Článek

Konec Matoviče na dohled? „Vládnout se nedá přes facebook,“ zuří koaliční partneři

 
Po propuknutí koaliční krize na Slovensku čelí premiér Igor Matovič sílící kritice části vládních politiků za způsob, jakým řídí kabinet a vládne zemi. Sám Matovič napjaté vztahy uvnitř koalice zdůvodňuje pouze spory ohledně ruské vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19, jejíž nákup nepodpořila celá koalice. Nově slovenský premiér popudil partnery také vzkazem přes sociální síť, aby se vyjádřili k možnosti zrušení nákupu Sputniku V, jehož průběžné hodnocení podle dnešního oznámení zahájila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).
04.03.2021 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (124 článků) , Igor Igor (231 článků)
Podobné články

Čaputová a přítelkyně lidu? A Petříček? Paroubek se neudržel

 
Slovensko nyní čelí doposud největší vládní krizi od nástupu premiéra Igora Matoviče. Spouštěčem vládních neshod bylo Matovičovo překvapení v podobě nepříliš standardního nákupu ruské vakcíny Sputnik V – o tom totiž až do příletu letadel s vakcínou na palubě nevěděl téměř nikdo kromě něj, ani jeho koaliční partneři. Zatím neregistrovaná vakcína vzbudila na Slovensku pozdvižení a na Matoviče se snesla vlna kritiky úplně ze všech stran. Bývalý český premiér Jiří Paroubek ho však přesto chválí. Příklad by si z Matoviče prý mohla vzít i česká vláda, byť v lehce pozměněném personálním složení.
06.03.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (4124 článků) , Igor Igor (231 článků)

„Matovič bude slovenským premiérem,“ míní politolog. Vidí v něm Čižinského

 
Milionář Igor Matovič, lídr hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které o víkendu zvítězilo v parlamentních volbách, se stane novým premiérem Slovenska. Řekl to v úterý v Epicentru Blesku politolog Marián Sekerák s tím, že vše nasvědčuje tomu, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Matoviče pověří sestavením vlády. Není prý divu, že mnoho Slováků Igora Matoviče označuje za Jánošíka 21. století. Sám ale Matoviče kvůli jeho aktivistickým krokům přirovnává spíše ke starostovi Prahy 7 Janu Čižinskému.
04.03.2020 06:05 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (124 článků) , Igor Igor (231 článků)

Čaputová přijala demisi Matoviče, ten prosil o odpuštění. Novou vládu sestaví Heger

 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý přijala demisi premiéra Igora Matoviče a pověřila dosavadního ministra financí Eduarda Hegera sestavením nové vlády. Vytvoří ji stávající čtyřčlenná koalice, která vznikla po parlamentních volbách konaných v únoru 2020. Výměna Matoviče je výsledkem téměř měsíc trvající vládní krize, při které rezignaci ministerského předsedy požadovala část koalice.
30.03.2021 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

„Chaos,“ zuří po roce v koalici dvě vládní strany. A chtějí Matovičovu hlavu

 
Vládní krize na Slovensku se prohlubuje. Dvě nejmenší strany ze čtyřčlenné koalice, a to Svoboda a solidarita (SaS) a Za lidi, dnes vybídly premiéra Igora Matoviče k odchodu z čela kabinetu. Zdůvodnily to i konflikty uvnitř koalice a naznačily, že v případě setrvání Matoviče ve funkci předsedy vlády z koalice odejdou. SaS a Za lidi nechtějí předčasné volby, ale pokračování stávající koalice, která vznikla po volbách v únoru 2020. Matovič zatím požadavky na svou demisi nekomentoval. Bez hlasů poslanců SaS a Za lidi by vláda již neměla ve sněmovně potřebnou většinu.
15.03.2021 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Tereza Spencerová: V roce 2050 budou vládnout světu jiné země než ty, co se pokoušejí vládnout teď

 
Americký plyn je o polovinu dražší než ruský, ale John McCain nás chce osvobodit tím, že nám ho dodá, uvádí Tereza Spencerová k ekonomickým rozměrům současné politiky USA. V roce 2050 nicméně stejně budou vládnout světu jiné země než ty, co se ostatním pokoušejí vládnout teď, dodává.
12.08.2017 12:50 |

podobné články

Čaputová jmenovala Matoviče i novou vládu. Dala jim úkol kvůli koronaviru na Slovensku

 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes jmenovala předsedu protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče premiérem nové koaliční vlády, která vzešla z únorových parlamentních voleb. Do 30 dnů bude muset jeho kabinet předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Koalice má ve sněmovně pohodlnou většinu.
21.03.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Vládní krize na Slovensku: Hrozí rozpad koalice premiéra Matoviče. Kvůli vakcíně Sputnik?

