Článek

Litva a Bělorusko, horká hranice EU. Velvyslanec vykládal v rozhlase o zemi, která hostí opozici proti Lukašenkovi

 
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl český velvyslanec v Litvě Vít Korselt. Přišel pohovořit o vztahu Litvy a Běloruska. Litevská vláda plně podporuje opozici vůči Lukašenkovu režimu a největší strach má z toho, že by se Bělorusko stalo součástí Ruska. Popsal třeba také, jak Bělorusové stavějí jadernou elektrárnu přímo na hranicích s Litvou.
15.09.2020 19:16 |

podobné články

Podobné články

Litva a Bělorusko, horká hranice EU. Velvyslanec vykládal v ČT o zemi, která hostí opozici proti Lukašenkovi

 
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl český velvyslanec v Litvě Vít Korselt. Přišel pohovořit o vztahu Litvy a Běloruska. Litevská vláda plně podporuje opozici vůči Lukašenkovu režimu a největší strach má z toho, že by se Bělorusko stalo součástí Ruska. Popsal třeba také, jak Bělorusové stavějí jadernou elektrárnu přímo na hranicích s Litvou.
15.09.2020 19:00 |

podobné články

Česká cesta vůči Lukašenkovi? Senátore Fischere, to není dobrý nápad. Specialista na Bělorusko varuje

 
EVROPAN LIBOR ROUČEK Nic nekončí, i hospodářské sankce mohou přijít! Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček analyzuje dění. „Měl jsem Bělorusko a celý prostor bývalého Sovětského svazu na starosti v Evropském parlamentu. Když jsem měl schůzky s běloruskými sociálními demokraty, scházeli jsme se v Litvě,“ popisuje s odkazem na množství lidí ve věznicích. Českou cestu v postupu vůči Lukašenkovi odmítá a doporučuje koordinovat rozhodnutí s ostatními členy EU.
27.08.2020 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Libor Rouček (252 článků)

Bělorusko požádalo MMF o záchranný úvěr

 
Bělorusko požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěr. Ten by měl zemi pomoci stabilizovat domácí ekonomiku, která se potýká s prohlubující se finanční krizí. MMF již dříve uvedl, že Bělorusko začátkem června navštíví jeho zástupci, aby posoudili situaci v zemi.
01.06.2011 14:45 |

podobné články

Bělorusko staví jadernou elektrárnu. Vzpomínky na Černobyl a strach z Ruska se vrací

 
Bělorusko, jehož čtvrtinu území postihl výbuch v Černobylu, dokončuje svou první jadernou elektrárnu. Navrhlo a financovalo ji Rusko. Zatímco místní obyvatele uklidnila představa nových pracovních míst, sousední Litva z elektrárny jen pár kilometrů od svých hranic příliš nadšená není.
10.12.2017 20:40 |

podobné články

Jaderný odpad v Česku zamíří na nové místo. Ve hře je Horka i Kraví hora

 
Hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách se geologický průzkum zatím neuskuteční. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Starostové z lokalit Horka a Kraví hora jsou jeho vyjádřením zaskočeni. V lokalitě Horka chtějí dát najevo, že úložiště nechtějí.
15.07.2016 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (672 článků)

Jan Urbach: Další plot v Evropě, bez odezvy ho staví Litva

 
S odůvodněním, že chce zamezit pašování a ilegální migraci a také posílit bezpečnost nější hranice Evropské unie, zahájila včera Litva výstavbu železného plotu na hraniční linii s Kaliningradskou oblastí Ruské federace.
08.06.2017 20:30 |

podobné články

„Opravdové je krásné“: Litva lákala turisty do země fotkami ze Slovenska

 
Většina zemí světa musí na své turistické atraktivitě pracovat a vytváří reklamní kampaně, které mají turisty do zemí nalákat. Výjimkou není ani Litva, jejíž organizace na podporu turismu přišla s kampaní nazvanou „Opravdové je krásné“. Jenže místo fotografií Litvy v ní ukazuje fotografie Slovenska a Finska.
14.02.2017 19:40 |

podobné články

Stotisícový protest v Minsku: Proti Lukašenkovi bouří davy, policie opět zatýkala

 
V mnohých běloruských městech v neděli pokračují demonstrace proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. V Minsku se podle médií k „Pochodu hrdinů“ sešlo, jako i předchozí neděle, na 100 000 lidí. Na řadě míst metropole zatarasily zástupu cestu policejní kordony posílené jednotkami ministerstva vnitra. Policie oznámila, že již zatkla na 250 protestujících.
13.09.2020 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (130 článků)

Ruské tanky v Bělorusku? Je to úplně jinak. Největší zastánci Ruska dnes patří k opozici. Analytik Visingr jde proti veřejnoprávnímu proudu

