Článek

Letošní Velikonoce budou bez koledování, na pomlázku zapomeňte

 
Letošní velikonoční svátky nebudou jako všechny předchozí, to už je jisté. Koledování se nebude konat vůbec a i některé další zvyky mohou být v ohrožení. A dá se tak nějak očekávat, že i velikonoční přání budou letos asi trochu odlišná od těch, které si mezi sebou posíláme v jiných letech.
06.04.2020 16:30 |

podobné články

Podobné články

Ještě nemáte pomlázku? Takhle ji rychle upletete

 
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro většinu lidí se ovšem Velikonoce staly postupem času spíše svátkem dobrého jídla, koledování a popíjení alkoholu.
08.04.2012 13:30 |

podobné články

Prezident Číny přiletí za Zemanem na pomlázku. S vidinou miliard i uprchlíků

 
Velikonoce ne-Velikonoce, přesně na Velikonoční pondělí dorazí do Prahy čínský prezident Si Ťin-pching. Prezident Zeman ho netradičně přivítá na zámečku v Lánech. Dojde i na pomlázku? Nástin programu čínské hlavy státu předestřel Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Upozornil na miliardy, které Číňané mohou v Česku investovat, zatímco ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) vytanula na mysli pomoc Evropě s uprchlíky.
14.03.2016 21:05 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2797 článků) , Jiří Zeman (1309 článků)

Velikonoce nebudou kvůli koronaviru jako dřív, varuje ministr. Přísná opatření do půlky dubna?

 
Letošní Velikonoce prožijeme jinak, než jsme zvyklí. Navštěvování rodiny, koledování a šlehání dívek pomlázkou zřejmě mnoho neuvidíme. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připravuje českou veřejnost na to, že i po svátcích budou bezpečnostní nařízení vlády nadále platit. Uvolňovat by se mohly až v polovině dubna a dále, nastínil jeho náměstek Roman Prymula. Jak to bude s návratem dětí do škol? a uzavřením českých hranic?
22.03.2020 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1356 článků) , Adam Vojtěch (1056 článků)

Kalousek má obří pomlázku, u Bártů to odnese Kačenka

 
Dva z nejdiskutovanějších mužů naší politické scény tráví Velikonoce v jižních Čechách. A oba se připravují na zítřejší koledu. Ministr financí Miroslav Kalousek je doma v Bechyni proslulý tím, že má tradičně nejméně třímetrovou pomlázku. A bývalý ministr dopravy Vít Bárta půjde koledovat také. Nejvíce to prý odnese jeho Kačenka, aby neuschla. Jedná se pochopitelně o místopředsedkyni snemovny Kateřinu Klasnovou.
24.04.2011 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7357 článků) , Kateřina Klasnová (520 článků) , Vít Bárta (2848 článků) , Kateřina Bártů (3 články)

Celebrity a Velikonoce: Zagorová se má na co těšit, Margita už má připravenou pomlázku!

 
Malování vajíček, pečení beránka a různé další velikonoční zvyky dodržují i známé české osobnosti. Těší se také na Velikonoční pondělí a tradiční koledu, kdy se muži ráno vydávají za dívkami a ženami s upletenou pomlázkou z vrbových proutků, aby jim "vyprášili sukně". Pomlázku, v různých nářečích nazývanou například "mrskačka", "švihačka" nebo "hodovačka", považují za symbolický zvyk, který k Velikonocům v Česku i na Slovensku rozhodně patří.
06.04.2012 20:20 |

podobné články

Naučte se uplést pomlázku podle jednoduchého postupu

 
Velikonoce jsou za dveřmi a koledníci si už pomalu připravují proutí, kterým by mohli děvčata pořádně vyšlehat. Přestože patří pletení pomlázky především k tradicím na venkově, můžete si zkusit uplést svou pomlázku i ve městě, a to podle jednoduchého postupu. Navíc vám pletení zabere pouze několik minut.
18.04.2014 12:10 |

podobné články

Velikonoce budou bez koledy, zdůraznil Hamáček. Vláda ale uvolnila cestování

 
Vláda na návrh ústředního krizového štábu schválila zrušení plošného zákazu vycestování z České republiky od 14. dubna. Češi ale mohou  vyjet ze země jen v odůvodněných případech. Hranice mají být kvůli pandemii nového koronaviru dál uzavřené, fungovat by měly nadále vybrané přechody. Po jednání stálé pracovní skupiny štábu to v pondělí novinářům řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten navíc uvedl, že tradiční koledování na Velikonoce tentokrát nebude možné.
06.04.2020 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3129 článků)

Akce na Velikonoce kraj po kraji: Speciální prohlídky zámků i výstava rekordů

 
Velikonoce jsou letos v polovině dubna, v jednotlivých krajích se na ně připravují ale už teď. Zájemci se mohou těšit kromě koledování na pašijové hry, jarmarky, dílny, ale i koncerty a speciální prohlídky památek. Podívejte se, kde je jaké kulturní vyžití na výběr.
02.04.2017 16:50 |

podobné články

Církve se chystají na digi Velikonoce

 
Za pár dní budou Velikonoce a všichni musíme zapomenout na velikonoční pomlázku, malovaná vejce a návštěvu sousedů. Stejně tak křesťanské církve musejí svůj největší svátek oslavit hodně netradičně – pomocí digitálních technologií a sociálních sítí.
07.04.2020 15:25 |

podobné články

Komentář ministra vnitra Hamáčka: Lidi, neblbněte a na pomlázku zapomeňte

 
Kvůli koronavirové pandemii v celé České republice platí karanténě. V pondělí nás čekají Velikonoce a všichni asi tušíme, že nebudou probíhat jako tradičně. Ministr vnitra Jan Hamáček současnou situaci pro eXtra.cz okomentoval.
10.04.2020 22:41 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3129 článků)

Velikonoce hvězd: Jak Slunečná zdobí vejce?!

