Článek

Koalice se dohodla na zvýšení životního minima a přídavků od ledna

 
Životní a existenční minimum se od ledna zvýší. Dohodla se na tom vládní koalice, vyčká ještě na údaje o inflaci. Zvednout se mají i přídavky na děti. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upřesnil, že přídavky by měly vzrůst o 30 procent. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje či studuje, by dávka měla být dál o 500 korun vyšší.
22.09.2022 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (989 článků)
Podobné články

Vláda prosadila zvýšení životního minima, vzroste na 3 860 korun

 
Vláda rozhodla o zvýšení životního i existenčního minima. Nová výše životního minima bude 3 860 korun, existenčního minima 2 490 korun. Média o tom informoval po jednání vlády předseda ČSSD, ministr vnitra Jan Hamáček. Změna bude platná od dubna.
17.02.2020 12:46 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3329 článků)

Maláčová znovu narazila se zvýšením přídavků na děti. Zmínila rozčarování ze Schillerové

 
Vláda se ani dnes nedohodla na navýšení přídavků na děti. Shoda je dál jen na zvýšení dávky, ale ne na tom, kolik dětí by ji mělo dostávat. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Nyní přídavek dostává asi 240 000 dětí z domácností s příjmem pod 2,7násobek životního minima. Ročně to stojí asi 2,3 miliardy korun. Podle projednávané novely o sociální podpoře by se částka měla zvednout o 26 procent a hranice příjmu posunout na 3,4 či 3,6násobku minima. Návrh počítal původně i s trojnásobkem minima.
30.11.2020 19:00 |

podobné články

Jurečka slíbil růst existenčního a životního minima. Zato rodičovský příspěvek...

 
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Právo potvrdil, že od ledna dojde ke zvýšení přídavků na děti i životního a existenčního minima. Shoda koalice pak podle něj zatím nepanuje na zvýšení rodičovského příspěvku.
17.09.2022 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (989 článků)

Jurečka slíbil růst existenčního a životního minima. Zato rodičovský příspěvek...

 
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Právo potvrdil, že od ledna dojde ke zvýšení přídavků na děti i životního a existenčního minima. Shoda koalice pak podle něj zatím nepanuje na zvýšení rodičovského příspěvku.
17.09.2022 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (989 článků)

O růstu životního minima bude nejspíše muset vláda v prosinci hlasovat

 
Vládu čeká zřejmě v prosinci hlasování o zvýšení životního minima od ledna. Předpis vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené ČSSD. Podle návrhu by nejnižší uznaná částka pro život měla pro samotného dospělého vzrůst o 380 korun na 3790 korun, pro členy v rodině by se měla zvednout o 190 až 350 korun. Podle Ministerstva financí pod správou ANO by se měla ale nejdřív aktualizovat pravidla pro stanovení minima, až pak přidat od roku 2020. ANO má ve vládě deset křesel, ČSSD pět.
01.12.2018 22:00 |

podobné články

Je 3410 korun měsíčně málo? Ministerstvo propočítává zvýšení životního minima

 
Ministerstvo práce by mohlo v září předložit návrh na navýšení životního minima. Nyní propočítává možné částky, o které by se minimální hranice mohla zvednout, a jejich dopady na rozpočet. Novinářům to dnes po jednání s odboráři řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Životní minimum se využívá pro stanovení výše dávek pro lidi v nouzi či u přídavku na děti. Naposledy se upravovalo v roce 2012. Odbory vládu Andreje Babiše (ANO) kritizovaly, že s navýšením v programovém prohlášení nepočítá.
20.08.2018 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24855 článků)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

 
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
29.11.2020 06:50 |

podobné články

Vláda chce přidat rodinám s dětmi 4 miliardy. Předvolební tah, bouří opozice

 
Koalice ve Sněmovně navrhla zvýšení přídavků rodinám s dětmi tak, jak se na tom dohodla v únoru. Celkově jim chce přidat čtyři miliardy korun. Zvýšení, které ve středu předložil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, počítá se zvýšením dětských přídavků i se slevou na dani za první dítě. Opozice to označila za předvolební populismus, návrhy podle ní mohla vláda předložit dříve.
01.03.2017 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Roman Sklenák (115 článků)

Zvýší se životní minimum? Podmínky jsou splněny. Od poslední změny ceny vzrostly asi o sedm procent

 
Podmínky pro mimořádné zvýšení životního minima jsou kvůli zdražování v Česku splněné. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Z minima se odvozuje nárok na některé dávky či výše podpory od státu. Podle zákona může vláda částky zvednout, pokud náklady na výživu a základní potřeby za sledované období vzrostou aspoň o pět procent. Zatím není jasné, jestli k navýšení kabinet Petra Fialy (ODS) přistoupí. V programovém prohlášení uvádí, že zváží zavedení valorizace minima či některých dávek. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před nedávnem ČTK řekl, že pracovníkům svého úřadu už zadal úkol, aby případné valorizace a jejich dopady přezkoumali.
11.01.2022 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (4314 článků) , Marian Jurečka (989 článků) , Eva Davidová (31 článků) , Eva Petra (54 článků)

