Článek

„Každý chápe, že je to zbytečné.“ Ukrajinci v potížích. Rusové také

 
Ruská invaze na Ukrajinu trvá již 858 dní a zdá se, že problémy mají jak Rusové, tak Ukrajinci. Rusové nasazují děla stará 77 let, do nichž cpou ne vždy zcela spolehlivou severokorejskou munici. K tomu se zdá, že to vře uvnitř samotné Ruské federace. Vládce Čečenska Ramzan Kadyrov se rázně zastal muslimských občanů Ruska. Jenže ve velkých problémech se ocitají i Ukrajinci. Další z vojáků promluvil o obraně Charkova a o krvavé snaze udržet se na okupovaném břehu řeky Dněpr.
30.06.2024 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Ramzan Kadyrov (79 článků)
Podobné články

Z USA: Ukrajinci prolomí ruskou obranu do konce roku

 
Anthony Blinken, ministr zahraničí USA, navštívil Ukrajinu a mimo jiné si tu prohlédl i školu, kterou Rusové během okupace používali jako mučírnu, než odtud Ukrajinci ruské agresory vyhnali. Sami Ukrajinci však říkají, že Rusové jsou opravdu houževnatí agresoři. Prý útočí ve směru Kupjansk, Lyman i Bachmut. Ale Ukrajinci jim nezůstávají nic dlužní a dál postupují v Záporožské oblasti.
08.09.2023 08:10 |

podobné články

„To bude těžké.“ Rusové předvídali, nakoupili bagry. Ukrajinci jen spěchají

 
Válka na Ukrajině trvá už 744 dní a Rusové pokračují v další ofenzivě. Ukrajinci se kvůli nedostatku munice, která nedorazila z USA, museli stáhnout z Avdijivky. Litevská zpravodajská služba tvrdí, že Rusové mají dost sil k dalším útokům. Podle litevských zpravodajských služeb má Rusko dost sil na to, aby na jedné straně vedlo válku na Ukrajině a na druhé straně se připravovalo na dlouhodobou konfrontaci s NATO. Naproti tomu Ukrajinci podle všeho nejsou schopni vybudovat pořádnou obrannou linii.
08.03.2024 09:10 |

podobné články

USA: Ukrajinci vědí, že nepostupují tak rychle, jak chtějí

 
Americký poradce pro národní bezpečnost John Kirby oznámil, že i sami Ukrajinci jsou si vědomi toho, že nepostupují tak rychle a tak daleko, jak by si asi přáli oni sami. Přesto protiofenziva pokračuje dál. Ukrajinci prý zkusili vyrazit na okupovaný pravý břeh řeky Dněpr a zdá se, že částečně uspěli. Rusové navíc tvrdí, že Ukrajinci telefonují starším občanům Ruské federace a nabádají je k jedné věci…
09.08.2023 08:50 |

podobné články

Osobnosti: John Kirby (14 článků)

Raketový útok na veletrh dronů v divadle. „Další ruský válečný zločin proti civilistům,“ nechápou Ukrajinci

 
Ukrajinci se brání už 543 dní, a i po tak dlouhé době jsou i podle OSN Rusové schopní páchat nové a nové ohavnosti. CNN popsala, jaké. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v onen smutný den oznámil, že započal výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. Mezitím Ukrajinci pokračují v protiofenzivě. Podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) se Ukrajinci blíží k městu Tokmak.
20.08.2023 08:15 |

podobné články

Ukrajinci: Čekali jsme slabší odpor. Nebude to tak snadné

 
Válka na Ukrajině pokračuje a zdá se, že nezahálí ani Rusové, ani Ukrajinci. Ukrajinci se učí nepodceňovat nepřítele a Rusové vydali novou učebnici moderních dějin Ruska, ve které mimo jiné tvrdí, že lidská civilizace mohla skončit, kdyby Vladimir Putin nezahájil svou „zvláštní vojenskou operaci“ proti Ukrajině. Zdá se také, že se zhroutila dohoda soukromé armády wagnerovců s Putinem. Reportéři CNN se jako vůbec první novináři nechali dovézt do centra bojů na jihu Ukrajiny. K obci Robotyne. A ledacos tam zjistili…
10.08.2023 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5390 článků)

