Článek

Kandidát ODS, který se s tím příliš nepáře: Přeobsadit Ústavní soud. Nostalgie mladého komunisty Rychetského...

 
ROZHOVOR „Bohužel jsem neregistroval větší sebevědomí naší zahraniční politiky vůči Bruselu v otázce porušování pravidel. Kolikrát jsme od Maastrichtu vyzvali Francii, aby dodržovala pravidla fiskální politiky? Dali jsme k evropskému soudu pana Junckera za porušování hodnot EU odhalením sochy K. Marxe? Abychom třeba tyto kroky pak směnili za něco jiného? Ne? Tak se nemůžeme divit, že si nás někdo maže na chleba,“ upozorňuje Michal Zapletal (ODS), kandidát na senátora na Kolínsku. Myslí si také, že stát (při řešení ekonomických dopadů pandemie) udělal všechny zásadní věci přesně opačně.
10.07.2020 09:50 |

podobné články

Podobné články

Na Rychetského, povstaňte! padlo. A zlá pravda o šéfovi ÚS

 
Ústavní soud ČR zrušil část volebního zákona, která zvýhodňovala velké politické stany typu ANO Andreje Babiše proti stranám malým. Sociolog Petr Hampl volá po tom, aby byl od této chvíle Ústavní soud zcela přehlížen. „Jednoduše proto, že ústavní soud přestal předstírat neutralitu, a přestal předstírat úctu k právu, ústavě a základní morálce,“ vyjádřil svůj názor Hampl. Ozval se také Miroslav Kalousek (TOP 09), který ukázal prstem na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.
03.02.2021 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21841 článků) , Miroslav Kalousek (7342 článků) , Pavel Rychetský (148 článků) , Petr Pavel (757 článků)

Premiér Babiš zaútočil na Ústavní soud i Rychetského

 
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) obvinil Ústavní soud (ÚS), že se pokouší ovlivnit politickou situaci a znevěrohodňuje v očích veřejnosti ústavní systém. Babiš zaútočil i na předsedu ÚS Pavla Rychetského.
03.02.2021 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21841 článků)

Zeman jmenuje další ústavní soudce. Rychetského, Davida a Šimáčkovou

 
Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Pavla Rychetského, Ludvíka Davida a Kateřinu Šimáčkovou ústavními soudci. Dosavadního předsedu Ústavního soudu (ÚS) Rychetského ponechá v jeho čele. ČTK to dnes řekl hradní kancléř Vratislav Mynář. Prezident také ustanoví místopředsedu ÚS.
05.08.2013 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25452 článků) , David Ludvík (18 článků) , Vratislav Mynář (1207 článků)

Tohle bude mít dopad. Voliči, pozor. Výstup Pavla Rychetského má vážnou dohru, pokud jde o Zemana

 
Advokátka Klára Samková se zamyslela nad slovy šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, která včera uvedl pro server iRozhlas.cz. A nebyla sama, koho Rychetského slova zarazila.
09.01.2018 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (148 článků)

Doktor Macek: Matka Pavla Rychetského pracovala pro Gottwalda. A jeho otec...

 
Předseda Ústavního soudu ČR minulý týden v rozhovoru pro Hospodářské noviny varoval pře možným zhoubným vlivem sociálních sítí na společnost. Připomněl, že v Německu už sociální sítě cenzurují. Podle Rychetského má takový krok smysl. Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych za to Rychetského zkritizoval. A dnes všemu nasadil korunu glosátor veřejného dění doktor Miroslav Macek.
23.04.2018 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (148 článků) , Martin Doktor (221 článků) , Pavel Macek (4 články)

Ústavní expert udeřil: Je Ústavní soud líný, nebo zbabělý? Dobře, že Rychetský nedostane medaili

