Článek

Kocmanová (Piráti): První centrum pro oběti sexualizovaného násilí v Česku

 
Oběti sexualizovaného násilí se mohou ode dneška obracet na Centrum PORT na Praze 6, které vzniklo pod patronací organizace proFem a za podpory pirátské poslankyně Kláry Kocmanové.
22.01.2024 17:10 |

podobné články

Podobné články

Kocmanová (Piráti): Pomoc obětem sexuálního násilí není dostatečná

 
Každá druhá žena a každý čtvrtý muž v Česku zažijí dle průzkumů sexualizované násilí, nátlak nebo obtěžování. Každá desátá žena se stane obětí znásilnění. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová spolu s organizací proFem proto zahájila sbírku na vybudování prvního centra pro oběti sexualizovaného násilí v Česku.
20.07.2023 09:25 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Není žádoucí po oběti vyžadovat aktivní projev nesouhlasu

 
Piráti chtějí dále jednat o úpravách redefinice znásilnění. Současné návrhy Ministerstva spravedlnosti nejsou podle nich pro ochranu obětí sexualizovaného násilí dostatečné. Počítá se v nich totiž s tím, že oběť musí projevit svou vůli, tj. nesouhlas se sexuálním aktem. To v praxi ale často není možné.
20.06.2023 09:25 |

podobné články

Pirátka Kocmanová: Vlastní otec se jí zřekl. Viní Okamuru

 
Klára Kocmanová, nejmladší poslankyně Pirátů (*1992) zavítala do Standa show a prozradila tam, jak se vlastně dostala k politice. Prý na tom má nemalý podíl její otec, který dnes volí SPD Tomia Okamury. A údajně jí tvrdí, že dokud bude pirátkou, tak není jeho dcera. Kromě tématu rodiny se ale Kocmanová věnovala i vládnímu angažmá Pirátů a vyložila svůj pohled na koalici se Starosty, na to, zda mají Piráti ve vládě zůstat, i na manželství pro všechny.
10.07.2022 18:15 |

podobné články

Muž zakázal ženě chodit do práce a bil ji, další týral neslyšící: Jak bují domácí násilí v ČR?

 
Během pandemie covidu-19 vzrostl po celém světě počet případů domácího násilí. Organizace proFem–centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí uvedla, že v loňském roce se starala o 450 obětí a letos se na ni jen za prvních pět měsíců roku obrátilo 300 obětí. Aktuální výzkum Sociologického ústavu AV ČR navíc potvrdil, že oběti partnerského násilí se v mnoha případech k účinné pomoci nedostanou. Obzvláště spletitou cestu totiž mají právě ti, kdo se kromě partnerského násilí potýkají například se zdravotním, sociálním či jiným znevýhodněním.
06.07.2021 05:45 |

podobné články

Údajných obětí a svědků v kauze Cimického přibývá, je jich přes 30. Hlásí se i muži, šokuje advokátka

 
Počet obětí údajných sexuálních útoků jednoho z nejznámějších českých psychiatrů Jana Cimického roste každým dnem. Reakce společnosti je však poměrně vyhrocená. Na jednu stranu se ženy, které se svým traumatickým zážitkem vstoupily do veřejného prostoru, setkávají se slovy podpory, na druhou jsou zahlcovány pochybnostmi o tom, proč tyto činy neohlásily dříve, a výjimkou nejsou ani vyhrůžky a nadávky. Proč chce většina obětí zůstat v anonymitě? Proč se k nim česká společnost často chová jako ke „kusu hadru"? Proč čekaly s oznámením i dvacet let? Nejen o tom hovořila v Epicentru Blesk Zpráv advokátka obětí sexualizovaného násilí, Lucie Hrdá.
11.11.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Cimický (252 článků)

Neviditelné oběti koronaviru: V Česku během pandemie bují domácí násilí, trpí i děti

 
V souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl i v Česku počet případů domácího násilí o 30 procent. Jak upozorňují odborníci, domácí násilí má i neviditelné oběti - děti. Ty, které jsou svědky násilí mezi rodiči, ztrácejí důvěru jak v agresora, tak i v oběť. Upozorňuje na to Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA. Během pandemie tak odborníci řešili například pokus dítěte o sebevraždu. Dětem, které násilí doma vídají, navíc pandemie sebrala jeden bod jistoty - školu. Nyní, když opět usedly do lavic, spustilo Centrum novou platformu, kde mohou najít pomoc nejen děti, ale i rodiče a učitelé.
23.09.2020 05:45 |

podobné články

Epicentrum: Advokátka údajných obětí o kauze Cimického. Jaký postih mu hrozí a proč až teď?

