Článek

Kriticky ohrožených sýčků začíná přibývat, radují se ornitologové

 
Sýček obecný, dříve v Česku velmi hojná sovička, nyní kriticky ohrožená, má o něco větší populaci než v minulosti. Podle výsledků jarního sčítání je počet zjištěných samečků rekordní.
01.06.2021 10:20 |

podobné články

Podobné články

Z Česka mizí sovy: Kvůli zemědělství jsme přišli o 90 % sýčků

 
V české přírodě v posledních 20 letech výrazně ubylo sýčků obecných, což byla dříve vůbec nejčastěji se vyskytující sova. Její populace se ztenčila o více než 90 procent. V Česku zbývá odhadem asi 130 párů. Důvodem je například změna způsobu zemědělství.
11.07.2017 17:30 |

podobné články

Žirafy jsou poprvé v dějinách na seznamu kriticky ohrožených druhů

 
Mezinárodní svaz ochrany přírody zveřejnil aktualizovaný Červený seznam ohrožených druhů zvířat. A vůbec poprvé se v kategorii kriticky ohrožených taxonů objevuje nubijská kordofanská žirafa. Mizejí však i ostatní druhy zvláštních býložravců s extrémně dlouhými krčními obratli, kteří tak můžou být vbrzku známí jen ze zoologických zahrad a starých fotografických knih. V Africe jich žije méně než 4 650 jedinců.
16.11.2018 10:30 |

podobné články

Pesticidy způsobují úhyny nejen včel, ale také ohrožených ptáků

 
Evropská unie by měla plošně zakázat používání neonikotinoidových pesticidů. Nejenže můžou prokazatelně za masové úhyny včel, čmeláků a motýlů, ale také decimují populace už tak ohrožených druhů ptáků. Největší škody působí na populacích kriticky ohrožených koroptví a také stále vzácnějších vrabců domácích.
17.01.2017 15:30 |

podobné články

Skvělá zpráva: Ohrožení sokoli se uhnízdili na komíně motolské nemocnice

 
Ornitologové se radují. V Praze se totiž zabydlel další pár ohrožených sokolů stěhovavých. A to rovnou v nainstalované budce na komíně motolské nemocnice. Jedná se o pátý pár, o kterém odborníci vědí. Vzácný a ohrožený druh dravého ptáka hnízdí ještě v Michli, Holešovicích, Malešicích a Třeboradidích. Někteří z nich dokonce letos vyvedli i mladé.
15.12.2018 13:40 |

podobné články

V Podyjí přibývá kriticky ohrožených netopýrů. Líbí se jim ve škole i v opuštěném sklepě

 
Mírný nárůst počtu zimujících kriticky ohrožených netopýrů brvitých a vrápenců malých zaznamenali při letošním únorovém sčítání odborníci na Znojemsku.
23.02.2015 07:35 |

podobné články

Samo se to nevyřeší, říká místostarosta. Praha 5 otevřela vlastní nízkoprahové zařízení pro děti a mládež z ohrožených skupin

 
Nízkoprahová centra jsou nezbytností. A právě proto otevřela příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 vlastní nízkoprahové zařízení v ulici U Královské louky. Jak nám sdělil JUDr. Petr Lachnit, zástupce starosty: „Toto zařízení se bude orientovat na mládež z ohrožených skupin. Z prostředí, kde lze těžko předpokládat pozitivní vliv rodiny a nelze se spoléhat na jejich sociální návyky. Neslibujeme si zázraky. Jenom víme, že když se tím nebudeme zabývat, samo se to nevyřeší. Naopak – problémy budou přibývat. Tyto děti totiž dospívají a brzo budou mít také své děti. Pokud je dnes necháme růst bez povšimnutí, jaké hodnoty a návyky svým dětem předají?“
18.02.2014 11:35 |

podobné články

Britští ornitologové popsali nevídaný "rozvod" labutí

 
Každý školák ví, že labutě patří mezi nejvěrnější zvířata naší přírody. Pár, který se v mládí utvoří, si zůstává věrný do smrti jednoho z druhů a mnohdy si vdovec či vdova nového partnera už ani nehledají. Ale britští ornitologové teď pozorovali u labutí nevídaný úkaz – rozvod partnerů.
25.01.2010 11:55 |

podobné články

Ornitologové hlásí přílet prvních vlaštovek - jaro je tu

 
Ornitologové zaznamenali v pondělí v Opavě přílet vlaštovky obecné, která je symbolem jara. Jde o první vlaštovku letos pozorovanou v Česku, kam dorazila o pět dní dříve než v loňském roce. Hlavní vlna příletu těchto ptáků se ale stejně jako každý rok očekává v první polovině dubna, řekl dnes ČTK Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.
18.03.2014 13:05 |

podobné články

Ornitologové připravili v milovické rezervaci speciální budky pro ohrožené dudky

 
Pět speciálních budek pro vzácného dudka chocholatého instalovali o víkendu ornitologové na obou pastvinách v bývalém vojenském prostoru Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou.
10.04.2016 22:20 |

podobné články

Tragédie na jižní Moravě: Rodinu mořských orlů otrávili karbofuranem! Byl to unikát, pláčí ornitologové

