Článek

Menší, tišší a úspornější než Concorde: Nadzvukové lety se vrací

 
Sen o letech přes Atlantik za tři hodiny se vrací. Sedmnáct let od konce concordu vzniká jeho nástupce. Zmenšený experimentální prototyp tryskáče Overture se má předvést už v říjnu.
02.08.2020 05:20 |

podobné články

Podobné články

Tenhle letoun má nahradit concorde!

 
Nové nadzvukové letadlo Aerion SBJ má zvládnout cestu z Londýna do New Yorku a zpět, tedy víc než 11 tisíc kilometrů, za jeden pracovní den! A přitom má být rychlejší, tišší a lacinější než jeho předchůdce, anglicko-francouzský concorde.
31.05.2009 07:25 |

podobné články

Čeští restaurátoři představili na mezinárodním festivalu v Bologni digitalizovaný snímek Place de la Concorde

 
V italské Bologni byl při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Il Cinema Ritrovato uveden ve světové premiéře snímek Place de la Concorde pořízený chronofotografickou kamerou Étienna-Julese Mareye mezi lety 1888 a 1897.
27.06.2017 20:20 |

podobné články

Paggio (VV): Potřebujeme mít vlastní nadzvukové letectvo?

 
Ano, potřebujeme. Nadzvukové letectvo je nezbytnou součástí armády 21. století a moderní způsob vedení boje vyžaduje vzdušnou převahu.
09.03.2011 23:05 |

podobné články

Politici přesně neví: Co koupit nové stíhačky? Většina je pro

 
Nadzvukové letectvo ano či ne? Bílá kniha Ministerstva obrany s nimi počítá jako s velmi pravděpodobnou variantou ochrany vzdušného prostoru ČR. Náměstek ministra obrany Jiří Šedivý pak říká, že by se s výběrovým řízením na novou českou stíhačku mělo začít už letos. S výjimkou zástupce ODS panuje shoda i mezi poslanci-nadzvukové stroje v českých barvách potřebujeme.
25.05.2011 13:00 |

podobné články

Nadzvuková hrozba Číny: Jakýkoliv cíl na planetě zasáhne do hodiny

 
Čína úspěšně otestovala nadzvukový nosič raket, na který mohou být umístěny i jaderné hlavice. Peking by mohl v případě konfliktu zasáhnout jakýkoliv cíl na zemi do jedné hodiny. Test nadzvukové technologie se uskutečnil jen pár dní poté, co podobný pokus provedlo Rusko. Američtí politici mezitím označili nadzvukové čínské nosiče za „ohrožení stability v Asii“.
28.04.2016 14:00 |

podobné články

Městům se veřejné osvětlení prodražuje. Nemají na úspornější technologie

 
Radnice bojují s drahým veřejným osvětlením, na úspornější svítidla a technologie nemají peníze. Z rozpočtu jdou přitom na osvětlení miliony korun, z nichž musí ale města dát část na údržbu a modernizaci osvětlení. Špatná situace panuje také na jihu Čech.
01.04.2013 20:00 |

podobné články

Americké aerolinie zaplatí pokutu za zkázu Concordu

 
Americká společnost Continental Airlines zaplatí za neúmyslné zabití 113 lidí při havárii nadzvukového letounu Concorde před deseti lety pokutu 175 000 eur. To je v přepočtu 4,4 milionu korun.
21.05.2010 22:30 |

podobné články

Budoucnost dopravy: letadlo dvakrát rychlejší než Concorde

 
Nový typ nadzvukového letounu přeletí trasu z Londýna do New Yorku za pouhé dvě hodiny a navíc díky efektivním motorům s relativně nízkou...
19.07.2011 11:05 |

podobné články

Konec sporů. Stáje a FIA se chystají k podpisu smlouvy

 
"Concorde agreement" stvrdí předchozí ústí dohody
24.07.2009 19:55 |

podobné články

Dědeček Hanks oslaví pětapadesátiny

 
Dvojnásobný držitel Oscara, narozený 9. července 1956 v kalifornském Concorde, patří k nejzářivějším a nejžádanějším hercům Hollywoodu.
08.07.2011 10:40 |