 
Kauza uznávaného psychiatra Jana Cimického, který měl podle výpovědí hned několika žen dlouhodobě zneužívat své pozice lékaře a dopouštět se sexualizovaného násilí na svých pacientkách v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích už několik dní otřásá českým veřejným prostorem. Případem se zabývá pražská policie. Jaký postih by lékaři za takové činy hrozil?  Proč se případu věnuje pozornost až teď, i když se první varování oběti objevilo už před dvaceti lety? Kolik žen se již přihlásilo? Nejen o tom hovořila ve středečním Epicentru advokátka Lucie Hrdá.
10.11.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Jan Cimický (252 článků)

Povinné financování neziskovek a další problémy? Je zde smlouva, kterou jsme podepsali ještě za Sobotky a Dienstbiera

 
Úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí byla sjednána na půdě Rady Evropy. Formálně byla dána k podpisu na ministerské konferenci Rady Evropy, která proběhla 11. 5. 2011 v tureckém Istanbulu. Podle něj je také označována jako Istanbulská úmluva. (Oficiální název je Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí; pozn red.) Česká vláda premiéra Petra Nečase (ODS) Úmluvu odmítla podepsat s odkazem na to, že obsahuje „příliš genderové ideologie“. Za ČR ji 8. 2. 2016 podepsal velvyslanec při Radě Evropy Emil Rufer. Všechny právní nástroje, které Úmluva vyžaduje k potírání násilí na ženách a domácího násilí české právo již obsahuje. I bez ratifikace Úmluvy. Jedinou výjimkou je účinné legislativní opatření proti stalkingu, které se však zatím nepodařilo napsat žádnému členskému státu. V souvislosti s ratifikací Úmluvy však ČR hrozí problém povinného financování nevládních neziskových organizací zaměřených nejen na pomoc obětem násilí, což je velmi žádoucí, ale i politických neziskovek zabývajících se genderem. V souvislosti s potenciálním vstupem ČSSD do vlády s ANO roste pravděpodobnost, že Úmluva bude Parlamentem ratifikována.
21.06.2018 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9421 článků)

Ponižování, bití, vydírání: Senioři čelí domácímu násilí. Jak se ubránit?

 
Domácí násilí se netýká jen žen a dětí. Stále více se oběťmi stávají senioři. To potvrzuje i jednoduchá statistika tísňového centra portálu Život 90, kam se jen za rok 2015 dovolalo 475 obětí domácího násilí. Policie si z tohoto množství převzala pouze 44 případů. Mnoho obětí se totiž bojí o domácím násilí mluvit nebo ho i řešit. Zároveň nemohou uvěřit, že by jim někdo z rodiny mohl ubližovat. Důležité je přiznat si, že jste obětí domácího násilí. Co pak mohou senioři dělat?
13.11.2017 05:35 |

podobné články

Katku bil a škrtil manžel: Češi si myslí, že oběti si za domácí násilí mohou samy, ukázal průzkum

 
Kateřina se vdávala z lásky, po čtyřletém vztahu. Po svatbě a přestěhování na Nový Zéland začalo mladé ženě peklo. Manžel jí nejdříve sebral telefon, pak ji peskoval, nakonec došlo i na facky a škrcení. Trvalo dlouho, než se Kateřině ze vztahu plného násilí podařilo odejít. Za násilí je vždy zodpovědný ten, kdo se ho dopouští. I přesto se však mnoho lidí snaží najít viníka v samotné oběti. Jak ukázal průzkum, čtvrtina Čechů se domnívá, že oběť si může za domácí násilí alespoň částečně sama, další si myslí, že pokud se žena nestará o domácnost, může to násilí vyvolat. Proč oběti od násilníků neodcházejí?
29.11.2021 05:15 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Rostlinná mléka nově ve snížené sazbě DPH

