Článek

"Lex Pekárek" prošel: Odsouzení poslanci přijdou o plat!

 
Poslanci a senátoři odsouzení k nepodmíněnému trestu už nebudou mít nadále nárok na plat, náhradu výdajů či naturální plnění. Návrh v pátek poslanci schválili jednohlasně. Němcová jim následně vyčetla špatnou docházku.
17.05.2013 14:25 |

podobné články

Podobné články

Benda (ODS): Zákonodárci přijdou ve vězení o plat

 
Pravomocně odsouzení zákonodárci zřejmě přijdou po dobu výkonu trestu o plat. Na přelomu roku to navrhli poslanci za ODS, v pátek prošel návrh zákona do druhého čtení.
15.02.2013 11:45 |

podobné články

„Lex Pekárek“ zatím přes poslance prošel. Jde o ztrátu platu pro vězněné poslance

 
Poslanci projednali návrh ODS, podle kterého by věznění zákonodárci nedostávali plat, náhrady a ztratili by tak nárok i na další výhody. Předloha by se mohla aktuálně týkat Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Pro normu v prvním čtení hlasovalo 122 poslanců, proti byl jen jeden. Norma jde nyní na posouzení do rozpočtového výboru.
15.02.2013 09:50 |

podobné články

Antl ze Senátu poslancům připomněl: Vězněný zákonodárce má o mandát přijít

 
Novela nazývaná "Lex Pekárek" prošla hlasování Senátem, což znamená, že věznění zákonodárci nebudou dostávat plat, náhrady a další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Senátor Miroslav Antl ale poslancům připomněl, že toto je jen rychlé řešení a proto mají připravit k tomu ještě jeden zákon.
21.06.2013 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Antl (114 článků)

Věznění zákonodárci budou bez platu a náhrad

 
Věznění zákonodárci ztratí nárok na plat, náhrady a další benefity, jako je například kancelář v jejich regionech. Změnu přinese novela zákona o platech ústavních činitelů, která vstupuje v platnost od soboty. Aktuálně dopadne na poslance Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také norma dostala neformální název "Lex Pekárek".
16.08.2013 11:05 |

podobné články

Poslanci sebrali plat odsouzeným kolegům. Pekárkovi však může zůstat

 
Návrh zákona, podle kterého by věznění poslanci nedostávali plat a náhrady, názorově rozdělil nejen politiky, ale i ústavní právníky. Právní experti oslovení ČTK se dnes nedokázali shodnout v otázce, zda by poslanci bylo možné odebrat plat již v tomto volebním období, jak tvrdí ODS, nebo až v období následujícím, jak se domnívá ČSSD. V prvním případě by se novela mohla dotknout poslance Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci.
15.02.2013 17:35 |

podobné články

Odsouzení zákonodárci přijdou o plat. Schválili to sami poslanci

 
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o platech ústavních činitelů. Podle ní by věznění zákonodárci ztratili nárok na plat a náhrady za náklady spojené s jejich funkcí člena Parlamentu. Přijít by měli i o další výhody, například kancelář ve svém regionu.
17.05.2013 13:00 |

podobné články

Odsouzení poslanci by měli přijít o plat

 
Poslanci v pátek schválili novelu zákona o platech ústavních činitelů, která by odsouzeným zákonodárcům umožnila odebrat plat, náhrady i další výhody a požitky plynoucí z výkonu funkce. Přijat naopak nebyl pozměňovací návrh Kateřiny Klasnové (VV), který by trestal neomluvené absentéry ve Sněmovně.
17.05.2013 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Klasnová (516 článků)

Okamura: Prý kandiduji na poslance proto, že mi nestačí plat senátora. Nesmysl

 
Naši odpůrci šíří fámy, že prý kandiduji na poslance proto, že mi nestačí plat senátora a snažím se získat i plat poslance. Dovolte nám vyvrátit toto směšné nařčení. Plat senátora a poslance je totiž stejný a mandát senátora mi zaniká v okamžiku, kdy bych se stal poslancem, tyto funkce nelze vykonávat souběžně.
20.10.2013 22:15 |

podobné články

Prezident Zeman podepsal novelu, která ústavním soudcům výrazně zvedne plat

 
Ústavním soudcům se výrazně zvedne plat. Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu zákona o soudech a soudcích, podle níž se bude plat ústavních soudců určovat ze stejného základu jako u ostatních soudců. Doposud se jejich plat odvíjel z nižšího základu jako u poslanců či ministrů, a proto ústavní soudci dostávali méně peněz než mnozí soudci nižších instancí.
13.08.2014 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (21134 článků)

Je to venku. Kancléř Mynář prozradil svůj šestimístný plat

 
Kancléř prezidenta Vratislav Mynář dostává každý měsíc v průměru 120 tisíc korun. Mynář to uvedl v rozhovoru pro Deník, který list otiskne ve svém zítřejším vydání a v předstihu o tom informoval na své webové stránce. „Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě," uvedl kancléř.
17.04.2015 09:11 |

podobné články

Osobnosti: Vratislav Mynář (937 článků)

Poslanci v base: Přijdou o plat?!

