Článek

Kaddáfího smrt situaci v Libyi neuklidní, myslí si Češi

 
Mezi Čechy převažují odpůrci vojenského zásahu v Libyi nad příznivci operace mezinárodních sil v této zemi. Češi jsou také spíše skeptičtí k tomu, že smrt libyjského vůdce Muammara Kaddáfího povede k uklidnění situace v Libyi. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Koaliční operace pod velením NATO v Libyi trvala od konce března do konce října.
30.11.2011 22:05 |

podobné články

Podobné články

Filip k smrti Kaddáfího: Nová moc ho nebyla schopná předvést před soud

 
„Sláva! Je po něm.“ „Potupná smrt, Kaddáfí je mrtev“, tak hlásají titulky dnešních českých deníků, tedy Hospodářských novin, Lidových novin i Mladé Fronty Dnes. „Kaddáfího smrt je koncem éry despotismu,“ uvedla pak ve čtvrtek večer Česká televize, která se tématu věnovala i v komentovaných Událostech, komentářích. Pouze komunistické Haló noviny zprávu dne opatřily titulkem "Povstalci oznámili smrt Kaddáfího". V článku je pak plno prý a údajně a dokonce i věta, že Kaddáfího televize zadržení i smrt svrženého vůdce popřela. Předseda KSČM Filip ale ParlamentnímListům.cz vysvětlil, že chybou bylo to, že nová moc nebyla schopná zabránit lynči a předvedení člověka, o němž tvrdí, že je zločinec, před soud.
21.10.2011 13:35 |

podobné články

Michal Havran: Príbeh plukovníka Kaddáfího 3

 
Roky plynuli, plány na návrat sa obmieňali. Washington stavil na tohto majora, ktorý sa naraz nechal v americkom exile oslovovať ako generál. Haftar bol iba majorom a neskôr sa teda ukázalo, že sa cítil byť nielen plukovníkom ako Kaddáfí, ale oveľa viac. Sám seba menoval generálom. A Washington? Vkladal do rozhodného muža veľké nádeje. Veď osobne poznal Kaddáfího, vedel nielen o jeho silných, ale najmä o slabých stránkach, a pomery v Líbyi sledoval zvlášť detailne na svojom pracovisku v centrále CIA. Lenže dlho sa nič nedialo a major vedel, že ak sa v Líbyi nestane niečo výnimočné, jeho plány nemajú šancu na uskutočnenie. Výbuch na diskotéke La Belle v Berlíne, po ktorom nasledovali útoky leteckými bombardérmi, ešte tou udalosťou nebol, aj keď Haftar už so svojimi ľuďmi vo virgínskom výcvikovom stredisku tvrdo trénoval. Letecké útoky mali Kaddáfího pripraviť o život – a možno vtedy by bol nastal ten správny čas na dodanie generála Haftara do Tripolisu, aby prebral moc nad krajinou.
23.08.2017 21:15 |

podobné články

Češi s rebely v Libyi: Měli jsme strach o život!

 
V Libyi to v těchto dnech stále vře. Kaddáfí válčí s místními rebely a koaličními vojsky. Nebezpečnou válečnou oblast kolem rebely spravované Adžedábíje navštívili na začátku dubna i dva Češi – Jan Herman (28) z Prahy a Jiří Jadrný (37) z Rychnova nad Kněžnou. Blesku poskytli exkluzivní rozhovor, ve kterém vypráví o strachu před Kaddáfího raketami a o atmosféře v Libyi, která jim připomíná československou sametovou revoluci.
17.04.2011 21:55 |

podobné články

Kdo odsoudí Kaddáfího syna?

 
Libyjští bojovníci v sobotu dopadli na jihu země prchajícího syna nedávno usmrceného vůdce Muammara Kaddáfího. Dnes byl zadržen i šéf Kaddáfího rozvědky a jeho příbuzný Abdalláh Sanúsí. Pro mnohé Libyjce teprve tím končí revoluce, protože nikdo z Kaddáfího rodiny už situaci vojensky nemůže zvrátit.
20.11.2011 19:40 |

podobné články

Kaddáfího klan zažaluje NATO za účast na Kaddáfího zabití

 
AKTUALIZOVÁNO. Rodinný klan Muammara Kaddáfího hodlá podat k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na NATO za spoluúčast na Kaddáfího smrti. S odvoláním na právníka Kaddáfho klanu Marcela Ceccaldiho o tom dnes informovala stanice Al-Džazíra.
26.10.2011 18:30 |

podobné články

Nálety na Libyi: Z Kaddáfího se stal terč! Přišel o sídlo i o syna!

 
Rezidence Muammara Kaddáfího (68) v Tripolisu je v troskách, ale libyjský vůdce se v ní v době nedělního nočního náletu nezdržoval. Americká strana okamžitě popřela, že by chtěla Kaddáfího zabít, ale svět si začíná myslet pravý opak.
22.03.2011 12:05 |

podobné články

Libyjci oslavují: skončil ramadán i Kaddáfího vláda

 
Poprvé za 42 let bez Muammara Kaddáfího dnes muslimové v Libyi začali slavit konec ramadánu. Svátek íd al-fitr letos spadá do stejné doby jako výročí převratu, který Kaddáfího 1. září 1969 vynesl k moci. V hlavním městě se ke společné modlitbě shromáždily desetitisíce věřících, napsala agentura AFP.
31.08.2011 18:15 |

podobné články

PŘEVRAT V LIBYI! Dobyli Syrtu, poslední Kaddáfího baštu!

