Článek

Klíčová je bezpečnost dodávek. Ta je pro každý stát zásadní, říká viceprezidentka zbrojařské asociace

 
Pokud vypukne válečný konflikt kdekoliv na světě, každá ze zapojených zemí bude mít dostatek svých vlastních starostí, než aby pro někoho dodávala například náhradní díly. Už jenom z tohoto důvodu by každý stát měl co nejvíce podporovat existenci a rozvoj obraného průmyslu na svém území. Myslí si to alespoň Marika Přinosilová, viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. „Nejen naše veřejnost, ale celá Evropa si dlouhodobě neuvědomovala důležitost zajištění vlastní bezpečnosti a nezávislosti v některých strategických oborech. Částečně přišlo procitnutí s covidovou pandemií a další s vypuknutím války na Ukrajině. Konečně se začíná šířeji zpochybňovat modla globalizace a dávat důraz na alespoň částečnou soběstačnost v oblastech, kde je to možné,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
10.11.2023 17:05 |

podobné články

Podobné články

Zabíjíte příliš mnoho Palestinců, vzkázala americká viceprezidentka Izraeli. A nakreslila budoucí uspořádání

 
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v sobotu během summitu COP28 prohlásila, že v Gaze je zabíjeno příliš mnoho Palestinců. Vyzvala Izrael, aby se více snažil o jejich ochranu. Nastínila též vizi Spojených států pro Izrael a Palestinu po ukončení války. „Chceme vidět sjednocenou Gazu a Západní břeh pod palestinskou samosprávou,“ řekla americká viceprezidentka.
02.12.2023 20:25 |

podobné články

Viceprezidentka Harrisová v běhu: Kondičku trénuje na schodech, diplomacii u oběda

 
První viceprezidentka v historii Spojených států Kamala Harrisová (56) se od lednové inaugurace nezastavila. Stejně jako prezident Joe Biden se ihned vrhla do práce, začala se také vzdělávat na poli diplomacie a je možné, že už myslí na vlastní prezidentskou kandidaturu. Ve svém nabitém programu si ale politička vždycky najde čas na svého manžela Douga Emhoffa (56), viceprezidentka a druhý gentleman spolu každé ráno chodí běhat. Energické Harrisové mnohdy nestačí ani její ochranka, uvedl magazín Women's Health.
12.02.2021 05:55 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (1021 článků)

Obrana a bezpečnost nejsou sprostá slova, říká šéf zbrojařské asociace

 
Český obranný a bezpečnostní průmysl má nezastupitelnou roli. Je o tom alespoň přesvědčen Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, podle které si tváří v tvář válce na Ukrajině stále více lidí uvědomuje potřebu silného domácího obranného průmyslu, který by měl být základním kamenem obranyschopnosti každé suverénní země. „Každá země potřebuje být soběstačná, aby v době krize, ne nutně pouze vojenské, nebyla závislá na dodávkách ze zahraničí,“ říká Jiří Hynek s tím, že přestože je český obranný průmysl v dobré kondici, dařilo by se mu mnohem více, kdyby nenarážel na spoustu překážek, které mu staví do cesty jak domácí úřady, tak Evropská unie. „Asi si všichni tito oduševnělí pacifisté myslí, že Ukrajinu zachrání změny profilovek na Facebooku nebo vznešená slova podpory. A proti ruským tankům vyrazí do ulic s květinami a s transparenty Make love, not war,“ dodává Hynek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
15.06.2023 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Hynek (61 článků)

V horizontu kratším než je dvacet let, může být letoun F-35 nahrazen bezpilotním prostředkem, říká šéf zbrojařské asociace

 
„Je nutné, aby se všechny složky ozbrojených sil svým vybavením a schopnostmi dostaly na takovou úroveň, aby se možnosti F-35 využily naplno. Jedině tak tento nákup dává smysl,“ říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, který v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz hodnotí rozhodnutí vlády nakoupit prestižní americké stíhačky. Zároveň varuje, že každý válečný konflikt urychluje vývoj nových zbraní, což může vést k tomu, že v relativně krátké době budou i dnes moderní stíhačky nahrazeny bezpilotními drony. „Jestliže se výrazně nezvýší schopnost ostatních složek armády, pak bude nákup F-35 vyhozením peněz,“ dodává Hynek. A nejen to. Bez okolků komentuje také snahu některých evropských politiků „harmonizovat“ evropskou zbraňovou legislativu a maskovat tak problémy s nezvládnutou migrací.
07.11.2023 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Hynek (61 článků)

Strašidelné sídlo zbrojařské rodiny: Slepá schodiště a dveře je měly ochránit před duchy obětí!