Další drony pro Rusko. A útok ve Lvově. „Chtějí nás vyhladit.“

 
VÁLEČNÝ MONITORING Ukrajinci udeřili na sklad ropy a maziv u okupovaného Doněcku, Rusové vyslali rakety proti Lvovu, kde zasáhli obytný dům. Dům dostal přímý zásah, po kterém zůstali nejméně 3 mrtví. Ukrajinský prezident Zelenskyj přislíbil, že Ukrajinci na tento ruský teroristický útok odpoví. Mezitím Rusové údajně dokoupili dalších 1800 íránských dronů a dál vedou informační válku o Záporožskou jadernou elektrárnu. Ukrajinci útočí u Bachmutu, na západě Záporožské oblasti i jinde.
06.07.2023 08:00 |

podobné články

Postupují. Ukrajinci i Rusové. Ale přicházejí další komplikace

 
Ukrajinská protiofenziva pokračuje již třetí měsíc a různé úspěchy nejen na frontě hlásí jak ukrajinská, tak i ruská strana. Rusové prý postoupili 3 km na Kupjanské frontě, Ukrajinci hlásí úspěchy na dvou úsecích fronty. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, kolik raket a dronů bylo v poslední době sestřeleno nad Kyjevem. A z Ruska přišla zpráva, co se děje s dětmi a s mladistvými, kteří se sice narodili jako Ukrajinci, ale dnes studují v Rusku. Ať už dobrovolně, nebo z donucení.
08.08.2023 13:45 |

podobné články

Zelenskyj: Rusové ukradnou vše. Celé továrny

 
Rusové ukradnou, na co přijdou. Zelenskyj popsal, co Ukrajinci zažívají den co den. Rusové prý z Ukrajiny kradou celé továrny a především kradou lidi. Deportují Ukrajince do Ruska. Ale Ukrajinci je podle Zelenského nakonec vyženou ze své země. Američtí podnikatelé tomu mohou pomoct. Třeba i tím, že se zasadí o poslaní tanků Abrams na Ukrajinu. A po válce se skrze obnovu Ukrajiny mohou Spojené státy znovu stát velkou lokomotivou světové ekonomiky. Ve svém druhém projevu Ukrajincům vyčinil.
24.01.2023 08:25 |

podobné články

Bránili od října. Posily nikde. A teď? Pád města je za dveřmi

 
Na začátku října začali Rusové obkličovat ukrajinské město Avdijivka. A podle analytiků se pomalu, ale jistě schyluje k jeho pádu. Kromě severu města totiž Rusové začali postupovat i na jihu, a to mnohem snáz než na severu, kde podle jednoho z analytiků byla opravdu „jatka“. Podle dalšího pak Ukrajinci příliš spoléhali na opevnění a nedostatečně posílili 110. mechanizovanou brigádu, která město bránila a které prý zbývá jen 1000 až 2000 mužů. Pokud Rusové dobudou vysoké domy, ze kterých budou moci ostřelovat hlavní dopravní tepnu do Avdijivky, budou se prý Ukrajinci muset z města stáhnout.
23.01.2024 14:50 |

podobné články

Ukrajinci ujišťují o kontrole situace. Washingtonský institut pochybuje

 
Rusové se dál tlačí k Charkovu, ale ukrajinští obránci prý agresory brzdí. V současné době Ukrajinci prohlašují, že by Rusové potřebovali na dobití Charkova celé roky. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) však naznačuje, že přes ukrajinské ujišťování o kontrole situace Rusové stále dosahují určitých významných taktických úspěchů při cestě na Charkov. A z dlouhodobého hlediska prý mohou stále uvažovat nad tím, že si podmaní celou Ukrajinu.
12.05.2024 17:35 |

podobné články

Rusové ztratili půl milionu vojáků. Tvrdí Ukrajinci. A objevil se dopis

 
V posledních týdnech proletěly světovými médii zprávy, že Rusové kvůli oslabení ukrajinské armády postupují tak rychle, jako za poslední rok ne. Ukazuje se však, že za tento postup platí Rusové opravdu vysokou cenu. Tak vysokou, že se začaly ozývat i manželky a matky ruských vojáků. Mezitím Ukrajinci zahájili vyšetřování, proč byla první linie obrany v Charkovské oblasti tak slabá.
26.05.2024 09:05 |

podobné články

Rusové můžou, Ukrajinci ne. Vyčerpání u Charkova, hlavní boj ale bude jinde

 
Roztáhnout frontu, přinutit Ukrajince, aby vyplýtvali zálohy. To jsou podle historika a vojenského analytika pod přezdívkou Big Serge cíle Ruska u Charkova. Ukrajinci musejí reagovat, jinak Rusové vytvoří zadní vrátka do Kupjansku. Jenže tím si ničí jednak své elitní jednotky, ale i nově mobilizované. Ale to hlavní se podle něho odehraje na Donbasu, kde mají Rusové v plánu vytvořit kapsu a přinutit Ukrajinu k těžkému rozhodnutí.
27.05.2024 09:35 |

podobné články

Americký expert: Ukrajinci osm let cvičili, aby Rusové krváceli. Ještě uvidíme

 
Pokud bude chtít Vladimir Putin okupovat Ukrajinu, bude čelit tvrdému odboji, míní bývalý důstojník CIA Douglas London. „Ukrajinci strávili 8 let plánováním, cvičením a vybavováním se na odpor k ruské okupaci. Ukrajina chápe, že na bojišti jim žádné americké nebo spojenecké síly nepomohou. Její strategie nespoléhá na odražení ruské invaze, ale na to, aby Moskva krvácela tak, aby okupace byla neudržitelná,“ uvádí pro časopis Foreign Affairs. Řekl také, jakou roli ve výcviku ukrajinských sil měla CIA.
25.02.2022 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5390 článků) , Douglas Douglas (55 článků) , Douglas Douglas (73 článků) , Douglas Douglas (55 článků)