 
Ústavní soud 9. února přijal rozhodnutí a prohlásil protiústavnost zavření obchodů. To znamená zrušení příslušného krizového opatření. Ovšem rozhodnutí Ústavní soud zveřejní až po dvou týdnech 22. února, kdy toto opatření platit nebude, protože je časově omezené do 14. února. Vláda je nahradí obsahově stejným, ale s jiným číslem jednacím. „Je Ústavní soud líný, či zbabělý?“ táže se advokát a člen hnutí Trikolóra Zdeněk Koudelka, který poukazuje na rozdílné počínání ústavních soudců v obdobných případech.
15.02.2021 22:25 |

podobné články

Navztekaný premiér Babiš ve při s předsedou ÚS Rychetským: Je to kampáň...

 
Osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny zrušil Ústavní soud (ÚS) část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů stejně jako samostatně kandidujícím uskupením. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a rozdělování mandátů. Zatímco opoziční strany verdikt převážně uvítaly, premiér a šéf ANO Andrej Babiš (66) prohlásil, že Ústavní soud se snaží ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Tvrdě kritizoval také předsedu soudu Pavla Rychetského.
03.02.2021 17:21 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21841 článků) , Pavel Rychetský (148 článků)

Nejsme Agrofert. Rychetský chystá kroky vůči vládě, pokud jde o covid

 
Ústavní soud bude nejspíše opět škrtat. Dle slov předsedy ÚS Pavla Rychetského jsme svědky střetu dvou ústavně chráněných hodnot – ochrany veřejného zdraví a svobody jednotlivce. „Ústavní soud musí začít posuzovat střet těchto dvou úctyhodných ústavou chráněných zájmů,“ pověděl Rychetský. Konkrétní však nebyl. „Ústavní soud není součástí holdingu Agrofert,“ zareagoval na kritiku premiéra Andreje Babiše.
09.02.2021 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21841 článků) , Pavel Rychetský (148 článků)

Rychetského soud zrušil částečně zákaz kouření. A v ČT nastoupil Jaroslav Kubera

 
Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský před kamerami České televize popsal, jak se soud vyrovnal s návrhem části senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivem Valentou na zrušení absolutního zákazu kouření v restauracích. Značnou část návrhu Ústavní soud ČR smetl ze stolu, vyhověl jen v dílčích věcech. Kubera byl přesto spokojen. Ústavní soud prý zrušil „ty největší zrůdnosti“.
18.04.2018 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Kubera (1143 článků) , Pavel Rychetský (148 článků) , Pavel Kubera (45 článků)

Paroubková se unáhlila se stížností na karikaturu, řekl Ústavní soud

 
Ústavní soud (ÚS) odmítl pro předčasnost stížnost Petry Paroubkové ve sporu o omluvu za její karikaturu v časopisu Reflex. Paroubková stížnost podala příliš brzy - ještě předtím, než Nejvyšší soud rozhodl o souběžně podaném dovolání. "Ústavní stížnost byla podána předčasně, pročež ji Ústavní soud jako nepřípustnou odmítl," uvedl v usnesení soudce zpravodaj a předseda ÚS Pavel Rychetský.
29.12.2010 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Petra Paroubková (535 článků)

Policista nelegálně sháněl výpisy z mobilů. Špehoval i Rychetského

 
Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského někdo sledoval. O výpis jeho telefonu si 16. října 2009 požádal důstojník Marian Hudec. Stalo se tak pár měsíců poté, co Ústavní soud zrušil předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Informovala o tom MF Dnes.
18.06.2011 09:15 |

podobné články

Zdeněk Jemelík: Ústavní soud ke kauze Shahrama Zadeha

 
Dne 4. května 2018 vyhlásil Ústavní soud ústavní nález z 24. dubna 2018 k ústavní stížnosti obž. Shahrama Abdullaha Zadeha, která je od r.2014 v pořadí již sedmá, vztahující se k uvalení vazby na něj. Ústavní soud ji zčásti zamítl, zčásti odmítl.
06.05.2018 09:30 |