 
Přímo v centru kalifornského San Jose stojí rezidence, která na první pohled budí závist. Sídlo zbrojařské rodiny Winchesterů má ale velmi pohnutý příběh. Prý v něm straší duchové obětí zabitých puškami značky Winchester! Dům je kvůli tomu uzpůsoben tak, aby se tu tyto nadpřirozené existence cítily zmatené.
15.04.2017 06:40 |

podobné články

Politici se chovají k podnikatelům jako k parazitům. Dvacet procent času stráví věcmi pro úřady, udeřila viceprezidentka zaměstnavatelů

 
Ve středeční Kauze dne na Rádiu Impuls přivítala moderátorka Zuzana Bubílková viceprezidentku Hospodářské komory ČR Irenu Bartoňovou Pálkovou. Položila jí jednoduchou otázku. Chová se vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), Andreje Babiše (ANO) a Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) k podnikatelům jako k parazitům? Raději se podívejte sami, jak pozvaná viceprezidentka odpověděla...
29.03.2017 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Bubílková (241 článků) , Andrej Babiš (26068 článků) , Pavel Bělobrádek (1640 článků)

Viceprezidentka Harvardu Klára Jelínková: Lidé by neměli strojům a technologiím přenechávat rozhodování

 
I když původně studovala přírodovědu na Karlově Univerzitě, je teď IT specialistkou. Češka Klára Jelínková (49) působí od loňského roku jako viceprezidentka na prestižním Harvardu. Na starost tam má rozvoj informačních technologií. V rozhovoru pro nové vydání Reflexu však přiznává, že moderní technologie do našich životů vnášejí mnoho problémů a měly by nás znepokojovat.
07.01.2022 05:05 |

podobné články

Harrisová si ve Francii utrhla ostudu? Lidi pobouřil falešný přízvuk. Macron ji ani nepolíbil

 
Viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová tento týden zavítala do Francie, kde jednala s prezidentem Emmanuel Macronem, který ji uvítal v Elysejském paláci. Macron je známý svou srdnatostí a tím, že své hosty rád zdraví dvěma polibky na tvář, jak u Francouzů bývá zvykem. Jeho polibky s americkým exprezidentem jsou dobře známé, Harrisové však nabídl pouze potřesení rukou, snad ve strachu z covidu-19, nebo aby vyjádřil, jak moc ho rozčílil spor kvůli ponorkám. Státníci se dohodli na spolupráci, což mluví o úspěšné návštěvě, viceprezidentka má však na svědomí několik faux pas, uvedl list Daily Mail.
11.11.2021 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (743 článků)

Mezi „Bidenovými ženami“ to vře. Viceprezidentka si stěžuje, že ji Bílý dům přehlíží

 
Mezi dvěma nejdůležitějšími ženami vlády prezidenta Spojených států Joea Bidena – jeho manželkou Jill a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, podle několika zákulisních zdrojů panuje napětí. O vypjaté situaci hovoří i report, který tento týden publikovala stanice CNN, zpráva je založena na výpovědích téměř 30 současných i bývalých zaměstnanců Harrisové. Viceprezidentka se ze strany Bílého domu cítí přehlížena, uvedl list The Sun.
18.11.2021 20:15 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (1021 článků)

Argentinská viceprezidentka Fernándezová Kirchnerová dostala šest let za korupci

 
K šesti letům vězení kvůli korupci byla dnes odsouzena argentinská viceprezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová. Soud jí také doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce.
07.12.2022 00:20 |

podobné články

NÚKIB: Zvýšení bezpečnosti dodavatelského řetězce pro strategickou infrastrukturu státu

 
Snížení závislosti na dodavatelích, kteří představují strategickou hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti, je zásadní nejen pro bezpečnost subjektů klíčových pro stát a společnost, ale také pro národní bezpečnost obecně. Bezpečnostní rada státu (BRS) proto pověřila Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) přípravou zákona, který bude umožňovat prověření dodavatelů do strategicky významné infrastruktury, a tím zajistit vyšší odolnost a bezpečnost České republiky.
24.09.2022 15:10 |

podobné články

NÚKIB: Zvýšení bezpečnosti dodavatelského řetězce pro strategickou infrastrukturu státu

