Článek

K hranicím Evropy se požene milion běženců. Tálibán bere vše, ale... Spisovatel Roček o dalším vývoji v Afghánistánu

 
Američané a „NATOmani“ letos definitivně odlétli z Afghánistánu, kde již naplno zuří občanská válka. Je tam excelentní chaos. Jen proto se náhle svět více zajímá o chudou středoasijskou zemi. Velkou mediální hádankou je, kdy padne současná tzv. prozápadní afghánská vláda. Z Tálibánu se také během několika měsíců stala superďábelská celebrita. Publicista František Roček rozebírá různé scénáře budoucího vývoje.
09.08.2021 18:40 |

podobné články

Podobné články

VIDEO Na řeckých hranicích je vřava. Dorazily desítky tisíc uprchlíků a chtějí projít

 
K řeckým hranicím od pátku dorazilo z tureckých měst, zejména z Istanbulu, nejméně 13.000 běženců, píše ČTK s odkazem na informace turecké mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Podle tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua k hranicím s Řeckem přišlo na 36.800 běženců. Běženci z Blízkého východu a z Asie se v Turecku začali masově přesouvat k hranicím poté, co Ankara oznámila, že hranici otevírá.
01.03.2020 11:35 |

podobné články

Kšefty a proamerický vlezdoprd*lismus v kauze „jaderných sardinek" pro Austrálii. Analytik Roček nutí k zamyšlení

 
Od poloviny září 2021 je na pár týdnů postaráno o mezinárodní politickou komedii. Austrálie bez předchozího varování odstoupila od velkého kšeftu. Nepostaví ve Francii dvanáct ponorek za desítky miliard dolarů. O výdělek přitom přišlo na 16 000 francouzských zaměstnanců Naval group a subdodavatelů. Kšeft si přebrali USA a britští kšeftaři. Různé aspekty tohoto kšeftu a vojenského soupeření v Pacifiku rozebírá analytik a spisovatel František Roček.
13.10.2021 21:00 |

podobné články

150 uprchlíků z Afghánistánu vrátila sousední země zpět. Tálibán slíbil, že nepřijdou k úhoně

 
Uzbekistán vrátil do Afghánistánu skupinu 150 lidí, kteří utekli kvůli obavám z radikálního hnutí Tálibán, jenž se zmocnilo vlády v zemi. Agentuře TASS to řekl mluvčí uzbeckého ministerstva zahraničí Jusup Kabulžanov, podle něhož se tak stalo poté, co Tálibán zaručil bezpečnost těchto běženců.
20.08.2021 21:30 |

podobné články

Ledová válka o Arktidu už probíhá. Na Východě i na Západě jsou u moci zk*rvysynové stejné matky, paní Chamtivosti. Spisovatel o méně známých faktech

 
ROZHOVOR Ledová válka už je v běhu. Zatím jde o uvalování pitomých sankcí pod jakoukoliv záminkou. Jako si malí kluci poměřují, kdo má většího pindíka, tak podobně v technické variantě obě strany konají demonstrativně cvičení a posílají letadla k hranicím těch druhých. A napětí bude stoupat. To si myslí novinář a spisovatel František Roček z Ústí nad Labem.
23.09.2020 22:10 |

podobné články

Tálibán vydal mírové příkazy bojovníkům. Jsou stále barbarští, ať vás neoblbnou, varuje bývalý voják

 
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Svým bojovníkům hnutí nařídilo udržovat disciplínu - nepronikat do domovů, nezabírat vozidla. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel Tálibánu vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. jenže bývalý voják a bezpečnostní expert Robert Clark má jasno: tenhle Tálibán verze 2.0 není o nic lepší a méně barbarský, než Tálibán dřívější. A obyvatele Afghánistánu čekají bídné dny.
17.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Robert Clark (1 článek) , Robert Clark (1 článek)

NATO odložilo stažení vojsk z Afghánistánu. Metnar: Odejdeme, až Tálibán přijme mírovou dohodu

