Článek

Loukota (TOP 09): Kapacity víceletých gymnázií vs. čtyřletých

 
Nedávno v médiích proběhlo, že chce Praha navyšovat kapacity víceletých gymnázií. S tímto krokem nesouhlasím, jde to proti schválené Strategii 2030+. Posilovat máme především kapacity čtyřletých gymnázií a lyceí.
24.06.2024 10:30 |

podobné články

Podobné články

Odborník: Důvodem poptávky po víceletých SŠ je málo míst na čtyřletých oborech

 
Důvodem vysoké poptávky po víceletých gymnáziích v Praze je nedostatek míst na čtyřletém studiu, rodiče tak dávají děti na střední školu z obavy předčasně. Víceletá gymnázia by se ale rozšiřovat neměla. ČTK to dnes řekl pedagog a sociolog Arnošt Veselý v reakci na Dlouhodobý plán rozvoje školství do roku 2028, který v pondělí představil pražský magistrát a podle kterého by se měl počet míst na víceletých gymnáziích navýšit. Plán města však musí schválit ministerstvo školství (MŠMT), které podle platného záměru do roku 2027 navyšovaní kapacit víceletých gymnázií neumožňuje.
12.06.2024 13:45 |

podobné články

Epicentrum: Omezit kapacitu víceletých gymnázií? A proč se zhoršují výsledky maturit?

 
Povinná maturita z matematiky je definitivně minulostí. Řada studentů jásá. Nejvíce se ale u didaktických testů zhoršují v průběhu let výsledky českého jazyka. Koronakrize navíc odkryla řadu nedostatků v českém školství a ministr Robert Plaga nyní plánuje omezení kapacity víceletých gymnázií. To vše bylo tématem Epicentra Blesku s Davidem Součkem ze společnosti Kalibro.
24.06.2020 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Robert David (10 článků) , David David (1933 článků) , Robert David (13 článků)

Robosoutěž ČVUT se otevírá nově i pro žáky druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií

 
oblíbených zápasů robotů, které studenti postavili ze stavebnice Lego Mindstorms, se nově mohou hlásit studenti druhého stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií.
18.02.2015 08:51 |

podobné články

Omezit kapacity gymnázií? „Je třeba zvednout úroveň základních škol,“ říká expert

 
Ministr školství Robert Plaga (ANO) zvažuje omezení víceletých gymnázií. To by podle něj mohlo přispět ke snížení nerovností v přístupu ke vzdělávání. Ještě před tím je podle něj ale potřeba zvýšit kvalitu výuky na druhém stupni základních škol. S tím souhlasí i David Souček, ředitel společnosti Kalibro, která se zabývá výsledky vzdělávání v českém školství. Jak ale říká, pak už není potřeba omezovat možnosti rodičů, jak najít pro dítě ideální školu.
25.06.2020 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Robert David (10 článků) , David Robert (10 článků) , David David (1933 článků) , David David (1447 článků) , Robert David (13 článků)

MŠMT: Druhý pilot přijímacích zkoušek proběhl bez problémů

 
Ve dnech 15. a 18. dubna 2016 proběhlo ve 13 krajích České republiky pokusné ověřování organizace přijímacího řízení s využitím centrálně zadávaných jednotných testů do čtyřletých oborů vzdělání a oborů víceletých gymnázií.
01.05.2016 19:20 |

podobné články

Žáci ze základek válcují vrstevníky z gymnázií, inspekce chce zpřísnit přijímačky

 
Řada žáků základních škol si v některých společných úlohách zadaných v rámci testování 5. a 9. tříd vedla lépe než jejich vrstevníci z víceletých gymnázií. Inspekce proto doporučila zpřísnit přijímací řízení na gymnázia.
04.02.2013 11:20 |

podobné články

I letos se mohou žáci ZŠ a gymnázií zúčastnit oblíbené Robosoutěže ČVUT

 
Od 22. února se mohou tříčlenné týmy hlásit do 2. ročníku Robosoutěže pro žáky druhého stupně ZŠ a víceletých gymnázií. Vlastní soutěž se uskuteční 22. dubna v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí (Karlovo náměstí 13, Praha 2).
17.02.2016 16:15 |

podobné články

Vysílali jsme: Ředitelé o zavírání škol v Česku. Zvládnou děti znovu výuku na dálku?

 
Bude vzdělání další obětí koronaviru, nebo je uzavírání škol nutný a nevyhnutelný krok? Studium na vysokých školách se v tomto roce ještě nerozjelo a od pondělí zůstali doma i středoškoláci. Zdá se, že i ministr zdravotnictví Roman Prymula a ministr školství Robert Plaga (oba za ANO) jen stěží hledají shodu v tom, zda uzavřít i druhé stupně a nižší ročníky víceletých gymnázií. Česká republika je přitom jedinou zemí Evropské unie, která vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci takto hromadně školy uzavírá. Nejen o těchto tématech hovořili ve čtvrtečním Epicentru předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová  a prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
08.10.2020 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Michal Černý (48 článků) , Roman Michael (31 článků) , Robert Michael (17 článků)

