Článek

Lustrační zákon. Zrušit? Ne, šup s ním na Babiše. A nejen na něho...

 
Včerejšek patřil 72. výročí komunistického puče, po kterém na více než 40 let zavládli v Československu komunisté. Své si k výročí řekl, respektive sepsal kritik Jan Rejžek. Pochválil například setkání u památníku na Újezdě. Ale o zrušení lustračního zákona nechtěl ani slyšet. Prý by se měl ještě rozšířit, aby platil i na Andreje Babiše a Lubomíra Metnara. A popřál kritikovi, na kterého má spadeno Vítězslav Jandák.
26.02.2020 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Vítězslav Jandák (402 článků) , Andrej Babiš (18468 článků) , Jan Rejžek (81 článků)
Podobné články

KDU-ČSL: Lustrační zákon je nedotknutelný, spojujeme ho s vládou

 
Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. ČTK to dnes řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. "Já osobně v tom vidím velkou kolizi," řekl Bartošek po zasedání sněmovního lidoveckého klubu a lidoveckých krajských šéfů. Lidovci podle Bartoška zvažují, že zahrnou lustrační zákon do vyjednávání o budoucí vládě s ČSSD a hnutím ANO, a to jako jeden ze zásadních bodů. 
26.11.2013 17:42 |

podobné články

Opoziční TOP 09 a ODS neprosadily, aby se na ministry vztahoval lustrační zákon

 
Sněmovna dnes schválila předlohu, která mění řadu zákonů v souvislosti se služebním zákonem. Opoziční TOP 09 a ODS neprosadily návrhy, aby členové vlády pověření řízením ministerstev museli mít čisté lustrační osvědčení. Lustrační zákon se bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků. Norma míří k posouzení do Senátu.
26.09.2014 12:36 |

podobné články

KSČM chce opět zrušit lustrační zákon

 
Komunisté po mnoha letech opět přišli s návrhem okamžitě zrušit lustrační zákon, který přijalo někdejší Federální shromáždění před třiceti lety. Původně měl platit do roku 1996, nakonec ale zákonodárci rozhodli o jeho trvalé platnosti.
05.02.2020 05:40 |

podobné články

Klaus dostal naloženo za hájení lustrací. Padla jména estébáků, které prý kdysi nechal řádit

 
Dnes trvá na platnosti lustračního zákona, ale v minulosti ho úspěšně obcházel, vzpomínají pamětníci na Václava Klause v dobách, kdy byl ministrem financí. Nyní bývalý prezident Václav Klaus tvrdí, že by byla chyba zrušit lustrační zákon úplně. „Máme lustrační zákon. Jsem proti tomu, aby byl jakýmkoliv způsobem bourán a likvidován. Tečka,“ prohlásil rezolutně k situaci, kdy se o zrušení lustračního zákona mluví v souvislosti s kandidaturou šéfa hnutí ANO Andreje Babiše na ministra financí.
13.01.2014 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9879 článků) , Andrej Babiš (18468 článků)

Sobotka (ODS): ČSSD a KSČM chtějí zrušit lustrační zákon

 
Lustrační zákon je platný a věřím, že bude i nadále platit. Vyrovnání s minulostí je dlouhodobý proces.
25.11.2013 20:17 |

podobné články

Svoboda (KDU-ČSL): Lustrační zákon není obsoletní

 
Uzpůsobovat zákonodárství kvůli aktuálním osobním potřebám jednotlivců, to je signál o rozvalu právního státu u nás. U aktuální snahy zrušit lustrační zákon je ale třeba odmítnout hlavní argument: vyčpělost zákona.
27.11.2013 09:17 |

podobné články

O lustrační osvědčení jsem nepožádal, nemám důvod, tvrdí Babiš

 
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš prý zatím nepožádal české úřady o lustrační osvědčení. Podle svých slov k tomu nevidí důvod. Lustrační osvědčení by přitom Babiš, který se kvůli své údajné spolupráci s StB soudí na Slovensku, zřejmě potřeboval, pokud by chtěl usednout v příští vládě.
05.11.2013 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18468 článků)

Agent nebo ne? Babiš stále nepožádal o lustrační osvědčení

 
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zatím české úřady nepožádal o lustrační osvědčení. Nevidí k tomu prý důvod, napsal. Lustrační osvědčení by přitom Babiš, který se kvůli své údajné spolupráci s StB soudí na Slovensku, zřejmě potřeboval, pokud by chtěl usednout v příští vládě.
05.11.2013 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18468 článků)

Ve vládě být nemusím, tvrdí Babiš. O lustrační osvědčení žádat nebude

 
Podnikatel Andrej Babiš, předseda politického hnutí ANO, tvrdí, že o lustrační osvědčení žádat nebude. Prý totiž neuvažuje o tom, že by seděl ve vládě. Negativní lustrační osvědčení přitom zmínil prezident Miloš Zeman jako podmínku pro jmenování ministrem.
06.11.2013 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18468 článků) , Miloš Zeman (23865 článků)

