Článek

Kyanidy do Bečvy měly uniknout z firmy Energoaqua. Ta to odmítla

 
Řeku Bečvu otrávily loni v září kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá podle serveru iDnes firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Vedení společnosti závěry znalce odmítlo.
04.05.2021 15:05 |

podobné články

Podobné články

Server iDnes: Znalecký posudek podezřívá z otravy Bečvy firmu Energoaqua

 
Řeku Bečvu otrávily loni v září kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, uvedl dnes server iDnes.cz. Firmě areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Vedení společnosti Energoaqua se dnes ČTK nepodařilo kontaktovat. Již dříve však ředitel firmy Oldřich Havelka opakovaně odmítl, že by firma řeku otrávila.
04.05.2021 17:00 |

podobné články

Znalecký posudek podezřívá z otravy Bečvy firmu Energoaqua

 
Řeku Bečvu otrávily loni v září kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, uvedl dnes server iDnes.cz. Firmě areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Vedení společnosti Energoaqua se dnes ČTK nepodařilo kontaktovat. Již dříve však ředitel firmy Oldřich Havelka opakovaně odmítl, že by firma řeku otrávila.
04.05.2021 22:15 |

podobné články

Bečvu otrávil kyanid z čističky, myslí si znalec. Firma Energoaqua zuří

 
Řeku Bečvu otrávily loni v září kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, uvedl v úterý server iDNES.cz. Firmě areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Ředitel rožnovské firmy Energoaqua Oldřich Havelka závěry posudku zásadně odmítl, podle něj soudní znalec k takovým závěrům nemá důkazy.
04.05.2021 15:15 |

podobné články

Kdo otrávil řeku Bečvu... Uniklo jméno viníka?!

 
Vypustili do Bečvy nebezpečné kyanidy a zavinili úhyn čtyřiceti tun ryb! Policie od loňského září pátrá po původci znečištění, aktuální poznatky inspektorů by prý měly ukazovat na firmu Energoaqua. Podle informací serveru iDnes.cz zaměstnanci České inspekce životního prostředí měli ukázat právě na rožnovskou firmu, která provozuje čističku odpadních vod v bývalém areálu Tesly.
05.05.2021 05:10 |

podobné články

Kauza kolem kontaminace Bečvy bobtná: Vedoucí směny rožnovské čistírny spáchal sebevraždu

 
Kvůli opakované kontaminaci řeky Bečvy a velkému úhynu tamních ryb vyrazila policie pátrat do rožnovské čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua. Poslední zprávy totiž naznačovaly, že by za zpustošením řekly mohla stát právě ona čistička. Vyšetřovatelé tak vyzpovídali hned několik zaměstnanců. Podle informací Práva pak vedoucí provozu podniku spáchal sebevraždu.
03.12.2020 08:36 |

podobné články

Povodí Moravy: Reakce na text Martina Rulíka v Deníku Referendum

 
Povodí Moravy, s. p. reaguje otevřeným dopisem na text Martina Rulíka. Ten ve svém článku, který vyšel 3. 11. 2020 v Deníku Referendum pod názvem Ve věci otrávené Bečvy má máslo na hlavě i Povodí Moravy, obviňuje Povodí Moravy, s. p. z nekompetentnosti a zahlazování stop při šetření otravy řeky Bečvy kyanidy. Mylné informace od Deníku Referendum přejala i seriózní média, jako např. Hospodářské noviny. Rulíkova obvinění vyplývají z neznalostí vodního zákona, kompetencí zainteresovaných organizací i standardních postupů při likvidaci ekologických havárií.
08.11.2020 14:45 |

podobné články

Otravu Bečvy a tuny mrtvých ryb vyšetřuje policie: Do řeky nalili světélkující látku

 
Kvůli zářijové otravě Bečvy kyanidy provádí vsetínští kriminalisté na řece vyšetřovací pokus. Pomocí netoxického fluoresceinu zjišťují a dokumentují chování neznámé látky v toku řeky. Na místě bude pořízen záznam využitelný pro potřeby soudního znalce. Policie to uvedla na svém twitteru. Fluorescein je syntetická organická látka.
17.11.2020 15:45 |

podobné články

Budou další „Bečvy“? Ryby po celém světě ohrožuje látka, kterou vyrábí i Agrofert

