Článek

Lucerna uvede premiéra filmu o lidech bránících kácení na Šumavě

 
V premiéře uvede v pondělí večer kino Lucerna dokument o účastnících loňské blokády kácení kůrovcem napadených smrků na šumavské Modravě Nalezeni na ztraceném. Autor snímku Jan Skalík chce ukázat, jaké měli aktivisté, z nichž řada má přírodovědné vzdělání, důvody chránit stromy u Ptačího potoka vlastními těly. Aktéry filmu také konfrontuje s názory vědců a místních lidí.
04.06.2012 11:05 |

podobné články

Podobné články

Ekologičtí aktivisté na Šumavě mají 14 dní klid, kácení se zastavilo

 
Čtrnáct dní mohou sbírat síly ekologičtí aktivisté protestující na Šumavě proti kácení stromů napadených kůrovcem a odpočívat mohou i jejich rivalové z řad policie, kteří aktivistům už déle než tři neděle bránili v pronikání do uzavřených míst, kde se těžilo dřevo. Ekologičtí aktivisté dočasně přerušili blokádu kácení, protože v lokalitě Na Ztraceném se nyní nebude 14 pracovat. Pro ParlamentníListy.cz to potvrdil mluvčí blokády Vratislav Vozník.
18.08.2011 13:00 |

podobné články

Aktivisté proti kácení na Šumavě otevřeli druhou frontu u soudu

 
Válka o kácení, či nekácení stromů zasažených kůrovcem, která na Šumavě zuří mezi ekologickými aktivisty, dřevorubci a policisty se nyní přesunula ještě navíc k plzeňskému krajskému soudu. Aktivista Martin Marek, který mimo jiné rozpoutal i známý skandál s rychlostudenty na plzeňských právech, totiž podal u soudu návrh na předběžné opatření vůči zásahu policie na Ptačím potoce na Šumavě. Je přesvědčen o neoprávněnosti zásahu.
03.08.2011 15:15 |

podobné články

O kácení na Šumavě rozhodne ministr Chalupa

 
Míru kácení v doposud bezzásahových zónách NP Šumava určí ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Ředitel správy parku Jan Stráský mu v úterý pošle návrh na kácení ve 12 lokalitách, kde se k těžení stromů napadených kůrovcem doposud nepřistupovalo.
21.03.2011 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Chalupa (365 článků)

Ekologičtí aktivisté míří na Modravu, protestovat proti kácení na Šumavě

 
Zhruba dvě desítky ekologických aktivistů míří k Ptačímu potoku u Modravy, aby zabránily kácení kůrovcem napadených stromů. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava ke kácení udělenou výjimku a nemá zpracovaný vliv na významnou lokalitu NATURA 2000.
15.07.2011 09:50 |

podobné články

Aktivisté na Šumavě opět zabraňují kácení. Stráský se chce bránit

 
Na šumavském Ptačím potoce u Modravy jsou dnes opět od časného rána ekologičtí aktivisté, kteří tu chtějí svou přítomností bránit kácení stromů napadených kůrovcem. Podle Hnutí Duha nemá správa Národního parku Šumava nutnou výjimku, která by umožnila kácení stromů v této lokalitě.
18.07.2011 08:55 |

podobné články

Stráský čekal, až se spáří tetřev. To zpozdilo kácení

 
Aktivisté se už jedenáct dní snaží zabránit kácení stromů na Šumavě u Ptačího potoka. Policie zasáhla proti nejméně 30 lidem, kteří se snažili zabránit dřevorubcům v kácení stromů napadených kůrovcem. V pořadu Události, komentáře o tom spolu přišli diskutovat ředitel národního parku a CHKO Šumava Jan Stráský a Jaromír Kyzour, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.
25.07.2011 23:00 |

podobné články

Aktivisté jsou připraveni blokovat kácení na Šumavě i v září

 
Počátkem září, kdy vyprší dvoutýdenní pauza v kácení, budou aktivisté připraveni opět blokovat dřevorubce v šumavské lokalitě Na Ztraceném. Organizátoři blokády, která začala na Modravě v polovině července a skončila před uplynulým víkendem, dnes novinářům na tiskové konferenci v Praze řekli, že na místě zůstávají pěti až desetičlenné hlídky, které hlídají, že se opravdu nekácí, a monitorují výsledky třítýdenního kácení, kterému ani svými těly nezabránili.
18.08.2011 17:15 |

podobné články

Schwarzenberg se postavil za EU, chce zastavit kácení na Šumavě

 
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg sdílí názor evropské komise, která požaduje zastavení kácení v šumavské lokalitě Na Ztraceném. Komise dokonce zvažuje, že by se kvůli kácení v šumavském národním parku mohla obrátit na soud.
25.06.2012 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3857 článků)

