Článek

Krajina ve stínu: Příběh nacisty a komunisty krutě trýzněných vesničanů na motivy skutečné události!

 
Historický černobílý epos Bohdana Slámy zachycuje dramatické události v jedné malé pohraniční vesničce od 30. do 50. let 20. století. Uznávaný režisér a držitel pěti Českých lvů film natáčel ve vsi Bořice u Mirotic na Písecku, v níž žije. Místní asfaltovou silnici pokryla zemina, a na návsi nechali filmaři přistavět dva nové objekty: čelo radnice s kanceláří a falešný obchod.
07.09.2020 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Bohdan Sláma (73 článků)
Podobné články

Vychází komiksový epos J. Michaela Straczynského Krajina půlnočních stínů

 
Nakladatelství Comics Centrum vydává dlouho očekávané druhé vydání eposu Josepha Michaela Straczynského Krajina půlnočních stínů. S rozsahem 304 stran patří tento román v obrazech k nejdelším, které v České republice zatím vyšly. Obsahuje jeden ucelený souvislý příběh o cestě, o hledání a o ceně, kterou je člověk ochoten zaplatit za vlastní duši.
12.12.2009 13:00 |

podobné články

Krajina ve stínu: Černobílé drama o lidských slabostech i krvavě rudém násilí války

 
Už 10. září dorazí do českých kin snímek Krajina ve stínu režírovaný držitelem několika Českých lvů Bohdanem Slámou. Historické drama vypráví příběh o soužití Čechů a Němců za druhé světové války a těsně po jejím skončení. Film je inspirován skutečnými událostmi, které se odehrály v pohraniční oblasti Vitorazska.
06.06.2020 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohdan Sláma (73 článků)

Film Krajina ve stínu inspiroval masakr: Karel popsal krutou popravu svého táty a dalších lidí

 
Obec Tušť, nedaleko Třeboně, zažila před druhou světovou válkou šílený masakr. Tamní „lidový soud“ odsoudil a nechal zabít několik lidí, nechali je si vykopat vlastní hroby. Příběh Ferdinanda Korbela a dalších se stal předobrazem filmu Krajina ve stínu.
09.09.2020 06:10 |

podobné články

Nejvíce nominací na Českého lva získal film Krajina ve stínu

 
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo jich 15. Následuje film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla a příběh vyprávějící osud léčitele Jana Mikoláška Šarlatán od režisérky Agnieszky Hollandové. Mají shodně po 14 nominacích. Cenu filmových fanoušků získal dokument V síti.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5958 článků) , Bohdan Sláma (73 článků) , Václav Český (567 článků) , Václav Horák (22 článků) , Jan Horák (12 článků) , Jan Horák (12 článků)

Krajina ve stínu Bohdana Slámy se odehrává v roce 1945

 
Režisér Bohdan Sláma, držitel několika Českých lvů, představuje první záběry ze svého historického dramatu Krajina ve stínu. Film je kronikou lidí a malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Premiéra se plánuje na 10. září.
07.05.2020 08:36 |

podobné články

Osobnosti: Bohdan Sláma (73 článků)

Filmové premiéry: Krajina ve stínu, Ženská pomsta, Děda, postrach rodiny či Vyšinutý

 
Osudy jedné pohraniční vesnice přibližuje Bohdan Sláma v dramatu Krajina ve stínu. Medvědí kamarádi z úspěšného pásma Hurá na pohádky jsou zpět ve filmu Mlsné medvědí příběhy. Do kin jde další česká komedie, hlavní roli v ní má Ženská pomsta. Robert De Niro hraje v komedii Děda, postrach rodiny. Francouzský film Kdo si myslíš, že jsem je o lžích, které deformují realitu. Vyšinutý je psychologický thriller. Dokument Kiruna - Překrásný nový svět ukazuje apokalyptický obraz oblasti pohlcované těžebním průmyslem.
10.09.2020 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Bohdan Sláma (73 článků)

Filmy Šarlatán a Krajina ve stínu ovládly nominace na ceny kritiky

 
Filmy Krajina ve stínu a Šarlatán mají po 5 nominacích na Ceny české filmové kritiky. Oba snímky patří mezi historická dramata. První popisuje válečné a poválečné pohraničí, druhý vypráví o kontroverzním léčiteli.
06.01.2021 11:20 |

podobné články

Ceny české filmové kritiky: Nejlepší film je Krajina ve stínu, kam putovala další ocenění

 
Čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší film roku 2020 černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Kromě úspěchu v hlavní kategorii snímek vynesl i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové. Film Agnieszky Hollandové Šarlatán o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon. Ceny se dnes předávaly v pražském Divadle Archa bez publika, zájemci mohli ceremoniál živě sledovat na ČT Art.
06.02.2021 22:21 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Trojan (311 článků) , Magdaléna Borová (3 články) , Bohdan Sláma (73 článků)