 
Na Slovensku se schyluje k vládní krizi. Spory v koalici tentokrát zažehl nákup ruské vakcíny Sputnik V, který prosadilo hnutí OĽaNO premiéra Igora Matoviče. S nákupem očkovací látky, která nemá registraci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), nesouhlasilo vládní uskupení Za lidi. Výtky k průběhu získání vakcíny z Ruské federace má i koaliční Svoboda a Solidarita (SaS). Ještě v úterý večer chce o setrvání ve vládě jednat předsednictvo Za ľudí a mimořádná republiková rada SaS rozšířená o poslanecký klub strany.
02.03.2021 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Ministr zdravotnictví náhle odstoupil, vládní krizi ale neuhasil. Zaryla si i Čaputová

 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek přijala demisi ministra zdravotnictví Marka Krajčího, jenž rezignoval v zájmu řešení koaliční krize. Ani tento krok, který je první personální změnou v kabinetu premiéra Igora Matoviče od jeho nástupu do úřadu loni v březnu, podle představitelů vlády ale neurovnal napjaté vztahy ve čtyřčlenné koalici. Předseda menší vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík dříve během dne obvinil Matoviče kvůli jeho výrokům z porušení dohody, která měla přispět k obnově řádného fungování koalice. Nespokojenost s poměry v koalici vyjádřila i šéfka nejmenší vládní strany Za lidi Veronika Remišová. SaS i Za lidi požadovaly demisi ministra zdravotnictví v souvislosti s epidemií covid-19.
12.03.2021 18:50 |

podobné články

Osobnosti: Richard Svoboda (35 článků) , Mark Richard (2 články) , Igor Igor (231 článků)

Matovič skončí jako premiér, koalice souhlasí. Vymění si křeslo s ministrem financí?

 
Vytvořením nového kabinetu v čele s dosavadním ministrem financí Eduardem Hegerem chtějí všechny čtyři koaliční strany na Slovensku vyřešit téměř měsíc trvající vládní krizi. Cestu z napjatých vztahů v koalici dnes otevřel návrh Igora Matoviče, že skončí jako premiér a do čela vlády se postaví Heger. Matovič termín své demise neuvedl, návrh však uvítali koaliční partneři SaS, Za lidi a Jsme rodina. Do vlády by se měli vrátit někteří bývalí ministři, kteří dříve kvůli vládní krizi rezignovali. Z Matovičova vyjádření také vyplynulo, že v novém kabinetu si s Hegerem chce vyměnit funkce a stát se ministrem financí.
28.03.2021 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (124 článků) , Igor Igor (231 článků)

ČSSD porušilo koaliční smlouvu, zní z hnutí ANO. Skončí vláda?

 
Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Novinářům to řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek po pondělním mimořádném zasedání předsednictva ANO. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva.
21.03.2016 22:25 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Faltýnek (334 článků) , Jan Faltýnek (52 článků)

Koaliční partneři v Třinci podepsali programové prohlášení

 
V návaznosti na koaliční dohodu uzavřenou po komunálních volbách podepsali v pondělí 19. ledna 2015 na třinecké radnici koaliční partneři SNK Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL a TOP 09 programové prohlášení, v němž stanovili nejdůležitější priority pro rozvoj města Třince v nadcházejících čtyřech letech. Základním cílem programového prohlášení je především kontinuita realizovaných programů a záměrů rozvoje města.
22.01.2015 09:07 |

podobné články

ANO: Snahy omezit podnikání ministrů mohou způsobit konec koalice

 
Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Novinářům to řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek po dnešním mimořádném zasedání předsednictva ANO. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva.
21.03.2016 22:05 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Faltýnek (334 článků) , Jan Faltýnek (52 článků)