 
Severoatlantická aliance odložila konečné rozhodnutí o stažení svých vojsk z Afghánistánu. Po videokonferenci s ministry obrany třiceti členských zemí to dnes oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Afghánistánu je nyní zhruba 10 000 aliančních vojáků. Podle původního plánu by mělo NATO ze země odejít do konce dubna. Český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že se bude možné z Afghánistánu stáhnout až poté, co radikální hnutí Tálibán uzavře příměří či dohodu s afghánskou vládou.
18.02.2021 19:05 |

podobné články

„Tálibán vytvoří teroristické centrum,“ varuje Zeman. Obul se do USA i NATO a zmínil selhání

 
USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. V reakci na vývoj v Afghánistánu to dnes Parlamentním listům řekl prezident Miloš Zeman. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě. Poznamenal, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na dvě procenta HDP. Česko by nyní podle něj mělo investovat do národní obrany. Investování do NATO označil „tak trochu“ za vyhazování peněz.
17.08.2021 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26979 článků)

Tálibán radikálně obrací: Ženy nejsou majetek, ale ušlechtilé lidské bytosti

 
Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v Afghánistánu nemají být považovány za majetek a musí souhlasit se sňatkem. Dekret nicméně pomíjí přístup žen a dívek ke vzdělání nebo možnost pracovat mimo domov, poznamenala agentura Reuters. Tálibán je od léta, kdy se v Afghánistánu dostal opět k moci, kvůli nedodržování ženských práv pod tlakem mezinárodního společenství, které zmrazilo řadu finančních prostředků pro tuto zemi.
03.12.2021 15:25 |

podobné články

Bílý dům: Al-Káida i Taliban v Afghánistánu slábnou

 
Loňské posílení amerických jednotek v Afghánistánu přispělo k oslabení povstaleckého hnutí Taliban i teroristické sítě Al-Káida. Dosažené úspěchy jsou ale křehké a lze je zvrátit. Bílý dům to uvedl ve zhodnocení americké válečné strategie v Afghánistánu.
16.12.2010 13:05 |

podobné články

„Kunduz padl.“ Tálibán v Afghánistánu rychle dobyl už pět provinčních center

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán v neděli dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu, a později i město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už pěti správních středisek.
08.08.2021 10:00 |

podobné články

Svět stahuje své občany z Afghánistánu, USA a Británie evakuují ambasády

 
Německo dnes vyzvalo své občany, aby neprodleně opustili Afghánistán. Učinilo tak v reakci na rychlé dobývání afghánského území radikálním hnutím Tálibán. S odvoláním na ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes také uvedl, že Berlín nedá Afghánistánu ani cent, pokud zemi ovládne Tálibán. Spojené státy s ohledem na aktuální situaci významně sníží počet zaměstnanců na své ambasádě v Kábulu. Oznámil to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. . Británie následně uvedla, že vyšle do Afghánistánu vojáky, kteří budou pomáhat s evakuací jejích občanů a spolupracujících Afghánců. I Londýn se chystá omezit fungování svého velvyslanectví
12.08.2021 18:05 |

podobné články

Tálibán? EU chce posílat víc peněz. Musíme pomoct i urychleným azylem a ochranou, zní

 
Evropská unie hodlá posílat Afgháncům po zabrání země islamisty z radikálního hnutí Tálibán až čtyřikrát větší objem financí než dříve. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová avizovala, že v příštích týdnech země EU do Afghánistánu pošlou první část podpory ve výši 100 milionů eur, a šéf unijní diplomacie Josep Borrell za podpory mnohých europoslanců doplnil, že nutné bude pomoci i tamním uprchlíkům či hovořit s Tálibánem „o lidských právech“. Činitelé EU nejsou sami. OSN žádá, aby do Afghánistánu proudily stamiliony dolarů. Okamžitá pomoc má být nutná pro 93 procent obyvatel Afghánistánu. Informace je na serveru Euractiv.
15.09.2021 20:45 |

podobné články

Policie na našem území chytila nejvíc běženců za víkend, bylo jich 235

 
Policie v Česku o víkendu zajistila 235 běženců a za celý minulý týden jich bylo 372. Denní průměr odhalených běženců se tak zvýšil na 53, před týdnem to bylo 44. ČTK o tom dnes informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Policie od poloviny června zpřísnila kontroly zaměřené na migraci. Od té doby se počet zadržených běženců vyšplhal na 1870.
24.08.2015 11:06 |