podobné články

Benda (ODS): Za kritikou církevních restitucí je snaha zneužít Ústavní soud

 
S obavami sleduji snahu ČSSD zneužít ústavní soud pro vlastní politické cíle. Zákony vydává parlament přímo volený všemi občany. Ústavní soud není součástí parlamentu. Ústavní soud dohlíží na to, aby nikdo nezneužíval pravidla, na kterých se parlament shodne.
21.02.2013 16:45 |

podobné články

Zdena Mašínová žádá o vrácení majetku zabaveného komunisty Ústavní soud

 
Zdena Mašínová se obrátila se žádostí o vrácení rodinného majetku na Ústavní soud. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Statek v Lošanech na Kolínsku, zabavený komunisty, jí soudy opakovaně odmítly vydat. Naposledy se proti jejímu dovolání postavil loni v listopadu Nejvyšší soud.
24.01.2015 11:52 |

podobné články

Lady Gaga se s tím nepáře: Do publika vystrčila roztančenou zadničku s dírou v síti a šokovala pokročilou celulitidou

 
Extravagantní zpěvačka Lady Gaga je známá tím, že se s módními výstřelky moc nepáře.
17.08.2014 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Lady Gaga (1438 článků)

Koudelka (ČSSD): Ústavní soud zakázal manipulaci s příslušností trestních soudů

 
Ústavní soud vyhlásil nejvýznamnější nález z 19. 4. 2016 (Pl.ÚS 4/2014, body 116-118 odůvodnění) proti tunelování práva na zákonného soudce. Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části vyhlášky o jednacím řádu státního zastupitelství, ale uvedl, že není ústavní aplikace vyhlášky a trestního řádu způsobem, umožňujícím zvláště vrchním státním zastupitelstvím vybrat si soud, který rozhoduje o jejich návrzích na vazbu, domovní prohlídky a odposlechy.
02.05.2016 21:56 |

podobné články

Stát muži zrušil koupi pozemků kvůli církvím. Ústavní soud se ho opět zastal

 
Rodina Josefa Lohmanna, který koupil od státu pozemky pod svým zahradnictvím, ale nikdy je skutečně nezískal, má šanci se k nim po skoro 20 letech dostat. Ústavní soud se zastal jejich nároku. Stát prodej pozemků v 90. letech zablokoval kvůli nároku církve. Lohmann, jenž nedávno zemřel, už jednou v roce 2011 s ústavní stížností uspěl, odvolací pražský městský soud ani Nejvyšší k tomu ale nepřihlédly s ohledem na přijetí zákona o církevních restitucích. Proto se znovu obrátil na Ústavní soud.
09.05.2018 10:15 |

podobné články

Nemohli jsme postupovat jinak, vysvětloval Rychetský rozhodnutí soudu

 
Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský promluvil k rozhodnutí soudců zrušit část volebního zákona. Ústavní soud podle Rychetského nemohl mlčet k tomu, že zákon, podle něhož měly proběhnout volby, je protiústavní. Kdyby k tomu Ústavní soud ČR mlčel, nemusel by k tomu mlčet Nejvyšší správní soud.
03.02.2021 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (148 článků)

Za vyvlastněné pozemky dostali desetkrát míň: Ústavní soud uznal jejich stížnost

 
Ústavní soud se zastal rodiny Gregůrkových, která dostala za pozemky vyvlastněné pro stavbu obchvatu Otrokovic úřední cenu 3,5 milionu korun. Požadovala přitom tržní cenu, která činila 36 milionů korun. Ústavní soud zrušil rozsudky Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci, a dal tak rodině šanci na vyšší náhradu škody. Případ se vrátí k olomouckému vrchnímu soudu. Ústavní soud uznal stížnost Gregůrkových v obdobném případu už letos v červenci. Tehdy šlo však o jiné pozemky za méně peněz.
25.08.2015 11:50 |

podobné články