Mladý právník potěší Babiše. Lustrace se podle něj už přežily

 
Podle ústavního právníka Jana Kysely je lustrační zákon přežilý. Prezidenti sice doposud pro členy vlády negativní lustrační osvědčení vesměs vyžadovali, zákon je však nevyžaduje. Podle něj jsou ale mnohem nebezpečnější vztahy, navázané v posledních letech, než ty z doby před rokem 1990.
05.11.2013 21:05 |

podobné články

Marek Benda o "agentu" Babišovi a teroristickém minulém režimu. Padla zmínka i o Jiřině Bohdalové

 
Lustračnímu zákonu, který znemožňoval prominentům komunistické strany, pracovníkům a agentům Státní bezpečnosti zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách, možná zvoní hrana. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce být ve vládě, ale překážkou je fakt, že nemůže jako agent vedený v archivech StB získat potřebné negativní lustrační osvědčení. A tak politici přišli na „geniální“ řešení: zrušit lustrační zákon. Politik ODS, syn známého disidenta Václava Bendy, poslanec Marek Benda ovšem nepovažuje tento nápad za přijatelný.
27.11.2013 06:52 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Bohdalová (968 článků) , Andrej Babiš (18468 článků) , Marek Benda (556 článků)

Benda mluví o "agentu" Babišovi a minulém režimu. Zmínil i Bohdalovou

 
Lustračnímu zákonu, který znemožňoval prominentům komunistické strany, pracovníkům a agentům Státní bezpečnosti zastávat vybraná místa ve státní správě, samosprávě a ozbrojených složkách, možná zvoní hrana. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce být ve vládě, ale překážkou je fakt, že nemůže jako agent vedený v archivech StB získat potřebné negativní lustrační osvědčení. A tak politici přišli na „geniální“ řešení: zrušit lustrační zákon. Politik ODS, syn známého disidenta Václava Bendy, poslanec Marek Benda ovšem nepovažuje tento nápad za přijatelný.
27.11.2013 19:37 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18468 článků) , Marek Benda (556 článků)

Historik vážně varuje před skrytým rizikem spojeným s lustračním zákonem

 
Nejen rozdílný pohled na daně, ale i na lustrační zákon a církevní restituce leží v cestě dohodě sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců o společném vládnutí. Patří už lustrační zákon na smetiště dějin, protože splnil svoji roli, jak tvrdí třeba šéf ČSSD Bohuslav Sobotka? Podle docenta Jaroslava Šebka, historika zabývajícího se dějinami 20. století, i po více než dvaceti letech hrozí v případném vstupu lidí pracujících pro Státní bezpečnost skryté riziko.
27.11.2013 19:17 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9546 článků)

Kohoutová (ODS): Lustrační zákon je diskriminační, zní ze zahraničí

 
Mezinárodní organizace práce považuje lustrační zákon za diskriminační. I takový názor zazněl během jednání se zástupci Parlamentu České republiky.
06.05.2011 05:50 |

podobné články

Lustrační zákon je ostudou republiky, míní komunisté

 
Význam měl lustrační zákon zejména v prvních letech po roce 1989, míní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zčásti pomohl vytlačit aktivní stoupence totalitního režimu z veřejného života. Tito lidé se ale často jen přemístili do sféry podnikání a stali se součástí různých privatizačních bratrstev, poznamenal. Podobně ambivalentní postoj k lustračnímu zákonu zastává i Vít Bárta (VV
02.10.2011 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9546 článků) , Vít Bárta (2842 článků)

Lustrační zákon považujeme za diskriminační, tvrdí místopředsedkyně komunistů

 
Lustrační zákon považuje Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) za diskriminační a přežitý a bude dále prosazovat jeho zrušení. V pořadu Partie vysílaného televizí Prima to uvedla místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá.
10.11.2013 12:31 |

podobné články

Osobnosti: Miloslava Vostrá (159 článků)

Ultimátum lidovců: Lustrační zákon je nedotknutelný

 
Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. V úterý to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
26.11.2013 16:47 |

podobné články

Lidovci couvají: Pokud se kvůli Babišovi zruší lustrační zákon, do vlády nejdeme

 
Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný, pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. Dnes to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
26.11.2013 17:07 |

podobné články

Pirát a paroubkovec ze severu varují Zemana: Neměl by zasahovat do složení vlády

 
Politické dění sledují lídři Pirátů a LEV 21 - národních socialistů do nedávných parlamentních voleb v Libereckém kraji i po jejich skončení. Shodují se v názoru na lustrační zákon i na roli prezidenta při jmenování ministrů. „Považuji v současnosti lustrační zákon za přežitek a neměl bych námitek na jeho zrušení,“ vysvětlil Parlamentním listům.cz jablonecký Pirát Petr Vyhnal. „Za fungování vlády je odpovědný premiér, jemu přísluší vybrat si tým spolupracovníků. Akt jmenování je pouze ceremoniální,“ doplnil.
25.12.2013 17:57 |

podobné články

Osobnosti: Petr Zeman (331 článků)