 
Herci ze seriálu Slunečná slaví Velikonoce vzhledem k situaci spíše ve vzpomínkách. Výhodu mají ti, co chodili na pomlázku u babičky a dědečka, nebo rovnou vyrostli na venkově. Herečka Martina Preissová (44) se na Moravě připravovala na svátky už měsíc dopředu. „Zdobily jsme s maminkou dům, malovaly kraslice,“ vzpomíná. „Nebylo nijak výjimečné, když na koledu přišlo i dvě stě kluků,“ říká.
12.04.2020 05:15 |

podobné články

Nejen zkažená pomlázka. „Češi hledají víru,“ říká kněz o Velikonocích pod diktátem viru

 
Řada Čechů na Velikonoční pondělí musí oželet tradiční zvyky - především pomlázku a obcházení známých či sousedů. Pro věřící však měly být Velikonoce vrcholem roku. Liturgického. Nejdůležitější svátek pro křesťany však notně utrpěl „diktátem“ koronaviru. Pandemie zasáhla věřící těžce. V Česku nemohou do kostelů, omezení však platí i jinde ve světě. Kněží z Církve československých husitů Blesk Zprávám líčí, jak karanténa změnila tradiční Velikonoce a co si mají lidé nyní počít.
13.04.2020 05:10 |

podobné články

Jak uplést pomlázku? Máme pro vás návod krok za krokem

 
Jak uplést velikonoční pomlázku? Blesk.cz vám to ukáže. Navštívili jsme jednoho z nejvyhlášenějších pletačů pomlázek na Vysočině. František Vacek (68) z Polné umí uplést prakticky cokoli.
09.04.2009 14:14 |

podobné články

Jiří Čunek šel na pomlázku do lékárny. Takhle dopadl

 
REPORTÁŽ Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) střídá party. Jeden rok chodí na pomlázku ve Vsetíně a pak zase v rodném Zlíně. Letos obcházel s několika kamarády příbuzné a známé v krajském městě. Všichni byli oblečení do černých kabátů, na hlavách měli klobouky a cestou zpívali.
02.04.2013 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Čunek (843 článků)

Jak na velikonoční pomlázku? Přehledný a jednoduchý návod, který zvládne každý

 
K Velikonocům patří pomlázka, a to nejlépe vlastnoručně upletená. Není to opravdu nic složitého. Podívejte se na jednoduchý návod, podle kterého to hravě zvládnete, pomlázku si vyzdobíte podle sebe, a navíc ušetříte!
23.03.2016 11:30 |

podobné články

Seberou Čechům pomlázku kvůli bití žen? Hádky o nové úmluvě řeší i čerstvý ženáč ve vládě

 
Česku zakážou pořádat tradiční velikonoční pomlázku, dojde na omezení národní suverenity? V souvislosti s Istanbulskou úmluvou proti násilí páchanému na ženách se rozhořela vášnivá diskuze jejích odpůrců a zastánců. A kolují i vyložené hoaxy, nepravdivé zprávy, šířené (nejen) po sociálních sítích, proti kterým musel zakročit i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Podpis úmluvy ze strany Česka je dle něj v pořádku. Část politiků však nesouhlasí a na jedné lodi se ocitají lidovci i okamurovci.
06.11.2018 19:35 |

podobné články

Velikonoce: Projíme 1200 korun za tři dny!

 
Další svátky »obžerství« přicházejí. Po Vánocích se ani Velikonoce neobejdou bez hodování. A protože si jaro stále dává na čas a podle meteorologů nám volné dny proprší, spíše než o svátcích vítající nové roční období, budou letošní Velikonoce ve znamení sezení doma »za pecí« a mlsání, které nás vyjde za tři dny na dvanáct stovek!
30.03.2013 05:05 |

podobné články

Velikonoce: Projíme 1200 korun za tři dny!

 
Další svátky »obžerství« přicházejí. Po Vánocích se ani Velikonoce neobejdou bez hodování. A protože si jaro stále dává na čas a podle meteorologů nám volné dny proprší, spíše než o svátcích vítající nové roční období, budou letošní Velikonoce ve znamení sezení doma »za pecí« a mlsání, které nás vyjde za tři dny na dvanáct stovek!
30.03.2013 11:05 |

podobné články

Drsné hádky kvůli pomlázce a EU: Ani Velikonoce se v Česku neobešly bez nadávek a označení lidí za ,,blbce"

 
Server iDnes.cz si udělal ze čtenářů legraci, když na svém webu 1. dubna, tedy v den aprílových vtípků, zveřejnil text o tom, že jsou v ohrožení velikonoční tradice. "Novela zákona chystá zákaz koledování,". Na závěr textu sice redakce přiznala, že jde o žertík, mnozí čtenáři však nedočetli a text si začal žít vlastním životem na sociálních sítích.
03.04.2018 10:50 |

podobné články