Článek

Kolektivní imunita není příliš vysoká, varuje lékař Voleman z nemocnice. Do budoucna je to velké riziko

 
ROZHOVOR Zdravotnická tripartita musí nalézt řešení, aby se české nemocnice nedostaly do ekonomické katastrofy. V době největšího nebezpečí šíření nemoci totiž omezily například plánované operace. Fungují však z peněz, které jsou na množství péče přímo navázány. Podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana existuje několik modelů, jak problém vyřešit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž upozornil, že nízká promořenost znamená potenciální riziko do budoucna.
18.05.2020 17:40 |

podobné články

Podobné články

Kolektivní imunita není příliš vysoká, varuje lékař Volean z nemocnice. Do budoucna je to velké riziko

 
ROZHOVOR Zdravotnická tripartita musí nalézt řešení, aby se české nemocnice nedostaly do ekonomické katastrofy. V době největšího nebezpečí šíření nemoci totiž omezily například plánované operace. Fungují však z peněz, které jsou na množství péče přímo navázány. Podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana existuje několik modelů, jak problém vyřešit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž upozornil, že nízká promořenost znamená potenciální riziko do budoucna.
18.05.2020 15:55 |

podobné články

Krajská zdravotní má novou kolektivní smlouvu

 
Krajská zdravotní, a. s., pod kterou spadá Nemocnice Děčín, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, Nemocnice Teplice, Nemocnice Most a Nemocnice Chomutov, uzavřela novou kolektivní smlouvu se všemi devíti odborovými organizacemi, které ve společnosti působí. Kolektivní smlouva je platná od 1. 7. 2015 do 30. 6. 2017.
06.08.2015 14:56 |

podobné články

Jacksonův lékař dostal za neúmyslné zabití zpěváka čtyři roky

 
Lékař Conrad Murray byl odsouzen ke čtyřem letům vězení nepodmíněně za to, že nepřímo způsobil smrt zpěváka Michaela Jacksona. Podle soudu hrubě a opakovaně porušil své povinnosti lékaře vůči pacientovi, když umělci opakovaně podával anestetikum propofol. Lékař přišel i o svoji licenci. O výši odškodnění pro zpěvákovy děti rozhodne soud později. Další články k tématu: Za smrt zpěváka Jacksona může jeho lékař, rozhodla porota Do dražby míří postel, na které zemřel „král popu“ Michael Jackson Jacksonův lékař porušil léčbu, tvrdí experti. Obhajobě uštědřili ránu Jackson byl před smrtí téměř slepý, vypověděl jeho lékař Syn afrického diktátora prošustroval miliony za auta i Jacksonovy ponožky Lékař odsouzený za zabití zpěváka Jacksona se odvolá
29.11.2011 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Michael Jackson (1699 článků) , Michael Jackson (633 článků) , Michael Jackson (633 článků)

Na jednání v poslaneckém klubu se imunita nevztahuje, myslí si právník

 
Poslanec Vít Bárta (VV) žádá Nejvyšší soud, aby byl vyňat z trestního stíhání. Tvrdí, že ho v době, kdy podle soudu spáchal trestný čin, chránila poslanecká imunita. Podle právníka Jana Wintra se ale na to imunita nevztahuje. Zdůrazňuje, že poslanecký klub není orgánem sněmovny.
28.08.2012 22:55 |

podobné články

Osobnosti: Vít Bárta (2842 článků) , Jan Bárta (158 článků)

Voleman: Hippokratova přísaha není o povinnosti pracovat

 
Odborářský boss Miloš Voleman ve středu odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz. Některým slíbil kontakt na dobrého psychiatra, jiné poučil, že se neptají, ale jen vylévají své frustrované dušičky. Na dotazy ve smyslu, zda si nemyslí, že by i ostatní profese zasloužily na platech přidat, konstatoval, že se třeba ti lidé, kteří je vykonávají, měli lépe učit. Jen poměrně malé procento lidí mu vyjádřilo svoji podporu.
16.02.2011 13:55 |

podobné články

Voleman se čílí. Vytunelují zdravotnictví a pak to hodí na doktory

 
Je to jasné, tady je záměr výrazně zredukovat zdravotní péči a stávající síť nemocnic převést pod finanční skupiny. A pak se řekne, že za to můžou doktoři, řekl pro ParlamentníListy.cz Miloš Voleman z Lékařského odborového klubu. Stávající kampaň pro zdravotníky opět dělá Jiří Hrabovský se svojí PR agenturou. Teď se realizuje krok A. Krok B podle něj není problém zpracovat.
11.11.2011 19:40 |