 
Podle ornitologů to byl naprostý unikát. Na Bzenecku nedávno zahnízdil orel mořský. Jenže, celou rodinu někdo zřejmě otrávil zakázaným pesticidem karbofuranem. Ornitologové hlásí i další smutné nálezy. Podobně byl otráven i další dravec - luňák červený.
30.04.2020 13:05 |

podobné články

NP Podyjí: Ornitologové v lednu viděli v národním parku nejvíc druhů ptáků v historii sčítání

 
Hned tři nové druhy zimujících vodních ptáků viděli ornitologové během letošního lednového sčítání na řece Dyji v národním parku. Poprvé se tu objevil v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách hnízdící chřástal vodní a dva nové druhy kachen.
07.02.2021 12:15 |

podobné články

V olomoucké zoo se radují: Narodila se jim dvě mláďata ohrožených lemurů

 
Dalšímu ohroženému druhu se blýská na časy. V olomoucké zoo na Svatém Kopečku se narodila hned dvě mláďata ohrožených lemurů kata.
22.03.2013 16:20 |

podobné články

Fond ohrožených dětí zatím mimořádnou podporu nedostane

 
Vláda se ve středu nedohodla na mimořádné podpoře Fondu ohrožených dětí (FOD). Po organizaci, která provozuje klokánky pro děti v tísni, bude chtít plán restrukturalizace, pak se k věci vrátí. Fond ohrožených dětí má celkové závazky za 127,18 miliónu korun, do konce roku mu na provoz klokánků chybí na 20 miliónů korun.
29.07.2015 21:45 |

podobné články

Piráti: Návrhy k zajištění zdravotnictví, zabezpečení ohrožených a ochraně podnikatelů

 
Na dnešní schůzce předsedů sněmovních stran a vlády chtějí Piráti s premiérem Andrejem Babišem řešit své návrhy k aktuální situaci. Zdůrazňují čtyři prioritní oblasti, na které je nezbytné se momentálně zaměřit, těmi jsou zajištění fungování zdravotnictví, zabezpečení ohrožených skupin a ochrana podnikatelů, především pak ohrožených OSVČ a jasná pravidla nouzového stavu.
26.03.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22212 článků)

DPP pomáhá Fondu ohrožených dětí

 
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí a projektem Klokart v těchto dnech spouští na svém Fanshopu prodej první charitativní kolekce, která byla vyrobena speciálně pro DPP a pražskou MHD. Kolekce výrobků s motivem tramvajové linky č. 22 zpracovala bez nároku na honorář ilustrátorka Karolína Urbánková. DPP se ve prospěch Fondu ohrožených dětí vzdává veškeré provize z prodejů této charitativní kolekce. Minimálně 50 až 70 % z prodejní ceny v závislosti na typu výrobku tak poputuje na financování zařízení pro ohrožené děti Klokánek.
04.11.2020 21:45 |

podobné články

Ruský chirurg vydělává lovem ohrožených druhů: Nosorožce za 12 milionů může střelit i dítě

 
Vystudovaný chirurg George Ragozin nezvládal uživit rodinu z lékařského platu. Proto se vrhnul na „byznys“, který mu dnes vydělává miliony. V Jižní Africe zprostředkovává lov kriticky ohrožených druhů. V Rusku se dostal pod silnou kritiku za to, že k lovu pobízí i děti.
12.09.2018 21:00 |

podobné články

Osobnosti: George George (779 článků)

František Kuba: Hypnotické působení Thomase Wiesera a strýčků (sýčků) z Evropské komise

 
V pátek 16. června, jsem se rozhodoval, zda si koupím týdeník Spirit či deník Hospodářské noviny. Vybral jsem si HN. To mi dalo téměř osobní možnost setkat se s Thomasem Wieserem, Ph.D., hlavním ekonomickým diplomatem EU.
08.09.2017 13:40 |

podobné články

V Česku dramaticky ubývá sýčků

 
Ještě na začátku minulého století byla drobná sova sýček obecný široce rozšířeným druhem, dokonce nejběžnější sovou s velikostí populace čítající několik tisíc až desítek tisíc párů. V posledních desetiletích ale jeho počty klesají a nyní již balancuje na pokraji vyhynutí.
20.01.2020 10:55 |

podobné články

Čtyři výrazní vědci získali čestné medaile Akademie věd

 
Jsou skvělými odborníky a zprostředkovávají srozumitelnou formou nové objevy. Čestné medaile Akademie věd ČR získali čtyři výrazní vědci, kteří se zabývají půdní biologií a zdravím včel, časovou regulací u savců, ochranou sýčků ve střední Evropě i přeměnou energie v buňce.
02.02.2020 11:21 |

podobné články