Čaputová pověří milionáře Matoviče sestavením vlády. Zamíchat karty může Kiska

 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu pověří Igora Matoviče sestavením nové vlády po sobotních parlamentních volbách, které Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) vyhrálo. Čaputová to oznámila poté, co se v úterý setkala se šéfy tří stran, kteří podle hlavy slovenského státu vyjádřili připravenost jednat s Matovičem o vytvoření kabinetu.
03.03.2020 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Hrad: Prezident republiky přijal Igora Matoviče

 
Prezident republiky Miloš Zeman přijal ve středu dne 3. června 2020 na Pražském hradě předsedu vlády Slovenské republiky Igora Matoviče.
03.06.2020 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25767 článků) , Igor Igor (231 článků)

Zeman se vykašlal na bílé rukavice při vítání Matoviče v Praze. Babiš je stranou sundal

 
Historicky první návštěvu slovenského premiéra Igora Matoviče v Česku poznamenala pandemie koronaviru se svými dopady. Politici přitom neměli jen roušky, ale také bílé rukavice, ve kterých pózovali Andrej Babiš (ANO) a jeho zahraniční host. Jak ale zmapovaly Blesk Zprávy, ochrana rukou byla nutná jen v případě, kdy bylo na státníky vidět – tedy především před fotografy a kameramany. Za zavřenými dveřmi už měli politici ruce holé. Prezident Miloš Zeman si rukavice nevzal vůbec.
04.06.2020 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22548 článků) , Miloš Zeman (25767 článků) , Igor Igor (231 článků)

Opsal diplomku, ale premiérem zůstane. Matoviče po 18hodinovém jednání Slováci podrželi

 
Slovenská opozice neuspěla s pokusem odvolat premiéra Igora Matoviče kvůli jeho plagiátorské kauze. Po debatě, která trvala s přestávkami téměř osmnáct hodin, předsedu vlády v pátek ráno při hlasování podpořilo 78 ze 125 přítomných poslanců. Pro jeho odvolání jich hlasovalo 47, informoval server Denníku N. Výsledek hlasování se čekal, vládní strany mají v parlamentu pohodlnou většinu.
24.07.2020 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Tak toto není ani u nás. Debata Matoviče s Blahou ve slovenském parlamentu se zvrhla do naprostého nechutna. Neukazujte dětem

 
Čtvrteční debata ve slovenském parlamentu nabrala vskutku zajímavý směr. Padala slova o „bílé klisně“, kterými označil opoziční poslanec Ľubor Blaha manželku premiéra Igora Matoviče. Předseda vlády pak vrátil poslanci úder a prohlásil, že Blaha měl mít jako student pohlavní styk se zvířetem, doslova prý „mydlil berana“, informují Novinky.
25.09.2020 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Filip Andler: Blíží se pád premiéra Matoviče?

 
Od posledních parlamentních voleb na Slovensku ještě neuplynulo ani deset měsíců a podle aktuálního průzkumu voličských preferencí nezůstal kámen na kameni. Prudce padá popularita premiéra Igora Matoviče v čele hnutí OĽaNO a naopak raketově roste obliba nové strany Hlas – sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho.
28.12.2020 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)

Slovenská vládní krize přehledně: Co stojí za vratkou politickou situací u sousedů?

 
Na Slovensku, kde nyní vrcholí další vlna pandemie covid-19, už několik týdnů vládne krize uvnitř kabinetu premiéra Igora Matoviče (OLaNO). V neděli to byl přitom právě rok, co jeho vláda vzešlá z únorových voleb, usedla do Letního arcibiskubského paláce, který u východních sousedů složí jako sídlo výkonné moci. Dva z koaličních partnerů, subjekty SaS a Za lidi, však mají výhrady k nepředvídatelnému chování vládního předsedy Matoviče, které podle nich vyvrcholilo v rámci kabinetu neschváleným nákupem ruských vakcín Sputnik V. Výsledkem třídýdenní krize jsou prozatím rezignace několik ministrů. Přinášíme přehled klíčových událostí na Slovensku.
22.03.2021 23:30 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (231 článků)