Další údery na Ukrajině. Britové: Rusové vědí, že bude bitva o Cherson

 
Rusové na útok v Kyjevě podle zahraničních médií využili íránské „kamikaze drony“. Rusové oznámili, že postoupili u Bachmutu. Podle britských zdrojů však současně Rusové počítají s tím, že ukrajinské síly vstoupí do Chersonu a svedou s ruskými agresory o toto město boj ve snaze získat ho zpět. V Chersonské oblasti Ukrajinci osvobodili 5 dalších osad a pokračují v postupu.
13.10.2022 12:40 |

podobné články

Další údery na Ukrajině. Britové: Rusové vědí, že bude bitva o Cherson

 
Rusové na útok v Kyjevě podle zahraničních médií využili íránské „kamikaze drony“. Rusové oznámili, že postoupili u Bachmutu. Podle britských zdrojů však současně Rusové počítají s tím, že ukrajinské síly vstoupí do Chersonu a svedou s ruskými agresory o toto město boj ve snaze získat ho zpět. V Chersonské oblasti Ukrajinci osvobodili 5 dalších osad a pokračují v postupu.
13.10.2022 21:30 |

podobné články

Auto, nábytek, matrace. Rusové na Ukrajině utíkají a berou s sebou vše

 
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje. Válka, kterou nechal ruský prezident Vladimir Putin spustit 24. února, trvá už 8 měsíců. V prvních týdnech Rusové obsazovali obci za obcí, ale v posledních týdnech je Ukrajinci znovu osvobozují. Platí to i o vesnici Kreščenivka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny. Poté, co byli Rusové z této vesnice vytlačeni, vychází najevo, čeho se tu dopouštěli. Rusové prý při odchodu z okupovaných obcí uvažují podle hesla, „když tady nemůžeme vládnout my, nebude tu nic“.
24.10.2022 09:10 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5390 článků)

Ukrajinci za Dněprem... Podle ISW jim přibývají úspěchy

 
Už i ruští prováleční blogeři hlásí, že ukrajinské jednotky útočí na východním, Rusy ovládaném břehu Dněpru. Útoky se opakují v okolí obce Kozači Laheri. Ukrajinci prý dosáhli úspěchu také u obce Robotyne. A do třetice se Rusové obávají, že kvůli sílícímu tlaku ztratí ves Urožaine. Ale i Ukrajinci chtějí také odpočívat. V Oděse se poprvé od začátku války otevřely pláže lidem, kteří se chtějí vykoupat a relaxovat.
13.08.2023 08:00 |

podobné články

Pozor, nepřítel naslouchá. Ukrajinci mají další starost

 
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ukrajinci vyrobili takovou zbraň, která je schopná zasáhnout cíle vzdálené stovky kilometrů. Podle Američanů by si ale Ukrajinci měli chránit své mobilní telefony a další elektroniku, protože ruští hackeři od počátku ruské invaze útočí na ukrajinské telefony a snaží se z ukradených dat vyzvědět ukrajinské plány s protiofenzivou. Ta stále pokračuje. Ukrajinci prý dosáhli významného stažení ruského dělostřelectva.
01.09.2023 07:15 |

podobné články

Boj o Donbas: Ukrajinci brutálně přečíslení. Tam, kde je to důležité

 
Rusko utrpělo porážku, ale zdaleka není ze hry venku, upozorňují experti na bezpečnost Michael Kofman a Andrea Kendall-Taylorová. Což potvrzuje i Olexij Danilov, šéf Národní bezpečnostní rady Ukrajiny. Dle článku deníku Financial Times jsou totiž Ukrajinci v počtu dělostřelectva přečísleni dvacet ku jedné. A navíc, u západních zbraní je kamenem úrazu údržba. Mezi analytiky se řeší také protiofenziva v Severodoněcku, která má Rusům způsobit bojem ve městě velké ztráty. Ale zatím nejsou zprávy, že by Ukrajinci ztráceli méně než Rusové.
07.06.2022 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Michael Michael (1924 článků) , Michael Michael (220 článků)