 
Z Libye přišly zprávy o výrazném posunu ve válečném konfliktu mezi stoupenci prchajícího plukovníka Kaddáfího a vojáky libyjské přechodné vlády. Válka zemi sužuje už několik měsíců. Vojáci teď získaly plnou kontrolu nad městem Syrta – poslední Kaddáfího baštou.
20.10.2011 12:05 |

podobné články

Jaký diktátor, takový syn? Kaddáfího potomka odsoudili k trestu smrti

 
Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Hrdelní tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Tresty, které vynesl soud v Tripolisu, souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011.
28.07.2015 11:50 |

podobné články

Kaddáfího syn dostal trest smrti. Je ale držen povstalci, kteří ho nehodlají pustit

 
Agentura Reuters dnes uvedla, že byl syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám dnes v Libyi ve své nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Hrdelní tresty dostalo kromě něj i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu.
28.07.2015 12:36 |

podobné články

Ozbrojenci v Libanonu unesli Kaddáfího syna. Zbili ho a poté propustili

 
V Libanonu unesli syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. V noci na sobotu jej ale propustili. Za únosem Hannibala Kaddáfího prý stojí blíže neupřesněná ozbrojená skupina, uvedla agentura AFP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Skupina údajně požaduje informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.
11.12.2015 22:15 |

podobné články

V Libanonu unesli syna bývalého libyjského vůdce Kaddáfího. Kvůli duchovnímu vůdci

 
V Libanonu unesli syna bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Za únosem Hannibala Kaddáfího prý stojí blíže neupřesněná ozbrojená skupina, uvedla agentura AFP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Skupina údajně požaduje informace o osudu libanonského šíitského duchovního vůdce Músy Sadra, který zmizel na konci 70. let v Libyi.
12.12.2015 06:05 |

podobné články

BOJE V LIBYI! Povstalci chtějí dobýt rodné město Kaddáfího

 
V Libyi se bojuje o rodné město Muamara Kaddáfího - Syrtu. V noci se ji pokusily obsadit jednotky rebelů.
29.03.2011 21:10 |

podobné články

Bývalá ošetřovatelka Kaddáfího má pro "tátu" jen slova chvály

 
Ukrajinka Oksana Balynská, jedna z pěti ukrajinských zdravotních sester, které pracovaly v Libyi v těsné blízkosti vůdce Muammara Kaddáfího, v úterý prohlásila, že si za dobu pobytu v Libyi nemůže vůbec na nic stěžovat.
05.04.2011 14:30 |

podobné články

ÚDER V LIBYI: Kaddáfího lodě zaminovaly přístav v Misrátě

 
Severoatlantická aliance, která velí koaličním silám v Libyi, v pátek oznámila, že plavidla armády Muammara Kaddáfího zaminovala přístav Misráta na západě libyjského pobřeží. Informuje o tom agentura AFP.
30.04.2011 01:05 |

podobné články

Bývalý diplomat o tom, proč byl odstraněn Kaddáfí a jak se do toho zapletli jeho bývalí spojenci z USA, Británie a Francie

 
ROZHOVOR Miroslav Belica prožil v zemích Blízkého východu v řadě diplomatických funkcí téměř patnáct let. V letech 1996–2001 působil v Iráku, v období 1987–1991 v diplomatických funkcích na československém velvyslanectví v Tripolisu v Libyi a tématu se věnoval i na Ministerstvu zahraničních věcí. Vysvětluje, co stálo za odstraněním libyjského vůdce Kaddáfího. O tématu mu nyní vyšla kniha Naši lidé v Kaddáfího Libyi.
16.11.2014 19:31 |

podobné články

Válka s Libyí: Kaddáfí požádal o příměří

 
Online: Přes silná slova o připravenosti k boji, požádala vláda Muammara Kaddáfího mezinárodní společenství o příměří. Stalo se tak poté, co Francouzi a Britové oznámili, že zbývá jen několik hodin  do vojenského zásahu mezinárodních sil proti Kaddáfímu. Ve čtvrtek pozdě v noci schválila RB OSN nasazení vojenského letectva proti Libyi k ochraně civilního obyvatelstva včetně vytvoření bezletové zóny nad Libyi.
18.03.2011 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Muammar Kaddáfí (145 článků)

Světové ohlasy: Kaddáfího smrt je zásadním přelomem

 
AKTUALIZOVÁNO. Smrt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího představuje podle reakcí z celého světa zásadní přelom v dalším vývoji země. Zatímco lídři Evropské unie to označili za konec éry despotismu v Libyi, pro amerického prezidenta Baracka Obamu to znamená konec "dlouhého a bolestivého období".
20.10.2011 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2437 článků)

Čtvrt milionu uprchlíků čeká na cestu do Evropy jen v Libyi, tvrdí zmocněnec OSN

 
V Libyi čeká v současné době na 235 tisíc uprchlíků, kteří se chystají dostat přes Středozemní moře do Itálie. Uvedl to zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler v rozhovoru, který v pátek otiskl italský deník La Stampa. Kobler rovněž opět apeloval na obnovení právního státu v Libyi, právě politická nestabilita země přispívá k růstu migrační vlny z této severoafrické země.
16.09.2016 06:50 |

podobné články