Článek

Lháři a nadřazení lidé používají v řeči a korespondenci méně zájmena já

 
Používání slov v mluveném i psaném jazyce může o naší osobnosti, vztazích, upřímnosti či společenském postavení mnohé prozradit. Užívání jazyka je velmi automatické a odráží se v něm celá řada osobnostních rysů a vlastností. Potvrdil to ve své studii sociální psycholog James W. Pennebaker z Texasu.
08.08.2011 09:50 |

podobné články

Podobné články

Presstituti! Jako zloději kabelek. Lžete, podle toho se k vám chováme. Poslanec SPD se vrací k aféře ,,Okamura týrá novináře a skoro je nepouští na WC"

 
ROZHOVOR „Byli jsme ukazováni s hákovými kříži a nazýváni fašisty!“ Podle poslance Lubomíra Volného z SPD byl diskutovaný přístup k novinářům na víkendové celostátní konferenci jejich hnutí naprosto v pořádku. „Určité skupiny lidí, které já nazývám presstituty, si o sobě myslí, že jsou nadřazeni občanům a také politikům.“ „My prostě nemluvíme s podvodníky a lháři, ať už se vydávají za válečné uprchlíky anebo i když se ohánějí novinářským průkazem, lhář a podvodník pro nás prostě není partnerem,“ říká Volný. Vytýká novinářům hlavně to, že si osobují právo soudit, jindy zase uplatní „mediální cenzuru tichem“. K návštěvě prezidenta republiky na jejich konferenci také uvedl: „Jestli mají Tomio Okamura a Miloš Zeman něco společného, tak to, že oni věří, že národ této země si dokáže kvalitně vládnout sám.“
12.12.2017 06:45 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2999 článků) , Miloš Zeman (27865 článků)

Babiše v Kopřivnici seřvala maminka s dítětem: Lháři, zloději, estébáku, vmetla mu

 
Andrej Babiš na své tour po Čechách v obytňáku zavítal do Moravskoslezského kraje, kde na něj kromě podporovatelů čekala i řada odpůrců. Nejvýrazněji o sobě dali protestující lidé vědět v Kopřivnici, kde matka s malým dítětem expremiérovi do tváře křičela "lháři, estébáku". V Novém Jičíně pak měli Babišovi odpůrci vyhrazený koridor, v němž s transparenty postávali i v deštivém počasí.
22.08.2022 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25794 článků)

ÚS dal za pravdu poslancům. Operátoři už nebudou uchovavat korespondenci

 
Podle Ústavního soudu byly výhrady některých poslanců k povinnosti operátorů uchovávat osobní korespondenci klientů oprávněné. A tak ji zrušil.
31.03.2011 15:40 |

podobné články

Neskutečná prasečina. Příprava vlastizrady ve věci uprchlické vlny. Sobotka je rizikem pro bezpečnost státu. Ptali jsme se politiků na únik premiérových e-mailů a toto jsme se dozvěděli

 
Hackeři opět zaútočili na premiéra Bohuslava Sobotku. Poté, co mu zhruba před čtrnácti dny napadli jeho twitterový účet, se nyní rozhodli zveřejnit jeho korespondenci ze soukromé e-mailové adresy i korespondenci jeho spolupracovníků. Co na to čeští politici?
06.01.2016 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9580 článků)

Sněmovní výbor si dnes posvítí na e-mailovou korespondenci premiéra

 
Sněmovní volební výbor se dnes bude zabývat údajnou korespondencí předsedy Rady Českého rozhlasu (ČRo) Petra Šafaříka s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zprávy byly zveřejněny po hackerském útoku na e-mailový účet premiéra.
13.01.2016 08:21 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9580 článků) , Petr Rada (305 článků)