podobné články

Kubek je pro kompromis. Voleman má problém s dohodou

 
Lékaři by se měli dohodnout se státem. Nebo alespoň přistoupit na kompromis. Řekl to prezident České lékařské komory Milan Kubek. Člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman má ale se zněním dohody problém. Cíle lékařů se podle něj rozplizly.
16.02.2011 08:05 |

podobné články

Návrat krize? Odborář Voleman vyzve lékaře: Nestahujte výpovědi

 
Už se zdálo, že akce Děkujeme, odcházíme je zažehnána, když v pátek vybuchla pod odboráři vlastní mina, kterou nastražili na zdravotnictví. V pražské Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech už totiž nechtějí zpět předsedu Lékařského odborového klubu Martina Engela, který zde dal v rámci protestu výpověď. Jeho druh ve zbrani Miloš Voleman už hrozí, že lékaři výpovědi nestáhnou. Krize ve zdravotnictví tak hrozí dál.
18.02.2011 18:50 |

podobné články

Statný odborář Voleman léčí dál. Tam, kde nechtějí Engela

 
Chirurg a jeden z předáků Lékařského odborového klubu (LOK) Miloš Voleman o své místo ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech nepřijde. ParlamentnímListům.cz to potvrdil s tím, že v této nemocnici už lékaři začali stahovat své výpovědi. A to i přes to, že o místo zde přišel šéf LOKu Martin Engel.
21.02.2011 13:10 |

podobné články

Chcete se léčit u vyděrače? Voleman o místo nepřišel

 
Zatímco vůdce odborů Engel si už ve vinohradské nemocnici neškrtne a může si to zamířit do vysněného Německa, jeho radikálnější kolega Voleman si může oddechnout. Jako chirurg bude ve vinohradské nemocnici operovat dál. A to i přesto, že ještě v předvečer dohody, která ukončila trucování části lékařů, je vybízel v pokračování protestů. Sám jít příkladem nehodlá a cestu na vysněný Západ si rozmyslel.
21.02.2011 17:20 |

podobné články

Odborář Voleman interpelován. Téma: Umění odejít

 
Otázkám veřejnosti se ve čtvrtek dobrovolně vystavili exministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, exministryně kultury Helena Třeštíková, lékařský odborář Miloš Voleman a ekonomický expert Pavel Kohout.
24.02.2011 22:35 |

podobné články

Osobnosti: Michael Kocáb (707 článků) , Pavel Kohout (240 článků) , Helena Třeštíková (140 článků)

Neudržel jsem nervy na uzdě, vzpomíná Voleman na televizní diskuse

 
Luboš Xaver Veselý hostil ve svém sobotním pořadu Pressklub chirurga a odborového předáka Miloše Volemana. Moderátor si dovolil prezentovat svůj názor, že kampaň "Děkujeme, odcházíme" byla ve spoustě aspektů agresivní. Voleman mu dal za pravdu, prý skutečně kolikrát neudržel nervy na uzdě.
12.03.2011 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Luboš Xaver Veselý (14 článků) , Luboš Veselý (435 článků) , Miloš Veselý (4 články)

Obcházet uzavřenou dohodu přes média je neslušné, vzkazuje Voleman

 
Místopředseda Lékařského odborového klubu (LOK) Miloš Voleman byl hostem ve Studiu 6 televize ČT24. Nelíbí se mu prohlášení ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), že lékařům zvedne platy jen o šest procent a ne o slíbených deset. Kritizuje Hegera také za to, že operuje s průměrnými platy lékařů a ne s tarifními.
07.11.2011 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1271 článků)

Statný chirurg Voleman burcoval v televizi: Teď už nejde o platy, ale o omezování péče

