Článek

Madrid oseká Kataláncům autonomii. Protestují statisíce lidí

 
Španělská vláda převezme faktickou kontrolu nad doposud autonomním Katalánskem, jehož vedení odmítlo ustoupit od snahy dosáhnout samostatnosti. Španělský premiér Mariano Rajoy v sobotu po mimořádném zasedání ústřední vlády v Madridu oznámil v přímém televizním přenosu, že cílem je v regionu obnovit ústavní pořádek a uspořádat předčasné volby do tamějšího parlamentu.
21.10.2017 15:50 |

podobné články

Podobné články

Zakarpatští Rusíni se inspirovali boji v Donbasu: Cheme také autonomii

 
Zakarpatští Rusíni žádají uznání své národnosti a chtějí s Kyjevem jednat o autonomii. Ruské agentuře TASS to řekl rusínský vůdce Petro Gecko na závěr sjezdu rusínských organizací, který se dnes konal na blíže neurčeném místě. Gecko se označuje za premiéra Podkarpatské Rusi, která v meziválečném období patřila Československu. Kvůli podezření z ohrožování územní celistvosti Ukrajiny po něm pátrá ukrajinská policie.
14.03.2015 23:20 |

podobné články

Rusínský politik: Žádnou autonomii nežádáme, je to ruská provokace

 
Šéf Národní rady Rusínů na Ukrajině Eugen Župan řekl serveru Mukachevo.net, že žádný sjezd rusínských organizací nebyl a žádnou autonomii na Ukrajině nežádali. Samozvaný vůdce Rusínů Petro Gecko je možná jen ruský provokatér.
15.03.2015 10:55 |

podobné články

Jan Urbach: Benátky chtějí zvláštní autonomii

 
Regionální rada italských Benátek přijala usnesení, které uznává „benátský národ“ za etnickou menšinu a předpokládá referendum o zvláštní autonomii. Dokument, který sdělovací prostředky nazývají jako “Venexit", byl přijat na návrh Ligy severu a centro-pravice. benátky.
08.12.2016 19:15 |

podobné články

Ústavní soud k právu na autonomii vůle: neplatnost smlouvy má být výjimkou, nikoliv zásadou

 
Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti a zrušil rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové – pobočky v Pardubicích, neboť jím bylo porušeno základní právo stěžovatelů na autonomii vůle zaručené v čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod, jemuž koresponduje čl. 2 odst. 4 Ústavy České republiky.
27.07.2017 14:25 |

podobné články

Začíná nová historie. Přečtěte si o referendech v Itálii, o kterých se u nás nemluví, ale v Bruselu kvůli nim mají stažené zadky

 
V neděli 22. října 2017 se konalo od sedmi hodin ráno do 23 hodin referendum o autonomii krajů Benátsko (Veneto) a Lombardie. Je to umožněno v čl. 116 odst. III italské ústavy. Tímto tedy mohou kraje požádat o zvýšení místních kompetencí. Ústava takovou decentralizaci vlády zavedením federálních uskupení deferenciovaných autonomií dovoluje od roku 2001. Více o tom prozradila česko-italská blogerka Monika Pilloni.
24.10.2017 17:25 |

podobné články

V Barceloně protestují statisíce lidí. Madrid doufá v ignoraci katalánské vlády

 
Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis v neděli vyslovil naději, že obyvatelé Katalánska budou ignorovat pokyny regionálního vedení, pokud ústřední vláda v Madridu přistoupí k pozastavení autonomie regionu. Člen ústřední vlády se tak vyjádřil v pořadu BBC. Statisíce Katalánců v sobotu demonstrovaly za nezávislost.
22.10.2017 12:55 |

podobné články

Sbohem, Barcelono! Atlético poslalo rivala z Ligy mistrů ven, končí i United

 
Takhle si to v Barceloně nepředstavovali! Konec v Lize mistrů letos nastal už ve čtvrtfinále, hrdým Kataláncům vystavilo stopku Atlético Madrid! Do semifinále postoupil i Bayern, který v souboji velkých jmen porazil Manchester United.
10.04.2014 12:25 |

podobné články

Hádka miliardářů o uhlí: Statisíce lidí mohou být bez teplé vody!

