Článek

Loretánská zvonohra po 100 letech mění melodii! Ozdravná kúra pro vzácný mechanismus, říkají správci

 
Sto let poslouchali Pražané ze zvonohry Lorety na Hradčanech píseň Tisíckráte pozdravujeme Tebe, od 20. května 2020 tomu ale bude jinak! „Profláklou“ melodii nahradí barokní mariánská skladba Maria, Maria, nad sluce jasnější. Změna je návratem k původní tradici – v 18. století se totiž písně měnily desetkrát až dvanáctkrát ročně a i automat zvonohry tak byl navržen. U jedné nové melodie ale nezůstane. Měnit se budou častěji, vzácnému mechanismu to totiž podle správců zvonohry prospěje.
20.05.2020 10:40 |

podobné články

Podobné články

Zoo Brno spustilo projekt Kura Kura: V Indonésii zachraňuje zraněné mořské želvy

 
Co má indonéský ostrov Nusa Penida společného s Brnem? Projekt rehabilitačního centra pro mořské želvy Kura Kura. Jen několik dnů po jeho otevření vypustili zaměstnanci Zoo Brno první čtyři vyléčené želvy zpět do moře.
16.06.2017 13:55 |

podobné články

Pražská Loreta po 100 letech změnila melodii. Takhle zní

 
Po zhruba sto letech se ve středu změnila melodie, kterou hraje známá zvonohra Lorety na pražských Hradčanech. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe budou Pražané a návštěvníci hlavního města každou hodinu slýchat barokní mariánskou melodii Maria, Maria, nad slunce jasnější.
20.05.2020 19:30 |

podobné články

Tibetská kúra: Znovuzrozená po 12 dnech díky česneku

 
Tibetská kúra vám pomůže zbavit se škodlivých tuků, dokonce i těch žilních. Bolí vás často hlava? Tak po téhle kúře by se to mělo výrazně zlepšit. Taky by se vám měl snížit krevní tlak a ulevit by se mělo i vašemu srdci. A jestli vás bolí oči a hůř vidíte, pak pamatujte, že kúra zlepšuje i zrak. Vaše tělo se prostě vrátí v čase zpět.
14.10.2013 08:10 |

podobné články

Slepice jsou staré deset tisíc let: Víte, odkud pocházejí?

 
Za chutná vajíčka a kuřecí maso vděčíme Číňanům. Byli to oni, kdo před deseti tisíci let v okolí Žluté řeky začali chytat a v zajetí chovat předchůdce dnešních slepic – kura bankivského. Potvrzují to také genetické analýzy kosterních ostatků kura z doby před deseti a půl tisíci let nalezených ve zmíněné oblasti. Jsou totiž prokazatelně předky dnešních moderních plemen kura domácího, jimž říkáme slepice.
01.12.2014 13:00 |

podobné články

Ozdravná kúra pro balkon

 
Na balkoně si vychutnáváte okolní svět. Jistotu a pohodlí domova máte přitom bezpečně za zády. Konstrukce pod vašima nohama je však denně vystavena působení vnějších faktorů. Pokud nebyl balkon dostatečně chráněn proti zatékající vodě, což ho určitě poznačilo, pravděpodobně zvažujete jeho rekonstrukci.
07.02.2012 23:00 |

podobné články

Šišková: Drsná ozdravná kúra ji omladila!

 
Herečka Anna Šišková (48) se po léčebné kúře v Nepálu ukázala na veřejnosti. V doprovodu partnera režiséra Jiřího Chlumského rozdávala úsměvy na společenské akci!
09.02.2010 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šišková (99 článků) , Jiří Chlumský (24 článků)

Bartošová skryla nateklou tvář pod umělé vlasy a pořídila si milence!

 
Iveta Bartošová (44) pokračuje v cílené reklamě své osoby a zdá se, že efekt, který měla přinést ozdravná kúra na Slovensku, úspěšně zazdívá. Opět má nateklý obličej, který se nyní pokusila skrýt pod ,,hřívou" prodloužených vlasů.
10.08.2010 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Iveta Bartošová (6809 článků)

Správci Facebooku mají na Štikovou a Koktu pifku: Oba bez milosti vykopli!