Tohle si Paroubek za rámeček nedá: Tchyně promluvila! Co jsou to za kydy…

 
Krize manželství Jiřího a Petry Paroubkových přišla jako blesk z čistého nebe. Expremiér se nejprve nechtěl k záležitosti vyjadřovat, ale pak otočil a zveřejnil soukromou korespondenci mezi manželi. Nejen díky této korespondenci, ale i díky jeho dřívějším prohlášením, se mu dostalo ohlasu, který možná nečekal. Podle webu revue.idnes.cz se totiž na webu ozvala jeho tchyně.
21.02.2017 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (4620 článků)

Zapomenutý orientalista Alois Musil v korespondenci píše o těžkém životě v Americe. Děkuje TGM a těší se na domov

 
Biblista, orientalista, cestovatel a spisovatel Alois Musil nepatří mezi známé osobnosti naší historie. ParlamentníListy.cz ovšem na jeho existenci a tvůrčí činnost v uplynulých týdnech upozornilo hned několik čtenářů. Neměli bychom jej prý nechat bez povšimnutí. Proto dnes přinášíme nejen stručnou vizitku jeho životní práce, ale také poukážeme na aktuální publikace shrnující jeho rozsáhlou korespondenci. Oba hutné tituly vydal Masarykův ústav a Archiv AV ČR. Konkrétně je pod ně podepsána trojice Adéla Jůnová Macková, Pavel Žďárský a Tomáš Gecko.
31.10.2021 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Alois Musil (6 článků)

Očkování, covid, nátlak. Vzbouření studenti na univerzitě. Šéfka Trikolory zveřejnila korespondenci

 
Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková se postavila za studenty Masarykovy univerzity Brno, kteří vedení poslali předžalobní výzvu kvůli tlaku na vakcinaci proti covidu-19. Korespondenci se studenty zveřejnila na svém facebookovém profilu.
03.12.2021 20:15 |

podobné články

Lež nejlépe odhalí lháři

 
Lháři mají velmi dobře vyvinuté smysly pro odhalování lží.
03.08.2012 10:45 |

podobné články

Úlet, prolhaní lháři! Drsný vzkaz komunistů americkému senátorovi kvůli radaru

 
ANKETA Nápad amerických republikánských senátorů Johna McCaina a Lindsey Grahama reagovat na ruské obsazení Krymu oživením plánu na umístění raket nebo radaru v České republice tvrdě odsoudili politici KSČM. V jejich odsudcích na konto Američanů pak nechybí slova jako „prolhaní lháři“, „lumpové a podvodníci“. Naopak pravici, jak se zdá, návrh senátorů vůbec nevadí.
12.03.2014 22:00 |

podobné články

Když věříte lháři Zemanovi, jste sami lháři. Ostrý vzkaz národu od publicisty

 
Dnešní rozhodnutí soudu, podle kterého se Hrad musí omluvit za některé Zemanovy výroky o Ferdinandu Peroutkovi, vedly publicistu Vladimíra Kučeru na jeho blogu na serveru Aktuálně.cz k obsáhlejšímu zamyšlení nad českým prezidentem i nad českým národem.
01.09.2016 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Ferdinand Peroutka (234 článků)

Babišovi zatarasila mikrofon žena s dítětem: Zloději, lháři, estébáku

 
Zloději, lháři, estébáku! Až tak se rozhorlila žena s dítětem, jež přišla na mítink expremiéra Andreje Babiše (ANO) v Kopřivnici. Nechtěla ho dokonce pustit ani k mikrofonu, pomoci mu musela najatá ochranka. Píše to server Novinky.cz.
22.08.2022 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25794 článků)

„Lháři, za chvíli budou zase v opozici.“ Tvrdý úder Fialovi

 
„Největší problém vlády je amatérizace a odstředivost, lidi by měli vnímat, že jsou to lháři,“ říká bývalý mluvčí prezidenta Václava Klause, politolog Petr Macinka ve vysílání youtubového kanálu Zákony bohatství, kde okomentoval současné dění a vyjádřil se k hlavním aktérům událostí souvisejících s demonstrací Česko proti bídě na Václavském náměstí. Odvážného Rajchla připravuje na to, že na další demonstraci možná „poteče krev“. Sám by podle svých slov nepřeceňoval poptávku po změně.
22.03.2023 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10904 článků) , Petr Fiala (5093 článků) , Petr Václav (1027 článků)

