Článek

Kolaja (Piráti): Celá řada technologií má svůj základ v Open Source. Pamatujme na to

 
Komentář na facebookovém profilu k Open Source a odpovědnosti jednotlivých vývojářů
05.07.2020 06:40 |

podobné články

Podobné články

Předseda představenstva Open-source Aliance: Chceme open source ve veřejné správě

 
ROZHOVOR Rozšíření open source softwaru ve veřejné správě je jedním z cílů vládního dokumentu Digitální Česko. „Země na západ i východ jsou dál než my. Je důležité, aby si úřady mohly vybrat mezi komerčním proprietárním softwarem a tím otevřeným, který není závislý na jednom tvůrci kódů,“ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance. Tato nově vzniklá platforma chce mimo jiné pomoci při implementaci tohoto trendu, tedy open source řešení do veřejné správy.
12.11.2019 18:30 |

podobné články

Do Open-source Aliance vstoupila renomovaná mezinárodní poradenská firma

 
Společnost Deloitte Česká republika je novým členem spolku Open-source Aliance. „Očekávám od ní pomoc především v oblasti consultingu a metodiky, jak nasazovat open-source ve veřejné správě v souladu s platnou legislativou, dále posuzování možností získávání dotací na open-source projekty a také v oblasti bezpečnosti právě z pohledu consultingu a metodiky, “ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance.
04.08.2020 09:25 |

podobné články

Open-source Aliance: V letošním roce chceme dokončit metodiky pro praktické nasazování open-source do veřejné správy

 
Jistě všichni víte, že nasazování open-source a otevřenost ICT je pro veřejnou správu povinností. A máte také představu, jak může veřejná správa tuto povinnost naplnit? Open-source Aliance je partnerem pro veřejnou správu v rámci otevřených aktivit. Zabýváme se bezpečností, právními otázkami a legislativou, ale také architekturou a praxí. Co konkrétně dělá výbor pro e-government a architekturu a může z výsledků naší práce těžit ještě někdo jiný?
08.02.2021 20:45 |

podobné články

Open-source Aliance: Řešení open source přinesou mnohamilionové úspory do rozpočtů měst a obcí

 
Otevřenost, volnost a svoboda. To jsou tři hlavní atributy open source, tedy programu s otevřeným kódem. Jeho rozšíření ve veřejné správě je jedním z cílů vládního dokumentu Digitální Česko. V okamžiku, kdy si budou moci subjekty působící ve veřejné správě vybrat mezi komerčním uzavřeným a tím otevřeným software, otevře se jim prostor pro výběr levnějších služeb a tím získají nemalé finanční prostředky do svých rozpočtů, zaznělo na úterní tiskové konferenci poslance Roberta Králíčka (ANO) k projektu Digitální Česko.
27.11.2019 10:20 |

podobné články

Člen Open-source Aliance uvolnil první otevřenou aplikaci. Spisová služba je dostupná ke stažení zdarma

 
Spisovou službu postavenou na open-source řešení uvolnila od 1. července v beta verzi pro všechny zájemce jak z veřejné správy, tak komerčního sektoru, společnost ISFG, Information Systems Factory Group s.r.o, člen Open-source Aliance.
08.07.2020 20:25 |

podobné články

Členové Open-source Aliance pracují v pěti výborech. Řeší kybernetickou bezpečnost, digitalizaci zdravotnictví nebo uvolňování vendor lock-in

 
Výbory pro legislativu, pro bezpečnost, technologicko-procesní, pro digitalizaci ve zdravotnictví a pro e-Government a architekturu zřídila Valná hromada Open-source Aliance. Jednotlivé výbory, do kterých se zapojili všichni členové Aliance podle svých specializací, mají až 15 členů a jejich funkční období je pět let. „Členové jednotlivých výborů si definovali KPI, máme tedy jasně dané cíle. Práci výborů, jejich výstupy, pak po nějakém časovém úseku změříme,“ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva Open-source Aliance.
12.10.2020 11:45 |

podobné články

Do spolku Open-source Aliance vstoupila největší česko-slovenská advokátní společnost

 
Společnost HAVEL&PARTNERS je novým členem spolku Open-source Aliance. „Od spolupráce očekávám pomoc především v oblasti aktivit spojených s digitalizací eGovernmentu a naplňování tzv. Digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služby, a to především v souvislosti s využitím otevřených řešení. Dále participaci v rámci aktivit legislativního výboru zřízeného Aliancí na návrzích, projednávání a propagování změny právních předpisů a legislativy v oblasti zavádění otevřených produktů do státní správy,“ říká Pavel Dovhomilja, předseda představenstva spolku Open-source Aliance.
11.03.2021 08:35 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Software v evropských institucích bude Open Source

 
Evropský parlament v rámci procesu potvrzování řádného hospodaření institucí schválil návrhy delegace Evropských Pirátů týkající se Open Source software. Ten bude od nynějška preferovaným řešením a jednotlivé instituce budou v každoročních výkazech hospodaření vykazovat, že takové řešení zvažovaly.
24.05.2020 16:40 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Miliardy z unijního příspěvku mohou jít i do Open Source řešení

 
Evropský parlament schválil pravidla pro rozdělování peněz z Fondu obnovy. Pirátům se podařilo mimo jiné prosadit i větší ochranu osobních dat. Podporu získala i tzv. Open Source řešení, tedy software s otevřeným zdrojovým kódem. Co to znamená? A proč je otevřený zdrojový kód lepší než ten uzavřený?
13.02.2021 07:40 |

podobné články

Podle studie EU patří Open-source Aliance ke strategickým partnerům české vlády pro zavádění open-source technologií ve veřejné správě