 
Snížení závislosti na dodavatelích, kteří představují strategickou hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti, je zásadní nejen pro bezpečnost subjektů klíčových pro stát a společnost, ale také pro národní bezpečnost obecně. Bezpečnostní rada státu (BRS) proto pověřila Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) přípravou zákona, který bude umožňovat prověření dodavatelů do strategicky významné infrastruktury, a tím zajistit vyšší odolnost a bezpečnost České republiky.
25.09.2022 19:01 |

podobné články

Víme, jak bude vypadat Výbor pro bezpečnost a Výbor pro obranu

 
EXKLUZIVNĚ Jak informovaly ParlamentníListy.cz Výbor pro obranu a bezpečnost se rozdělí na Výbor pro obranu příslušný rezortu obrany a Výbor pro bezpečnost kontrolující ministerstvo vnitra. Výboru pro bezpečnost bude šéfovat dle koaliční dohody předseda Věcí veřejných Radek John a podle informací ParlamentníchListů.cz by měl Výboru pro bezpečnost šéfovat Jan Vidím z ODS.
13.12.2011 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2480 článků) , Jan Vidím (76 článků)

Premiér Fiala: Naplňujeme programové prohlášení vlády i moji osobní vizi

 
Česká republika učinila další zásadní krok pro zajištění dostatku dodávek plynu do budoucna a nahrazení dodávek z Ruska. Ve spolupráci s vládou zasmluvnila Skupina ČEZ dlouhodobou roční kapacitu dvou miliard kubíků v jednom z budovaných pevninských terminálů LNG v Německu. Jde o investici do dalšího rozvoje české energetiky, která posiluje energetickou bezpečnost ČR.
23.11.2023 13:10 |

podobné články

Export zbraní z Česka se snížil, ale… Jde o to, že obchody se vyřizují déle

 
Export zbraní a vojenského materiálu z Česka loni klesl na 15 miliard korun z 18,2 miliardy korun v roce 2016, vyplývá to z odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Zbrojařské firmy ale získaly licence na vývoz v hodnotě vyšší než 20 miliard korun. Důvodem poklesu loňského exportu je tak pouze rostoucí délka zbrojních obchodů, z nichž se řada uskuteční až letos. Před čtvrtečním Žofínským fórem k modernizaci českého zbrojního průmyslu to ČTK řekl prezident asociace Jiří Hynek. Statistku zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červenci.
28.06.2018 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Hynek (61 článků)

Asociace krajů ČR: Hejtmani se chtějí víc věnovat kybernetické bezpečnosti, zejména u nemocnic

 
Kybernetická bezpečnost v krajích je prioritou všech hejtmanů. A to zejména u nemocnic. Asociace krajů ČR proto plánuje intenzivnější spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Dohodli se na tom předseda asociace krajů Martin Kuba s ředitelem NÚKIB Karlem Řehkou na společném jednání, které se uskutečnilo ve středu 2. června.
03.06.2021 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Kuba (555 článků)

Asociace krajů bude volit vedení. Novým předsedou bude nejspíš Hašek

 
Rada Asociace krajů ČR ve středu zvolí své nové vedení. Zatím jediným kandidátem na předsedu je dosavadní šéf asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Zvoleni budou ve středu i místopředsedové asociace. Hašek to dnes řekl novinářům na zasedání rady Asociace krajů ČR v Olomouci.
28.04.2014 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2487 článků)

Putin prý hrozí zastavením dodávek plynu do Evropy

 
Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud Ukrajina nesplatí svůj plynový dluh. Na bezpečnostní konferenci v Bratislavě to prohlásil slovenský premiér Robert Fico. Podle ruských médií Putin před zastavením dodávek varoval Ukrajinu, přímou hrozbu zastavení dodávek evropským klientům jeho dopis podle dostupných informací neobsahuje.
15.05.2014 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5202 článků) , Robert Fico (1101 článků)

Ministr Síkela: Jsem připraveni na případné omezení ruských dodávek ropy a plynu do Evropy

 
Ropa na více než tři měsíce, plyn na více než měsíc. Česká republika je připravena na případné omezení ruských dodávek plynu a ropy do Evropy. Ministerstvo průmyslu a obchodu nemá v tuto chvíli informace, které by signalizovaly jakékoliv problémy v přepravě plynu či ropy z Ruska do EU, ale situaci nepodceňuje, a případné narušení dodávek je připraveno řešit.
27.02.2022 16:05 |

podobné články