Článek

Konec kojeneckých ústavů v Česku se blíží: Experti i politici se přou, co bude dál

 
Do konce roku 2024 nemají být kojenci v Česku umísťováni do kojeneckých ústavů. Minulý týden o tom rozhodli poslanci. Jenže kam s tak malými dětmi? Bude se v Senátu, kam pozměňovací návrh z dílny týmu Olgy Richterové (Piráti) ze Sněmovny zamířil, jednat o reálnou pomoc dětem? A nebo jde o předvolební populismus, jak tvrdí odpůrkyně zrušení kojeneckých ústavů Hana Aulická Jírovcová (KSČM)? Blesk Zprávy zjišťovaly detaily.
11.08.2021 05:40 |

podobné články

Podobné články

Kojenecké ústavy v Česku: „Jako v 19. století,“ říká expertka a zmínila nedůstojné podmínky

 
O zrušení kojeneckých ústavů se vedou vášnivé debaty napříč politickým spektrem už desítky let. Zdá se však, že změna přichází jen velmi pomalu anebo spíše vůbec, a tak se Česko i nadále „chlubí“ tím, že jsme poslední země Evropy, která strká do ústavů i ty nejmenší. Bude návrh novely, která by měla vést k zániku kojeneckých ústavů konečně tím pravým krokem a proč máme v současnosti ten nejdražší sociální systém v Evropě? Nejen o tom hovořila v pořadu Epicentrum předsedkyně spolku Jednota pro deinstitucionalizaci, Terezie Hradilková.
24.06.2020 06:00 |

podobné články

Kojeneckých ústavů je moc, pěstounů málo

 
Česko se blíží ke konci kojeneckých ústavů v podobě, v jaké je známe. Návrh na jejich přeměnu podává poslanec ANO Aleš Juchelka, na podobné legislativní předloze pracuje i ministerstvo zdravotnictví. V Česku ale chybí dostatek pěstounů, kteří by se o opuštěné děti do tří let starali. To má zase pod palcem ministerstvo práce a sociálních věcí.
27.06.2020 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Aleš Juchelka (37 článků)

FOTO: Pověšené dupačky upozornily na problematiku kojeneckých ústavů

 
Malostranské náměstí v Praze v úterý zaplnily prádelní šňůry a na nic navěšené dupačky. Happening měl upozornit poslance na aktuálně projednávanou agendu kojeneckých ústavů. Organizátoři akcí vyjádřili podporu tomu, aby co nejvíce dětí vyrůstalo místo ústavů v domácím prostředí, které umožňuje pěstounská péče.
26.05.2021 17:25 |

podobné články

Kvůli rušení kojeneckých ústavů bude třeba až 500 nových pěstounů

 
Stát bude kvůli plánovanému rušení kojeneckých ústavů potřebovat 300 až 500 nových pěstounských rodin, jak dnes řekla Táňa Švrčková z ministerstva práce a sociálních věcí. Pěstounských rodin ministerstvo loni evidovalo 8500, z velké většiny však šlo o prarodiče nebo jiné příbuzné dětí.
26.08.2011 18:45 |

podobné články

Marková (KSČM): Co bude s dětmi do tří let po zrušení kojeneckých ústavů?

 
Sněmovna dala, bohužel, šanci navrhovanému zrušení dětských domovů pro děti do tří let věku, někdejších kojeneckých ústavů.
13.02.2021 16:00 |

podobné články

Česko zruší kojenecké ústavy do konce roku 2013

 
Kojenecké ústavy budou do konce roku 2013 v České republice zrušeny. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vytvoří do té doby alternativy pro vývoj dítěte v náhradním rodinném prostředí, novinářům to dnes řekl ministr Jaromír Drábek (TOP 09). V ČR je 34 kojeneckých ústavů, loni jimi prošlo přes 2000 dětí. K zákazu kojeneckých ústavů vyzvala Česko mezinárodní organizace UNICEF, která zastupuje práva dětí.
25.08.2011 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Drábek (1079 článků)

Marksová-Tominová (ČSSD): Místo rušení kojeneckých ústavů podpořte nejchudší rodiny

 
Myšlenka ministra Drábka na zrušení kojeneckých ústavů není nová ani originální a je v principu správná. Ve většině civilizovaných zemí ústavní péče pro tak malinké děti dnes již ani neexistuje. Jenže v těchto zemích také existuje mnohem propracovanější systém podpory sociálně slabých rodin a práce s nimi.
26.08.2011 08:20 |

podobné články

Klausová napsala Drábkovi. Zastala se kojeneckých ústavů

 
Plánem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je, aby se do kojeneckých ústavů přestaly posílat děti do tří let už od roku 2014. Ústavy se bojí svého následného zrušení, a proto píší první dámě Livii Klausové, která se problematikou dětí z dětských domovů dlouhodobě zabývá. Teď Klausová začala výtky Drábkovi tlumočit.
10.02.2012 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Livia Klausová (331 článků) , Jaromír Drábek (1079 článků)