 
Evropská komise zveřejnila výsledky výzkumu, který pro program ISA provedl v letošním roce tým evropských služeb společnosti Wavestone.
01.12.2020 19:20 |

podobné články

Koronavirus: Pirátský místopředseda europarlamentu Kolaja čeká na výsledky testů

 
Místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja (Piráti) je v karanténě v Brně a čeká na výsledky testů na koronavirus. Ve čtvrtek dopoledne přiletěl do Prahy z Bruselu, večer začal mít zdravotní potíže, řekl Kolaja ČTK.
14.03.2020 14:06 |

podobné články

Bruselský Pirát Kolaja o kvótách na potraviny: Ztratili bychom v EU dobrou pověst

 
Pirátští europoslanci podporují senátní odmítnutí potravinových kvót na prodej českých výrobků v ČR. „Případné schválení návrhu by bylo proti základnímu evropskému pravidlu volného pohybu zboží,“ míní místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja (Piráti). „Kvóty na potraviny by poškodily českou pověst i spotřebitele,“ upozornil Kolaja na včerejším výboru pro vnitřní trh na půdě Evropského parlamentu, kde se řešilo téma překážek na vnitřním trhu, tedy i případné české kvóty.
20.03.2021 10:10 |

podobné články

Kolaja (Piráti): Nekalé praktiky velkých hráčů mají upravit evropská pravidla

 
Velké digitální společnosti je zapotřebí regulovat na úrovni Evropské unie. Na tom se dnes shodli odborníci na digitální trhy v průběhu on-line debaty, kterou uspořádal místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Tzv. gatekeepři podle nich využívají nekalé praktiky a tím mohou i ohrozit demokracii. Tomu má zamezit nově vznikající evropská legislativa, jejíž stínovým zpravodajem je právě Kolaja.
08.04.2021 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Tomu Tomu (194 článků)

Nejpoužívanějším systémem současnosti jsou pět let staré Windows 7. Boduje i Open Source

 
Produkty Microsoftu s přehledem vedou žebříček nejpoužívanějších operačních systémů u klasických stolních počítačů. Oblíbený zůstává například i již dožívající systém Windows XP, který si svoji premiéru odbyl už v roce 2001. Nedávno Microsoft představil nové Windows 10, které slibují revoluční změny. Cílí i na zákazníky z firemního prostředí, u kterých v posledních letech roste poptávka po takzvaných Open Source řešeních.
10.11.2014 10:01 |

podobné články

Servodata rozšiřují služby pro platformy Microsoft a Open Source

 
Skupina Servodata Group pokračuje v krocích, které vedou k posílení pozice předního platform providera. Po několika akvizicích a následné konsolidaci rozšířeného portfolia Servodata vstupují do nové éry, jež bude orientovaná především na komplexní ICT služby a řešení. V rámci rozsáhlé transformace společnost výrazně rozšířila management a rozvinula svou nabídku komplexních řešení postavených na platformách Microsoft a Open Source.
02.12.2014 08:42 |

podobné články

Vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Dzurilla: Open source je dobrá věc, měli bychom ho daleko více využívat

 
Ujíždí České republice vlak v oblasti IT a digitalizace veřejné správy? Jak daleko jsou v této oblasti naši sousedé, členové V4? A proč jsme u nás k zavádění open source řešení spíše zdrženliví?
06.02.2020 14:26 |

podobné články

Open-source Aliance: Chceme pomáhat zavádět open-source řešení ve veřejné správě tam, kde to dává smysl

 
Pandemie koronaviru změnila náš svět vlastně ze dne na den. Věci, na které jsme byli po mnoho let zvyklí, najednou nefungovaly nebo nebyly. Firmy, které vsadily na digitální technologie již před tímto obdobím, měly nyní významný náskok a omezení většinou přežily velmi dobře. Státní správa bohužel mezi ty připravené prozatím nepatří. Současná krize poukázala na dvě zásadní skutečnosti: nejsme připraveni na plně digitální komunikaci s klienty a chybí nám i legislativní ukotvení. Máme dobře nastavené národní principy a legislativu, ale ani ta s řadou situací nepočítá, a navíc se ne vždy plní, natož pak efektivně
25.06.2020 15:45 |

podobné články

Nový člen Open-source Aliance se věnuje kybernetické bezpečnosti

 
Do Spolku Open-source Aliance vstoupila společnost AXENTA a.s. Už více než deset let působí v oblasti komplexních bezpečnostních řešení a služeb. Poskytuje analytické služby, návrhy, realizace a provoz optimálních řešení, chránících informační aktiva a kritické procesy zákazníka. V Alianci se zapojila do práce Výboru pro bezpečnost. Jeho členové mimo jiné vypracovávají společné standardy pro řešení kybernetických hrozeb a věnují se osvětě při zavádění otevřených řešení.
11.05.2021 20:15 |

podobné články

ČVUT: Na Fakultě informačních technologií se sejdou odborníci na PostgreSQL

 
Workshopy a přednášky z oblasti open-source databáze PostgreSQL nabídne dvoudenní konference Prague PostgreSQL Developers Day 2018 (P2D2), která se uskuteční ve dnech 14. a 15. února 2018 na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze. Akce je významná zejména pro vývojáře, kteří systém PostgreSQL využívají v praxi.
12.02.2018 19:05 |

podobné články