Článek

Měří vám zaměstnavatel teplotu? Úřad prozradil, zda může a kdy to musí skončit

 
Měření tělesné teploty zaměstnanců při vstupu na pracoviště je zásahem do osobní integrity člověka, vzhledem k nutným hygienickým opatřením je ale oprávněné. Po skončení mimořádné situace už ale nebude důvodné a firmy ho budou muset zrušit. Vyplývá to z vyjádření na webu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), na které v pátek upozornil server Česká justice. Kvůli epidemii nového koronaviru měří tělesnou teplotu lidem vstupujícím do objektů nejen některé firmy, ale i instituce.
15.05.2020 08:55 |

podobné články

Podobné články

Výpověď dohodou? Neexistuje. Víme, kdy vám zaměstnavatel nesmí dát padáka

 
Pokud se vás zaměstnavatel rozhodně propustit, nikdy nejde o příjemnou záležitost. Každý to chce mít co nejrychleji za sebou a mnohdy se zaměstnanec ani nezamyslí nad tím, jaká má práva, a zaměstnavatel ho tak může úmyslně připravit o odstupné. V některých případech vás zaměstnavatel vůbec propustit nesmí. Víme, v jakých situacích byste se měli bránit.
03.03.2017 05:35 |

podobné články

Japonský inteligentní záchod: Analyzuje moč, měří teplotu i tlak!

 
Inteligentní záchod, který podrobně zmapuje zdravotní stav uživatele při každé jeho návštěvě, se stal hitem na trhu v Japonsku. Poskytuje analýzu moči, měří tlak a tělesnou teplotu a díky váze zabudované v podlaze informuje i o tělesné hmotnosti.
30.08.2010 10:51 |

podobné články

Opatření na hranicích: Podívejte se, jak policie zastavuje řidiče a hasiči měří cestujícím teplotu

 
Policisté, celníci a hasiči od pondělního rána na deseti vybraných hraničních přechodech provádějí namátkové kontroly řidičů. V rámci preventivních opatření proti šíření nového koronaviru měří teplotu u cestujících přijíždějících do České republiky. Na přechodu v Rozvadově opatření funguje už od nedělního večera.
09.03.2020 07:55 |

podobné články

Opatření na hranicích: Podívejte se, jak policie zastavuje řidiče a hasiči měří cestujícím teplotu

 
Policisté, celníci a hasiči od pondělního rána na deseti vybraných hraničních přechodech provádějí namátkové kontroly řidičů. V rámci preventivních opatření proti šíření nového koronaviru měří teplotu u cestujících přijíždějících do České republiky. Na přechodu v Rozvadově opatření funguje už od nedělního večera.
09.03.2020 09:31 |

podobné články

Medik radí - 7. díl - Prohlídka mrtvoly na místě činu

 
A je to tu. Očekávaný další díl "Medik radí". Dnešní díl se bude zabývat tématem, pro laiky docela morbidním, nýbrž pro mě převelice zajímavým - a to ohledaní mrtvoly a potvrzení smrti. Ja to tedy je? Jak lékař pozná, že člověk je mrtvý? Co vše musí dále provést? Dozvíte se níže:) Když je lékař přivolán na místo činu, musí nejprve zjistit, zda je člověk živý, nebo zda je již skutečně mrtev. Pokud dotyčný žije, musí lékař hned udělat vše pro jeho záchranu. Ale i v tomto případě je nutné, aby si lékař dobře všiml polohy zraněného a též polohy předmětů, které by mohly se smrtí souviset. Pokud má lékař podezření, že již smrt nastala, musí toto skutečně prověřit. Důkaz smrti je v některých případech obtížný. Jednoznačný důkaz může pochopitelně podat encefalograf (EEG), který však nebývá vždy k dispozici. Co se týče elektrokardiografu (EKG), měření je nutné opakovat několikrát po sobě a výsledky nemusí být vždy jednoznačné.V každém případě je nutné zjistit, zda ustal tep a vyzkoušet reakci zornic (ta ovšem také nemusí být jednoznačnou známkou smrti). Proto se také používá tzv. Tonelliho příznak . Ten spočívá v tom, že pokud se stiskne oko dvěma prsty, je zornice oválná, pokud třemi je trojhranná. Tento příznak se objevuje již několik okamžiků po smrti a trvá asi 2 hodiny. Nevýhodou ovšem je, že tato deformace se neprojevuje u utopenců nebo v případě očního zákalu. Zrovna tak u oběšených ještě dlouho po smrti nedochází k deformaci zornic. Poměrně jednoduchou zkoušku k potvrzení smrti navrhl Balthazar. Jeho metoda spočívá v tom, že éter vstříknutý pod kůži se vstřebá, pokud je v těle ještě jiskra života. Pokud je člověk mrtev, po vytažení jehly vytryskne éter zpět. Pro provedení této zkoušky plně stačí 1–2 ml éteru, který lze pro lepší názornost obarvit eosinem. Pokud již lékař dospěl k závěru, že dotyčný je skutečně mrtvý, zjistí: a) Jaká je teplota těla – povětšinou se měří v rektu teploměrem. b) Zda jsou vyvinuty posmrtné skvrny (jak jsou umístěny a jakou mají barvu). c) Zda je již vyvinuta posmrtná ztuhlost. d) Zda jsou viditelné známky nějakého poranění. e) Zda se již neprojevují známky hniloby. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04.08.2009 09:40 |

podobné články

Do žádosti o práci vyplnil výšku 17 cm. Zaměstnavatel chtěl osvědčení, že nemá BMI 149000

