od uzdravených. Nyní se pracuje na přípravě přesného postupu. Léčba plazmou těch, kteří se už uzdravili a jejichž plazma tudíž obsahuje protilátky, se zkoušela v Číně, používá se nově i v Itálii a USA.
03.04.2020 16:40 |

podobné články

Trump lékařům navzdory: Dál propaguje lék na malárii v boji proti covid-19 a postěžoval si

 
Americký prezident Donald Trump v úterý znovu podpořil používání preparátu hydroxychlorochin při léčbě nemoci covid-19. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přitom zpochybnil jeho účinnost a varoval, že přípravek může způsobit srdeční potíže. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že „v současné době neexistují žádné důkazy“ o účinnosti hydroxychlorochinu při léčbě či prevenci covidu.
29.07.2020 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5685 článků)