Článek

Lihoviny v Rusku zdražily, lidé pijí náhražky: 26 osob se otrávilo nevhodným alkoholem

 
Počet obětí otravy alkoholem v ruské Orenburské oblasti u hranic s Kazachstánem stoupl na 26 z devíti, které úřady uváděly ve čtvrtek, napsala agentura Reuters. Lidé požili náhražku legálních lihovin, které v posledních letech zdražily.
09.10.2021 11:45 |

podobné články

Podobné články

Energy drinky mohou zabíjet: České děti je pijí s alkoholem!

 
Lékaři bijí na poplach! Děti podle nich pijí stále více energetických nápojů, ty starší je dokonce kombinují s alkoholem. To je však může zabít. Rodiče, víte, co pijí vaše děti?
21.05.2015 20:15 |

podobné články

Majitel likérky: Migranty z Afriky a Blízkého východu k nám nepouštět. V tom fandím Babišovi. Ale ta daň na lihoviny, to mě hodně naštval

 
ROZHOVOR „Chtějí snížit spotřebu alkoholu? Dobře, ale proč zvyšují daň jen na lihoviny?“ ptá se jeden z majitelů jindřichohradecké likérky Josef Nejedlý a vypočítává, o kolik si zákazník připlatí za jednu litrovou láhev rumu. Promluvil o nedostatku pracovníků a sdělil i svůj názor na migranty. V rozhovoru pak zmínil nejen Andreje Babiše, ale třeba také obchodní válku mezi EU a Ruskem a dal příklad jejích dopadů. Politikům vzkazuje: „Ať si uvědomí, že EU od nás žádné lihoviny nechce, potenciál možnosti exportu vidíme na východě.“ Přečtěte si také, co řekl o Karlu Gottovi a hlavně o těch, kteří ho kritizovali.
03.02.2020 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23564 článků)

Náhražky potravin místo kvalitních potravin

 
otravinové náhražky, které jsou levnější než klasické potraviny, si už vydobyly stálé místo na pultech českých obchodů a v některých kategoriích potravin tvoří až desetinu tuzemské produkce. Náhražky nejčastěji imitují mléčné výrobky, ale používány jsou také u masných produktů či pochutin napodobujících čokoládové cukrovinky. ...
24.05.2012 00:10 |

podobné články

Pančovaným alkoholem se otrávilo 16 lidí

 
Nejméně 16 lidí zemřelo v Indii o víkendu po požití podomácku vyrobené lihoviny. Dalších 24 chudých vesničanů je kvůli otravě tímto pančovaným alkoholem ošetřováno v nemocnici ve státě Ándhrapradéš, oznámila agentura AP.
02.01.2012 08:05 |

podobné články

Metanol zabil 28 lidí, otravy alkoholem mají ročně 300 obětí

 
V České republice se jen loni otrávilo alkoholem 700 lidí a z nich 300 na otravu zemřelo. Metylalkoholem se vloni otrávilo deset lidí a tři na otravu zemřeli. Právu to řekl v úterý Petr Popov, primář protialkoholní léčebny v Praze u Apolináře, který je zároveň předsedou Společnosti pro návykové nemoci. Současná metanolová aféra si vyžádala 28 obětí.
10.10.2012 10:00 |

podobné články

Rodiče (†41 a †39) pěti dětí chtěli zapít nový nábytek: Zemřeli pár hodin po sobě

 
Více než dvě desítky obětí si vyžádala v Rusku otrava pančovanou lihovinou. Jsou mezi nimi také rodiče Murat a jeho žena Aislu. Z jejich pěti dětí se rázem stali sirotci. Na černém trhu zakoupeným alkoholem se otrávilo nejméně 49 lidí. Člověk, který ho dodával tvrdí, že o smrtícím potenciálu metanolového koktejlu neměl tušení.   Již více než dvě desítky obětí si v ruské Orenburské oblasti vyžádala náhražka legálních lihovin, jejichž ceny v posledních letech citelně stouply. "Otrávilo se celkem 49 lidí, z toho 21 zemřelo," uvedla kancelář šéfa regionu podle agentury Interfax. O den dříve smrtelná bilance čítala deset obětí ve dvou vesnicích poblíž hranic s Kazachstánem.
11.10.2021 14:30 |

podobné články

Měsíc po intervenci zdražily hlavně televize. Potraviny zatím ještě ne

 
Téměř měsíc po intervenci České národní banky (ČNB) zdražily především některé druhy elektroniky. Nejvíc, o devět procent, se zvýšily ceny fotoaparátů a LCD televizí. Největší internetový obchod Alza.cz již přecenil po intervenci 40 procent zboží v nabídce. Ceny potravin v supermarketech zůstaly stejné, pohonné hmoty dosud zdražily o padesátník na litr. Vyplývá to z údajů serverů Heureka.cz, Kupi.cz a společnosti CCS. 
05.12.2013 16:10 |

podobné články

Češi teď alkohol pijí nejvíc doma s rodinou a dvakrát častěji i sami, ukázal průzkum

