Článek

Krkonošskému národnímu parku je 57 let

 
Snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem slavila úspěch v pátek 17. května 1963, kdy byl oficiálně vyhlášení Krkonošský národní park. Tenko krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor o čtyři roky dříve (1959).
19.05.2020 21:15 |

podobné články

Podobné články

Krkonošskému národnímu parku je 55 let

 
Ve čtvrtek uplyne 55 let od vyhlášení nejstaršího českého národního parku. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem.
17.05.2018 15:15 |

podobné články

Soud dal za pravdu šumavskému národnímu parku ve sporu s ekology

 
Plzeňský krajský soud dal za pravdu Správě národního parku Šumava (NPŠ), která loni v létě požadovala, aby se občanské sdružení Hnutí Duha zdrželo organizování pohybu a pobytu osob v lesích národního parku, které bránily zásahu proti kalamitním škůdcům v lokalitě Na Ztraceném. Právo o tom v pátek informoval mluvčí NPŠ Pavel Pechoušek.
06.01.2012 12:35 |

podobné články

Jelen se na Šumavě zamiloval do lidí, teď ho za to čeká smrt! Češi se hromadně bouří!

 
Šumavskému národnímu parku nuda nehrozí ani v zimních měsících. V tamějším návštěvnickém centru na Kvildě ve středu jelen napadl a zranil turistu. Vedení parku se rozhodlo ho utratit. Vůdce stáda považuje za nebezpečného, protože na člověka neútočil poprvé. Návštěvníci parku chtějí život jelena ušetřit!
22.02.2018 15:30 |

podobné články

ÚZSVM předal Národnímu památkovému ústavu 250 let staré sochy

 
Jičínské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových předalo Národnímu památkovému ústavu 24 kusů historických uměleckých děl pocházejících z 60. let 18. století. Sochy byly předány na základě rozhodnutí Ministerstva kultury. ÚZSVM získal sochy po zaniklých národních výborech. Umělecké předměty byly znaleckým posudkem oceněny na cca šest milionů korun.
23.11.2016 10:15 |

podobné články

Vlasta Chramostová darovala Národnímu divadlu sbírku fotografií

 
Tři a půl tisíce fotografií ze svého archivu věnovala Vlasta Chramostová Národnímu divadlu (ND) v Praze. Mezi její zvěčněné přátele mj. patří Václav Havel, Jaroslav Seifert, Pavel Kohout nebo Jan Werich. Jedná se o nejrozsáhlejší sbírku darovanou české první scéně.
02.06.2010 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5642 článků) , Pavel Kohout (240 článků) , Jan Werich (105 článků) , Jaroslav Seifert (33 článků) , Vlasta Chramostová (58 článků)

České Budějovice hostily seminář pro zástupce měst a obcí k Národnímu rozvojovému programu mobility pro všechny

 
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR ve spolupráci s Vládním výborem pro zdravotně postižené občany uspořádala tento týden na krajském úřadu v Českých Budějovicích odborný seminář k Národnímu rozvojovému programu mobility pro všechny (NRPM).
13.06.2015 10:11 |

podobné články

Premiér Sobotka symbolicky předá Národnímu divadlu klíče od vydražené budovy

 
Symbolické předání klíčů od budovy Themos Národnímu divadlu
17.08.2016 11:35 |

podobné články

Nový vládce Šumavy se chystá kácet a očekává protesty ochranářů

 
Pevnou rukou vládne již déle než 14 dní bývalý ministr financí Jan Stráský z pozice ředitele Národnímu parku Šumava. A podle očekávání již chystá některá opatření, ze kterých se ochráncům přírody ježí chlupy po celém těle. Pro Parlamentní listy Stráský potvrdil, že se chystá bojovat proti nebezpečnému kůrovci i těžbou v dosud bezzásahových prvních zónách národního parku.
04.03.2011 13:05 |

podobné články

Šumavští starostové mají obavy o budoucnost přírody

 
Rozčarování některých šumavských starostů nad postojem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k Národnímu parku Šumava nebere na jihu a západě Čech konce. Svaz obcí Národního parku Šumava se domnívá, že ministr, za prvních sto dnů ve funkci, udělal v zájmu obyvatel Šumavy jen málo.
09.05.2014 11:15 |

podobné články

Zahradník (ODS): Prezident Miloš Zeman k Národnímu parku Šumava

 
Pan prezident Miloš Zeman se při své návštěvě jižních Čech vyjádřil mimo jiné i k problematice Národního parku Šumava. Dlouhodobě si vážím jeho postoje k Šumavě a k jejím obyvatelům, který vyjádřil slovy: „ochrana přírody má zahrnout i jednoho živočicha, který se jmenuje člověk“.
15.06.2016 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23869 článků)