 
Jednomu muži ze Skotska se podařilo vyplnit do žádosti o nové zaměstnání, že měří pouhých sedmnáct centimetrů. Ve skutečnosti má o 159 centimetrů více, omylem zapomněl na šestku na konci trojčíslí. Zaměstnavatel si chybný údaj dosadil spolu se správně vyplněnou hmotností do vzorce pro výpočet BMI a zjistil, že mladík má tuto hodnotu na ohromných 149000. Ihned tak žadateli o místo volal, že musí k lékaři na vyšetření. Vůbec jej nezarazila podivná výška postavy. A když ho dotyčný ujistil, že skutečně neměří tolik co běžný kos, odpověděl, že musí přinést lékařské osvědčení.
04.05.2016 14:05 |

podobné články

Zkáza pro Evropu? Žena z Wu-chanu s teplotou přelstila kontrolu na letišti

 
Jak rychle se může nákaza koronavirem 2019-nCoV dostat do Evropy? Hodně rychle... Čínská ambasáda v Paříži totiž vypátrala ženu, která se na sociální síti WeChat chlubila, že dokázala přelstít kontrolu na letišti. Kontrola probíhala pouze tím způsobem, že měřila cestujícím teplotu. Žena, která měla zvýšenou teplotu, si vzala léky, které jí teplotu snížily. Následně odletěla do Francie, o něco později zveřejnila snímek, jak jí v restauraci v Lyonu.
24.01.2020 17:05 |

podobné články

Česká spořitelna získala titul Zaměstnavatel bez bariér 2012

 
Česká spořitelna v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2012 získala titul Zaměstnavatel bez bariér 2012 za projekt na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Transition.
18.10.2012 14:20 |

podobné články

Za neúčast v teambuildingu nesmí zaměstnavatel odebrat osobní ohodnocení

 
Zaměstnavatel nemá právo snížit nebo odepřít zaměstnanci osobní ohodnocení jen za to, že se například nezúčastní teambuildingových aktivit. Rozhodl tak Nejvyšší soud v případě ženy, jíž zaměstnavatel sebral osobní příplatek poté, co odmítla v rámci teambuildingu spolu s kolegy stavět věž z kelímků a přemisťovat je pomocí zvláštního jeřábu z jednoho stolu na druhý.
23.04.2013 11:10 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Zaměstnavatel nesmí ženu vyhodit jen proto, že má děti

 
Matka dvou dětí se po skončení rodičovské dovolené vrátila zpátky na pozici asistentky jedné finanční instituce. Ještě před ukončením rodičovské dovolené se ji zaměstnavatel snažil přesvědčit, aby přistoupila na ukončení pracovního poměru a do práce se nevracela. To si však žena, která se sama starala o dvě děti, nemohla dovolit a ani k tomu neměla důvod. Po návratu do práce se jí zaměstnavatel snažil podmínky znepříjemnit natolik, aby raději sama podala výpověď.
27.07.2017 20:10 |

podobné články

České dráhy se umístily na 3. místě v kategorii Zaměstnavatel roku nad 5000 zaměstnanců

 
České dráhy dnes slavnostně v průběhu online přenosu převzaly ocenění v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2020. V kategorii Zaměstnavatel roku nad 5000 zaměstnanců získaly 3. místo v celostátním měřítku.
04.11.2020 12:50 |

podobné články

Předávkoval se léky na teplotu! Měl strach, že kvůli viróze přijde o práci

 
Pětatřicetiletý muž se snažil srazit vysokou teplotu paracetamolem (léky na teplotu), aby se mohl vrátit do práce.  Bál se totiž , že kvůli viróze přijde o zaměstnání. Jenže to s prášky přehnal a selhala mu játra. Boj s virózou se tak změnil na boj o život.
17.09.2014 10:55 |