Nejlepším loňským filmem byla podle kritiků Krajina ve stínu

 
Čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší film roku 2020 černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Kromě úspěchu v hlavní kategorii snímek vynesl i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové. Film Agnieszky Hollandové Šarlatán o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon. Ceny se dnes předávaly v pražském Divadle Archa bez publika, zájemci mohli ceremoniál živě sledovat na ČT Art.
06.02.2021 23:05 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Trojan (311 článků) , Magdaléna Borová (3 články) , Bohdan Sláma (73 článků)

Nejvíce šancí na Českého lva mají v roce 2021 filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán

 
Už v sobotu se dozvíme, kdo získá Českého lva v té které kategorii. Nejvíce nominací mají s takřka vyrovnaným počtem filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 28. ročník výročních cen Český lev už v polovině ledna. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech, které splnily statut cen Český lev.
02.03.2021 16:41 |

podobné články

Obchodník ukryl své zboží před nacisty i komunisty: 58 let za falešnou zdí!

 
Nejdříve ukryl své zboží před nacisty, pak ho znovu musel schovávat před komunisty! Majetek obchodníka Adolfa Sasína (1883 – 1961) nakonec zůstal skrytý dlouhých 58 let. Nyní ho můžete vidět.
29.01.2020 12:05 |

podobné články

Afghánistán: Pohraničníci zastřelili omylem sedm vesničanů

 
Afghánská pohraniční hlídka si u pákistánských hranic nedopatřením spletla skupinu vesničanů sbírajících dřevo s povstalci a sedm lidí zastřelila. Informovala o tom agentura AP.
06.02.2010 07:45 |

podobné články

Taliban volá po odvetě! Chce pomstít smrt vesničanů

 
Členové islamistického hnutí Taliban v pondělí slíbili, že pomstí smrt 16 afghánských vesničanů. Ty o víkendu zastřelil americký voják, informuje agentura AFP.
12.03.2012 07:40 |

podobné články

Kamerunští vojáci prý zabili v Nigérii nejméně 40 vesničanů

 
Kamerunští vojáci při pronásledování bojovníků islamistické skupiny Boko Haram zabili údajně na území Nigérie nejméně čtyři desítky civilistů. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na svědectví vesničanů. Jde už o třetí podobnou zprávu za posledních několik týdnů.
26.01.2016 23:40 |

podobné články

Krokodýl zabil vesničana. Rozzuřený dav zmasakroval 292 plazů včetně mláďat

 
Dav vesničanů ve zvířecí rezervaci v indonéské provincii Západní Papua zmasakroval 292 krokodýlů. Jednalo se o pomstu vesničanů, protože jeden z plazů napadnul a usmrtil místního člověka, uvedla BBC.
16.07.2018 14:05 |

podobné články

Lidožravou tygřici nalákali na luxusní parfém: Sežrala třináct vesničanů

 
V indickém státě Maháráštra lovci po dlouhém pátrání zastřelili tygřici, která podle místních úřadů za poslední dva roky zabila nejméně 13 lidí. Informoval o tom server BBC. Šestiletá tygřice známá pod kódovým označením T-1 se stala postrachem vesničanů v okolí města Pandarkhavada a v posledních měsících unikala pátracím četám navzdory nasazení stovky fotopastí a návnad.
03.11.2018 09:30 |

podobné články

Ozbrojenci vytáhli nože s puškami a zavraždili 207 spících vesničanů. Domy pak vypálili

 
Středeční masakr na severozápadě Etiopie, při němž čtyři desítky ozbrojenců v noci zapalovaly domy vesničanů, si vyžádal 207 obětí na životech, mezi nimiž jsou i děti. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura DPA. Dosud se uvádělo přes 100 obětí. Regiony hlavně na severu a západě Etiopie jsou už týdny zmítány etnickým násilím. Ve snaze uklidnit situaci dnes vláda oznámila, že se 5. června příštího roku uskuteční parlamentní volby, letos několikrát odložené kvůli pandemii covidu-19.
25.12.2020 20:35 |

podobné články

V Galerii Rudolfinum se rozprostřela krajina

 
Která krajina je krásná? Je hezčí ta původní, nebo ta, kterou umělec přetvořil k obrazu svému? A proč? Jaký je vlastně archetyp krajiny...? Právě fenoménu krajiny v malbě i fotografii se věnují dvě expozice v pražské Galerii Rudolfinum – Double Fantasy a Krajina/obraz/fotografie, které se zde konají do 4. července.
12.05.2010 12:20 |

podobné články

NP Šumava: Křest knihy Šumava krajina pod sněhem

 
V úterý 21. 11. 2017 bude pokřtěna již druhá publikace z ediční řady Seidelova Šumava nazvaná Šumava – krajina pod sněhem. Nová kniha navazuje formátem i obsahem na úspěšný první svazek z roku 2016 Lipno – krajina pod hladinou. Na čtenáře čekají horské samoty zaváté sněhem, dramatické lidské příběhy, hrůza i radost ze sněhu a mrazu, zimní svátky, tradice a obyčeje, tradiční zimní výroba dřevěných předmětů, saní, lyží i umrlčích prken. První lyžařské výpravy a počátky zimních sportů. Vrcholy šumavského hraničního hřebene poprvé pokořené lyžaři…
15.11.2017 14:15 |

podobné články