Článek

Lukáš Kovanda: Za nečekaně vysokou dubnovou inflaci může hlavně „habaďůra“ obchodních řetězců

 
Komentář k důvodům vyšší než předpokládané dubnové inflace. Autor vychází z aktuálních dat ČSÚ a Bloombergu.
13.05.2024 18:05 |

podobné články

Podobné články

Smáli jsme se Rusku, jakou má inflaci. Teď Kovanda našel smutný graf

 
Ekonom Lukáš Kovanda se na svém twitterovém účtu věnoval inflaci, konkrétně zejména srovnání ruské inflace a naší inflace. Inflace v Česku totiž v současné době převyšuje inflaci v Rusku - a to vždy byla ruská inflace pověstná svou výší.
04.06.2023 15:10 |

podobné články

„V každé p....i. Lhali.“ Kaufland, Billa, vláda: Provalená tajemství

 
Jak je možné, že podíl zahraničních obchodních řetězců typu Kaufland, Lidl a Billa na obchodu s potravinami je u nás vyšší než třeba v Polsku? Jejich zástupci prý lhali. „Vzpomínám na kdysi často prezentované lži ze strany řetězců, v jakých lokalitách a s jakým záměrem k nám na trh vstupují. Jako příklad uvedu známou prezentaci jednoho z nejmenovaných řetězců, jehož původním záměrem bylo obsadit tržní pozice ve městech nad cca 30 tis. obyvatel. Dnes prodávají s odpuštěním v každé malé p….i,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Zdeněk Juračka, někdejší předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu. Vzpomíná na to, jakou roli v „uchycení“ zahraničních marketů měla dřívější vláda a potlačení družstva Jednota.
12.04.2023 11:30 |

podobné články

„Ovládají 90 %.“ Lidl, Kaufland a jiní: Úder cenám potravin

 
Obchodníci jsou v oligopolním postavení, prohlásil ve vysílání ČT24 europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček v diskusi o cenotvorbě potravin. „Máme tady 33 tisíc zemědělců, 8500 potravinářských podniků a pak tady máme 5–6 obchodních řetězců, které prodají přes 90 procent potravin,“ dodal a vysvětlil, jak se vlastně tvoří ceny potravin. „Pouze na dvou místech – první je komoditní burza, ta je na evropské úrovni, ta je pro suroviny, a pak regály maloobchodních řetězců,“ řekl. Valná většina velkých řetězců v Česku má ale zahraničního vlastníka. V ČR vévodí řetězce Lidl, Kaufland a Albert.
12.09.2023 12:55 |

podobné články

Válka na Ukrajině. Ekonom předpovídá, co udělá s cenami nemovitostí v ČR

 
Ekonom Lukáš Kovanda prorokuje, že by mohly po dlouhých letech kvůli vysoké inflaci a válce na Ukrajině začít zlevňovat ceny nemovitostí. Ať už kvůli vysoké inflaci, vysokým úrokům hypoték a stagnující ekonomice nebo odlivu zahraničních investorů. „Bude méně kupujících Čechů, méně kupujících cizinců i méně kupujících velkých hráčů,“ říká Kovanda.
18.03.2022 15:55 |

podobné články

Jak mohou malí zemědělci uspět vedle řetězců? Ekonomka Švihlíková má nápad

 
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula vzbudil veliký rozruch a předně vlnu kritiky, když oznámil, že plánuje kontrolovat vysoké marže obchodních řetězců. Přirážka 250 procent na salámu mu přijde už za hranou. Od řady ekonomů se ozývá kritika, že tímto rozhodně inflaci nezkrotí. Romantické iluze o českém zemědělství v době krize navíc podle ekonomky Ilony Švihlíkové vedou naši zemi do pasti. V komentáři pro Mladou frontu DNES uvádí, že Fialův kabinet prý činí kroky, aby českou potravinovou soběstačnost, bohužel, ještě oslabil a hází zemědělcům vidle do jejich produkce.
22.04.2022 09:30 |

podobné články

Mladý soudruh: Holešovská výzva je habaďůra a plivnutí do tváře proletariátu

 
Jedna velká habaďůra na lidi a plivnutí do tváře proletariátu, tak vidí mladý komunista hnutí Holešovská výzva. Hnutí podle komsomolce vytvořila vládnoucí třída, která tím chce zmanipulovat občany, aby rezignovali na opoziční myšlení.
26.03.2012 21:14 |

podobné články

Zemědělci zablokují centrální sklady obchodních řetězců

 
Odboráři z nových zemí EU plánují kvůli kritickému stavu ve výrobě mléka dlouhodobé blokády centrálních skladů velkých obchodních řetězců.
01.06.2009 18:20 |

podobné články

POTRAVINOVÝ INSPEKTOR: Exkluzivní výpověď exředitele obchodních řetězců

 
Televize Nova získala exkluzivní výpověď bývalého ředitele poboček nadnárodních obchodních řetězců. Ten se otevřeně vyjádřil k praktikám, které tam panují ohledně zacházení s nekvalitními nebo prošlými potravinami.
01.05.2013 21:15 |

podobné články

Většina obchodních řetězců na Štědrý den zavře ve 14 hodin

 
Dárky mohou opozdilci nakoupit i na Štědrý den. Většina obchodních řetězců dnes zavře ve 14:00, nákupní centra pak mezi 13:00 a 15:00. Poté zůstanou otevřené jen obchody na benzínových pumpách a některé večerky. Největší opozdilci mohou ještě večer koupit svým blízkým na internetu například elektronickou knihu. Některé e-shopy také ještě 24. prosince umožní vyzvednutí posledních dárků na svých výdejních místech. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. 
24.12.2013 08:57 |

podobné články

Nákupní horečka? Češi berou obchody se slevami útokem!