 
Řeka Bečva není jediným místem, kde v poslední době umíraly ryby. Podobný problém řeší i obyvatelé amerického Washingtonu, kteří se znepokojením sledují stále intenzivnější úhyn místních lososů. Situace v USA je ale horší, zatímco u Bečvy je jasné, že do ní s největší pravděpodobností unikly kyanidy, úhyn lososů za oceánem zjevnou příčinu nemá. Vědci z Washingtonské univerzity si však myslí, že záhadu již rozklíčovali. Lososy podle nich zabíjí látka 6PPD, gumový antioxidant, který se používá při výrobě pneumatik. Ohroženy podle odborníků mohou být ryby po celém světě, protože 6PPD patří mezi oblíbené chemikálie. Jedním z hlavních globálních hráčů na poli gumových antioxidantů je český holding Agrofert.
08.12.2020 05:35 |

podobné články

Do Bečvy zase unikla neznámá látka. Ze stejného místa jako smrtící kyanid

 
Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí – Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody, řekl dnes odpoledne ČTK starosta města Robert Stržínek (ANO). Látka se podle něj do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid.
27.10.2020 16:20 |

podobné články

Elfmark (Piráti): Do Bečvy opět unikla neznámá látka, žádáme vyšetření dnešní i zářijové ekologické katastrofy

 
Od úniku kyanidu do řeky Bečvy a následného úhynu 40 tun ryb uplynul již více než měsíc a viník stále nebyl dopaden. Zatímco všichni čekáme na vyšetření této ekologické katastrofy, do řeky Bečvy se dnes opět dostala neznámá látka.
27.10.2020 22:10 |

podobné články

Zaměstnanec čistírny u Bečvy spáchal sebevraždu

 
Desítka policistů vtrhla ve středu po ranním oznámení údajného úhynu ryb v Bečvě do rožnovské čistírny odpadních vod (ČOV) společnosti Energoaqua. Policisté v podniku zasahovali při podezření na další vážnou kontaminaci řeky. Navíc v úterý došlo k tragédii: podle informací Práva si vzal život vedoucí provozu čistírny.
03.12.2020 04:20 |

podobné články

Policisté vylili do Bečvy fluorescein. Zjišťují, kudy tekly smrtící kyanidy

 
Vsetínští policisté uskutečnili v úterý na řece Bečvě vyšetřovací pokus v souvislosti s únikem kyanidů, které v září řeku otrávily a způsobily smrt velkého množství ryb a dalších vodních živočichů. Policie to uvedla na svém Twitteru.
17.11.2020 15:05 |

podobné články

Odpadní voda v Bečvě splňovala limity, oznámila inspekce

 
Výsledky rozborů vzorků vody z řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, do níž před týdnem unikla kanálem vedoucím z bývalého továrního areálu Tesla Rožnov pod Radhoštěm neznámá látka, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Sdělila to mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávily kyanidy.
09.12.2020 12:35 |

podobné články

Až je mi těch lidí líto. Kauza Bečva: Není zájem vyšetřit, říká profesor

 
20. září 2020 došlo k masivnímu úniku neznámé látky do moravské řeky Bečvy. Pravděpodobně šlo o kyanidy. Uhynulo několik tun ryb. Rozsáhlý únik se dodnes vyšetřuje. A zdá se, že se ještě dlouho vyšetřovat bude. Podle znalce profesora Ivana Holoubka totiž není přílišný zájem na nalezení skutečného viníka.
08.03.2021 10:35 |

podobné články

VYŘIZOVÁNÍ ÚČTŮ: Někdo zapálil u Horní Bečvy dvě auta

 
Dvě auta hořela v noci na čtvrtek u Horní Bečvy na Vsetínsku, vozy podle vyšetřovatele někdo podpálil úmyslně. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.
07.04.2011 12:05 |

podobné články

Opilý cyklista spadl do Bečvy, ani rychlá pomoc už ho nezachránila

 
Tragický konec vzala v sobotu odpoledne cesta staršího muže na kole podél Bečvy na Vsetínsku. Nejspíš namol opilý cyklista totiž spadl do řeky a zemřel.
15.04.2013 14:25 |

podobné články

Kořenek (ČSSD): 130 let trati v údolí Bečvy - byl jsem u toho

 
Je tomu téměř 130 let, co se údolím Bečvy rozezněl první hvizd parní píšťaly a supění parní lokomotivy. V roce 1884 totiž byla naplněna snaha místních podnikatelů o postavení parostrojní železné dráhy z Hranic na Moravě do Krásna nad Bečvou a o rok později až do Vsetína.
16.04.2014 06:40 |

podobné články

Výstavba protipovodňových opatření v povodí Bečvy byla přiklepnuta

 
Ministerstvo zemědělství do konce roku 2022 investuje 1,3 miliardy korun na první etapu výstavby protipovodňových opatření v povodí řeky Bečvy. Rozhodla o tom tento týden vláda.
05.07.2015 20:16 |

podobné články

Povodí Moravy: Průtoky v řekách jsou vlivem sucha podprůměrné, nejnižší jsou v povodí Bečvy

 
Hranice sucha je v současnosti dosažena na 35 z 200 měřících stanic v povodí Moravy a Dyje. Nejvíce je postiženo povodí řeky Bečvy, ve kterém hranici sucha dosáhlo 10 měřících stanic.
05.08.2017 13:10 |

podobné články