Škromach: Zvýšení životního a existenčního minima neodpovídá raketovému růstu životních nákladů

 
Vládou navržené zvýšení životního a existenčního minima pokrývá jen nárůst z minulých let a nemůže být farizejsky vydáváno za kompenzaci zdražování v roce 2012.
08.12.2011 16:25 |

podobné články

Ministerstvo financí: Bez reformy dávek je zvyšování existenčního a životního minima krátkozraké

 
Vláda v pondělí 7. ledna 2019 vyslovila nesouhlas s návrhem Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení částek životního a existenčního minima. Ministerstvo financí nesouhlas podpořilo, protože považuje za nežádoucí v současné době rozšiřovat okruh potenciálních příjemců sociálních dávek.
09.01.2019 11:31 |

podobné články

Úřad vlády: Vláda rozhodla o zvýšení životního a existenčního minima

 
Částky životního a existenčního minima se od 1. dubna zvýší o deset procent. O mimořádném navýšení rozhodla vláda Petra Fialy na jednání ve středu 30. března 2022. Kabinet se zabýval také dopady uprchlické krize na regionální školství či možnostmi uvalení dalších národních sankcí na Rusko a Bělorusko. Vláda také na základě předchozího souhlasu Poslanecké sněmovny prodloužila trvání nouzového stavu až do konce května.
31.03.2022 10:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (4314 článků)

Úřad vlády: Vláda schválila zvýšení životního a existenčního minima

 
Částky životního a existenčního minima se od 1. července zvýší o 8,8 procenta. Příslušné nařízení vlády schválil kabinet Petra Fialy na jednání 29. června 2022. Vláda se zabývala také pravidly pro zajištění ubytování a přijímání ukrajinských uprchlíků po skončení nouzového stavu a jmenovala také nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
29.06.2022 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (4314 článků)

ČSSD slibuje hory doly: Zvýšení přídavků na děti i vyšší minimální mzdu

 
Sociální demokraté budou usilovat o zvýšení přídavků na děti. Cílem je zvýšit příjem pracujících s dětmi tak, aby čistý příjem těchto rodin byl vyšší, než kdyby pobíraly sociální dávky. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podrobněji chce návrh představit s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD) příští týden po jejich bilanční schůzce.
11.12.2016 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9578 článků)

Vláda zvažuje zvýšení přídavků na děti, řekla Schillerová

 
Vláda zvažuje kvůli krizi zvýšení přídavků na děti. Návrh by mělo připravit ministerstvo práce. Novinářům to v pondělí po jednání s Piráty o podpoře rozpočtu řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podrobnosti k návrhu nesdělila.
22.06.2020 21:25 |

podobné články

Maláčová narazila se zvýšením životního minima. Schillerová chce řešit dávky

 
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí na vládě narazila. Neuspěla totiž s požadavkem zvýšit již od 1. ledna 2019 životní minimum. Vláda projednávání bodu přerušila, vrátí se k němu v lednu, řekla ministryně. Doufá přitom, že se pomocí vyššího minima podaří motivovat tisíce Čechů, aby šli do práce. ANO chce, aby se připravil nový zákon o životním minimu platný od 1. ledna 2020. A aby jej provázela kompletní revize sociálních dávek.
17.12.2018 20:30 |

podobné články

Babiš a Hamáček se neshodli na změně daní, posun je u přídavků

 
V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se dnes na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. ČTK to po schůzce s Babišem řekl Hamáček. Podle Babiše je střet vládních stran ANO a ČSSD nešťastný, ale koalice přes velmi rozdílný názor funguje dobře.
26.11.2020 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24855 článků) , Jan Hamáček (3329 článků)

Sklenák (ČSSD): Za poslední čtyři roky se počet příjemců přídavků na děti ztenčil na polovinu

 
Obědům pro děti zdarma nebo návrhu na zvýšení životního a existenčního minima se věnovali politici v pořadu Události, komentáře. Postoje ČSSD ve vysílání České televize prezentoval poslanec Roman Sklenák, který uvedl, že oba návrhy považuje strana za zásadní.
13.01.2019 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Roman Sklenák (115 článků)

Vláda zvýší přídavky na děti, oznámila Maláčová

 
Vláda se chystá v pondělí schválit návrh na zvýšení přídavků na děti. Zvednout by se měly o 26 procent, a to od dubna. Pobírat by je měly domácnosti s příjmem do trojnásobku životního minima. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Vláda navýšení dávky projednávala už několikrát. Nedokázala se ale shodnout na tom, kolik rodin by podporu mělo dostávat.
12.12.2020 10:40 |

podobné články