 
Není to tak dlouho, co správci sociální sítě Facebook zrušili účet Monice Štikové (40). A to si ho na nátlak své dcery Ornelly (20) založila teprve před měsícem. Nyní mají správci pifku i na jejího „zetě“ Josefa Koktu (55). Z Facebooku ho vyhodili dnes.
26.03.2013 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Josef Kokta (923 článků) , Ornella Štiková (1088 článků)

Americký tvarohový koláč

 
Potěšte své chuťové buňky opět něčím novým a vyzkoušejte tento jedinečný recept na americký tvarohový koláč. Potřebné suroviny: 225 g polohrubé mouky 200 g másla 150 g cukru moučka citronová kůra pomerančová kůra 1 vanilkový cukr 800 g tvarohu 5 lžic mléka 3 vejce Postup přípravy: Do ...
21.03.2010 19:40 |

podobné články

Miroslav Kůra slaví devadesát let

 
Český tanečník a choreograf Miroslav Kůra slaví v pondělí 90. narozeniny.
26.05.2014 13:01 |

podobné články

Pomerančová kůra nemusí do koše: Zkuste tyhle zaručené tipy

 
Pomeranč je zdravý, šťavnatý a dobrý a v období chřipek a nachlazení víc než potřebný. Ale hodit se vám může i jeho kůra! Rozhodně ji nevyhazujte a vyzkoušejte následující fígle.
23.03.2020 05:15 |

podobné články

Na Šumavě se budou dál kácet desítky stromů

 
Dalších zhruba 70 stromů napadených kůrovcem pokácejí dřevorubci v šumavské lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy na Klatovsku. Z dalších stovek stromů se bude dál loupat kůra bez kácení. Správci šumavského parku stále monitorují situaci a sledují, kolik dalších smrků škůdce zasáhl. Situace se vyvíjí, a čísla proto nejsou zatím přesná. Není také jasné, kdy se začne kácet, řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.
24.07.2012 14:30 |

podobné články

50 vánočních stromů v Loretánské zahradě čeká na ozdobení: Ten nejhezčí získá cenu

 
Loretánská zahrada v srdci Hradčan hostí od pondělí 12. prosince soutěžní zdobení stromků pro širokou veřejnost. Kdokoliv sem může přijít a nazdobit jeden z desítek připravených jehličnanů. Akce slibuje hned dvojí radost: stromky sem mohou přijít nazdobit rodiče s dětmi nebo školáci a předškoláci, po skončení akce před Štědrým dnem pak budou nazdobené vánoční symboly krášlit advent lidem v pražských sociálních zařízeních.
12.12.2016 22:20 |

podobné články

Dětem v Česku stále chybí účinný monitorovací a stížnostní mechanismus

 
Česká republika nenaplňuje ani po 24 letech od ratifikace Úmluvy o právech dítěte povinnost zajistit účinný stížnostní mechanismus dostupný dětem. Nejpalčivější je situace u dětí umístěných v ústavních zařízeních. Současné mechanismy jsou podle Ligy lidských práv a dalších nevládních organizací nastaveny nevhodně, a nejsou proto dětmi využívány. Právní postavení a ochrana dětí v ústavní péči je podle nich třeba posílit, například zřízením instituce dětského ombudsmana.
30.04.2015 08:41 |

podobné články

Led Zeppelin v písni Stairway to Heaven neukradla melodii, rozhodl soud

 
Legendární britská rocková skupina Led Zeppelin neukradla pro svou píseň Stairway to Heaven melodii ze skladby Taurus kapely Spirit. Shodla se na tom dnes porota losangeleského soudu.
23.06.2016 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Led Zeppelin (48 článků)

Tvořil i pro Edith Piaf. Zemřel oscarový skladatel (†86) fimových melodií. TUHLE určitě znáte!

 
Zemřel legendární skladatel filmových melodií Francis Lai (†86). Ten má na svědomí hudbu u filmů jako Love Story a Muž a žena. I když neznáte jeho jméno, melodie jsou vám známé více než dost. Původně však Francis hrál jen na harmoniku.
08.11.2018 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Francis Lai (3 články)

Tvořil i pro Edith Piaf. Zemřel oscarový skladatel (†86) filmových melodií. TUHLE určitě znáte!

 
Zemřel legendární skladatel filmových melodií Francis Lai (†86). Ten má na svědomí hudbu u filmů jako Love Story a Muž a žena. I když neznáte jeho jméno, melodie jsou vám známé více než dost. Původně však Francis hrál jen na harmoniku.
08.11.2018 18:36 |

podobné články

Osobnosti: Francis Lai (3 články)

Nahý Topolánek je trhák, parodují ho ve vyzváněcí melodii

 
Zahraniční popularita Mirka Topolánka se opět o něco zvýšila. Zasloužil se o to nahý snímek z Berlusconiho vily, na kterém má být právě český expremiér a díky kterému v Itálii vyrobili upravenou melodii do telefonu. Jde o parodii na jiný spot.
09.06.2009 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2287 článků)

Slovenského violistu na koncertě vyrušil mobil, zaimprovizoval vyzváněcí melodii

 
Slovenského violistu Lukáše Kmitě v židovské synagoze v Prešově vyrušil při hraní skladby od Johanna Sebastiana Bacha zvuk mobilního telefonu zřejmě jednoho z posluchačů. Skladbu přerušil a po krátké pauze zaimprovizoval na svůj nástroj jednu z nejprofláklejších vyzváněcích melodií. Sklidil za to v publiku velký ohlas.
24.01.2012 17:21 |

podobné články