 
Podle lékařských odborů je české zdravotnictví ohrožené nejvíce od roku 1989. Připravují nový protest proti reformním krokům ministerstva zdravotnictví. V pořadu Události, komentáře se k tomu vyjadřovali náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman.
15.02.2013 22:40 |

podobné články

Medik radí - 7. díl - Prohlídka mrtvoly na místě činu

 
A je to tu. Očekávaný další díl "Medik radí". Dnešní díl se bude zabývat tématem, pro laiky docela morbidním, nýbrž pro mě převelice zajímavým - a to ohledaní mrtvoly a potvrzení smrti. Ja to tedy je? Jak lékař pozná, že člověk je mrtvý? Co vše musí dále provést? Dozvíte se níže:) Když je lékař přivolán na místo činu, musí nejprve zjistit, zda je člověk živý, nebo zda je již skutečně mrtev. Pokud dotyčný žije, musí lékař hned udělat vše pro jeho záchranu. Ale i v tomto případě je nutné, aby si lékař dobře všiml polohy zraněného a též polohy předmětů, které by mohly se smrtí souviset. Pokud má lékař podezření, že již smrt nastala, musí toto skutečně prověřit. Důkaz smrti je v některých případech obtížný. Jednoznačný důkaz může pochopitelně podat encefalograf (EEG), který však nebývá vždy k dispozici. Co se týče elektrokardiografu (EKG), měření je nutné opakovat několikrát po sobě a výsledky nemusí být vždy jednoznačné.V každém případě je nutné zjistit, zda ustal tep a vyzkoušet reakci zornic (ta ovšem také nemusí být jednoznačnou známkou smrti). Proto se také používá tzv. Tonelliho příznak . Ten spočívá v tom, že pokud se stiskne oko dvěma prsty, je zornice oválná, pokud třemi je trojhranná. Tento příznak se objevuje již několik okamžiků po smrti a trvá asi 2 hodiny. Nevýhodou ovšem je, že tato deformace se neprojevuje u utopenců nebo v případě očního zákalu. Zrovna tak u oběšených ještě dlouho po smrti nedochází k deformaci zornic. Poměrně jednoduchou zkoušku k potvrzení smrti navrhl Balthazar. Jeho metoda spočívá v tom, že éter vstříknutý pod kůži se vstřebá, pokud je v těle ještě jiskra života. Pokud je člověk mrtev, po vytažení jehly vytryskne éter zpět. Pro provedení této zkoušky plně stačí 1–2 ml éteru, který lze pro lepší názornost obarvit eosinem. Pokud již lékař dospěl k závěru, že dotyčný je skutečně mrtvý, zjistí: a) Jaká je teplota těla – povětšinou se měří v rektu teploměrem. b) Zda jsou vyvinuty posmrtné skvrny (jak jsou umístěny a jakou mají barvu). c) Zda je již vyvinuta posmrtná ztuhlost. d) Zda jsou viditelné známky nějakého poranění. e) Zda se již neprojevují známky hniloby. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
04.08.2009 09:40 |

podobné články

Lékař varuje před přísnými dietami, zvyšují prý riziko obezity

 
Přísné diety zvyšují riziko obezity, varují lékaři. V Evropě má nadbytečné kilogramy 30 až 80 procent dospělých, v Česku přes polovinu. Na jejich problémy je zaměřen dnešní první Evropský den obezity. Podle Martina Matoulka z Všeobecné fakultní nemocnice stoupá riziko obezity s každou "nepovedenou" dietou.
01.06.2010 22:05 |

podobné články

Jeden lékař se nezvládne starat o 18 pacientů, kritizují Hegera

 
Ministr zdravotnictví Leoš Heger poslal do připomínkového řízení vyhlášku, která upravuje minimální počet zaměstnanců v nemocnicích. „Pokud se tím budou managementy v budoucnu řídit, tak přestanou nemocnice fungovat,“ řekl Aktuálně.cz místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman. Počty lékařů by se někde mohl snížit až na polovinu a na jednotce intenzivní péče by se jeden lékař staral až o dvanáct pacientů.
13.01.2012 22:00 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1271 článků)

Kolektivní imunita Čechů je velmi nízká, řekl Vojtěch. Opatření považuje za smysluplná

 
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) ve středu ráno představil výsledky studie o kolektivní imunitě Čechů. Vyplynulo z ní, že populace byla promořená velice málo. Přesto Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že v opatřeních nadále vidí smysl, především však kvůli nejohroženějším skupinám obyvatel.
06.05.2020 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (726 článků) , Adam Vojtěch (576 článků)

Publicista Pečinka varuje opoziční politiky: Imunita chrání právě vás

 
Doživotní imunitě zvoní umíráček. Po sedmnácti nezdařených pokusech se našlo ve sněmovně dostatek hlasů, aby dlouho let kritizovaná výsada zákonodárců, v Evropě zcela ojedinělá, skončila. Možná i proto, že v posledních letech poslanecká imunita provinilce už příliš nechrání, jejich kolegové je pod tlakem veřejnosti už prakticky vždy policii ke stíhání vydají.
17.02.2013 07:50 |

podobné články