podobné články

Plán války s Ruskem. Podrobný. Unikly výpočty, z nichž přechází zrak

 
Čtyřicet miliard prvotních investic a nejméně pětadvacet miliard dolarů na každoroční výdaje. To jsou předpokládané výdaje za přípravu na obsazení Ukrajiny jednotkami Severoatlantické aliance. Ze zahraničních médií to vyčetl severočeský analytik František Roček. Konflikt na Ukrajině stále hrozí. Američané sice už prezidentovi Michailu Gorbačovovi slibovali, že nebudou rozšiřovat NATO směrem k ruským hranicím, ale několikrát to porušili. Rusové zase v rozporu s mezinárodními dohodami obsadili Krym. Ruské požadavky, aby Ukrajina nebyla přijata do NATO, už Aliance odmítla. Tak co by mohlo nastat?
20.12.2021 04:50 |

podobné články

Západní Evropa je ztracená. Vrací se doba temna, kdy bohaté elity manipulovaly s lidmi. Spisovatel Olšer přináší ohromující výčet jejich zvrhlostí jen za posledních pět let

 
ROZHOVOR „Západní Evropa je, zdá se, ztracená. S lidmi jako Hollande, Merkelová či Obama nemá šanci se invazi běženců ubránit. Zvláště když byli do EU v podstatě pozvaní,“ myslí si v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz spisovatel a publicista Břetislav Olšer a dodává: „Dobytí Aleppa je jedinečný výkon Putina, který tak odčinil vyhnání vojáků SSSR z Afghánistánu v 80. letech, kdy Sověti vedli jako první protiteroristický boj proti mudžahedínům. Z nichž pak vznikly Tálibán a al-Káida, potažmo současný Islámský stát.“
26.12.2016 04:50 |

podobné články

Šimon Pánek doufá. Tálibán vládne, ale Člověk v tísni tam snad bude smět zůstat... Zprávy o násilnostech

 
Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, doufá, že neziskové organizace budou moct v Afghánistánu působit, i když tam opět vládne Tálibán, protože lidé tam budou potřebovat pomoc i nadále. K nejohroženějším skupinám teď patří např. vdovy s dětmi. Problém je, že Tálibán se navenek tváří smířlivěji než dřív, ale v různých regionech přesto dochází k násilnostem.
22.08.2021 09:25 |

podobné články

Osobnosti: Šimon Pánek (32 článků)

Spisovatel: Tajné služby západního střihu Rusko překvapily. Nevytáhly na něj novičok, ale výbuchy skladiště v moravských lesích

 
ROZHOVOR Základem lidské civilizace jsou kšefty a potom ještě kšefty. Když nejsou kšefty, nejsou ani chechtáky na pohřeb. Proto mě kauza Vrbětice nepřekvapila. Novinář a spisovatel František Roček z Ústí nad Labem, jenž píše hlavně knihy s regionálními tématy, ale je i autorem "příručky pro přežití" Bombardovat nemocnice je normální, filosofuje ohledně současnosti. Osamostatnění mafiánského Kosova v láskyplném obětí NATO je podle něj ptákovina, kterou by si nevymyslel ani Cimrman.
22.05.2021 11:30 |

podobné články

Uprchlíci v Česku: Policisté zadrželi ve vlaku 6 běženců ze Sýrie a Afghánistánu

 
Situace s africkými uprchlíky, kteří za lepším životem prchají do Evropy, se skutečně týká už i Česka. Středočeští policisté zadrželi v noci šest běženců ze Sýrie a Afghánistánu, informovala TV Prima.
10.06.2015 21:50 |

podobné články

Výprask, jaký USA ještě nezažily. Bin Ládin už kdysi správně odhadl, že Biden je čučkař, říká analytik

 
Zhroucení prozápadní policie, ozbrojených sil a státního aparátu v Afghánistánu v nejobecnější rovině připomíná takzvanou sametovou revoluci v Československu. Podle Usámy bin Ládina byl Biden neschopný. Posmrtně se bin Ládinova slova stala realitou. To ve své analýze píše spisovatel a publicista František Roček s tím, že CIA nezklamala.
15.09.2021 21:15 |

podobné články

Osobnosti: Bin Bin (9 článků)