Pytláci zastřelili pět správců národního parku. V přírodě tam přežívají ohrožené gorily

 
Pět správců národního parku Virunga v pondělí v Kongu zastřelili členové kmenové milice. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ředitele parku, který je jedním z posledních míst, kde přežívá ohrožená gorila horská. Na tým správců zaútočili podle ředitele parku u hranic s Ugandou členové kmenové milice mai-mai, jež se zformovala na sklonku 90. let kvůli invazi ze Rwandy.
09.04.2018 23:00 |

podobné články

Šumava může přijít o světový status národního parku, píše server

 
Mezinárodní svaz ochrany přírody varoval českou vládu, že Šumava by kvůli připravovanému zákonu mohla přijít o status národního parku, napsal dnes server Aktuálně.cz. V dopisech ministru životního prostředí a premiérovi, které má server k dispozici, svaz píše, že ministerstvem připravovaný návrh zákona o Národním parku Šumava může oslabit ochranu a správu parku.
12.03.2012 06:10 |

podobné články

Praha zakázala kvůli povodním vstup do 29 parků a lesů

 
Praha dnes zakázala kvůli záplavám vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1. Magistrát o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Již od neděle platil kvůli velké vodě zákaz vstupu do parků na Petříně, v Zahradě Kinských, Letné, Stromovce a na Vítkově.
04.06.2013 13:00 |

podobné články

Šéf šumavského parku dnes končí ve funkci, odvolání budí emoce

 
Ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek dnes končí ve funkci. Minulý pátek jej odvolal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Neshodli se na způsobu řízení instituce. Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon. Správa parku dlouhodobě nefungovala, řekl Brabec ČTK. Jeho krok však vyvolal silnou kritiku od některých šumavských obcí a regionálních politiků.
30.04.2014 06:40 |

podobné články

Osobnosti: Richard Brabec (422 článků)

V Národním parku Podyjí zůstávají uzavřeny už jen tři kratší cesty na Vranovsku

 
Už jen tři úseky značených cest zůstávají uzavřeny v Národním parku Podyjí. Lesníci a strážci tak pokročili v uvolňování stezek, které přehradily spadané stromy po prosincové ledovce. Návštěvnici parku by se měli vyhnout Felicitinu okruhu, odbočce na Halamaškovu vyhlídku a Claryho stezce na Vranovsku. Správa parku předpokládá zprůchodnění zbývajících úseků do konce ledna.
11.01.2015 19:33 |

podobné články

Pavlíčko (SZ): Miloš Zeman - Let nad kůrovčím hnízdem

 
Miloš Zeman a jeho předvolební rétorika ve vztahu k národnímu parku Šumava disponujícího minimem voličů graduje. Jak laciné je se trefovat do státních institucí spravujících přírodu během volebních kampaní, případně dávat hlučná trestní oznámení, nejlépe taková, co budou po čase zamítána, a výsledky těchto „akcí“ již ponecháváme v labyrintu zapomnění! Vždyť je opět na světě nová kampaň.
07.09.2012 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23869 článků)

Ministr Schwarzenberg: Současný ředitel NP Šumava má na park pohled turisty

 
Stanovisko Předsednictva TOP 09 k Národnímu parku Šumava
26.04.2011 15:30 |

podobné články

Mládě gorily Moji bude nejspíš samička, zatím nemá jméno

 
Mládě gorily Moji bude nejspíš samička, pražská zoo nabídla španělskému národnímu parku, kde Moja porodila, analýzu trusu mláděte k určení jeho pohlaví. O mládě se Moja stará vzorně, dobré návyky si prý přivezla z Prahy, řekl kurátor lidoopů pražské zoo Vít Lukáš, který dnes spolu s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem jeli první v Česku narozenou gorilu a její mládě navštívit. 
02.05.2013 18:35 |

podobné články

NP Šumava nabízí k prodeji posledního koně, jízdy v kočárech zajistí soukromí chovatelé

 
Loni narozené hříbě jménem Krys nabízí Správa Národního parku Šumava aktuálně k prodeji. Koně jménem Andy, Nesango, Libor, Cipísek a klisna jménem Karin s příslušenstvím byli bezúplatně předány Národnímu památkovému ústavu a budou sloužit na státních zámcích Krásný Dvůr, Veltrusy, Valeč.
23.04.2015 12:16 |

podobné články