 
Čeští miliardáři se hádají a mohou to odnést statisíce lidí. Společnost, kterou ovládá Pavel Tykač, odmítla dodávat uhlí do Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplou vodu statisíce lidí.
07.06.2012 19:35 |

podobné články

Dojemná VIDEA: Policista pláče, že musí mlátit vlastní lidi. Jiní příslušníci se přidali k protestujícím Kataláncům

 
Lidé na sociálních sítích rozebírají policejní násilnosti, kterých se strážci zákona dopustili na lidech, kteří se chtěli účastnit katalánského referenda. Na několika místech došlo k situacím, kdy hasiči bránili lidi před policisty. Jinde se policisté rozhodli jen přihlížet hlasování a dostalo se jim za to velkého poděkování.
02.10.2017 09:05 |

podobné články

Madrid přiškrtí vzpurný region. Omezí Katalánsku autonomii

 
Španělská vláda ve čtvrtek oznámila, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa regionu porušuje španělskou ústavu.
19.10.2017 12:20 |

podobné články

Katalánsko vyhlásilo nezávislost, Madrid mu omezí autonomii

 
Katalánský parlament v pátek absolutní většinou schválil rezoluci o nezávislosti, kterou předložila katalánská vládní koalice.  Rezoluce předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Španělský senát však v pátek také schválil omezení katalánské nezávislosti, večer se sejde vláda.
27.10.2017 18:00 |

podobné články

Krev a střelba do lidí! Španělé zakazují Kataláncům, aby hlasovali pro odtržení

 
Katalánci chtěli v neděli uspořádat referendum, kde by se občané rozhodli, zda se chtějí odtrhnout od Španělska. Madridská vláda v hlasování brání. V ulicích teče krev. Policie střílí do Katalánců gumovými projektily.
01.10.2017 14:15 |

podobné články

Nedisciplinovanost, zhoršená forma. Real Madrid je před rozhodující fází sezony v problémech

 
Španělští giganti Real Madrid a Barcelona mají před sebou klíčové zápasy v boji o titul a triumf v Lize mistrů. V Primera Division má tým z hlavního města šest bodů náskok, v Champions league zase výrazně slabšího čtvrtfinálového soupeře. Ale pohoda z kabiny Realu Madrid v žádném případě nesálá.
23.03.2012 18:50 |

podobné články

Zase Ronaldo. Jeho další skvělý přímý kop „načal“ Atlétiko Madrid

 
Fotbalista Cristiano Ronaldo byl znovu ústřední postavou "Bílého baletu", tentokrát v městském derby na hřišti Atlétika Madrid. Portugalec "načal" svého soupeře skvěle zahraným přímým kopem, jeho projektil z nějakých 27 metrů měl neskutečnou sílu a také přesnou křivku letu. Brankář Atlétika Madrid se mohl po takové ráně jen nevěřícně ohlédnout. A Ronaldo? Ten nakonec v středečním zápase vstřelil hattrick, čímž zaokrouhlil svůj gólový účet ve španělské lize na 40 tref v 32 zápasech!
12.04.2012 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Cristiano Ronaldo (472 článků)

Madrid se obarvil do červena. I kvůli červené pro Ronalda

 
Frustrace. Červená pro Cristiana Ronalda, prohra v derby! Real Madrid měl hodně hořký pátek. Finále Copa del Rey, prestižního Španělského poháru totiž vyhrál městský konkurent Atlético Madrid.
18.05.2013 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Ronaldo Luiz Nazário de Lima (399 článků)

Real Madrid zdolal Málagu a upevnil si bronzové místo v tabulce

 
Fotbalisté Realu Madrid zdolali ve španělské lize Málagu 2:0 a s 22 body si upevnili třetí místo v tabulce. Na vedoucí duo Atlético Madrid, Barcelona ztrácí "Bílý balet" dva body, ale oba jeho konkurenti mají utkání k dobru. 
19.10.2013 20:40 |

podobné články

Čech se s Chelsea utká v semifinále Ligy mistrů s Atléticem Madrid

 
Brankář Petr Čech a fotbalisté Chelsea se v souboji o finále Ligy mistrů střetnou s Atléticem Madrid. Rozhodlo o tom losování v Nyonu. Druhou semifinálovou dvojicí je Real Madrid a Bayern Mnichov.
11.04.2014 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Čech (1064 článků)

Konec zlatých padáků. Vláda oseká manažerům platy

 
Odměny manažerů státních firem budou záviset na výsledcích. Stávající šéfové budou muset nová pravidla přijmout, nebo odejít.
22.02.2010 19:25 |

podobné články

Rok 1934: OHNIVÉ PEKLO v dole Nelson

 
Z nového roku uběhly jen tři dny. Horníci, kteří kráčeli na odpolední směnu do dolu Nelson III u Oseka, ještě netušili, že už se domů nikdy nevrátí. Za soumraku, těsně před tři čtvrtě na pět, se důl proměnil v ohnivé peklo. Výbuch nahromaděného uhelného prachu zabil 142 havířů.
26.04.2010 23:55 |

podobné články