Jihočeský kraj: V Táboře se sešli ředitelé gymnázií České republiky

 
Ve dnech 21. – 23. 3 2018 se v táborském hotelu Dvořák konala celostátní konference ředitelů gymnázií pořádaná Asociací ředitelů gymnázií. Hostitelskou školou bylo Gymnázium Pierra de Coubertina Tábor. Konference se zúčastnilo během těchto dní 173 ředitelů z celé republiky.
26.03.2018 19:35 |

podobné články

Přijímací řízení začíná: Školáci bojují o místa na středních školách

 
Na středních školách dnes začínají přijímací zkoušky. První kolo zkoušek mohou školy pořádat do 30. dubna, podle statistik Národního ústavu vzdělávání (NÚV) ale zhruba polovina středních odborných škol a čtvrtina čtyřletých gymnázií zkoušky nepořádá. Důvodem je malý počet uchazečů, řada škol bere jen podle prospěchu. Na maturitní obory se dostane téměř každý. 
22.04.2013 08:05 |

podobné články

Kulturní pohroma: Magistrát schválil snížení víceletých grantů o deset procent

 
Pražští radní na dnešním jednání schválili snížení víceletých grantů pro kulturní projekty a instituce v metropoli. O deset procent méně tak letos dostanou divadla, kluby, hudební festivaly i galerie.
14.02.2012 12:20 |

podobné články

Klíma (TOP 09): Absurdnost "pamlskové" vyhlášky nejsou jen bufety

 
O kocourkovských dopadech pamlskové vyhlášky, kdy v bufetech víceletých gymnázií najdeme dva druhy zboží a zákazníků, se napsalo mnoho. Dovolte mi doplnit o postřeh ředitele ZŠ.
09.02.2017 14:40 |

podobné články

Uniklo: Klaus ml. před lidmi mluvil o Tomiu Okamurovi

 
REPORTÁŽ Jak na Evropskou unii. Zdali se dá „okleštit“ Lisabonská smlouva, ale také o rusobijectví a číňanofóbii, rušení víceletých gymnázií – to vše a ještě mnoho dalšího zaznělo na besedě Václava Klause mladšího v Plzni, které se zúčastnily stovky lidí. Padlo i jméno Tomia Okamury, zmínilo se ANO, „nakopli“ se Piráti. Na pódiu se s šéfem Trikolóry objevil také bývalý plzeňský radní za ODS, proslulý svoji soudní kauzou s jedním známým plzeňským aktivistou, Petr Rund. A nechyběl dotaz bývalého plzeňského zastupitele za TOP 09, nyní člena nového Klausova hnutí.
10.02.2020 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11132 článků) , Petr Václav (1051 článků)

Jaké jsou znalosti páťáků a deváťáků? Začala generálka plošného testování

 
První celoplošná generální zkouška plošného testování žáků 5. a 9. tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií odstartovala v pondělí ráno. Projektu se zúčastní přes 170 tisíc žáků na více než 3500 škol.
21.05.2012 10:55 |

podobné články

Česká spořitelna a Terra-klub vydali Školní atlas Dnešní finanční svět

 
Česká spořitelna a obecně prospěšná společnost Terra-klub společně vydaly školní atlas na podporu finanční gramotnosti pro žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií.
07.02.2013 20:15 |

podobné články

Děti na základních školách se začínají učit pomocí tabletů

 
Šestnáct základních škol a víceletých gymnázií je v Česku od podzimu zapojeno v pilotním projektu Flexibooks plzeňského nakladatelství Fraus. Projekt je založen na nahrazení papírových učebnic elektronickými interaktivními učebnicemi, které mají děti ve svých tabletech.
14.02.2013 15:50 |

podobné články

DPP: Pražští školáci mohou letos opět soutěžit o nejhezčí podobu tramvaje

 
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pod záštitou náměstka primátora pro oblast dopravy Josefa Noska letos vyhlašuje druhý ročník soutěže o nejhezčí návrh polepu tramvaje T3. Soutěž „Namalujte svou tramvaj“ je určena pro žáky druhých stupňů pražských základních škol a primy až kvarty víceletých gymnázií. Soutěžící třídy mohou letos své návrhy posílat do pátku 7. června.
21.05.2013 10:15 |

podobné články

DPP: Soutěž „Namalujte svou tramvaj“ prodlužuje kvůli povodním termín

 
Vzhledem k povodňové situaci, která postihla Pražany, došlo k prodloužení termínu pro odevzdání soutěžních návrhů do soutěže „Namalujte svou tramvaj“, kterou vyhlásil Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) pro žáky pražských základních škol a primy až kvarty víceletých gymnázií.
08.06.2013 14:10 |

podobné články

Školský pohár se hraje už podvanácté. Na nejlepší čeká mezinárodní superfinále

 
Fotbalista Jan Koller zahájil slavnostním výkopem Coca-Cola Školský pohár 2014. Do dvanáctého ročníku fotbalového turnaje pro žáky a žačky druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií se přihlásilo 713 chlapeckých a 115 dívčích týmů.
21.10.2013 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Koller (118 článků) , Coca Cola (159 článků)