 
Poslanci, které soud pošle do vězení, už by neměli dál brát plat jako doposud. Sněmovna včera schválila v prvním kole návrh, který tomu má zabránit.
16.02.2013 10:00 |

podobné články

Schwarzenberg: Odsouzení Tymošenkové poškodí vztahy EU a Ukrajiny

 
Odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové poškodí vztahy Ukrajiny a Evropské unie. Připustil to dnes šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po jednání s kolegy z EU v Lucemburku. Společně s nimi také odsouzení expremiérky kvůli překročení pravomocí ostře kritizoval.
11.10.2011 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3732 článků)

Babiš popírá, že by slíbil při odsouzení odejít. A na pivo vzal Junckerova nástupce

 
Mluvil o tom o víkendu předseda Sněmovny Radek Vondráček, podle kterého Andrej Babiš naznačoval, že by v případě odsouzení odstoupil. Právo však v pondělí uvádí, že něco takového Babiš popřel. „Není to pravda,“ uvedl premiér v demisi. Aby v případě prvoinstančního odsouzení odstoupil člen vlády, to požaduje ČSSD. Stav vyjednávání o vládě s ní i KSČM se přitom chystá Babiš přednést vedení ANO. Dnes ráno pak znovu zasedla Babišova vláda. A i před tím požadadvek ČSSD rezonoval.
30.04.2018 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (13513 článků)

Odchodné poslanců: od čtvrt do půl miliónu

 
Poslanci, kteří v případě předčasného rozpuštění Sněmovny zůstanou mimo politiku, dostanou statisícovou náplast na ránu, kterou jim způsobí to, že přijdou o vysoké platy. Pokud totiž nezískají žádnou ústavní funkci do tří měsíců po opuštění Sněmovny, mají nárok na tzv. odchodné. To představuje jeden plat, který brali, plus plat vynásobený počtem ukončených let ve Sněmovně.
15.09.2009 05:40 |

podobné články

Sněmovna rozhodla: Rath s Pekárkem přijdou o plat i náhrady

 
S vězněnými či souzenými poslanci se za poslední dobu roztrhl pytel, podle zákona však i přes svůj pobyt ve vězení stále dostávali plat i náhrady. Teď ale zákonodárci poslali svým kolegům Davidu Rathovi a Romanu Pekárkovi smutný vzkaz. S penězi je konec!
17.05.2013 13:05 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4416 článků)

Poslanci změní novelu o ztrátě mandátu kvůli odsouzení

 
Poslanci možná budou měnit ústavní novelu předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu.
18.04.2013 20:55 |

podobné články

Osobnosti: Miroslava Němcová (1401 článků)

Poslanci zřejmě pozmění novelu o ztrátě mandátu kvůli odsouzení

 
Poslanci možná budou měnit ústavní novelu předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), aby k důvodům pro zánik mandátu poslanců a senátorů přibylo jejich pravomocné odsouzení k nepodmíněnému trestu. Podle jednoho z námětů, který padl při jednání ústavně-právního výboru, by ztráta mandátu nebyla automatická. Stvrzovala by ji komora zřejmě třípětinovou většinou.
20.04.2013 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Miroslava Němcová (1401 článků)

Škárka by mohl ve vězení pobírat poslanecký plat i s náhradami

 
Odsouzení Jaroslava Škárky ukázalo dvojí tvář legislativy. Pokud by byl nakonec pravomocně odsouzen a odmítl vzdát se svého poslaneckého mandátu, odsedí si tři roky ve vězení za plný poslanecký plat a náhrady.
14.04.2012 06:45 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Škárka (521 článků)

Poslanci rozhodli: V rejstříku trestů budou i výroky soudů zemí EU

 
Češi, kteří budou odsouzení ve státech Evropské unie, budou mít zápis i v českém rejříku trestů. Počítá s tím zákona o rejstříku trestů. Tu poslanci poslanci do druhé čtení a zákonem se budou zabývat poslanci i v příslušných výborech.
10.05.2011 16:10 |

podobné články