 
O povánoční výprodeje je podle ČTK dnes oslovených obchodních řetězců velký zájem. Například obrat obchodníka s elektronikou Euronics stoupl meziročně o 27 procent a návštěvnost prodejen několikanásobně. Podle obchodních řetězců Globus nebo Albert je zájem především o elektroniku, bílé zboží, oblečení nebo kosmetiku. Postupně prý roste i zájem o lahůdky, a to v souvislosti s blížícím se koncem roku.
28.12.2014 21:56 |

podobné články

Petr Michek: Máslo a nemorální marže obchodních řetězců

 
Máslo je jedním ze základních druhů lidských potravin, a také je jednou ze strategických surovin, které se dají i několik let udržovat ve zmrazeném stavu. Podle Českého statistického úřadu dodávaly mlékárny do obchodních řetězců v srpnu letošního roku máslo v průměru za 145,17 Kč za 1 Kg (výrobní cena) což bylo 36,29 Kč za čtvrtku másla (250 g), která se prodávala v průměru za cca 52,31 Kč (maloobchodní cena).
09.10.2017 07:35 |

podobné články

Napálí daně a svedou to na inflaci, na válku, na Putina... Ekonom Kovanda o tom, co se vládě hodí do krámu

 
„Pykáme za to, že Němci odpojovali jaderné zdroje a že se vrhli příliš nadšeně do zelené energetiky. Dokonce tak nadšeně, že neměli vymyšleno, jak ji budou zálohovat než ten proradný Putinův plyn,“ shrnuje energetickou krizi ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Tvrdí také, že politici se stále nechtějí vzdát své posvátné krávy emisních povolenek, přestože všichni hořekují nad vysokou cenou energií.
08.11.2022 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Trinity Trinity (44 článků)

Napálí daně a svedou to na inflaci, na válku, na Putina... Ekonom Kovanda o tom, co se vládě hodí do krámu

 
„Pykáme za to, že Němci odpojovali jaderné zdroje a že se vrhli příliš nadšeně do zelené energetiky. Dokonce tak nadšeně, že neměli vymyšleno, jak ji budou zálohovat než ten proradný Putinův plyn,“ shrnuje energetickou krizi ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Tvrdí také, že politici se stále nechtějí vzdát své posvátné krávy emisních povolenek, přestože všichni hořekují nad vysokou cenou energií.
08.11.2022 21:35 |

podobné články

Osobnosti: Trinity Trinity (44 článků)

Ekonom Kovanda tepe Fialovu vládu: Chce bohatým vytápět bazény, na samoživitelky nezbyde

 
Do vlády pětikoalice pod vedením Petra Fialy se pustil známý ekonom Lukáš Kovanda. Kritizuje jak nové úsporné tarify, tak kroky, které Fialova vláda dělá proti zdražování. Ohradil se hlavně proti plošnému dotování energií a krácení zisku akcionářů ČEZu. Vládu Kovanda kritizuje hlavně na svých profilech na sociálních sítích.
04.08.2022 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6467 článků)

Nenechte si ujít! Tohle snědé kotě s postavou bohyně bude dubnovou Playmate

 
„Jsem nejšťastnější holka na světě,“ napsala Raquel Pomplun (24) na svůj účet na Twitteru krátce poté, co se dozvěděla, že se stane novou dubnovou Playmate.
21.01.2012 21:15 |

podobné články

Za vysokou inflaci nemůže válka, počítá ekonom. Něco jiného

 
Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland, hovořil v prostoru X s moderátorem Čestmírem Strakatým mimo jiné o inflaci. „My jsme do tunelu covidu vstupovali s jednou z nejvyšších inflací v Evropě, tak potom asi nikoho nepřekvapí, že se z toho tunelu vynoříme zase na pomyslné špici,“ zmínil mimo jiné Bartoň.
21.07.2022 18:05 |

podobné články

Za vysokou inflací je i ekonomická politika dosluhující vlády, myslí si Stanjura

 
Za vysokou inflaci může podle kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjury politika dosluhující vlády.
10.12.2021 18:10 |

podobné články

Výbuch? Fiala sliboval „zázrak”, teď přišel odhad

 
Do jaké míry může vláda za snížení inflace? To na svém twitterovém profilu objasnil ekonom Lukáš Kovanda. „Jestliže se premiér holedbá, o kolik že konsolidace veřejných financí v podobě balíčku snižuje inflaci, pak je plně namístě to říci se vším všudy: vláda sníží inflaci nejvýše o čtyři desetinky, neboli ze tří procent, v praxi tedy zanedbatelně, přičemž to českou ekonomiku bude stát 82 miliard korun,“ uvedl mimo jiné.
31.07.2023 10:25 |

podobné články

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

 
Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a nyní i více – nakupuje, nic zvyšování cen nebrání. Už nevypadají příliš výhodně ani nákupy v Polsku, takže prostor pro vyšší ceny tím pádem najednou existuje,“ říká pro ParlamentníListy.cz ekonom Petr Dufek. „Pro květen předběžně počítám s tím, že ceny potravin dále porostou – cca od půl do jednoho procenta. V lepším případě budou meziměsíčně stagnovat,“ domnívá se Miroslav Novák, analytik AKCENTA CZ.
18.05.2024 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Novák (209 článků) , Petr Novák (11 článků) , Petr Novák (209 článků) , Petr Novák (203 článků) , Petr Novák (203 článků) , Petr Novák (203 článků) , Petr Novák (203 článků)