 
Rostlinná mléka, která jsou oproti tomu živočišnému alternativou či jedinou možností pro řadu lidí, budou spadat do snížené 12% sazby DPH. Na změnu v konsolidačním balíčku apelovala poslankyně za Piráty Klára Kocmanová a v připomínkovém řízení ji navrhlo Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo pro místní rozvoj.
12.06.2023 15:55 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Pozor na tsunami půjček

 
Členka sněmovního Výboru pro sociální politiku Pirátka Klára Kocmanová upozorňuje na novou vlnu exekucí, které mohou zatížit Českou republiku v průběhu roku 2022.
14.12.2021 07:40 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Drahé energie zasahují především nejchudší sociální vrstvy

 
Pirátská poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová z důvodu naléhavosti problému energetické chudoby k tématu uspořádala konferenci v prostorách Poslanecké sněmovny.
15.02.2023 08:40 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Sociální otázky a životní prostředí. Budeme řešit s experty

 
Klára Kocmanová bude ve sněmovních výborech řešit sociální otázky a životní prostředí. Jakub Michálek naváže na svou práci v Ústavně právním výboru.
25.11.2021 10:55 |

podobné články

Kocmanová (Piráti): Lidé i firmy získají přístup k levnější a čistší elektřině

 
Vyrábět i spotřebovávat energii na místě, navíc levněji a čistěji. To je základní princip návrhu nového zákona, který umožní vznik a fungování takzvané komunitní energetiky. „Občanům, menším obcím a malým podnikatelům velmi usnadní přístup k lokálně vyrobené energii, zvýší podíl obnovitelných zdrojů na celkovém mixu nebo sníží závislost na fosilních palivech,” vysvětluje pirátská poslankyně Klára Kocmanová, která vznik zákona dlouhodobě prosazuje.
04.09.2023 07:25 |

podobné články

Epicentrum: Léto a sexuální obtěžování. Jak se bránit?

 
V Česku je oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně. Například v pondělí odpoledne se násilníkovi musela bránit mladá žena u Brněnské přehrady. Některé neziskové organizace odhadují, že v Česku byla znásilněna každá desátá žena, a předpokládá se, že tento trestný čin je bohužel oznamován jen v 8 % případů. Se sexuálním obtěžováním má přitom zkušenost více než polovina žen Evropské unie. Jak při setkání s agresorem reagovat? Jak se v situacích sexualizovaného násilí bránit?  Nejen o tom byla řeč v Epicentru Blesku s lektorkou Moderní sebeobrany Jasmínou Houdek.
20.07.2021 15:05 |

podobné články

Michálek (Piráti): Pro lepší ochranu oběti sexuálního násilí je většina stran ve Sněmovně

 
Nedostatečná práce s oběťmi sexuálního násilí, chybějící osvěta i legislativa k trestnému činu znásilnění, která nedokáže postihnout všechny případy nedobrovolného sexu. To jsou oblasti, na kterých je třeba v oblasti boje proti sexuálnímu násilí zapracovat. Shodla se na tom většina expertek a expertů i zástupců politických stran u kulatého stolu k problematice sexuálního násilí, který iniciovali Piráti.
13.07.2021 12:05 |

podobné články

Poradna pro oběti násilí se zaměřila na prevenci

 
Násilí nás v dnešní době provází na každém kroku, denně a v různých formách. O násilí slyšíme v médiích, reklamách, vídáme ho na ulici, u sousedů. Na naši odbornou sociální poradnu (Poradna Magdala) se obracejí oběti násilí, které prošly tím nejhorším, co mohly zažít. K informacím pomáhajícím řešit jejich situaci a k nabídce služeb se oběti dostávají pozdě a až na základě vlastních špatných zkušeností. Rozhodli jsme se to změnit.
27.06.2016 12:00 |

podobné články

Poradna pro oběti násilí se zaměřila na prevenci

 
Násilí nás v dnešní době provází na každém kroku, denně a v různých formách. O násilí slyšíme v médiích, reklamách, vídáme ho na ulici, u sousedů. Na naši odbornou sociální poradnu (Poradna Magdala) se obracejí oběti násilí, které prošly tím nejhorším, co mohly zažít. K informacím pomáhajícím řešit jejich situaci a k nabídce služeb se oběti dostávají pozdě a až na základě vlastních špatných zkušeností. Rozhodli jsme se to změnit.
27.06.2016 12:00 |

podobné články