Dětí s vadou řeči v Česku přibývá. Logopedka viní tablety a nezájem rodičů

 
V základních školách přibývá dětí s vadou řeči. V minulém školním roce jich podle dat ministerstva školství bylo zhruba 8525. Za uplynulých deset let jejich počet vzrostl zhruba čtyřikrát. Nárůst problémů s řečí souvisí mimo jiné se současným životním stylem, řekla v úterý novinářům klinická logopedka Jitka Kaulfuss. Se zástupci jedné z největších potravinářských firem na zpracování mléka v Česku zároveň představila nová videa na internetu, která mohou rodičům s rozvojem řeči u potomků pomoct.
25.01.2020 19:20 |

podobné články

Už žádné on, nebo ona: Škola zrušila pohlaví!

 
Základní škola v kanadském Vancouveru se rozhodla vytvořit prostředí, v němž nebude pohlaví rozlišovacím znakem. Učinila to v rámci angličtiny, v níž zrušila zájmena he (on) a she (ona). Nahradila je unisexovou variantou „xe“, která označuje třetí osobu jednotného čísla bez ohledu na fyzické pohlaví označovaného.
25.06.2014 07:45 |

podobné články

Švédština má nové zájmeno pro »BEZPOHLAVNÍ«

 
Švédština měla dosud tři osobní zájmena – on, ona, ono neboli han, hon, det. Teď ale zavedla zájmeno čtvrté, které je genderově neurčité. Nahrazuje on či ona v případě, že mluvčí či píšící osoba netuší, jaké pohlaví má jedinec, o němž vypovídá. Případně když se mluví o intersexuálovi. Pak se může použít zájmeno „hen“, které se stalo oficiálně čtvrtým osobním zájmenem švédštiny.
31.03.2015 11:05 |

podobné články

Švédština má nové slovo pro »BEZPOHLAVNÍ«

 
Švédština měla dosud tři osobní zájmena – on, ona, ono neboli han, hon, det. Teď ale zavedla zájmeno čtvrté, které je genderově neurčité. Nahrazuje on či ona v případě, že mluvčí či píšící osoba netuší, jaké pohlaví má jedinec, o němž vypovídá. Případně když se mluví o intersexuálovi. Pak se může použít zájmeno „hen“, které se stalo oficiálně čtvrtým osobním zájmenem švédštiny.
31.03.2015 13:45 |

podobné články

Michal Rubáš: Václav Klaus mladší píše na dluh

 
Od pravicového komentátora v českých poměrech člověk očekává zhruba tolik, že bude vypisovat přivlastňovací zájmena velkými písmeny nebo vyčítat levici zavedení volného pohybu osob (tohoto základního pilíře kapitalismu bez přívlastků) do Evropy.
25.12.2016 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10904 článků)

Pryč s klasickou definicí pohlaví! navrhli v Kanadě. Profesor Peterson se vzepřel, dnes čelí nátlaku levicových studentů i vlastní univerzity

 
Jordan Peterson (ročník 1962) je kanadský psycholog vyučující na University of Toronto, známý zejména svou kritikou politické korektnosti, feminismu a jiných názorových proudů pocházejících ze západních univerzit. Už když přednášel na Harvardu, byly jeho přednášky plné studentů, ale opravdové slávy dosáhl až v září roku 2016, když vzbudil pobouření v levicových kruzích svým videem, ve kterém kritizoval nový kanadský zákon, který by přikazoval používat zájmena podle pohlaví, kterým se označovaná osoba zrovna cítí. Dnes je z Petersona rocková hvězda psychologie a myšlenkový vůdce mladých lidí, kteří odmítají dnešní liberální progresivismus.
17.10.2018 19:05 |

podobné články