 
V době koronavirové pandemie spojené s omezením kontaktů, společenských akcí i zavřením restaurací lidé pijí alkohol hlavně doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo se spolubydlícím. Dříve bylo nejčastějším důvodem setkání s přáteli a blízkými. Zdvojnásobil se také podíl těch, kteří pijí doma sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nielsen Admosphere.
08.04.2021 19:20 |

podobné články

V Rusku se 18 lidí otrávilo metanolem: Vypili pančovaný alkohol

 
 V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.
16.10.2021 19:45 |

podobné články

Ženy pijí potají, z matek jsou často alkoholičky. Jak poznat problém?

 
Opíjejí se rychleji a jejich tělo alkohol hůř snáší. Ženy, které pravidelně pijí, mají problémy s otěhotněním, těhotné zase riskují intelekt i zdraví svého dítěte. I přesto Češky pijí a dělají to hlavně potají. Může za to třeba nenaplňující manželství nebo problémy s dětmi, upozorňují odborníci.
26.10.2019 18:05 |

podobné články

Pejsek byl nevhodným dárkem. V Děčíně ho po Vánocích pověsili na popelnici

 
Že zklamáním může být pro člověka dárek v podobě pejska, o tom se přesvědčili v Městském útulku pro opuštěná a zatoulaná zvířata Děčíně. Jedním takovým nevhodným dárkem je zřejmě i malá fenka, kterou našli pověšenou v tašce na popelnici.
31.12.2019 14:15 |

podobné články

Děti na YouTube čeká lepší ochrana před nevhodným obsahem, vláda podpořila regulaci

 
Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a nenávisti i před nežádoucí reklamou má zajistit zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek. Vláda jej v pondělí schválila, informoval na webu její tiskový odbor. Zákon předložený ministerstvem kultury do českého právního řádu zavádí evropskou směrnici z roku 2018, členské státy se k ní mají připojit do 19. září.
17.08.2020 21:15 |

podobné články

Lihoviny mají zmizet nejen z regálů, ale i z nápojových lístků

 
Lihoviny kvůli nynějšímu zákazu jejich prodeje po otravách metanolem musí zmizet nejen z výloh, pultů a regálů, ale nesmějí se nabízet ani v nápojových a jídelních lístcích. Porušením nařízení je pak třeba i to, pokud by se v restauracích, barech či na diskotékách nalévalo pití, které si hosté sami přinesli.
16.09.2012 11:15 |

podobné články

Nečas: Některé lihoviny bude opět možné prodávat

 
Od čtvrtka 27. září je možné prodávat a konzumovat lihoviny s objemem etanolu nejméně 20 procent, který je vyrobený do 1. ledna 2012 nebo který má nový kolek a tzv. "rodokmen".
26.09.2012 23:05 |

podobné články

Nečas: Lihoviny s jasným původem mohou do prodeje

 
Do prodeje mohou lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a ty, které získají doklad o původu. Platí tak nařízení vlády a mimořádné opatření ministra zdravotnictví.
27.09.2012 14:05 |

podobné články

Nový nález: Tuzemák s 50 % metanolu!

 
Vražedných 50 % metanolu odhalili kontroloři v Tuzemácích ve skladu zlínské firmy, distribuující lihoviny Likérky Drak. K distribuci bylo připraveno 7600 láhví. Podle inspektorů  by nalezených 3300 litrů lihoviny mohlo zabít  tisíce lidí!
17.10.2012 12:05 |

podobné články

Metanolová aféra přiměla Čechy abstinovat, nebo přejít na dražší alkohol

 
Kvůli metanolové aféře z roku 2012 změnila svůj přístup k alkoholu více jak polovina Čechů. Čtyři procenta obyvatel přestala kvůli obavám o svém zdraví pít lihoviny úplně. Jiní si raději začali kupovat dražší, zato značkové lihoviny. Průzkum provedla v dubnu tohoto roku společnost KPMG.
11.09.2014 17:25 |

podobné články

Celní správa: Hradečtí celníci likvidovali nelegální lihoviny

 
Nelegální lihoviny skončily v čistírně odpadních vod v Hradci Králové.
16.06.2018 22:35 |

podobné články

Tabák a lihoviny zdraží, Sněmovna schválila vyšší spotřební daň

 
Tabákové výrobky i lihoviny od příštího roku zřejmě podraží. Návrh vlády na zvýšení spotřební daně dnes schválila Sněmovna. Zvýší se také poplatek za vklad do katastru nemovitostí z nynějších 1000 korun na 2000 korun. Pojišťovny budou muset v souladu s vládním návrhem zdanit část svých technických rezerv a rezervy budou nově daňově uznatelné jen v menší míře než dosud.
06.11.2019 18:50 |

podobné články