podobné články

Dovolená mimo sezónu přináší řadu výhod

 
Prázdniny klepou na dveře a vy si děláte vrásky s tím, že ještě nemáte vybráno místo pobytu vaší dovolené a netušíte na kdy si v práci vzít volno? Nezoufejte si, protože vám přinášíme pár tipů, proč jet na dovolenou právě po sezóně. Dovolená těsně po prázdninách – tedy v září přináší nejen mnohem nižší ceny, ale i příjemné teploty a mnohem méně turistů. Stejný luxus, ale za nižší cenu Nabídky zájezdů nekončí dnem 31.7, ale pokračují i po sezóně. Mnoho lidí záměrně čeká na tento okamžik, protože na pláži není tolik nahuštěno, ceny jsou už přijatelnější, teploty úžasné a rozhodně vám neunikne nic z tohoto luxusu. Teplé moře a příjemné teploty V mnoha zemích se pyšní tím, že i po ukončení hlavní turistické sezóny se teploty stále pohybují na příjemných 25 – 30 stupňů. V měsíci září je moře stále ještě příjemné teplé ve srovnání s jarními měsíci. Vhodné je například Řecko, Itálie, Sardinie, Sicílie, Tunisko či Egypt. Nabídka je skutečně velmi pestrá a je z čeho vybírat. Klid, relaxace a žádný stres Po sezóně nebudou tak přelidněné pláže, hotely, bary a ulice. Rovněž místní obyvatelé si užívají příjemných teplot bez spěchu a stresu, který odezněl s větším počtem turistů. Také ceny potravin a některého druhu zboží jsou lákavější. Jestliže plánujete i výlety a prohlídky, vyhnete se dlouhým frontám při čekání na vstupenky. Zaměstnavatel to také ocení V případě, že nemáte celozávodní dovolenou i váš zaměstnavatel ocení, že alespoň někdo bude přes prázdniny pracovat. Aby to nebylo pro vás tak zdlouhavé, a také jste si léta trochu užili, můžete si vzít volno třeba v pátek a pondělí a udělat si prodloužený víkend, kdy zavítáte na koupaliště či přehradu někde u nás. Vaše vysněná a zasloužená dovolená vám neuteče a naopak tím, že si ušetříte nějakou tu kačku, můžete sobě a svým blízkým udělat ještě i radost výletem za krásami České republiky. U... Čtěte více Příspěvek Dovolená mimo sezónu přináší řadu výhod pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
19.06.2015 09:06 |

podobné články

Léto se blíží: Víte, kdy vám může zaměstnavatel zatrhnout dovolenou?

 
Máte pocit, že pánem své dovolené jste vy? Tak to je omyl! Zaměstnavatel vám vůbec nemusí vyhovět v termínu, který potřebujete a klidně vás může z dovolení i odvolat! Přinášíme několik pravidel, která byste měly znát...
21.05.2013 13:15 |

podobné články

V Česku padaly teplotní rekordy, v Kobylí bylo skoro 21 stupňů

 
Na čtyřech místech České republiky padl v neděli absolutní teplotní rekord pro měsíc listopad. Stalo se tak v Tušimicích, Doksanech, Kralovicích a ve Velkém Meziříčí. V Brodě nad Dyjí byl listopadový rekord vyrovnán. Rekord pro dnešní den pak překonalo 110 ze 137 stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Nejvyšší teplotu zaznamenali v Kobylí na Břeclavsku - 20,7 stupně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08.11.2015 16:55 |

podobné články

Teploty šplhaly až ke 35 °C. Vedro už ale střídají bouřky

 
Teplotní rekordy v úterý hlásí téměř polovina meteorologických stanic, které měří alespoň 30 let. Na každé páté z nich byl přepsán i rekord za celý květen. Nejvyšší teplotu meteorologové zaznamenali v Průhonicích u Prahy, naměřených 34,5 stupně Celsia překonalo dosud nejvyšší teplotu 28 stupňů z roku 1944, řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
30.05.2017 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Sýkora (101 článků) , Petr Sýkora (101 článků)

Tropy nepolevily ani ve čtvrtek. V Řeži u Prahy naměřili přes 37 °C

 
Teplotní maxima v Česku se ve čtvrtek pohybovala většinou mezi 31 a 35 °C, místy bylo i přes 36 °C. Nejvyšší teplotu opět zaznamenala středočeská stanice Husinec-Řež, kde bylo 37,2 °C. Teplotní rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na webu.
02.08.2018 19:10 |

podobné články

Úřad práce: Informační povinnost zaměstnavatelů v souvislosti se zaměstnáváním osob ze zahraničí

 
V případě, že zaměstnavatel zaměstnává osobu ze zahraničí nebo je k němu takováto osoba vyslána k výkonu práce na základě smlouvy uzavřené s jejím zahraničním zaměstnavatelem, musí zaměstnavatel splnit informační povinnost vůči Úřadu práce ČR, vyplývající mu ze zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zaměstnanosti“).
12.06.2018 21:50 |

podobné články

Příčinu nízkého důchodu lze včas odhalit. ePortál ČSSZ nabízí online transparentní informace

 
„Přihlásil mě zaměstnavatel k pojištění, aby se mi evidovaly odpracované roky na důchod?“, „Shodují se příjmy, které mám na výplatní pásce od zaměstnavatele, s příjmy, které eviduje ČSSZ pro důchodové účely?“ Na takové otázky může být při sepisování žádosti o důchod mnohdy pozdě. Klientům České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) na ně umí dát jasné odpovědi ePortál ČSSZ. Díky němu každý zaměstnanec obratem mj. zjistí a v podstatě si „zkontroluje“, zda si jeho zaměstnavatel plní povinnosti. V případě pochybností může včas zasáhnout.
06.02.2016 07:40 |

podobné články