Liška (SZ): Občanská blokáda kácení na Šumavě byla legální

 
Krajský soud v Plzni rozhodl, že občanská blokáda, které se v létě 2011 zúčastnili také členové a členky zelených, byla oprávněná. Policejní zásah proti ní byl naopak protiprávní, stejně jako samotné kácení. Potvrdily se tak všechny námitky zelených proti tehdejší policejní akci a také proti samotnému kácení v nejcennějších lokalitách Šumavy.
30.01.2014 11:05 |

podobné články

Aktivistů na Šumavě přibývá, při blokádě mění taktiku

 
Na Šumavě poblíž Modravy by ve středu měli dřevorubci pokračovat v kácení stromů napadených kůrovcem. Podobně jako v minulých dnech jsou na místě i aktivisté, kteří chtějí kácení zabránit. Zásah policie, která v předchozích dvou dnech proti demonstrantům zakročila, navíc vyprovokoval k účasti i další aktivisty. Ve středu ráno jich na místě bylo téměř šest desítek.
27.07.2011 09:05 |

podobné články

Policie na Šumavě vyvedla všechny aktivisty, ti se však vracejí

 
Na Šumavě poblíž Modravy ve středu dřevorubci pokračují v kácení stromů napadených kůrovcem. Podobně jako v minulých dnech jsou na místě i aktivisté, kteří chtějí kácení zabránit. Ve středu ráno jich na místě bylo téměř šest desítek a ačkoliv je policisté postupně vyvedli, stále se na místo vracejí.
27.07.2011 13:35 |

podobné články

BLOKÁDA na Šumavě pokračuje, ozvali se i příznivci kácení!

 
Podle správy NP Šumava komplikuje blokáda ekologických aktivistů i poskytování první pomoci při úrazech turistů na Šumavě. Většina pracovníků Informační a strážní služby NP Šumava je totiž po dobu blokády Na Ztraceném v místě kácení, řekl agentuře Mediafax mluvčí parku Pavel Pechoušek.
29.07.2011 19:05 |

podobné články

Kácení stromů na Šumavě pokračuje! Aktivisté jsou PŘIPOUTANÍ V KORUNÁCH

 
Kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Na Ztraceném na Šumavě v pondělí pokračuje, na místě zasahuje 50 policistů a 62 účastníků blokády. Policejní mluvčí Dana Ladmanová řekla agentuře Mediafax, že zatím během pondělního dopoledne odvezla policie na služebnu čtyři aktivisty.
01.08.2011 11:40 |

podobné články

Chalupa pod tlakem vyzval Stráského, aby s aktivisty o Šumavě jednal

 
Tvrdošíjnost ekologů a protesty řady odborníků proti kácení na Šumavě přiměly vládní politiky i vedení národního parku k ústupu od nesmiřitelného postoje. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) vyzval ředitele parku Jana Stráského, aby začal s aktivisty, kteří kácení kůrovcem napadených stromů blokují, vyjednávat.
03.08.2011 09:00 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Chalupa (365 článků)

SLEDUJEME: Aktivisté jsou V PRAZE! Demonstrují proti KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ

 
Na páteční demonstraci před ministerstvem životního prostředí, která začala v deset hodin, se sešlo několik stovek ekologických aktivistů. Při protestu proti kácení stromů na Šumavě a požadovali, aby ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) odvolal šéfa Národního parku Šumava Jana Stráského.
05.08.2011 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Chalupa (365 článků)

Soud se zastal odpůrců KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ! Policisté NEMĚLI PRÁVO rozprášit blokádu aktivistů!

 
Přírodovědec a politik Mojmír Vlašín uspěl u plzeňského krajského soudu s žalobou proti nezákonnému rozpuštění shromáždění účastníků červencové blokády kácení stromů na Šumavě. Soud konstatoval ve svém rozhodnutí, že policie zasáhla protiprávně, řekla pro Mediafax právnička Zuzana Candigliota
06.10.2011 13:25 |

podobné články

Blokáda kácení na Šumavě byla nezákonná, rozhodl soud

 
Krajský soud v Plzni potvrdil předběžné opatření Okresního soudu v Klatovech, který v červenci minulého roku přikázal Hnutí Duha, aby se zdrželo organizování blokády kácení kůrovcem napadených stromů Na Ztraceném na Šumavě. Soud tak dal za pravdu Správě Národního parku Šumava.
06.01.2012 11:45 |

podobné články

Evropská unie žádá zastavit kácení stromů na Šumavě

 
Do sporu o kácení kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném u Modravy se vložila Evropská unie (EU). Komisař EU pro životní prostředí Janez Potočnik je znepokojen nad tím, co se na Šumavě pod současným vedením národního parku děje, a oficiálně požádal o nápravu. Vyplývá to z dopisu, který Potočnik 14. června poslal českému ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi, píšou dnešní Lidové noviny.
21.06.2012 10:10 |

podobné články

Královny krásy sázely na Šumavě stromy, dobrovolníků moc nedorazilo

 
Na nohy holínky s květovaným vzorem, legíny, těsné tričko, přes něj šerpu královny krásy... A vzhůru sázet stromy. Turisté, kteří se v sobotu pohybovali kolem Modravy, mohli vidět zajímavý úkaz. Dvojice krásných dívek se na traktoru vydala do lokality Na Ztraceném a zachraňovala tam zelenou Šumavu. Další články k tématu: Kácení Na Ztraceném bylo zbytečné, říká posudek Univerzity Karlovy Kácení na Šumavě mělo smysl, brouk by sám nezahynul, ukázaly testy
24.06.2013 11:45 |

podobné články