Článek

Lesy Praha: Poštolky, vládkyně pražské oblohy. Ročně jich ošetříme přes sto

 
Poštolka obecná je nejpočetnější dravec žijící v Praze, a proto také poštolky patří mezi naše nejčastější zvířecí pacienty z této ptačí skupiny.
14.08.2021 18:20 |

podobné články

Podobné články

Poštolky vládnou pražskému nebi, jsou ale také nejčastějším pacientem v záchranné stanici

 
Poštolka je nejpočetnější dravec žijící v Praze, celá Praha sleduje hned několik příběhů poštolek, které se uhnízdili Pražanům za oknem jejich bytů. Poštolka bohužel patří i mezi nejčastěji ošetřované ptáky, kteří se dostanou do záchranné stanice hl. m Prahy. Postarat se o ně není nic levného, proto záchranná stanice nyní spustila možnost, kdy si jednotlivé poštolky mohou Pražané adoptovat a podpořit tak finančně jejich záchranu.
27.08.2021 20:05 |

podobné články

Záchranáři varují: Nepodceňujte příznaky cévní mozkové příhody, ročně ošetříme tisíce pacientů

 
Ročně ošetří výjezdové skupiny pražské záchranky téměř 3000 pacientů s příznaky cévní mozkové příhody.
05.02.2016 14:51 |

podobné články

ČEZ: Stožáry velmi vysokého napětí zachraňují poštolky

 
Třicet budek pro poštolky obecné pověsili pracovníci Záchranné stanice Bartošovice na stožáry velmi vysokého napětí Skupiny ČEZ.
20.05.2013 16:55 |

podobné články

Malé poštolky opustila maminka: Mláďata skákala v ulicích!

 
Nástrahy města si na vlastní kůži vyzkoušely dvě malé poštolky, které opustila maminka. Ta zřejmě zahynula. Malí dravci kličkovali mezi auty, než je zachránili všímaví lidé.
17.07.2014 05:05 |

podobné články

Rekonstrukce v Praze komplikuje ptactvo. Stavbaři čekají na poštolky i rorýse

 
Nejčastěji poštolky hnízdí v otevřené krajině s alejemi nebo na okrajích lesů. Nyní se ale stahují i do měst. Jedna taková se uhnízdila i na balkoně Pavla Soukupa z Prahy. A to jen několik týdnů před očekávanou rekonstrukcí panelového domu, ve kterém bydlí. Kvůli zákonu o ochraně přírody tak poštolka narušila práce na 14patrovém domu. Větší komplikací bývá pro dělníky ale obecně rorýs, který určuje stavební sezonu.
30.07.2016 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Soukup (176 článků)

Nečekaní obyvatelé pražských truhlíků. „Poštolku si nechat můžete, na divokou kachnu volejte odchyt,“ radí odborníci

 
Poštolčí celebrita Adélka se už potřetí vrátila do spořilovského truhlíku. O radostné události informovala majitelka truhlíku Judita Zajtkovská na svém Facebooku. Zatímco loni se poštolky objevily na Spořilově už v únoru, nyní si daly na čas a přiletěly až koncem dubna. Poštolky ale nejsou jediným ptactvem, které se v truhlících rádo zahnízdí, často to bývají třeba divoké kachny. Ty ale v truhlíku zůstat nemůžou, mláďata by pak matka neodvedla k vodě, proto je potřeba zavolat odborníky, kteří je převezou blíže k vodě.
05.05.2021 05:50 |

podobné články

Lesy ČR: V části Jizerských hor najdeme oblast tmavé oblohy. Více řeknou na Euroregion Tour

 
Také letos se v Eurocentru v Jablonci nad Nisou koná veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour. Kromě tipů na výlety se 16. a 17. března návštěvníci dozvědí o dnes už výjimečné oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách. Její zachování podporují i Lesy ČR.
16.03.2018 09:20 |

podobné články

V ČR vznikla třetí oblast tmavé oblohy

 
V České republice byla v pondělí vyhlášena třetí oblast tmavé oblohy. Na jejím ustavení se dohodli vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se starosty deseti obcí na Manětínsku a dalších subjektů. Manětínská oblast je pro vědce cenná tím, že zdejší oblohu zatím nenarušují světla z lidských sídel a panuje tam relativní tma, která umožňuje zkoumání noční oblohy.
15.09.2014 14:35 |

podobné články

Lesy ČR: Domovy pro dravce a sovy na Břeclavsku

 
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) již řadu let pomáhá dravcům a sovám hnízdit v zemědělské krajině Břeclavska. Letos pečuje o sto speciálních budek, které se staly domovem pro poštolky obecné, kalouse ušaté a puštíky obecné. Podnik Lesy České republiky je generálním partnerem projektu, podpořil ho v rámci Národního programu Ochrana biodiverzity.
02.08.2017 11:00 |

podobné články

Lesy Praha: V Lobkovické zahradě provádíme zdravotní a bezpečnostní úpravy dřevin

 
V Lobkovické zahradě využijeme období vegetačního klidu a ošetříme 48 dřevin podél hlavní vyhlídkové trasy.
18.02.2021 10:10 |

podobné články

Mocnáři usekli hlavu: Vzácný trůn vládkyně království Bamoun putuje do Vizovic!