podobné články

Citroen DS5 a Concorde

 
Automobilka Citroen si ve spolupráci s fanklubem Citroën "C-Forum" zajistila exkluzivní fotografování svého modelu DS5 v jedné hale po boku s ikonickým Concordem.
27.12.2011 16:05 |

podobné články

Airbus vyvíjí nový nadzvukový letoun. Náhradníka Concordů

 
Evropský výrobce letecké techniky francouzský Airbus vyvíjí nový nadzvukový dopravní letoun, který bude nástupcem legendárních letadel Concorde. Airbus už dokonce získal na výrobu nového typu nadzvukových letadel mezinárodní patent. 
04.08.2015 19:30 |

podobné články

Lamborghini Aventador bude vypínat válce

 
Supersporty budou zkrátka čím dál tím rychlejší a také čím dál tím úspornější s menší produkcí emisí CO2. Už i Aventador se stane součástí ekologického tažení napříč automobilovým průmyslem.
29.07.2012 09:55 |

podobné články

Ojeté auto vybírejte podle svého životního stylu

 
Při výběru ojetého auta se řiďte jednoduchou radou – neposlouchejte své ego a vybírejte podle toho, jak budete auto nejčastěji využívat. Budete jezdit po městě, nebo hlavně po dálnici? Budete jezdit sami, nebo s rodinou? A vážně potřebujete silný dvoulitr? Nestačila by vám na popojížďky městem menší a úspornější čtrnáctistovka? Po městě pojedete padesátkou, po okresce devadesátkou a na dálnici 130 tak nebo tak. A nakonec možná skončíte v úplně stejné zácpě jako všichni ti, co si pořídili mohutné SUV.
06.12.2019 14:25 |

podobné články

Novoroční ohňostroj Prahu rozzáří, ale jen když bude tišší

 
Radním Prahy 1 vadí, že novoroční ohňostroj, který byl k vidění naposledy před dvěma lety, bude hlučný. Vadí jim, že se má střílet z Vltavy. Radní nesouhlasili s tím, aby firma Minergis Plzeň, která vyhrála výběrové řízení, uskladnila své nádobíčko na Střeleckém ostrově. Hrozí tedy, že novoroční ohňostroj nebude.
14.12.2011 18:35 |

podobné články

Kolibřík zvládne letět rychleji než stíhačka

 
Sameček kolibříka je podle nové studie amerických vědců schopen za vteřinu uletět čtyřsetnásobek své délky. V měření rychlosti v poměru k délce těla tak s přehledem překonává nadzvukové vojenské stíhačky. Takto rychle dokáže kolibřík prosvištět vzduchem hlavně proto, aby udělal dojem na samičku.
10.06.2009 19:09 |

podobné články

Rusové otestovali rakety osmkrát rychlejší než zvuk. Mají být na ponorkách

 
Rusko začalo testovat nové nadzvukové rakety Cirkon (Zirkon), kterými chce vyzbrojit svá válečná plavidla. Střela v testech prý dosáhla rychlosti osmi machů. S odvoláním na zdroj v ruském vojenskoprůmyslovém komplexu o tom informovala ruská agentura TASS.
15.04.2017 15:20 |

podobné články

Reklamy v televizi stále řvou, protože pořady jsou tišší, stěžují si diváci

 
Pokud jste si mysleli, že od 1. června vás přestane obtěžovat příliš hlasitá reklama v televizi, jak to nařídila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, byla to radost předčasná. Televize vymyslely podařenou fintu: reklamy ztlumily, ale současně některé pořady vysílají tišeji než reklamy. Divák si tak zvýší hlasitost na svém ovladači, aby svůj pořad dobře slyšel, a reklamní blok na něj opět řve. Stejně jako dřív.
14.08.2013 05:05 |

podobné články

Taťána Kovaříková & Vendula Pizingerová: Už přežijeme všechno

 


Na první pohled by asi nikdo neřekl, 
že jsou si tyto dvě ženy v něčem podobné. 
Jedna je tmavá a druhá je světlá, jedna je tišší, zato tu druhou je všude slyšet. Přitom mají návrhářka Taťána Kovaříková a šéfka nadace Vendula Pizingerová společného víc, 
než dokonce věděly ony samy.
19.05.2016 06:05 |

podobné články