 
ROZHOVOR Proč nejsou sankce pro Bělorusko ideálním řešením? Z jakého důvodu je představa, že všichni demonstrující chtějí na západ, naivní a mylná? A jaké aktivity v zemi vyvíjí Čína? Tím se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zabývá vojenský a bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Skutečné páky, které Kreml na Lukašenka má, jsou ekonomické. Prosperita, které se Bělorusové řadu let těší, je umožněna především ruskými dodávkami ropy a plynu za takřka dumpingové ceny, a tím, že běloruské firmy mohou mohutně exportovat na ruský trh a že Bělorusko v posledních letech funguje i coby hlavní tranzitní zóna pro obchod Ruska se Západem,“ upozorňuje Visingr.
25.08.2020 20:10 |

podobné články

Proti dodávce francouzských lodí Rusku protestuje i Litva

 
Litva v pondělí ústy své ministryně obrany protestovala proti rozhodnutí Francie postavit spolu s Ruskem dvě lodě Mistral pro ruské vojenské námořnictvo.
27.12.2010 16:10 |

podobné články

EU proti Lukašenkovi! Z Běloruska stáhne své ambasadory a požaduje svobodné volby

 
Evropská unie dala jasně najevo svůj postoj k běloruskému diktátorovi Lukašenkovi. Nejen že všechni členové unie stáhnou z Běloruska své ambasadory, navíc EU zakázala několika představitelům země vstup na své území a zmrazila jim aktiva!
28.02.2012 22:40 |

podobné články

Blond tvář opozice zmizela. A padlo varování před odevzdáním se Lukašenka Rusům

 
V Bělorusku při protestu proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi policie zatkla 633 lidí. Běloruský server tut.by oznámil zadržení členky vedení opoziční koordinační rady Maryje Kalesnikavové. Znepokojení nad vývojem v Bělorusku dala najevo diplomacie EU, Německo i Litva. Její ministr zahraničí dokonce varoval před tím, že se kritizovaný Lukašenko vzdá nezávislosti Běloruska na Rusku.
07.09.2020 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (130 článků)

EU nejspíš opět zakáže Lukašenkovi vstup na své území

 
Evropská unie nejspíš opět zakáže vstup běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi na území EU. Internetovému serveru EUobserveru to v telefonickém rozhovoru řekl švédský ministr zahraničí Carl Bildt.
04.01.2011 11:05 |

podobné články

Než si připnete běloruskou vlaječku. Základní informace o zemi mezi Ruskem a NATO. A o prezidentu Lukašenkovi

 
ROZHOVOR Oči aktivistů celého světa jsou poslední dva týdny upřeny na Bělorusko. Analytička Veronika Sušová Salminen v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poskytuje základní informační kontext pro případnou debatu, jak je to s pozicí „posledního diktátora Evropy“ nebo hrozbou intervence od Vladimíra Putina, která se stala vděčným tématem mnoha projevů 21. srpna.
23.08.2020 18:00 |

podobné články

Bělorusko: Málem mu vyrazili oči, naříká matka zbitého chlapce. Ruská invaze už začala

 
V Bělorusku opět propukly nepokoje proti režimu prezidenta Lukašenka. Proti Lukašenkovi demonstrovali hlavně učitelé. Demonstrace „proměnily“ obchodní centrum svojí atmosférou v katedrálu. Policie protesty tentokrát nijak násilně nepotlačila, ačkoliv bylo zatčeno padesát lidí. Dva představitelé opozice byli posláni na deset dní do vězení. Dle Svobodné Evropy přistála v Bělorusku letadla zaplněná ruskými novináři, kteří mají doplnit stav v běloruských provládních médiích. Server UDF přinesl svědectví o brutálním mučení teenagerů běloruskými bezpečnostními silami. „Pokusili se obuškem vyrazit jeho oči,“ pověděla matka chlapce.
26.08.2020 12:40 |

podobné články

Litva nadělila Argentině stovku. V boji o finále s USA

 
USA - Rusko 89:79, Litva - Argentina 104:85
09.09.2010 20:55 |

podobné články

Litva po prohře s Makedonií senzačně končí na ME

 
Španělsko - Slovinsko 86:64, Makedonie - Litva 67:65
14.09.2011 22:05 |

podobné články

ŽIVĚ Litva - Česko 1:4, reprezentace jde do baráže

 
Sledujte rozhodující utkání Litva - Česko minutu po minutě online. Současně Vás budeme informovat i o změnách stavu v utkání Španělsko-Skotsko.
11.10.2011 09:50 |

podobné články

Litevci odpověděli na antilitevský transparent po svém – fotí se s nápisy „Litva miluje Polsko“

 
POLSKO. LITVA. V nedávném utkání fotbalové Evropské ligy mezi Lechem Poznań a Žalgirisem Vilnius polští fanoušci vytáhli nápis: „Litevský parchante, poklekni před polským pánem“. Právě na tento transparent teď Litevci hromadně odpovídají. Zprávu přinesl polský deník Gazeta Wyborcza.
16.08.2013 14:15 |

podobné články