 
Jedinečná památka, trůn vládkyně z království Bamoun v dnešním Kamerunu, se dostane do Česka. Získalo ho muzeum mizející africké kultury Tjiwara ve Vizovicích na Zlínsku.
06.09.2021 22:05 |

podobné články

Zelení iniciovali petici za šetrnější hospodaření v lesích

 
Strana zelených iniciovala petici Na sucho se musí od lesa, která vyzývá dva největší správce lesů v ČR, což jsou státní Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR, aby přešly na mezinárodní certifikaci hospodaření FSC. Ta garantuje šetrné postupy hospodaření a znemožňuje kácení systémem holosečí, řekl včera na tiskové konferenci předseda strany Matěj Stropnický. Díky tomu lesy mají lépe zadržet vodu a bránit suchu i povodním. Lesy ČR na certifikaci přecházet nechtějí a uvedly, že podle nich je dostatečný druhý systém mezinárodní certifikace PEFC. Podobně se k problematice staví i Vojenské lesy.
12.08.2017 21:20 |

podobné články

Osobnosti: Matěj Stropnický (590 článků)

Lesy ČR jsou partnerem česko–slovenské Beskydské oblasti tmavé oblohy

 
Tma začíná být ohroženým a zároveň chráněným „druhem“. V pondělí 4. března byla na horské chatě Švarná Hanka na Gruni ve Starých Hamrech v okrese Frýdek Místek, v Moravskoslezském kraji, vyhlášena česko - slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO).
06.03.2013 19:35 |

podobné články

Dřevo na nový krov nebo sto tisíc korun darují Lesy ČR vlastníkům domů na Hodonínsku, postiženým tornádem

 
Lesy ČR poskytnou lidem na Hodonínsku postiženým včerejším tornádem až 50 m3 kulatiny na nový krov nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. V lesích se začne s odklízením popadaných stromů na cestách a pomoc nabídly Lesy ČR i hasičům.
25.06.2021 12:40 |

podobné články

Lesy Praha: Soutěž o nejlepšího sběrače začíná. Letos sbírá Praha 4, 9, 19 a Praha-Kunratice

 
Pro školy v městských částech Praha 4, Praha-Kunratice, Praha 9 a Praha 19 vyhlašujeme podzimní soutěž O nejlepšího sběrače, ve které se již jedenáct let pravidelně utkávají žáci pražských škol a školek.
26.09.2021 19:35 |

podobné články

Nejdřív zaplať, pak tě ošetříme, slyší lyžaři v Rakousku

 
V Rakousku vytahují záchranáři peníze ze zraněných lyžařů už v sanitce. Teď z toho mají mezinárodní ostudu.
30.01.2010 14:55 |

podobné články

Akce s Lesy ČR od soboty 14. do soboty 21. července

 
Lesy ČR pro veřejnost pravidelně pořádají celou řadu zajímavých osvětových a populárně naučných akcí. Mezi nejtypičtější a nejpopulárnější patří již od roku 2000 akce typu Den s Lesy ČR. Lesy ČR se současně do řady dalších akcí zapojují jako spoluorganizátor nebo účastník.
13.07.2012 11:50 |

podobné články

Lesy ČR: 4. ročník výtvarné soutěže pro děti ze „Lesy a příroda kolem nás“

 
4. ročník výtvarné soutěže „Lesy a příroda kolem nás” vyhlásí zítra ve středu 6. listopadu 2013 Lesy České republiky, s. p., Krajské ředitelství České Budějovice a to společně s dalšími organizacemi.
05.11.2013 19:45 |

podobné články

Podniku Lesy ČR letos kvůli restitucím klesne zisk, uvedl jeho šéf

 
Státní podnik Lesy ČR by měl v letošním roce hospodařit se ziskem necelé čtyři miliardy korun, uvedl v pořadu ČT Otázky Václava Moravce generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Pokles zisku bude podle něj způsoben vydáváním majetku v souvislosti s církevními restitucemi. Loni měly Lesy ČR hrubý zisk 5,1 miliardy korun.
11.05.2014 15:00 |

podobné články