Většina kojeneckých ústavů má namále

 
Ohledně existence kojeneckých ústavů se už roky vede debata. Kritici většinou upozorňují, že ponechávat děti mladší tří let v ústavech může ohrozit jejich budoucí vývoj. Zastánci ale argumentují, že především pro děti se zdravotními potížemi jsou ústavy nenahraditelné, protože mohou dětem poskytovat dvacet čtyři hodin denně potřebnou lékařskou péči.
24.10.2019 10:34 |

podobné články

Johnová (Praha sobě): Také v Praze se bez kojeneckých ústavů obejdeme

 
Páteční hlasování Poslanecké sněmovny, podle kterého mají v České republice od roku 2025 nejmenší děti do 3 let věku přestat končit v kojeneckých ústavech a dalších ústavních zařízeních, je v souladu s vizí, o kterou hlavní město dlouhodobě usiluje. Pokud novela projde Senátem, hlavnímu městu pomůže mimo jiné dostat do rodin děti z kojeneckého ústavu v Krči.
09.08.2021 16:20 |

podobné články

Rodiče by za děti v kojeneckých ústavech mohli platit až 150 korun denně

 
Podle chystané vyhlášky ministerstva zdravotnictví by nově za pobyt nejmenších dětí v kojeneckých ústavech a dětských domovech měli rodiče platit 45 až 150 korun za den.
17.07.2011 08:40 |

podobné články

Politici ČSSD se přou, zda spolupracovat s komunisty

 
Dva přední činitelé ČSSD - její místopředseda Roman Onderka a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas - se přou o to, zda by si ČSSD měla zakázat spolupráci s KSČM na všech úrovních, tedy i v krajích.
07.06.2010 14:05 |

podobné články

Jiří se stará o miminka, aby nemusela do ústavu: Princové, princezny a jejich pěstouni

 
Přebalování, dětský pláč a vstávání každé tři hodiny. Pro pana Jiřího a jeho manželku realita, kterou zažívají s drobnými pauzami osm let. Jsou jednou z rodin, která se v Česku věnuje pěstounství na přechodnou dobu, tedy starají se o miminka, která neměla v životě takové štěstí a hrozí jim umístění do kojeneckých ústavů. Než se těmto nejmenším dětem najde nová, stálá rodina, fungují jako náhradní rodiče. Činnost manžele naplňuje, jak ale Jiří přiznává, není to úplně jednoduché. Ze strany státu necítí žádnou podporu, finanční příspěvek se osm let nehnul. Přechodných pěstounů tak ubývá a podle něj hrozí, že děti zase budou končit v ústavech – rodiny péči neufinancují.
25.07.2020 05:35 |

podobné články

Nová šéfka ÚSTR bude informovat o aktuální situaci v instituci

 
O aktuální situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude dnes novináře informovat jeho nová ředitelka Pavla Foglová, která v dubnu nahradila odvolaného ředitele Daniela Hermana. O činnost ústavu se kvůli odvolání bývalého ředitele přou politici i odborníci.
03.05.2013 06:25 |

podobné články

Horší než rudé trenýrky? Mynáři, skonči, vzkazují politici kancléři

 
Rudé trenýrky, nebo Vratislav Mynář? Politici napříč stranami se přou, která z afér je větší ostuda. Zda zneuctění prezidentské standarty, nebo kancléř, který musí čekat za dveřmi a před kterým je tajemstvím třeba i program zahraničních cest Miloše Zemana. Prezident sám si chce počkat na oficiální stanovisko Národního bezpečnostního úřadu, pak se rozhodne, co dál. V tom už ale mají politici jasno.
23.09.2015 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26947 článků) , Vratislav Mynář (1362 článků)

Pokračování Války růží? O kostru krále Richarda III. se přou dvě anglická města

 
Termín pohřbu ostatků anglického krále Richarda III., jehož kostra byla nalezena loni pod městským parkovištěm v Leicesteru, ještě není znám, o místo posledního odpočinku se ale již nyní přou dvě města. Starosta Leicesteru v pondělí oznámil, že král bude pohřben v místní katedrále, s čímž ale nesouhlasí 160 kilometrů vzdálený severoanglický York, s nímž byl Richardův rod úzce spojen. 
08.02.2013 14:15 |

podobné články

Podle Nečase jsou v nové vědecké radě ÚSTR bývalí komunisté

 
Premiér Petr Nečas (ODS) kritizuje složení nové vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Nečas tvrdí, že v radě jsou bývalí komunisté a odpůrci vzniku ústavu. Hlavní rada ústavu zvolila tento týden nových 12 členů vědecké rady, která je poradním orgánem instituce. Předchozí vědecká rada odešla na protest proti tomu, že byl odvolán ředitel Daniel Herman. Úkolem ÚSTR je nestranně zkoumat dobu nesvobody. O činnost instituce se nyní přou hlavně mezi vládní ODS a opoziční ČSSD.
18.05.2013 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9375 článků) , Daniel Herman (1130 článků)

V Plzni se přou, kdo má odebírat tituly

 
Vedení plzeňské právnické fakulty a rektor univerzity se přou, kdo z nich by měl odebírat tituly studentům, kteří k nim podle šetření přišli nestandardně. Fakulta tvrdí, že to přísluší rektorovi, ten by byl raději, kdyby titul odebrala sama fakulta.
02.03.2010 11:10 |

podobné články

Hejtmani ČSSD se přou kvůli spolupráci s KSČM

 
Dva přední činitelé ČSSD - její místopředseda a brněnský primátor Roman Onderka a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas - se přou o to, zda by si sociální demokracie měla zakázat spolupráci s KSČM na všech úrovních, tedy třeba i v krajích.
07.06.2010 14:40 |

podobné články